Guvernul pregateste o noua rectificare bugetara. Ministrul Darius Valcov: Va fi una pozitiva

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 28 noiembrie 2014, 19:41 Economie | Finanţe

Guvernul Victor Ponta va adopta pana la sfarsitul acestui an o noua rectificare bugetara, a treia din 2014. Potrivit ministrului delegat pentru Buget, Darius Valcov, rectificarea este una pozitiva, cuprinzand plati de peste 4 miliarde lei si o crestere de venituri cu 1,3 miliarde lei.

Valcov afirma, potrivit unui comunicat remis de biroul de presa al PSD, ca "pentru prima data, arieratele bugetului de stat si ale bugetelor locale vor fi egale cu 0, in timp ce deficitul bugetului general consolidat se menține la 2,2% din PIB".

"Mai mult, dupa ce am fost acuzati ca incheiem anul 2014 cu un excedent bugetar, vreau sa clarific faptul ca tocmai acest lucru ne permite ca peste 4 miliarde lei care ar fi trebuit achitate anul viitor, sa poata fi cheltuite in 2014. Este o masura care anihileaza impactul reducerii CAS cu peste 90% si care stimuleaza consumul intern", sustine Valcov.

Cum sunt impartite cele 4 miliarde lei:

- 2,3 miliarde lei pentru plata de titluri executorii având ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar, transa aferenta anului 2015;

- 457,0 milioane lei pentru plata despagubirilor stabilite in sarcina Autoritatii Nationale pentru Restituirea Proprietatilor prin titluri executori;

- 523,7 milioane lei pentru achitarea arieratelor inregistrate in contabilitatea unitatilor/ subdiviziunilor administrativ-teritoriale, inclusiv a institutiilor publice finantate integral sau partial din bugetul local si a spitalelor publice din reteaua autoritatilor administratiei publice locale, la data de 31 octombrie 2014 si neachitate pana la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta;

- 203 milioane lei pentru achitarea ratelor de capital aferente imprumuturilor contractate de unitatile/subdiviziunile administrativ-teritoriale de la Ministerului Finantelor Publice, din varsaminte din privatizare, cu termen de plata in perioada  2014-2015.                 

- 152,1 milioane lei pentru finalizarea proiectelor ex-ISPA de la Ministerul Transportului si Secretariatului General al Guvernului

- 144,5  milioane lei pentru a finanta contravaloarea sentintelor definitive si irevocabile ale Agentiei Nationale de Imbunatatiri Funciare, a obligațiilor de plata catre terti prestatori de servicii si lucrari, precum si a sumelor necesare platii integrale a sprijinului producatorilor agricoli
 
Alte alocari:
  • 30 milioane lei vor merge in plata arieratelor pentru spitalele din subordinea Ministerului Transportului, Ministerului Sanatatii si Ministerului Justitiei
  • 56,0 milioane lei sunt destinate finanțarii drepturilor asistentilor personali ai persoanelor cu handicap grav
  • 40,6 milioane - subvenții pentru Societatea Comerciala de Transport cu Metroul Bucuresti "Metrorex" - S.A.
  • 60,0 milioane lei  asigura decontarea biletelor speciale de calatorie gratuita de care au beneficiat unele categorii sociale
  • 4 milioane lei merg catre finanțarea restaurarii monumentelor istorice precum si pentru Palatul Culturii din Iasi
  • Totodata, s-a suplimentat bugetul SRR si SRTv cu suma de 28 milioane lei
  • In scopul cresterii capacitatii operationale a Armatei Romane, 100 milioane lei sunt destinate achizitiilor de materiale, active fixe, servicii, lucrari pentru efectuarea de reparatii curente si reparatii capitale la tehnica de lupta si echipamente militare.















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5037 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Bine, bine (Vineri, 28 noiembrie 2014, 21:11)

    MyGame [utilizator]

    Bine, bine, dar investitiile unde sunt?

    Noi, o firma cu 25 angajati, am platit in aceasta luna impozite de 23.000 euro, ca sa ce?
    Unde sunt drumurile, infrastructura, investitiile? Ce beneficii am eu ca firma din plata impozitelor?

    Stat parsiv si nesimtit!
    • +11 (11 voturi)    
      PRIETENE.... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 12:20)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

      N-ai vazut "impartela"? Numai bugetarilor pentru anul, atentie! 2015!!!
    • +14 (14 voturi)    
      REVIN... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 12:24)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

      Noi suntem tampitii de serviciu care varsa taxe si impozite ca sa se rasfete cca. 1,2 milioane de bugetari! Iar cea mai tare mi se pare ca se vor varsa inca 28 mil RON la Radio, dar mai ales TVR!!
      Niste porci! Sa ma ierte procii, care oricum sunt folositori, fata de mizeriile astea umane!
      Unde sunt drumurile, unde este infrastuctura, unde sunt investitiile?
      Nu vreau sa-mi aduc aminte despre cum arata Slatina! O mizerie! Ca si ministru!
      • +1 (3 voturi)    
        furt (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 13:41)

        Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        Daca platesti taxe si nu beneficiezi de ceea ce platesti se chiama furt.

        Cel ai bun exemplu este invatamantul superior gratuit. Platesc taxe toti si beneficiaza vreo jumatate de milion.

        Cine garanteaza ca cei care sunt acum studenti vor intoarce in buget banii primiti?
      • +2 (2 voturi)    
        TVR si Radioul sunt servicii publice (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 15:17)

        vorax [anonim] i-a raspuns lui schroedinger

        Da, trebuie anihilate ciordelile, dar nu exterminate institutiile. Ce, nu-ti place de Moise Guran? Sau muzica clasica?
  • +10 (10 voturi)    
    Si mai e ceva (Vineri, 28 noiembrie 2014, 21:16)

    MyGame [utilizator]

    Nu va bucurati ca PSD-ul nu poate sa construiasca bugetul fara taxe.
    1. ca nu le vrem
    2. poate sa faca bugetul fara taxe, fara sa aiba merite, au spus-o chiar ei. Spun ca ANAF-ul isi face treaba si colecteza mai bine. Adevarul este altul, ANAF-ul merge la fel de prost, dar DNA-ul, caruia PSD trebuie sa-i multumeasca, isi face treaba, cei care faceau evaziune fiscala sa se imbogateasca peste noapte, s-au apucat sa platesca impozite si asa s-a trezit guvernul cu incasari mai mari cu 2% - adica 3 miliarde de euro sau 14 miliarde de lei.
  • +10 (10 voturi)    
    egzact (Vineri, 28 noiembrie 2014, 23:24)

    bogdan1477 [utilizator]

    ca si celelalte rectificari fa fi pozitiv scazatoare sau negativ crescatoare, dupa cum vrea fiecare. Adica se taie de la investitiile care oricum nu s-au mai facut si se da la camarila de partid. Stim povestea. Si dupa aia urmeaza 5 mariride taxe.
  • +10 (10 voturi)    
    Mancati,baieti,ca,,,, inca este gratis ! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 3:49)

    gica43 [utilizator]

    Ce draq ati facut voi pozitiv,mai...(vorba lui iliescu)???
  • +12 (12 voturi)    
    Presedintie (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 12:12)

    deer [utilizator]

    Daca rectificarea e pozitiva, de ce taiati in continuare de la bugetul Presedintiei. Numai de ciuda ca ati pierdut alegerile? Presedintele in functie si Presedintele ales trebuie sa functioneze fara bani? Nesimtitilor!
  • +2 (2 voturi)    
    Povesti !!!! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 12:49)

    UsLamistul [utilizator]

    Acesti bani (tinuti la BNR ca sa „dea bine„ in campania electorala si sa se poata lauda „geniul Carpatilor„ cu exxcedent bugetar), trebuie cheltuiti pana la sfarsitul anului cand se incheie exercitiul bugetar.
    CUM ????? Cand sa mai faci licitatii pentru achizitii? Banii astia se vor pierde din cauza prostiei si intereselor unora.
    Sau, ca sa fie cheltuiti, se vor cheltui fara cap si repede, repede, nu conteaza pe ce, ca sa nu se piarda.
    Asa ca „rectificcarea pozitiva„ e un mare fssssss. (ca intreaga „epoca de aur„ din ultimii doi ani).
    FSSSSSSSSSSSSSSSSS !!!!
  • +3 (3 voturi)    
    ce nesimtiti (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 13:10)

    cosminbut [utilizator]

    au lege pentru esalonarea banilor din sentinte pe 5 ani si ei fac acum rectificare bugetara pentru a plati banii in avans. locuri de munca cand creati domnilor?
  • +3 (3 voturi)    
    cum (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 14:33)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Ramane cu datoria stearsa la khazahi? Intra pisicul la bulau sau nu?
  • +2 (2 voturi)    
    Imbraca prostia in cuvinte bombastice. (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 14:37)

    vali47 [utilizator]

    PSD nu sunt in stare sa faca un buget nici de la o luna la alta si fac rectificari frecvente.Pentru a-si acoperi prostia ,este"o rectificare pozitiva",dar taie din cheltuieli la unii ca sa dea la altii.Nu mai spun ca ministrul bugetului cu toata liota de subordonati nu a fost in stare sa depuna la Parlamentu bugetul pentru anul 2015 si nu ma refer numai la Valcov,ci si la Liviu Voinea,promovat suspect la BNR.Guvernul Ponta are multe ministere,dar nu stiu cu ce se ocupa fiecare si-si paseaza raspunderile incercand sa ne fraiereasca.
  • +2 (2 voturi)    
    Lipseste ceva esential, cat da la pochi. (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 15:28)

    Wanheda [utilizator]

    Metroul de ce primeste bani???? Culmea prostiei sa ajunga Metroul sa nu aibe bani.....
  • +1 (1 vot)    
    Cel mult seropozitiva pt."cinstitii"viitori penali (Luni, 1 decembrie 2014, 5:06)

    Plagarus [utilizator]

    Rectificarea bugetara " pozitiva " este de fapt o crestere a deficitului bugetar !

    ”Rectificarea bugetară este momentul în care se închide cercul unei crime de natură economică. Mobilul este, de acum, devoalat, probele grăitoare, ar mai fi de dovedit intenţia directă.
    avem victimele – 20 000 de oameni care şi-au pierdut slujbele (numai în construcţii) prin nerealizarea unor lucrări de 2,5 miliarde de euro, avem motivul – deturnarea finală a 500 de milioane de euro de la cofinanţarea europeană a unor lucrări de infrastructură spre administraţiile locale, avem făptaşul – Guvernul României.

    Ne mai trebuie nişte procurori care să lege aceste circumstanţe cu martori şi acte, într-o anchetă care să dovedească faptul că n-a fost prostie, ci premeditare. Şi-or fi dezincriminat ei prin Noul Cod subminarea economiei naţionale care, după caz, avea pedepse de 20 sau 25 de ani de puşcărie, dar parcă nici şapte ani pe abuzul în serviciu nu sunt chiar de neglijat.”, scrie Guran.