Ungaria: Viktor Orban vrea sa puna taxa pe sapun si sampon

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 23 octombrie 2014, 13:21 Economie | Finanţe

Guvernul Ungariei vrea sa introduca o taxa "pe produsele chimicale", incepand din 2015, ceea ce inseamna ca ungurii ar putea sa plateasca mai mult pentru sapun, sampon, praf de curatat, cosmetice, odorizante de camera si chiar si pe florile artificiale, scrie cotidianul Vilaggazdasag, preluat de Budapest Business Journal.

Preturile pentru sapun si praf de curatat vor creste cu 11 forinti pe kilogram, pentru cosmetice cu 57 de forinti pe kilogram.

Preturile pentru flori artificiale se scumpesc cu 1.900 forinti pe kilogram, ceea ce va conduce practic la disparitia lor de pe piata, potrivit sursei citate.

In cursul zilei de miercuri a aparut informatia ca guvernul condus de Viktor Orban vrea sa impoziteze transferul de date pe internet, sperand sa stranga anual la buget peste 65 milioane euro, scrie Reuters.

Dupa ce Ungaria a pus taxe pe retail, banci si energie, teama este ca si domeniul internetului va avea de suferit,  fiindca tarifele vor creste din cauza noului impozit.

Impozitul propus, inclus in proiectul de buget pe 2015, ii va forta pe furnizorii de servicii de internet sa plateasca 150 de forinti (49 eurocenti) pentru fiecare gigabyte de date uploadat si downloadat de abonati.













Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

4288 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    //\\ (Joi, 23 octombrie 2014, 12:55)

    LiviuP01 [utilizator]

    Sper că Ponta nu citește articolul ăsta, ca altfel îi vin idei.
  • +16 (16 voturi)    
    :) (Joi, 23 octombrie 2014, 13:32)

    Soljenitin [utilizator]

    "Mandri ca suntem unguri!" :)) :))
    • +1 (9 voturi)    
      LA EI POATE.... (Joi, 23 octombrie 2014, 13:54)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ca se consuma! La noi, n-ar strange nimic! La noi ar trebui impozitat jegul si mirosul de transpiratie!
  • +9 (13 voturi)    
    Si noi suntem aproape (Joi, 23 octombrie 2014, 13:41)

    Patrula10000 [utilizator]

    Daca nu votam pe cine trebuie s-ar putea sa avem taxe la iesire din bloc, sau de pe strada. Si sa ne adresam cu "draga tovarase" .
  • +5 (5 voturi)    
    In curand ... (Joi, 23 octombrie 2014, 14:10)

    mitg [utilizator]

    ... va aparea taxa pe taxe si impozite. Pentru ca procesarea acestor taxe costa.
  • +4 (4 voturi)    
    Culmea! (Joi, 23 octombrie 2014, 14:29)

    BEDE [utilizator]

    Pana acum nu am auzit de "unguri nespalati" - aceasta, din cate stiu, este o caracteristica a unei alte etnii extrem de iubite in toata Europa. In schimb, cu ajutorul lui Orban vor ajunge si ungurii sa fie nespalati...
    Unde vom ajunge noi oare cu ajutorul lui Ponta?
  • +4 (6 voturi)    
    :) (Joi, 23 octombrie 2014, 14:39)

    Paul_ [utilizator]

    II dorim d-lui Orban cat mai multe idei din astea. Pana la urma se va sparge buba. Si poate invata si ai nostri ce se face si ce nu se face in economie.
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Joi, 23 octombrie 2014, 19:31)

    kalughin [utilizator]

    e o taxa indirecta, nu?...cu bataie la...
  • +1 (1 vot)    
    vremea fanariota se apropie! (Joi, 23 octombrie 2014, 21:44)

    mustermann [utilizator]

    Mai ramane sa puie taxa pe fum! Asa... in contextul Protocolului de la Kyoto, al solidaritatii sociale, al influentei razelor de luna asupra galosilor de guma....Iar toti care tranziteaza Ungaria, sa plateasca o "matca" pe aerul respirat.....In Coreea de Nord cu el!
  • 0 (0 voturi)    
    Taxarea (Vineri, 24 octombrie 2014, 13:25)

    Statul Necoplanar si Irational [utilizator]

    Cu 0.5 Euro / GB este enorma. Un GB dpdv al unui operator este o picatura in ocean in masura in care un operator mare are trafic de PetaBytes pe zi (adica milioane de GB). Asta e traficul zilnic in reteaua Cesnet din Cehia de exemplu.