Ioana Petrescu, Ministrul Finantelor, despre legalizarea si impozitarea prostitutiei: "Orice ban in plus la buget conteaza"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 9 noiembrie 2014, 11:46 Economie | Finanţe


Ministrul Finanţelor, Ioana Petrescu, a declarat intr-un interviu pentru Antena 3 ca legalizarea si impozitarea prostitutiei ar aduce mai mulţi bani la buget. „Deocamdată prostituţia este ilegală. Dacă prostituţia devine legală atunci va deveni o activitate economică legală generatoare de profit”, a afirmat Ioana Petrescu.

Întrebată dacă banii aduşi de această categorie de activitate la buget ar conta, ministrul a răspuns: „Orice ban în plus la buget contează. Deci, da, evident”. Din calculele Institutului Naţional de Statistică, citate de Antena 3, prostituţia aduce la buget, într-un an, între 40 şi 100 de milioane de euro.

Ioana Petrescu a declarat insa ca nu este de acord cu impozitarea Bisericii, pentru că este „o organizaţie non-profit”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





5839 vizualizari

  • -1 (21 voturi)    
    mda (Duminică, 9 noiembrie 2014, 11:51)

    Xorciser [utilizator]

    1. Nu exista doar aspecte economice, ci si morale/etice/sociale. Asa de ce sa nu legalizam si sa nu impozitam drogurile, spaga, orice activitate ilegala in momentul asta? Punem o taxa si devin activitati legale.

    2. Prostitutia e impozitata in momentul asta. Orice prezervativ sau pantof/ciorap cumparat implica 24% TVA.
    • +7 (13 voturi)    
      sa nu ne ascundem dupa o falsa pudibonderie (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:17)

      axismundi [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Fenomenul exista de cand lumea si va exista mult timp de acum incolo, chiar si in cele mai restrictive state. De ce sa ne ascundem in spatele moralei/eticii/religiei si sa negam un adevar? Si daca tot exista, de ce sa nu fie profitabil?

      Problema apare in special in randul celor care neaga existenta prostitutiei (invocand diverse motive de ordin moral sau religios sau ambele) dar si al celor care au profit direct din ea. In ultima categorie este un anume Negoita din PSD. Ma mir ca a scapat tocmai acum porumbelul asta domnisoara (ma rog) Petrescu, sa vedem ce alte reactii vin din partea lor...
      • +4 (4 voturi)    
        Ca vrem, ca nu vrem ... (Duminică, 9 noiembrie 2014, 19:55)

        bfc [utilizator] i-a raspuns lui axismundi

        opinia cetatenilor nu va conta.
        Stiu ca va suna ciudat, dar totul este tipic pt actuala guvernare.
        In lipsa de idei pentru a creste nivelul de trai si a intari economia, PSD-ul a marit taxele sau a introdus unele noi.
        Cititi presa din trecut si veti vedea ca este adevrat (au introdus 3 accize la combustibil, accize la tutun, la alcool); ceea ce totusi ma mira, este ca aces ministru a facut anuntul in plina campanie electorala, riscand sa-si alieneze electoratul (mai ales cel credincios).
        Maine, veti vedea o retractie a declaratie la fel cum a facut Tariceanu.

        Dar prostututia se va legaliza, ca vrem, ca nu vrem .... vorbim in 1-2 ani.
    • +3 (7 voturi)    
      nu e acelasi lucru (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:30)

      bogdanlungu [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      pentru ca drogurile creeaza probleme sociale si medicale. prostitutia cu ce dauneaza?
      • 0 (6 voturi)    
        boli? (Duminică, 9 noiembrie 2014, 15:17)

        calin22 [utilizator] i-a raspuns lui bogdanlungu

        Hepatita, HIV, sifilis sa mai enumar?
        • -2 (8 voturi)    
          Si multe altele (Duminică, 9 noiembrie 2014, 16:36)

          batmanss [utilizator] i-a raspuns lui calin22

          Dezbina familii , proxenetism , sclavie , cancer al societății . Chiar si de-ar legaliza-o , să-ți vinzi trupul nu mi se pare normal, e un păcat mare cu urmări psihice grave pt cel care il savarseste. Cheia este educația din păcate guvernantii se gândesc la bani si nu la cum ar putea fi stârpit acest cancer moral.
          • +4 (8 voturi)    
            "cancer moral" (Duminică, 9 noiembrie 2014, 21:57)

            bogdanlungu [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

            faza asta cu dezbina familii m-a dat pe spate. voi nu intelegeti ca oameni se duc la curve si acum. si acum o prostituata poate "dezbina familii". voi nu intelegeti ca aceasta meserie nu va disparea oricat incercati voi sa aduceti lumea pe calea cea dreapta? daca raul curge de ce sa nu-i folosim energia?
            • +1 (3 voturi)    
              Înțeleg (Luni, 10 noiembrie 2014, 0:49)

              batmanss [utilizator] i-a raspuns lui bogdanlungu

              si nu neg realitatea . Dar prefer sa lupt contra imoralitatii si repet : cheia este educația , in familie si la scoala . In Spania nu este legalizata iar prostituatele din centrul Madridului , românce in proporție de 95% se plimba nestingherite pe c/Montera. E absolut jenant, localnicii denunta dar autoritățile nu iau nici o măsura , poliția asista pasiv . Atunci in condițiile astea , da , mai bine sa o legalizeze decât sa vad bombe biologice pe strada cum hărțuiesc trecătorii . Apropo, in Plaza Mayor, tot in centrul Madridului am înteles ca sunt si băieți , tot romani , bineînțeles . Cu unul am stat de vorba crezând ca este turist , avea 19 ani , era din Moldova si mi-a spus franc care era "serviciul " lui acolo. Ai lui nu stiau nimic , bineînțeles. Am încercat in zadar ca sa-i explic riscurile la care se expune . Acum voi care vreți sa impozitati prostitutia , gândiți-vă ca acești copii sunt ai dvs , nu e bine sa luptam contra ei, sa o prevenim decât sa ne grăbim in a o legaliza ? Va doriți un astfel de viitor pentru copiii vostrii ?
        • -1 (1 vot)    
          S-ar scoate bani multi din santaj cu inregistrari (Duminică, 9 noiembrie 2014, 17:06)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui calin22

          In epoca telefoanelor mobile, avind camere de luat vederi si microfoane, activitatea mentionata in articol ar duce la o explozie a santajului, retele organizate filmind, inregistrind si amenintind cu publicarea pe internet practic pe orice (fost) client chiar si dupa multi ani.
          • +1 (1 vot)    
            si acum se poate... (Duminică, 9 noiembrie 2014, 22:12)

            bogdanlungu [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            s-ar scoate daca te duci la curve, dar daca esti om serios nu vad cu ce te pot santaja. apropo si acum poti fi filmat si santajat pentru sa acum oameni se duc la prostituate...
        • +1 (3 voturi)    
          ?? (Luni, 10 noiembrie 2014, 1:23)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui calin22

          Pai nimeni nu e obligat sa faca sex neprotejat.
          Mai degraba as zice ca sexul intamplator, cu diverse fraiere nespalate (care nu s-ar incadra in categoria "prostituate") e cel riscant!
      • -2 (4 voturi)    
        daune (Duminică, 9 noiembrie 2014, 15:26)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui bogdanlungu

        daca nu va dati seama cu ce dauneaza,nu are rost sa discutam. unele lucruri trebuie sa le intelegi singur.
        • +2 (4 voturi)    
          hai totusi sa discutam... (Duminică, 9 noiembrie 2014, 21:58)

          bogdanlungu [utilizator] i-a raspuns lui kripton

          .. poate mariile voastre ma luminati....
    • +11 (11 voturi)    
      Aspectul moral & social cu adevarat relevant (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:39)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      vizeaza proxenetismul intr-o masura mult mai mare decat prostitutia.

      Toate studiile serioase pe subiect trimit la imoralitatea si riscul social pe care le ridica activitatea ilegala a retelelor de proxenetism (recrutarea de minori(e), abuzurile frecvente in mediile defavorizate si vulnerabilitatea crescuta a victimelor cu istorie de abuz);

      Legalizarea prostitutiei poate limita acest fenomen;

      Insa abordarea cu impactul "bugetar" a d-nei ministru e (inca) o dovada de stupiditate - vorbim de max. 0,03% din pib ca Romania nu-i Tailanda :)
    • +6 (16 voturi)    
      De aspectele morale/etice/sociale.... (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:52)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      ......trebuie sa se preocupe familia, scoala si biserica iar prostitutia institutionalizata contribuie la sanatatea fizica si mentala a unei natiuni.

      Ma bucur sa constat ca "domnisoara usturoi", s-a transformat in domnisoara Petrescu, Ministrul Finantelor Publice.
      In sfarsit, vedem o schimbare de atitudine si sa speram ca nu va fi singura.

      Ca le place sau nu unora, prostitutia exista si vehiculeaza o imensa cantitate financiara care, in loc sa ajunga in buzunarele "prestatoarelor de servicii" si prin impozitele platite de acestea la pensii, scoli, spitale....etc, ajung in buzunarele interlopilor, alimentand coruptia si crima organizata.

      Sa vedem daca domnisoara Petrescu, Ministrul Finantelor Publlice, va reusi acolo unde toti au esuat.
      Hai, curaj ca se poate !
    • -1 (7 voturi)    
      Parerea mea ... (Duminică, 9 noiembrie 2014, 13:41)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      e ca daca cineva are nevoie de 16% dintr-o m.ie ca sa traiasca, poate sa o ia pe toata.
    • +1 (1 vot)    
      evident (Duminică, 9 noiembrie 2014, 15:24)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      iar din banii castigati,/// cumpara bunuri si servicii pt care se retine tva 24%
    • +1 (1 vot)    
      De ce nu incepem cu ... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 8:42)

      bfc [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Hai sa incepem cu Biserica Ortodoxa si Catolica!

      Ce ziceti sa impozitam tot ce au, asa cum de altfel se intampla in marea parte a lumii.
      De ce nu au politicienii coloana vertebrala sa faca acest lucru?
      Eu imi pot imagina ce venituri colosale vor veni la bugetele primariilor si a tarii; numai daca te uti cat aur este pe peretele bisericilor si pe capul popilor; masinile de care dispun; terenurile impresionante pe care le detin.

      De ce ne tot ascundem dupa deget cand vorbim de biserica?
      Din cate stiu eu, Biblia condamna imbogatirea materiala care este atat de elocventa la Biserica crestina; in shimb indeamna spre bogatie spirituala, ajutorul celor din jur si iubirea aproapelui; cam asta inseamna sa fii crestin.

      Chiar toti credinciosii au o cortina care este trasa peste ochi si o frana intelectuala care este activata cand vine vorba despre Biserica? Atentie, nu credinta, ci Biserica ca institutie!
  • +22 (22 voturi)    
    si Boc a incercat dar a facut scandal Daniel, (Duminică, 9 noiembrie 2014, 11:53)

    fosta zoezoe [utilizator]

    mult prea fericitul ! Daca dati banii obtinuti bisericii , va vor lasa sa legalizati prostitutia, altfel ea nu exista(...) sau alimenteaza partidele !!!
  • +11 (15 voturi)    
    Excelent (Duminică, 9 noiembrie 2014, 11:55)

    axismundi [utilizator]

    O idee excelenta, atat pentru economie, cat si pentru alegeri (sa vedeti votantii PSD, romani adevarati si ortodocsi, ce vor zice). Go Ioana, go!
    • +2 (2 voturi)    
      si Negoita? (Duminică, 9 noiembrie 2014, 22:29)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui axismundi

      Cum adica, vrea doamna ministru sa impoziteze afacerile stalpilor partidului celui mai pios & ortodox candidat?
  • +16 (16 voturi)    
    ///, ia banii de la voiculescu si cei ca el- (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:02)

    fosta zoezoe [utilizator]

    si apoi treci si la prostitutie -pe cine prostesti ?! O sa legalizezi prostitutia cand o zbura usturoiul ca sunt numai "credinciosi" in gasca ta care zic ca nu exista asa ceva in Romania de 25 de ani !
  • +5 (13 voturi)    
    De asta trebuie evitati FINANTISTII (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:05)

    Intermezzo [utilizator]

    Fiindca in orice problema a societatii ei au o viziune mercantila . Pentru ei banul este suprema ratiune de a fi si le intuneca judecata . Sigur , pare mai usor sa impozitezi prostitutia decit sa creezi noi locuri de munca . Acelea cer investitii si n-ar mai ramine bani pentru pomeni electorale . Aceasta fatuca de mult si-a etalat lipsa de anvergura , de cind cu MTO-ul . Chiar nu se gaseste o cratita mai mare si pentru ea ? Poate ca acolo ar fi mai putin TOXICA .
    • +5 (9 voturi)    
      prostitutia poate oferi locuri de munca (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:29)

      bogdanlungu [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      stii cate locuri de munca sunt in cadrul acestei industrii? si in acest fel toate ar fi impozitate.
      • +5 (9 voturi)    
        de ce numai prostitutia? (Duminică, 9 noiembrie 2014, 14:14)

        CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui bogdanlungu

        crima organizata, traficul de organe, traficul de arme, droguri, etc. Si acolo sint si mai multe locuri de munca! Productie, logistica, dezvoltare si pe orizontala si pe verticala! Doar ca pe fetele alea au oftica si nefu..tele si aia care nu au acces la ele!
        A avut nevoie de harvard sa se faca madama/peste!
  • +5 (7 voturi)    
    Adica cu binecuvantarea BOR ! (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:05)

    MenInBlack [utilizator]

    Din moment ce M.A.I. raporteaza direct la B.O.R. care e nivelul spiritual al cetatenilor, vor primi binecuvantarea de a slabi controlul pana la zero asupra retelelor interlope de prostitutie, care, vor deveni legale, tocmai pentru a alimenta bugetul si pe bugetari, adica pe BOR si armata lor de soldatei obedienti ai SC Eparhia SRL scutita de taxe si impozite.
    Fain, imi fac bordel de lux, masculin - angajez politicieni, ex deputati, ex senatori, urgent, plata cash plus sarmale de la cantina BOR, negociabil !
    Iata Dictatura comunistoido-mistica Flower-power cu barba si sutana la comanda fetelor care produc cinstit pentru buget ! Don Gheneral Ooopreaaa...tre sa faceti sedinte de spiritualitate crestina cu subalternii, sa nu cumva se aplece vizibil la doamnele lucratoare - producatoare !
  • +9 (13 voturi)    
    Corectă remarca (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:05)

    Nyk1 [utilizator]

    Cârcotașii să nu se ia de ministruță pentru aceste afirmații, ea are o educație și este mai degrabă „marriage material” oricum (cum ar zice americanii) - spre deosebire de suratele sale din P$D cărora nu le-ar plăcea competiția sporită în caz că s-ar legaliza prostituția.
  • +8 (8 voturi)    
    Eventual pe cei care se prostitueaza politic!!! (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:05)

    linarel [utilizator]

    sau aia au motivare de la medicul de familie?
  • +8 (8 voturi)    
    BISERICA se vinde pe cativa arginti (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:14)

    neagoe [utilizator]

    In 2009, BOR si PSD au sarit ca arse cand s-a propus exact acelasi lucru.

    Acum BOR isi vinde sufletele pentru finalizarea Catedralei "neamului".

    http://www.ziare.com/basescu/stiri-traian-basescu/bor-impotriva-legalizarii-prostitutiei-propusa-de-comisia-lui-basescu-893978
  • +7 (9 voturi)    
    Avantaje (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:16)

    Soljenitin [utilizator]

    Pe langa veniturile in plus (deh, dupa praduiala din bani publici facuta cu atatea pomeni electorale - tonta trebuie tras la raspundere penal pentru asta - cred si eu ca bugetul este la pamant) ar mai fi si avantajul ca bolile cu transmitere sexuala ar fi sub un control mai strict. Fetele ar beneficia de asigurare, le-ar merge si vechimea, asadar este avantajos si pentru ele. De fapt, dand la o parte falsa pudoare a BORatilor, constatam ca este exact a win-win situation. Sunt pentru legalizare. :)
  • +8 (10 voturi)    
    un plus si un minus. (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:27)

    bogdanlungu [utilizator]

    bravo treaba cu legalizarea prostitutiei ar fi o masura excelenta. dar nu sunt de acord ca biserica este non-profit. are profituri imense la negru din vanzarea de produse bisericesti. au un vin bisericesc de vanzare la manastirea cernica.... o minunatie. bineinteles ca fara timbru.....
  • +6 (6 voturi)    
    Impozitati intii PROSTIA luati cei m multi bani (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:29)

    andreesanu [utilizator]

    Petreasco,la foamea de bani a PSD lui numai impozitarea prostiei poate sa-i aduca atitia bani citi au nevoie hotii din PSD.
  • +2 (2 voturi)    
    Si atunci (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:32)

    gigifisiune [utilizator]

    de ce arunca ponta cu milioanele de lei, in timpul campaniei, catre primariile p$d?

    ///
    • +1 (1 vot)    
      Primariile ca primariile dar de biserici ... (Duminică, 9 noiembrie 2014, 13:44)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      ...ce sa mai zicem? Alea nu aduc voturi ca scolile si spitalele.
  • +5 (5 voturi)    
    mda.....intreb si io (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:34)

    baimarean [utilizator]

    - fatuca psdista e oricum "vanduta" Antenelor...n-ar trebui impozitata pt. prestatiile ei ??

    - popii nu "se vand" partidelor?
  • +4 (4 voturi)    
    depasita (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:34)

    Dedalus [utilizator]

    Pai e legalizata.

    Sistemul de educatie din Romania ce e ?!
  • +5 (7 voturi)    
    auzi, inteligento? (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:51)

    Nevermind [utilizator]

    dar persoanele fizice sunt societati comerciale de li se impoziteaza cladirile? Pana sa impozitezi activitatea comerciala a bor srl, impoziteaza-le dracului proprietatile ca la ORICE alta persoana fizica sau juridica din tara asta. Inclusiv cu regula de "dreapta" a lui boc: factor de multiplicare in ordinea dobandirii

    Ce v-as calca pe cap cand mintiti in halul asta si presupuneti ca toata lumea este neinformata. Ah, da... si astept minusuri si de la basisti, ca ma refer si la marele om de "dreapta" bocbase
  • +6 (8 voturi)    
    prima prostituata a Romaniei (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:56)

    andrei1232000 [utilizator]

    Incepe ea sa declare cat castiga din asta? Ca ce face ea la Ministerul de Finante cam asta se cheama: prostitutie. Cand a pus proasta asta pe post de ministru au fost rezolvate mai multe probleme: fata vecinului de la Cornu a ajuns ministru si pentru asta va avea grije de casele PSD din Cornu pe veci, a inchis gura lumii ca cica are studii la Harvard si in plus este ascultatoare tocmai pentru ca habar n-are. probabil ca tocmai se pregateau aia la Harvard sa o puna pe liber.
    • +2 (4 voturi)    
      CORECT si,,, (Duminică, 9 noiembrie 2014, 13:29)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      Alo HARVARD...fatuca asta nu doar ca va face de ras, DAR CUM VOI taceti,,,inseamna ca adevarata voastra valoare consta in a scoate, precum Spiru Haret in romania, habarnisti pe banda rulanta....
  • +7 (11 voturi)    
    Fata asta nu e sanatoasa la cap (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:57)

    skye [utilizator]

    In tarile in care s-a legalizat prostitutia, asta s-a intamplat pentru a tine sub control criminalitatea, pentru a preveni bolile si, in general, pentru a proteja lucratorii in domeniu. In nici un caz nu pentru a aduce bani la buget!! Iti dai seama ce inseamna sa consideri ca prostitutia este “activitate economică generatoare de profit”? Inseamna ca tu, statul, sa incurajezi prostitutia. Pe bune, eu nu am mai vazut om de 34 de ani ata de despins de realitate
  • +6 (6 voturi)    
    don'soara are deja cosmaruri cum va acoperi... (Duminică, 9 noiembrie 2014, 12:59)

    21unas [utilizator]

    gaurile lasate de pomeniile lui tonta.
    ii dau un pont: ANAF recuperează anual doar 5 la sută din banii furaţi de condamnaţii penal.
  • +4 (4 voturi)    
    Prostituati politici nu-i impozitam? (Duminică, 9 noiembrie 2014, 13:07)

    Excelsior [utilizator]

    Sigur ar iesi mai mult ca in baza ANAF-lui cu recuperarile slabe sanse...
  • +4 (4 voturi)    
    vremuri logice (Duminică, 9 noiembrie 2014, 13:10)

    aresul [utilizator]

    question: Longinus, who are the richest man in Rome?
    answer: the pimps!
    question nr.2: who are the most lascivious sluts in all of Rome?
    answer: the senator's wives!
    So, an imperial brothel. A most logical way to balance the state budget.

    Caligola
  • +4 (4 voturi)    
    Pt. cine conteaza,"fa",ca nu se vede nimic bun (Duminică, 9 noiembrie 2014, 13:24)

    Plagarus [utilizator]

    Previziunea de toamnă a Comisiei Europene a apărut la începutul acestei săptămâni și – ghiciți ce?! – tigrul Europei de Est stă ascuns în tufișuri, nu vrea să sară indiferent de incantațiile guvernului: creșterea economică va înregistra o medie de 2,4% în perioada 2014-2016, mult sub nivelul care a caracterizat dezvoltarea “miraculoasă” a unor locuri de pe glob în perioada postbelică,sub nivelul care a caracterizat creșterea economică a Poloniei și, bineînțeles, sub celebrul prag de 5% despre care se tot vorbește.
    Intr-o economie, banii economisiți trebuie să fie egali cu banii investiți, aceasta este o identitate fundamentală care se învață în primul an de facultate. Adică, economia României are două surse de finanțare, care să îi alimenteze atât de necesarele investiții: economisirile interne, ale populației și ale companiilor, respectiv capitalul străin (economisit de alții). De asemenea, România poate cheltui acești bani în două moduri: prin investițiile sectorului privat sau prin cheltuielile guvernului. Astfel, atât timp cât guvernul are deficit bugetar (cheltuie prea mult), cazul României,MF este doar o "scula " obedienta politico-electoral.

    “După cum se vede, anul trecut (2013) am încheiat cu un deficit de cont curent de 1% din PIB şi cum deficitul bugetar a fost de 2,5% din PIB rezultă că sectorul privat s-a contractat cu 1,5% din PIB”(Liviu Voinea) !!
    Mai vreți să vorbim despre PIB?! Păi ce PIB să avem dacă populația economisește pentru a da bani statului?
    “Investițiile” publice s-au dovedit o năpastă pentru România, cea mai sigură cale de a risipi capitalul acumulat cu trudă de acest popor sărac. La nivelul nostru de dezvoltare, avem nevoie de mult capital pentru a ne îmbunătăți productivitatea și, cum e și normal, pentru a crește salariile. “Tigrii economici” de care vorbim uneori au acumulat enorm de mult capital, atât din surse interne cât și (mai ales) externe.(logec.ro by admin)
  • +3 (3 voturi)    
    Habarnisto, (Duminică, 9 noiembrie 2014, 13:25)

    romania_curata [utilizator]

    DACA s-ar impozita prostia si minciuna PSD ar deveni cel mai mare contribuabil la bugetul Romaniei si CU SIGURANTA tu, ponta, corlateanu si toata baronimea psdista ati intra la MARI CONTRIBUABILI.
  • +3 (3 voturi)    
    din socotelile astea nu aduce (Duminică, 9 noiembrie 2014, 13:34)

    __alex__ [utilizator]

    prostitutia cit fura unu ca Sirbu / Hrebenciuc sa nu vorbim de Nastase.

    DNA-ul ar aduce mai multi bani la buget din confiscari decit imprumutul de la FMI.

    Votati DNA!
  • 0 (0 voturi)    
    Asta sa fi ivatzat ea la Harvat ? (Duminică, 9 noiembrie 2014, 14:49)

    yyxx [utilizator]

    Teorie+practica ?
  • +3 (3 voturi)    
    Olanda (Duminică, 9 noiembrie 2014, 15:05)

    rerenenegate [utilizator]

    Modelul pentru noi ar trebui sa fie Olanda - legalizarea prostitutiei, marijuanei, investitiile in educatie si impozitarea la greu a bisericilor (care nici intr-un caz nu sunt activitati non-profit).

    Vedeti vreo problema in Olanda? Sunt cu decenii (multe) inaintea noastra ca civilizatie, si nu o duc deloc rau din orice punct de vedere: economic, social, moral, etc.

    Tara mica, dar care se descurca mult mai bine decat tari mult mai mari, ca sa nu vorbesc de Romania...
    • +1 (1 vot)    
      P$D-ul nu cred ca ar avea ceva impotriva (Duminică, 9 noiembrie 2014, 16:08)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

      legalizarii marihuanei sau a prostitutiei, dar investitia in educatie e de neconceput. Ramin fara votanti.
  • +6 (6 voturi)    
    "Biserica... (Duminică, 9 noiembrie 2014, 15:19)

    Gladiatorul [utilizator]

    ...e o organizatie non-profit". Am incheiat citatul. Asta (ministrutza Ioana Petrescu) zici ca vorbeste ca in Apocalipsa dupa Ioan, nu alta. Organizatie non-profit?! Maica Precista. Daca nici popii nu fac profit, atunci cine?! E dresata bine ministrutza de catre seful si vecinul ei de la Cornu. Ptiu Drace!!! Pontuta asta si-a luat pe langa el numai oameni care stiu sa minta, sa fura si sa faca sluj. Vai de mineeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Parerea celui de-al 40-lea presedinte! (Duminică, 9 noiembrie 2014, 15:24)

    GRANDFATHER [anonim]

    “It has been said that politics is the second oldest profession. I have learned that it bears a striking resemblance to the first.”
    "S-a spus că politica este a doua cea mai veche meserie din lume. Eu am observat o izbitoare asemănare cu prima."
    Daca prostitutia "carnala" nu este legala si din false si ipocrite motive nu este legalizata(si impozitata!), prostitutia politca este publica, se desfasoara "la vedere" si poate fi impozitata fara nici o problema! E doar o chestiune de "vointa politica"!
  • -1 (3 voturi)    
    E foarte bine, (Duminică, 9 noiembrie 2014, 19:07)

    Un cititor [utilizator]

    propun ca toti care sustin initiativa sa dea exemplu personal. Ei si familia lor.Pentru urmatorii 20 ani. Sa fac profit si sa aduca bani la buget ca sa aiba Mircea Sandu bani pentru stadioane si Ponta pentru piste de raliuri. Te asteptam d-na ministru sa spargi gheata!
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Luni, 10 noiembrie 2014, 10:34)

    a.nonim [utilizator]

    Cum spunea George Pruteanu, v-ar placea ca fiica/sora dumneavoastra sa practice aceasta "profesie"? Daca nu sunteti pregatiti sa raspundeti da, fie si ipotetic, discutati degeaba, e doar ipocrizie.
    • 0 (0 voturi)    
      ,,,, (Luni, 10 noiembrie 2014, 11:52)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      ti-ar placea ca fiica ta sa fie analfabeta, de ex? Eh... cam asa cu ipocrizia, care se rostogoleste pe scari mai ceva ca un pian
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Luni, 10 noiembrie 2014, 15:03)

        a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Comparatia ta e ca nuca-n perete, n-are nicio treaba una cu alta. In primul rand statul garanteaza acesul al invatamant primar oricarui cetatean, iar privarea unui copil de educatie duce la decaderea din drepturile parintesti.
        In al doilea rand exista si prostituate de lux, cu facultate, capabile sa sustina si conversatii cu o anumita categorie de clienti. Dar tot prostitutie este atata timp cat cer bani. Raspunde la intrebarea asta, daca sora, fiica, sotia ta, ti-ar spune ca directorul i-a oferit un altfel de post (ca pana la urma e un joc ca oricare altul), ai fi de acord? Raspunde doar cu da sau nu.
        • 0 (0 voturi)    
          ,,, (Luni, 10 noiembrie 2014, 16:38)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

          mda... citesti dar nu pricepi. Statul garanteaza si posibilitatea gasirii unui loc de munca, daca se vrea... si tot asa. Comparatia se refera la educatia data de parinti, de ex. Ce mai place lumii sa acuze EFECTUL fugind cu gratie de CAUZA. Capul ca strutul in ce ne dam indignati, drepti si evlaviosi, rules. Gunoiul sub pres, dar ne laudam ca presul nostru este curat si parfumat.

          Ca sa-ti raspund la intrebare fara sa te intreb, astaptand raspuns da sau nu, daca nu-i asa ca nu pricepi cel putin comparatii... Pentru mine prostitutia este o meserie ca oricare alta, aleasa din varii motive. Nu o voi numi curva pe una care ingheata dezbracata la coltul strazii asteptand un client, ci pe cea care atarna la un maritis/relatie bun/a facand fix acelasi lucru si spunand de cea din strada ca este curva.
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:37)

            a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Iar divaghezi fara rost. Rolul statului e sa asigure din start conditii egale. Daca tu profiti sau nu, e problema ta.
            Daca e o meserie ca oricare alta, atunci ai fi de acord daca sotia te-ar anunta bucuroasa ca a obtinut o "promovare"? Esti capabil sa raspunzi cu da sau nu?
            Aici e ipocrizia, cand meseria asta e buna pentru oricune altcineva, dar nu pentru mine sau ai mei. Daca nici acum nu pricepi...
            • 0 (0 voturi)    
              ,,, (Luni, 10 noiembrie 2014, 19:29)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

              Daca mama ta a omorat un copil si-ti arata cadavrul, o mai iubesti? Poate intelegi cat de logica este intrebarea ta prin personalizare re. Subiect. Doh. Cate contraintrebari personalizate vrei sa-ti dau?

              Diferenta dintre noi este ca eu accept ca pot exista cazuri si este strict alegerea lor, chiar daca nu sunt implicat direct, iar tu daca nu suporti masina rosie (din orice motiv just/injust), nimeni nu are cum sa aiba una si nici macar nu ar trebui sa existe, eventual prin lege macar. Si daca te calca una rosie pe piciorus, tu nu o sa tipi accident, ci masinaa rosiiieeee...

              Rezumand, ca pricepi greu si am ajuns sa dau exemple cu masinute ca poate reusesti. Neacceptarea sau neaprobarea ta si a altor hoti de ochelari de cal, nu fac si nu schimba realitatea existenta. Da, stiu... sa fie pace pa pamant si sa fie bine ca sa nu fie rau! Amin!
              • -1 (1 vot)    
                ... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 10:54)

                a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                Exemplele tale sunt mai mult decat aberante, nici n-are rost sa mai comentez.
                Faptul ca cineva alege acest mod de viata e irelevant. In 99% din cazuri e determinata de conditiile sociale, nu este o alegere voluntara. Si e aproape imposibil pentru o prostituata sa duca o viata normala. Sunt convis ca ai sari in sus daca fiica ta s-ar juca/invata alaturi de copiii unei prostituate ai sari in sus.
                In plus, daca am merge pe aceeasi logica ar trebui sa legalizam si hotia, pentru ca oricum exista desi e interzisa, si oricum nu va putea fi eradicata niciodata.