Traian Basescu: Daca se rupe acordul cu FMI, o mare responsabilitate revine Fondului si Comisiei Europene. Stiau ce se intampla in Romania

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 4 decembrie 2014, 19:03 Economie | Finanţe

Presedintele Traian Basescu a criticat dur, joi seara, Fondul Monetar International si Comisia Europeana, pe care le acuza ca au asistat fara nicio reactie la "aventurile fiscale" care au avut loc in ultimele opt luni in Romania, inaintea alegerilor prezidentiale.

Aceasta a explicat, intr-o declaratie de presa sustinuta la Palatul Cotroceni, ca exista probleme majore in alcatuirea bugetului si nu ar vrea sa vada ca aceste probleme se vor rezolva prin ruperea acordului cu FMI, care ar echivala cu o revenire la "perioada de trista amintire de la finele anilor '90".

Insa o intrerupere a acordului cu Fondul ar reprezenta "o mare bila neagra" si pentru FMI, si pentru Comisia Europeana, si pentru Banca Mondiala, deoarece ar fi pentru prima oara cand "o tara iese mai slabita din punct de vedere al consolidarii fiscale decat a intrat".

"Asta e si responsabilitatea FMI, a Comisiei Europene si a Bancii Mondiale. Romania a intrat intr-o conditie buna in cel de-al treilea acord consecutiv si ar fi o mare parte pentru FMI si Comisia Europeana daca Romania iese mai putin stabila decat la intrarea", a subliniat seful statului, acuzand FMI si Comisia Europeana ca "au stat si au privit de la distanta aventurile fiscale din ultimele 8 luni din Romania, in perspectiva alegerilor prezidentiale".












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

14059 vizualizari

  • -17 (37 voturi)    
    Noi suntem responsabili nu FMI... (Joi, 4 decembrie 2014, 19:18)

    TeodorGligor [anonim]

    Aiurea, daca noi nu am respectat acordurile incheiate noi suntem responsabili nu partenerii de afaceri...Basescu bate campii, sau chiar crede si el ca FMI guverneaza Romania ? ..parca "suveranitate" era a poporului roman in constituie.
    • +12 (20 voturi)    
      una e suveranitatea... (Joi, 4 decembrie 2014, 21:27)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      si alta e ca FMI sa nu aiba nicio reactie cind guvernul Ponta a facut ce a facut!
      • -6 (12 voturi)    
        suntem responsabili (Vineri, 5 decembrie 2014, 2:56)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Delia13

        Nu mai avem nevoie de imprumuturi masive si atunci nu e nevoie de un acord. Daca avem nevoie de el atunci inseamna ca e o problema (vezi 2009 - 2012 cand criza a facut necesar acest acord). Nu ai nevoie de un astfel de acord decat in situatii grave. Nu suntem intr-o situatie grava acum.
        • +2 (2 voturi)    
          Cu ponta prim ministru (Vineri, 5 decembrie 2014, 21:26)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          ti se pare ca nu suntem intr-o situatie grava?
      • +7 (7 voturi)    
        pe naiba se rupe acordul (Vineri, 5 decembrie 2014, 2:58)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Delia13

        romania a infiltrat tot fmi-ul cu cel putin doi PSD-isti mai tari intr-ale finantelor decat actuala ministressa de finante. politica fiscala a guvernului ponta e datorata in proportie de 75% acestora. au deja acordul la sertar doar ca nu-l scot inca pentru ca nu e termenul la scadenta. Base stie toate astea dar , din calcule politice ii mai atata un pic sa nu-si piarda antrenamentu'. Ce ar avea romanica nevoie si in plus ar fi cel putin un fond de investitii cotat la new york sau londra. cu banii scosi din rusia nu ar fi greu sa se faca. romanica in ue, nato, cu scut antiracheta si guvern de centru dreapta , economie in crestere ar fi ideala pentru asa ceva.
    • +9 (17 voturi)    
      nu intelegi ce se intampla, nu? (Joi, 4 decembrie 2014, 23:13)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      FMI nu conduce nimic, nu conduce Romania, FMI are bani si spune atat, vrei banii mei ? ti-i dau daca insa implementezi urmatoarele masuri economice. nu implementezi? nu-ti dau banii. nu te obliga nimeni sa faci ce zice FMI dar nu mai poti cere bani de la ei. e simplu, extrem de simplu si ma mir cand vad oameni care au (teoretic) 12 clase si nu inteleg asta.
      • +2 (2 voturi)    
        Gigele, (Vineri, 5 decembrie 2014, 15:53)

        Ponta [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Vrei ca Gligor (pe asta nu l-au iubit parintii de i-au pus acest nume) sa priceapa ceva cand se vede de la o posta ca citeste numai Libertatea si Cick.
        Acelasi lucu si despre Coconelul Turcescu. Ce vrei sa priceapa astia?
        Cartea este problema nationala taica> Uita-te la promovabilitate si iti vei da seama cu cine ai de discutat.
      • 0 (0 voturi)    
        Gică (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 1:52)

        popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Dacă FMI impune reguli, înseamnă că, va să zică, conduce - lasă vrăjeala,
  • +42 (46 voturi)    
    Basescu (Joi, 4 decembrie 2014, 19:20)

    Klaus_CT [utilizator]

    Basescu trebuie sa ramana in viata publica, indiferent cat de toxic, urat, chel, marinar, slab vorbitor de engleza, sustinator de Elena Udrea este.
    Este nevoie de vocea sa in continuare, iar in seara asta tocmai s-a incheiat ciclul inceput prin propunerea lui ponta viorel ca prim ministru.
    Gata, joaca s-a terminat, Base a dat cu pacaliciul de pamant si indiferent cat de mult se auto pacaleste viorel ca a sa cariera politica poate continua, nu, nu poate continua, cel putin nu din pozitia de premier. Te intorci frumos in Camera Deputatilor si ridici acolo mana in functie de cum ti se va cere de catre viitorul sef al PSD.
    Pozitia de premier a fost cea mai inalta pe care o vei avea vreodata. Fii multumit totusi, noi restul nu vom fi niciodata prim ministri la 40 de ani.
    Ponta, demisionezi? Ar fi un gest frumos la adresa celor 5,2 milioae de votanti de care iti bati joc in fiecare zi.
    • -1 (3 voturi)    
      Mamaaa, da' ce a mai dat Basescu cu (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 11:04)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      Ponta de pamant, ce sa-ti spun! Pentru atata lucru n-are rost sa ramana Basescu in viata politica, zau!
  • -20 (36 voturi)    
    Baietii cei rai (Joi, 4 decembrie 2014, 19:29)

    satanae [utilizator]

    Iata ca se trezi constiinta in Capitanul nostru. Stau si ma intreb: oare, in 2009, cind avea el alegeri pentru functia de presedinte si cind FMI si Banca Mondiala s-au facut ca nu observa gaurile din buget, care au fost cirpite in anul urmator prin taieri de salarii si cresterea TVA, erau baieti buni sau rai? Aveau o responsabilitate pentru porcaria in care s-au complacut atunci el, cu PDL si PSD sau, de fapt, nu avea nimeni nici o vina? Sau, si mai bine, erau responsabili tot PSD-istii, pentru ca au tinut mortis sa nu-i strice lui campania, ca sa mai ia un mandat si apoi sa dreaga oalele sparte taind salariile profesorilor si medicilor, ca tot luau prea mult?
    • +13 (15 voturi)    
      Cred ca faceti o confuzie. (Joi, 4 decembrie 2014, 21:19)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      Amestecati o perioada de criza cu o alta perioada, una de pomeni. Un guvern, aidoma unui bun gospodar, trebuie mereu sa gindesca la ziua de miine.
      Va place sau nu, Basescu a pus punctu pe i si in ceea ce priveste institutiile financiare mentionate. Dar a facut bine, a facut un gest foarte, foarte patrotic: in felul acesta le-a constrins sa ne acorde mai multa atentie si sa nu ne trateze superficial, eventual cu vreun refuz, pe noi, ROMANIA, nu guvernul dr. Ponta!
    • +17 (17 voturi)    
      ce-a făcut antena3 din voi!! (Joi, 4 decembrie 2014, 21:24)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      in 2009 nu era semnat niciun acord cu fondul, tovarase antenist. Găurile din buget le-a lăsat domnul cu papion. Bă mai mult, același liberal sadea, a mărit aparatul bugetar cu 300.000. Dacă ai vreun exemplu de pomana electorală făcută de baselu in 2009, spune-ne si noua. Tovarășe, bugetul il face guvernul, iar găurile din el de asemenea. Culmea e ca in toată perioda asta găurile cu pricina le-au lăsat acești 2 maimuțoi, Călin si, in curând se va vedea, ponta. Boc, cel pe care il înjura toată lumea, a trecut prin ditamai criza mondiala si n-a lăsat nicio gaurica. Dar așa e când înghiți televizorul cu totul, evidentele nu mai contează pentru voi. V-au rămas doar flegmele.
      • -4 (10 voturi)    
        ce ?:))) (Vineri, 5 decembrie 2014, 2:54)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui yol

        In 2009 pe la inceput zicea Basescu ca avem nevoie de o centura de siguranta. Mai tarziu s-a semnat acordul si au inceput sa vina primele transe de bani. Daca te lasa memoria e simplu: intra pe BNR si genereaza un raport cu datoria externa sa vezi cat a crescut in 2009 si 2010 pentru ca am inceput sa ne imprumutam de la FMI. Banii nu s-au dus insa in investitii ci au fost bagati in salarii si in "investitii" cu ROI de sub 1 (adica am pierdut, nu am castigat din "investitii") si s-au spalat bani pentru campanie (vezi cazul Ritzi) care a costat foarte mult (fiecare pom de la strada avea afis cu Basescu spunand "de ce le e frica nu scapa". Acea campanie a fost facuta pe bani publici, pentru ca era vorba de un referendum, nu de alegeri in care fiecare partid isi finanteaza)
  • -2 (14 voturi)    
    Dl. Basescu... (Joi, 4 decembrie 2014, 21:16)

    Dacos [utilizator]

    este unul din asasinii economici din interviurile dlui John Perkins. Pe dl. Johannis cred ca l-au chemat sa incerce sa-l stranga putin cu usa, asa, dpdv economic. Ramane de vazut. Masinaria germana este redutabila iar un spatiu de liber schimb de la Atlantic la Pacific, chiar daca Franta si Germania nu o spun, va fi catastrofal pentru prietenii de peste lac. Si pentru sponsorii lor: Marea Finanta.
  • -5 (13 voturi)    
    hmm (Joi, 4 decembrie 2014, 21:52)

    popescu_dtru [utilizator]

    şi, acordul ăsta cu FMI, e obligatoriu, e pe viaţă?
  • -3 (19 voturi)    
    Incetarea acordurilor cu FMI/BM - O Victorie neces (Joi, 4 decembrie 2014, 22:07)

    D-or [utilizator]

    Populatia nu mai suporta demult ideea de FMI. S-a atins si depasit limita saturatiei. Bine ca au stat deoparte, daca se mai implicau, apareau revolte.
    O iesire discreta din peisaj a FMI si BM ar fi singura solutie acceptata.
  • -8 (12 voturi)    
    Ceva nu e-n regulă (Vineri, 5 decembrie 2014, 2:23)

    popescu_dtru [utilizator]

    Dle preşedinte, rămâneţi în inima mea pentru că:

    - aţi făcut justiţia să funcţioneze
    - aţi strâns relaţiile cu fraţii noştri moldoveni la un nivel la care nişte terchea-berchea de Iliescu şi Constantinescu n-ar fi îndrăznit niciodată

    Vă salut!

    În rest, gândirea dv politică e la nivelul unui măturător: preşedintele unei ţări să asmută nişte străini împotriva ţării? De ce trebuie să fim mereu remorca cuiva? Nu există viaţă în afara UE şi NATO?
  • -6 (8 voturi)    
    N-are Romania norocul asta ! (Vineri, 5 decembrie 2014, 4:48)

    newlook [utilizator]

    Cu sau fara acord, FMI va continua sa se agate de Romania ca scaietele de coada cainelui. Nu ca ar reprezenta o mare valoare, dar Romania ar putea avea tupeul sa reuseasca mai bine FARA FMI.
    Basescu latra doar, ca o sluga ce ramane fara stapan si se simte inutila.
  • +6 (8 voturi)    
    “Cata vreme canta muzica dansezi,ai sau n-ai ch (Vineri, 5 decembrie 2014, 5:07)

    Plagarus [utilizator]

    Romaniei, acum (ca aproape dintotdeauna dealtfel), ii trebuie import. De capital. Care nu se poate decat prin investitii straine.
    “În contextul actual este o oportunitate de aur pentru a crește investițiile publice în infrastructură în țările care au nevoie. În multe țări dezvoltate economia încă stagnează iar rata dobânzii este la un nivel istoric de jos – ceea ce înseamnă că o asemenea investiție aduce câștiguri mari.”(FMI)
    “Bugetul n-are bani.” E nevoie să mărim taxele. Sau să combatem evaziunea. Sau să inventăm noi taxe.
    Ce face guvernul cu banii? Îi cheltuiește pe ce are chef. Poate ministrul X vrea să construiască o autostradă, poate ministrul Y vrea să ofere manuale digitale, poate ministrul Z vrea să ofere subvenții companiilor din IT. De ce? Fiindcă așa vor ei. Drept urmare, firmele se vor întrece să câștige bunăvoința ministrului. Unele vor inventa noi modalități de a da șpagă, altele vor strecura pe sub ușă un proiect de lege care să le favorizeze.
    Cresterea pensiilor si reducerea CAS sunt finantate din extinderea bazei de impozitare pentru contributiile sociale, la toate formele de venit.
    Pentru anul viitor, bugetul se bazeaza pe o prognoza optimista a cresterii economice
    Mai mult, fondurile structurale nu au fost atrase absolut deloc, ceea ce din start duce la o crestere economica sub potential

    Solutia nu este una de carpire a veniturilor si de neefectuare a cheltuielilor de investitii, asa cum se intampla in prezent !
    Guvernare tehnocrata cu un sistem fiscal progresiv, deductibilitati mai mari pentru servicii publice sub-finantate, reducerea drastica a cheltuielilor bugetare administrative si prioritizarea atragerii de fonduri europene.
    Bugetul pe 2015 trebuie sa se bazeze pe previziuni realiste (macar un scenariu alternativ), pe programare bugetara multianuala, trebuie sa limiteze cresterile salariale bugetare, sa reduca cheltuielile bugetare administrative; ar fi, de asemenea,intelept sa renunte deocamdata la scaderea CAS !!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Inainte sa sariti in sus (Vineri, 5 decembrie 2014, 9:10)

    agentia_cagebista [utilizator]

    Cautati pe google "imf succes stories" si apoi "imf failures stories".

    Faceti o comparatie intre ele si apoi decideti daca ruperea intelegerii cu ei e un lucru bun sau rau.
  • -3 (7 voturi)    
    ca de obicei... (Vineri, 5 decembrie 2014, 9:46)

    periscop [utilizator]

    ..prășădintele-jucător vorbește de parcă ar fi trăit pe Lună și nici usturoi n-ar fi mâncat nici.... etc. etc.
  • +1 (5 voturi)    
    Dupa atatia ani (Vineri, 5 decembrie 2014, 9:59)

    CristinaCoteanu [utilizator]

    Nu pot sa cred dl Presedinte Basescu ca dupa atatia ani de presedentie, dupa atatea participari la intalniri internationale, puteti sa veniti in public cu astfel de afirmatii. Bugetul nu se alcatuieste in aer ci pe baza unor politici formulate in mod inclusiv in Romania. Romania este responsabila.
  • +2 (4 voturi)    
    Voi politicienii ati furat cit pentru 5 generatii (Vineri, 5 decembrie 2014, 15:37)

    andreesanu [utilizator]

    De aia -i Romania datoare la FMI,BM la UE ca ati furat voi cu amindoua miinile .
    Ati vindut averea tarii pe nimic si la orce coate goale care habar n-avea cu ce se maninca activitatea fabricii achizitionate,ati impartit prada si cind n-ati mai avut ce fura cu sacul v-ati imprumutat si-ati facut afaceri cu statul furind si din banii imprumutati.
    FMI va are de VACA de muls pe 100 de ani !!!.
    • -2 (4 voturi)    
      Imi pare rau sa'ti zic (Vineri, 5 decembrie 2014, 17:25)

      agentia_cagebista [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Privatizarile s'au facut in graba la comanda FMI si BM. Poti afla mai multe daca citesti despre Washington Consensus si agenda neoliberala impusa de FMI si BM.