E oficial: Guvernul a adoptat marirea salariului minim in 2015

de RH     HotNews.ro
Miercuri, 10 decembrie 2014, 17:39 Economie | Finanţe

Guvernul a adoptat in sedinta de miercuri o hotarare prin care salariul minim brut pe tara garantat in plata va fi majorat in doua transe in 2015.

Cele doua mariri succesive:

- la 975 lei lunar, incepand cu data de 1 ianuarie 2015, majorarea fiind de 8,333% fata de anul 2014;

- la 1.050 lei lunar, incepand cu data de 1 iulie 2015, majorarea fiind de 16,666% fata de anul 2014.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

6178 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    Soc si groaza... (Miercuri, 10 decembrie 2014, 17:43)

    HansBrinker [utilizator]

    ...pentru amaratii de investitori. Cum sa mai faci afaceri cinstite in tara noastra cand guvernul te obliga sa mai dai si salarii?
    Cu totii asteptam de la guvern desfiintarea salariului ca masura urgenta pentru sprijinirea afacerilor in Romania. Cand colo guvernul face exact pe dos. Maine-poimaine ii obliga pe bietii antreprenori sa respecte drepturile angajatilor.
    Ce conteaza o mana de lenesi cand e vorba de prea-cinstita si deloc evazionista lume a afacerilor romanesti si multi-nationale?
  • +2 (6 voturi)    
    ma doare capul... (Miercuri, 10 decembrie 2014, 17:48)

    ..13 [utilizator]

    astia se vad pe cai mari...

    Hai sa vedem cum raspunde economia...
  • +2 (4 voturi)    
    Tarziu (Miercuri, 10 decembrie 2014, 18:09)

    Ceauceau [utilizator]

    Cam tarziu eu o sa plec din Romania.
    • +2 (4 voturi)    
      Cam tarziu (Miercuri, 10 decembrie 2014, 18:21)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Ceauceau

      Dar mâine dimineață, la prima ora?
    • 0 (2 voturi)    
      Cam tarziu (Miercuri, 10 decembrie 2014, 18:21)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Ceauceau

      Dar mâine dimineață, la prima ora?
      • +1 (1 vot)    
        Ai ceva vraiste in cap. (Miercuri, 10 decembrie 2014, 21:00)

        Ceauceau [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Ori esti un copil ori esti beat. Cheers.
  • +5 (7 voturi)    
    Si! (Miercuri, 10 decembrie 2014, 18:13)

    vali47 [utilizator]

    Cu salariul minim marit din timpul lui Ponta nu cumperi cat cumparai cu salariul diminuat cu 25% din timpul lui Boc.Nu vad cine de la PSD poate sa inteleaga asta.Ei se lauda cu mariri.Cred-ca este o prostie sa anunti mariri cu mult inainte,pentru-ca cei care vand produse si servicii vin cu pretul majorat si marirea nu mai are nici-un rost.Numai au timp vanzatorii sa-si puna la punct mecanismele de majorare preturi.
    • +1 (1 vot)    
      Exact, eu ma ingrozesc cat de scump a devenit (Miercuri, 10 decembrie 2014, 21:26)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      totul in ultimii ani. Am observat asta de la an la an.
    • -1 (1 vot)    
      ce vorbesti ? (Miercuri, 10 decembrie 2014, 21:46)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Uita-te peste rata inflatiei dezinformatule. Atunci cand a scazut salariul cu 25% am avut si cea mai mare inflatie. Acum o avem pe cea mai mica (mult mai mica decat procentul de crestere al salariului). Ce spalat pe creier esti.
  • +1 (3 voturi)    
    Degeaba (Miercuri, 10 decembrie 2014, 18:23)

    ion_de_la_raion [utilizator]

    Cu ceva timp in urma,guvernul ne arunca gogoasa cu scaderea CAS-ului.
    Ce rost a avut aceasta scadere ?
    A scazut teoretic,iar angajatorii vor plati mai mult catre stat !
    Bravo lor !
  • 0 (0 voturi)    
    "Cinstitii' chiar si cu doftorat"sunt incompetenti (Joi, 11 decembrie 2014, 8:57)

    Plagarus [utilizator]

    Oare au învățat ceva în facultate sau au trecut prin școală precum PontaVAXUL Viorel printre mastere si "doftorat"?
    Cum de este posibil ca guvernul să mărească salariul minim cu 50% în 3 ani și să intenționeze să-l ducă la aproape 50% din salariul mediu până în 2016 (conform programului PSD salariul minim va ajunge la 1200 lei în 2016)?
    Cum de se adoptă astfel de măsuri aberante când rata șomajului în rândul tinerilor este de 4 ori mai mare decât media?
    Oare foamea de bani la buget îi face pe guvernanți să adopte astfel de măsuri în încercarea disperată de a mai colecta câteva sute de milioane de lei?

    Salariul minim – ca orice formă de fixare a prețurilor – generează o prăpastie între cantitatea cerută și cea oferită. În cazul nostru această prăpastie se numește șomaj.
    Șomaj care nu îi afectează pe doctori, corporatiști, profesori universitari sau pe consilierii guvernamentali, ci pe salariații slab calificați cărora firmele nu le pot plăti salariul impus de guvern. Acum, acest rezultat poate să fie camuflat atunci când alți factori intervin și distorsionează piața.
    Prohibițiile artificiale instituite de guvern sau naturale (rezultate din epuizarea resurselor) înseamnă sărăcie, indiferent de context. Este evident că nu toate firmele sunt afectate la fel. Companiile care dețin poziții de monopol (precum cele care furnizează utilități) sunt capabile să transfere în prețuri aproape orice creștere de costuri. Am văzut ce s-a întâmplat în cazul accizelor și impozitelor în domeniul energetic. Idem în cazul celor care produc bunuri cu cerere inelastică, adică intens preferate de consumatori. Aceasta înseamnă că, pe de o parte, restul economiei va suferi mai mult decât proporțional, șomajul afectând cu precăderele persoanele și întreprinderile care acționează pe piețe cu concurență mare (comerț, export etc.) și că, pe de altă parte, efectele nocive ale creșterii salariului minim se răsfrâng și asupra altor categorii de oameni nevoiași, precum pensionarii !(logec.ro)