Ioana Petrescu: Banii din taxa pe stalp merg intial la buget. Transferul catre primarii va fi stabilit ulterior

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 septembrie 2014, 21:29 Economie | Finanţe

Sumele din impozitul pe constructii speciale, care va fi redus de de la 1,5% la 1%, vor fi repartizate primariilor, insa taxa va fi colectata la bugetul de stat, iar ulterior va fi stabilit mecanismul de transfer catre bugetele locale, a declarat ministrul Finantelor, Ioana Petrescu, potrivit Mediafax.

Guvernul, prin Ministerul Finantelor Publice, sustine reducerea cotei de impozit pe constructii de la 1,5% la 1%, a afirmat Ioana Petrescu, in cadrul dezbaterilor la Comisia de politica economica, reforma si privatizare din Camera Deputatilor, care a dezbatut astazi amendamentele la ordonanta de urgenta pentru modificarea si completarea Legii 571/2003 privind Codul fiscal si reglementarea unor masuri financiar-fiscale.

"Este o reducere consistenta, cu 33%, a impozitului pe constructii, ceea ce inseamna, implicit, diminuarea poverii fiscale pentru mediul de afaceri. Am ajuns la aceasta solutie urmare a consultarilor cu reprezentantii investitorilor si ai Comisiei de politica economica, reforma si privatizare din Camera Deputatilor", a spus ministrul Finantelor.

Petrescu a explicat ca sumele incasate din taxa pe constructii va fi repartizata bugetelor locale, insa pentru o administrare cat mai simpla din perspectiva companiilor, acest impozit va fi colectat initial la bugetul de stat, urmand ca prin norme de aplicare sa fie stabilit mecanismul de repartizare catre bugetele locale.

Modificarile adoptate marti de Comisia de politica economica vor intra in vigoare incepand cu 2015, dupa ce vor parcurge procedura parlamentara, mentioneaza Ministerul Finantelor.

Premierul Victor Ponta a anuntat saptamana trecuta ca impozitul pe constructiile speciale va fi redus de la 1,5%, la 1% din valoarea constructiei, iar veniturile colecate vor ramane la dispozitia autoritatilor locale, si nu vor mai intra la bugetul de stat.

"Taxa pe constructii speciale vreau s-o reducem si putem sa ne permitem s-o reducem de la 1,5% la 1% si toate veniturile sa fie colectate si sa intre in bughetul autoritatilor locale. In acest fel, au sanse mai mari de dezvoltare si de fapt banii autoritatilor locale inseamna canalizare, apa, drumuri, scoli", a spus Ponta.

Impozitul pe constructii speciale a fost introdus la inceputul acestui an. Introducerea taxei a fost propusa inca din toamna anului 2012 de fostul ministru delegat pentru Buget Liviu Voinea. Taxa se aplica pentru constructiile care nu intrau in sfera de impozitare, cum ar fi stalpi, rampe, platforme betonate, altele decat imobilele de productie sau birouri, care erau deja impozitate.

Taxa se plateste in doua rate anuale, iar dupa prima declarare a reiesit ca statul va incasa mult peste valoarea estimata inisial in negocierile cu FMI, de 500 milioane lei. In prezent se estimeaza ca incasarile din taxa pe constructii speciale vor depasi in acest an 1,5 miliarde lei.

Introducerea taxei pe stalp si cresterea accizelor la carburanti au reprezentat principalele argumente ale autoritatilor romane in negocierile cu FMI si CE pentru ca institutiile internationale sa accepte cresterea cheltuielilor bugetare pentru acest an.













Astra Film Festival 2017

​VIDEO CONFERINTA: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

1252 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    cita ipocrizie, Harvard! (Marţi, 9 septembrie 2014, 21:39)

    seb_h [utilizator]

    "Este o reducere consistenta, cu 33%, a impozitului pe constructii, ceea ce inseamna, implicit, diminuarea poverii fiscale pentru mediul de afaceri"
    i-am obligat sa bage in casa vaca, capra si cainele, acum i-am lasat sa scoata cainele din casa, vai vai ce le-am usurat viata!
  • +18 (18 voturi)    
    Pacat, atat de tanara si deja murdara (Marţi, 9 septembrie 2014, 21:40)

    Wanheda [utilizator]

    pana peste cap fatuca asta; there is no hope, borfashii is depasiti de copiii lor. Trist.
  • +19 (19 voturi)    
    e normal (Marţi, 9 septembrie 2014, 21:41)

    PedaGogu [utilizator]

    Normal ca merg mai intai la buget, doar nu o sa aiba acces la bani astia orice neica nimeni de primar - trebuie distributi de jupan guvernul la "cine trebuie".
    • +4 (4 voturi)    
      Păi e corect! (Marţi, 9 septembrie 2014, 22:12)

      Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui PedaGogu

      Dacă ne gândim bine şi 'sfîntu-aşteaptă' e tot ulterior!
  • +7 (7 voturi)    
    ? (Marţi, 9 septembrie 2014, 22:01)

    calin22 [utilizator]

    Chiar nu le este rusine? Pai fratilor de ce nu ati pus taxa pe stalp la o valoare de 90% si apoi dupa cateva luni sa o reduceti la 10% si sa trambitati ce reducere de 9X ati facut?
    Chiar atat de prosti sunt oamenii in tara asta (ma rog e mai mult o intrebare retorica)?
    Cat despre primarii un singur cuvant "teapa" :).
  • +7 (7 voturi)    
    inca (Marţi, 9 septembrie 2014, 22:13)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nu am aflat cine sint parintii taxatoarei care minte la fel ca seful sau mongo, si de unde au avut bani de harvard.
    Am auzit ca ar fi prieteni cu bombonel, deci ceva fosti nomenclaturisti, dar nimic confirmat. In cv-ul ei nu exista referinte in acest sens. Daca stie cineva mai multe...
    • 0 (0 voturi)    
      o parere... (Vineri, 12 septembrie 2014, 17:16)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Figura tinerei este atat de asemanatoare cu Mama Casei Poporului ca prea imi pare ca este chiar copila acelei doamne...

      Cat despre tata, nu cred ca mai exista indoieli cine este!

      Asa este in tenis, avantaj ei, deocamdata, dar mai sunt seturi de jucat!
  • +9 (9 voturi)    
    DEMISIA !!! (Marţi, 9 septembrie 2014, 22:19)

    urob [utilizator]

    Halal mistru al economiei!
    A omorat economia cu taxa ei numai ca sa poata mitomanul sa cumpere cati mai multi primari in prag de alegeri.
    Ce sa mai zic de contraperfromanat econmica de-a fi alaturi de Cirpu si Italia singurele tari in recesoiune economica.
    Multumim! Si adio !
  • +9 (9 voturi)    
    Normal! sa ii lase timp si primarului (Marţi, 9 septembrie 2014, 23:18)

    CetateanulRoman [utilizator]

    sa afle in ce partid se simte mai bine. Daca ar apuca sa stringa singur taxa odata is e nazare ca e bine independent .... si nu e bine....
  • +4 (4 voturi)    
    Doamne ce caricatura,pe masura l'u Viorel P. (Miercuri, 10 septembrie 2014, 6:52)

    Plagarus [utilizator]

    O gluma trista de premier,o farsa de ministru ,trepadusa asta din Cornu Adelului !
    Lucrurile sunt probabil asa de grave incit au pus-o pe timpitzica asta sa le incurce si mai rau,sa nu le mai decurce nici dracu.Vai de capul nostru, ce ne paste cu "cinstitii " astia !

    După ce au văzut înregistrarea cu Ioana Petrescu la Cotroceni, sute de studenţi de la Harvard s-au transferat la Spiru Haret: “Per total taxele sunt mai mari, dar măcar înveţi ceva, nu ca Ioana Petrescu”;
  • +1 (1 vot)    
    haraciul (Miercuri, 10 septembrie 2014, 7:28)

    nedumeritul [utilizator]

    Se consolideaza sistemul conform caruia unele regiuni ale tarii platesc haraciul catre Poarta Otomana . De aceea este nevoie de regionalizare ,altfel Bucurestiul va fi pentru unii muma si pentru altii ciuma....
  • +4 (4 voturi)    
    alta minciuna (Miercuri, 10 septembrie 2014, 8:12)

    catelu [utilizator]

    Deci declaratia maimutoiului mongoloid de acum cateva zile cum ca banii raman la bugetul local a fost tot o minciuna.
  • +2 (2 voturi)    
    Mai normal ar fi (Miercuri, 10 septembrie 2014, 8:32)

    BEDE [utilizator]

    Daca este s-o luam pe cinstite, normal ar fi ca autoritatile locale, adica primariile, sa stabileasca ce taxa sa puna pe "constructiile speciale" de pe domeniul public. Adica, daca vor mult energie electrica, si asta ajuta la dezvoltare, atunci poate sa nu puna taxe pe reteaua electrica. Cred ca ar prinde bine ca asa sa-si faca fiecare primar calcule ce merita sa impoziteze si cu cat ca sa iasa un buget rezonabil.
  • +4 (4 voturi)    
    harvardu' ajuta, da' nu baga-n traista (Miercuri, 10 septembrie 2014, 10:03)

    bogdan1477 [utilizator]

    Umbla deja un banc cum ca Harvardul i-a oferit Ioanei Petrescu 2 mil eur doar sa declare ca a terminat Cambridgeul.

    Acu, nu stim daca nu i-o fi dat Cambridgeul 2 mil de eur sa faca de ris Harvardul.

    Sa te bati cu caramida in piept ca ai scazut cu 33%% ?!? o taxa pe care tot tu ai introdus-o acum 9 luni, inseamna sa fii de-a dreptul timp. Pai ce zice asta despre capacitatea ta de a analiza efectele unei taxe, daca dupa 9 luni te vezi obligat s-o reduci cu o treime? Ce studii de impact ai avut, ce discutii cu agentii economici afectati, ce seriozitate emani ca stat? Cum isi mai face un business plan un afacerist din domeni, daca taxele se baga si se scot cu asemenea frecventa?!?

    La ce competenta vedem la madama asta, nu vreau sa ma gindesc ce se va intimpla cu reducerea CAS. E clar ca nici un business-man nu va avea curajul sa reinvesteasca banii respectivi, ba nici macar sa-i scoata ca dividende. Ii va tine pur si simplu in cont, asteptind momentul cid taxa va fi diminuata/ anulata/compensata cu alte taxe.