VIDEO Victor Ponta: Pana la sfarsitul anului trebuie sa cheltuim enorm de mult, peste 3 miliarde de dolari pe investitii publice

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 8 septembrie 2014, 13:12 Economie | Finanţe

Premierul Victor Ponta a declarat, luni, ca Romania trebuie sa cheltuiasca, pana la sfarsitul anului 2014, o suma de peste trei miliarde de dolari pentru investitii publice, el aratand ca aceste fonduri, care sunt acoperite de la buget, se cheltuiesc greu din motive procedural birocratice, potrivit Mediafax.

"Am mers pe o cale, altfel corecta, aceea de a scadea in fiecare an deficitul public, de a ne duce spre tintele europene de deficit structural. Cred insa ca in acest an am mers un pic prea repede pe aceasta cale. Dupa 7 luni din anul 2014, Romania are un deficit al bugetului public de 0,2% din PIB. In mod normal, pentru o economie puternica, consolidata, asta ar fi o veste buna. Pentru o economie ca cea romaneasca, care are nevoie de investitii, nu cred ca e o veste atat de buna", a spus Ponta, la o conferinta organizata de Ambasada SUA, AMCHAM si AMRO.



Ponta a precizat ca procentul de 2% din PIB pe care Romania trebuie sa il cheltuiasca in continuare ca investitii publice pana la sfarsitul acestui an inseamna enorm de mult, respectiv peste 3 miliarde de dolari, si ca acest capital investit in economie se va rasfrange asupra intregii dezvoltari a tarii.

Ponta a aratat, pe de alta parte, ca o preocupare deosebita a Guvernului, dar si a mediului de afaceri, trebuie sa fie indreptata spre cauzele pentru care investitiile publice, desi au acoperire bugetara, se fac atat de greu.

"E vorba de proceduri lungi, despre o boala romaneasca a contestarii: nu exista niciun fel de procedura care sa nu fie contestata. E vorba despre fuga de repsonsabilitate a celor care trebuie sa duca aceste proceduri la bun sfarsit si cred ca aici cu o colaboare stransa cu mediul de afaceri, cu Guvernele partenere, pentru a invata din experieta acestora, ne va ajuta sa folosim mai bine banii pe care ii avem pentru investitii si pe care nu ii cheltuim din motive procedural birocratice", a spus Ponta.













Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2864 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    eeeeee (Luni, 8 septembrie 2014, 13:14)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    hai sa ii furi tu si PSD.
    e mai bine asa?

    :))))))))))
    • +3 (3 voturi)    
      fondurile le rostuieste dragnea, fuga, fuga ! (Luni, 8 septembrie 2014, 14:09)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Numai bine pentru alegerile care vin.
  • +6 (6 voturi)    
    prostia se plateste... si a venit scadenta (Luni, 8 septembrie 2014, 13:21)

    goto [utilizator]

    printre primele lucruri facute de ponta dupa ce usl a venit la guvernare, a fost sa taie finantarile investitiilor publice.acum se vaita ca nu are cum sa cheltuiasca banii. sa ii aduca cineva aminte de exemplu de metroul din drumul taberei. sau de autostrazi..
    asat dovedeste cat de incapabil este si ce fel de guvern conduce.
  • +5 (5 voturi)    
    hmmm (Luni, 8 septembrie 2014, 13:27)

    liviu_ [utilizator]

    mda... si o sa reuseasca sa cheltuiasca numai 1 miliard pe cateva proiecte cheie gen carciumi, biserici etc... dintre care investitia reala o sa fie 500 milioane
    si cum ailalti 2 miliarde ramasi ar fi capat sa se piarda vor fi redirectionati catre malai faina si ce altceva mai au nevoie saracii oameni (fara nici o legatura cu alegerile, evident)
  • +5 (5 voturi)    
    Prostie si demagogie (Luni, 8 septembrie 2014, 13:33)

    bogdan1477 [utilizator]

    1. "e 2% din PIB [...] respectiv peste 3 miliarde de dolari,". Rugam pe cei care-i scriu copiutele sa ii explice diferenta dintre dolari si euro. 2% din pib inseamna aproape 3 mld EURO sau 4 mld DOLARI. O mica/mare diferenta de 25%.
    2. De ce avem 3 mld de cheltuit in 3-4 luni?!? Pentru ca in primele 8 luni n-am fost in stare sa cheltuim mai nimic? Cit despre boala romaneasca a contestarii, aia era sin 2011, si-n 2012, si chiar si in 2013 fata de care investitiile sunt cu 10% mai mici. Deci? Nici macar fondurile de la buget nu sunteti in stare sa le cheltuiti???
    In 2014 nu s-a semnat contract nou pentru nici un km de autostrada. DE CE?!?!?
  • +4 (4 voturi)    
    domnule P M (Luni, 8 septembrie 2014, 13:42)

    mos ion roata [utilizator]

    daca banii trec pe la protejatii psd,o sa devina enorm de putini si efectul aproape zero
  • +2 (2 voturi)    
    sa curga cu ulei, orez si papuci (Luni, 8 septembrie 2014, 13:42)

    qwerasdf [utilizator]

    de la winny, marca nr. 1, etc...
  • +3 (3 voturi)    
    ponta (Luni, 8 septembrie 2014, 13:45)

    MihailNica [anonim]

    "Pe scurt, acolo unde n-are atributii constitutionale (politica de aparare), premierul se impauneaza cu rezultatele. In schimb, acolo unde intreaga responsabilitatea deciziei ii revine (nominalizarea comisarului european) viteazul Ponta arata cu degetul spre altii si tipa ca e sabotat. Mare om. "
    TAPALAGA
  • +3 (3 voturi)    
    cum birocratia? (Luni, 8 septembrie 2014, 13:57)

    hot news [utilizator]

    trebuia sa spuna nu ca "din cauza procedurilor birocratice", ci ca BASESCU E DE VINA!!!
    • +2 (2 voturi)    
      nu putea sa spuna asta (Luni, 8 septembrie 2014, 14:47)

      cadian [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Conferinta a fost organizata de Ambasada SUA.
      Din nou acel dublu limbaj, una spune la Ambasada SUA si alta la Antena 3.
  • +1 (1 vot)    
    ivestitii (Luni, 8 septembrie 2014, 14:05)

    bdoru [utilizator]

    cand sa mai cheltuiesti atatia bani victoras draga daca n-ai fost in stare timp de un an de zile.....dar i-ti dau o sugestie, foloseste-i pentru amnistii fiscale la acei cetateni care nu au nici un merit si n-au recunoscut la timp acesti bani necuveniti ???????,dati din buzunarul celorlalti cetateni
  • +2 (2 voturi)    
    autostrada (Luni, 8 septembrie 2014, 14:09)

    bdoru [utilizator]

    construieste autostrada pe valea oltului