Fost ministru de Finante PDL: Legea scuteste alocatiile de plata contributiilor la sanatate, dar Guvernul Ponta s-a gandit sa le impoziteze

de CZ     HotNews.ro
Vineri, 9 ianuarie 2015, 18:55 Economie | Finanţe

Legea privind reforma in domeniul sanatatii prevede ca alocatiile pentru copii sunt exceptate de la plata contributiilor la asigurarile sociale de stat, insa Guvernul Ponta "s-a gandit sa le impoziteze, pentru a acoperi dezastrul bugetar creat in urma campaniei prezidentiale", sustine deputatul Gheorghe Ialomitianu, fost ministru PDL in guvernarea Boc.

"Conform articolului 213 alin. 1 litera a din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii toti copiii pana la 18 ani beneficiaza de asigurare gratuita si nu platesc contributii sociale de sanatate daca obtin venituri, cu exceptia veniturilor din salarii. Este clar ca potrivit acestei legi, care este in vigoare si care nu a suferit modificari, alocatiile pentru copii si dobanzile aferente acestor venituri nu se supun calculului contributiilor sociale de sanatate", spune Ialomitianu, intr-un comunicat emis vineri.

In context, el acuza Guvernul Ponta ca a incercat sa impoziteze si alocatiile.

"Dupa dezmatul pe banii publici din campania prezidentiala din 2014, Guvernul Ponta s-a gandit sa impoziteze orice venit, inclusiv alocatiile de stat pentru copii, pentru a acoperi dezastrul bugetar creat in urma campaniei prezidentiale", sustine deputatul PNL.

"Victor Ponta, daca ar avea un minim de respect fata de romani, ar trebui sa ne spuna de ce nu s-a calculat impozitul pe alocatii pentru copii in perioada 2012-2014 si acest lucru s-a intamplat incepand cu 1 ianuarie 2015", argumenteaza Ialomitianu.

De asemenea, el il acuza pe premierul Ponta ca vrea sa foloseasca situatia privind alocatiile pentru a face modificari ale Codului fiscal, prin ordinanta de urgenta.

"Este clar faptul ca aceasta minciuna din categoria Victor Ponta nu reprezinta decat un pretext pentru a emite o noua ordonanta de urgenta prin care sa modifice Codul Fiscal, dar si o tentativa nereusita de a ascunde dezastrul care s-a produs ca urmare a reorganizarii ANAF si a politizarii execesive a acestei institutii", spune Gheorghe Ialomitianu.

Fostul ministru de Finante subliniaza ca Guvernul Ponta nu trebuie sa emita nicio ordonanta de urgenta. "Il asiguram pe Victor Ponta ca nu trebuie sa mai emita nicio ordonanta de urgenta pentru a acoperi rusinea fiscalizarii alocatiilor de stat pentru copii, ci trebuie doar sa ceara reprezentantilor Ministerului de Finante sa citeasca si sa respecte legile in vigoare".

Miercuri, TVR a relatat ca in judetul Arges aproape 11.000 de copii din Arges au primit de la Agentia Nationala de Administrare Fiscala instiintari sa achite contributiile la asigurarile de sanatate.

Potrivit Fiscului, ar fi vorba de o eroare a softului care genereaza aceste instiintari si ca deocamdata nu au fost sesizate situatii similare in alte judete.

Ulterior conducerea ANAF a transmis catre unitatile de administrare fiscala o circulara prin care s-a suspendat regularizarea contributiilor de asigurari sociale de sanatate pentru veniturile obtinute din dobanda bonificata de banci, pentru alocatiile de stat pentru copii, neridicate din conturile bancare.

"Precizam ca obiectul impunerii nu il constituie alocatia de stat pentru copii, ci veniturile din dobanzile bancare realizate de persoanele care nu si-au ridicat alocatiile din conturi", au transmis HotNews. reprezentantii ANAF.

Miercuri, in sedinta de guvern,  premierul Ponta a cerut "destelenirea inadvertenelor" din legislatia fiscala, in conditiile in care mii de copii din judetele Arges si Alba au primit de la ANAF instiintari sa achite contributiile la asigurarile de sanatate.

"Sunt prioritare debirocratizarea si destelenirea inadvertentelor, ca sa nu spun prostiilor din legislatie. Imi cer scuze si imi pare rau cand am vazut ca s-a trimis la copii sa plateasca taxe pentru alocatie", a spus Ponta, la inceputul sedintei de Guvern de miercuri.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2952 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Ce inseamna "Imi cer scuze si imi pare rau"? (Vineri, 9 ianuarie 2015, 19:07)

    JG [utilizator]

    Domnule renuntator la doctorat, ce inseamna "Imi cer scuze si imi pare rau"?
    Daca faci un accident, chiar daca nu voit, tot platesti: amenda, puncte de penalizare, eventual daune.
    In acest caz, ne alegem doar cu vorbe (scuze)?
    • -4 (8 voturi)    
      Impozitarea alocatiilor este un lucru stupid (Vineri, 9 ianuarie 2015, 21:21)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui JG

      Cu asta suntem cu totii de acord. Ce nu inteleg este de unde atata ipocrizie pe membrii PDL, cand si ei au vrut sa bage aceeasi masura acum cativa ani, dar presiunea publica i-a facut sa renunte. Iar acum PSD vad ca nu a inteles nimic din greselile celor din PDL. Alo, Ponta, pe cand incerci si tu impozitul pe apa din fantana propus de Boc ? Ca vad ca ii calci pe urme.
  • +6 (8 voturi)    
    Pe mine ma "distreaza" ce zice ANAF (Vineri, 9 ianuarie 2015, 19:26)

    LiviuX [utilizator]

    Auzi cica: "Precizam ca obiectul impunerii nu il constituie alocatia de stat pentru copii, ci veniturile din dobanzile bancare realizate de persoanele care nu si-au ridicat alocatiile din conturi". Pai cat de mare sunt alocatiile si dobanzile (la conturile curente, ca nu cred ca alocatia e depusa pe termen de 10 ani!!), si cat sta in acele conturi ca sa merite impozitata? Cat e acel impozit si cat ramane din el daca se scad cheltuielile aferente?? Si inca si mai aberant: am in cont 300 lei. Vine azi alocatia de 100 lei. Scot maine 200 lei. Ghici ce am scos: alocatia +100 lei sau 200 din cei 300 si am pastrat inca alocatia in cont? Cum calculati???
  • -10 (18 voturi)    
    Dl. ministru - esti un dobitoc (Vineri, 9 ianuarie 2015, 19:31)

    fdaniel [utilizator]

    Domnu' "Fost ministru de Finante PDL"... esti un dobitoc!

    Inteleg ca asa-i jocul, orice fac "ceilalti" e gresit si ce fai "ai nostri" e perfect. Din acest tango al "ba pe a matii!" pierdut iese doar votatorul.

    Nu e vorba de nici o alocatie aici! Nimeni nu impoziteaza alocatiile. E vorba de niste bani depusi in banca (in acest caz printr-o forma numita "alocatie") si care sunt aducatori de venit.
    Orice venit in lumea asta se IMPOZITEAZA!
    Hai sa nu ne ascundem dupa lozinci lacrimogene, copilasii flamanzi care n-au incaltari (in mare parte deoarece TOTI voi astia din olitica ati furat) nu-si tin alocatiile in banca; deabia asteapta sa intre ca sa-i scoata (e drept, de multe ori ca sa-si cumpere mama tigari).
    Daca sunt bani in banca care produc venit = dobana atunci trebuie impozitati.
    Pe de alta parte... ziceti ca nu trebuie platit nimic in cazul asta? Suuuper, maine-mi mut banii din cont in contul lui fie-meu! Ce ziceti de asta?
    • +6 (10 voturi)    
      Nu stiu zau cine e dobitocul (Vineri, 9 ianuarie 2015, 20:07)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Citeste mai sus... Cum impozitezi asa ceva?
    • +4 (6 voturi)    
      //\\ (Vineri, 9 ianuarie 2015, 20:16)

      LiviuP01 [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Ti-am dat un + din greseala... trebuia –
      Ca tot am posat, ia zi-mi, te rog, o alocatie de 100 de lei, ce dobanda are? Din acea dobanda care este impozitul ce trebuie varsat statului? Pe acea suma a pus ANAF-ul popriri, sua ce in unele cazuri se ridica la cateva sute de lei.
      Cate alocatii trebuie sa ai in cont ca dintr-un impozit de 16% aplicat unei dobanzi de 2% sa te faci dator cu 5-600 de lei la ANAF???
      Ai gandit inainte problema asta?
      • +4 (6 voturi)    
        Ai uitat sa mai intrebi un lucru (Vineri, 9 ianuarie 2015, 21:29)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuP01

        Si cati ani trebuie lasati banii acolo? Ca dobanda e 2% pe an, nu pe zi, nici macar luna!
        Evident ca nici nu am mai mentionat ca sunt scutiti conform legii, m-am limitat strict la un calcul matematic.
    • +4 (6 voturi)    
      articolul 213 din Legea nr. 95/2006 (Vineri, 9 ianuarie 2015, 20:30)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Presupun ca poti sa citesti articolul 213 din Legea nr. 95/2006.
      Daca te inflameaza aceasta "nedreptate" (adica daca nu poti suporta ca anumite venituri, altele decat cele obtinute prin munca, se excepteaza de la plata CASS pentru anumte categorii de tineri), poti candida ca parlamentar incercand sa schimbi legea; in felul asta, cuvantul "dobitoc" pe care-l folosesti cu usurinta, devine legitim si in concordanta cu vidul cranian.

      213
      (1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:

      a) toţi copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacă nu realizează venituri din muncă;
    • +2 (4 voturi)    
      rock (Vineri, 9 ianuarie 2015, 20:38)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      alocatiile nu sunt impozitate asta ne spune Ialomitzeanu si asta zice bine ,idiot esti tu si pompa ta cu stilul vostrude a maltforma ,deturna spusele unui om impoziarea unui castig e natuala -asa-i ca pompa renuntza la doctorat pentru ca exista o lege carae-i permite? asta-i lumea voastra
    • +2 (4 voturi)    
      Un contribuabil care isi plateste impozitele (Vineri, 9 ianuarie 2015, 20:57)

      mtu64638@mciek.com [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Chiar daca jignesti nu inseamna ca ai dreptate. Este vorba de calculul contributiilor sociale de sanatate si nu de impozitatea veniturilor din dobanzi. Daca legea 95/2006 privind reforma in sanatate spune ca toti copiii pana la 18 ani nu datoreaza contributii de sanatate cu exceptia celor care obtin venituri din munca inseamna ca atat Victor Ponta cat si Darius Valcov Ministrul Finantelor au facut un incalcat legea.
      Nu este singura reglementare fiscala care se regaseste in alte legi si nu in Codul Fiscal. Trebuie sa citesti toate legile nu numai ce nu iti convine.
    • 0 (2 voturi)    
      numai conturile e economii (Vineri, 9 ianuarie 2015, 23:28)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      savings, numai alea sunt aducatoare de dobanzi.
      alocatia intra pe card, cum zice romanul, intr'un cont current, purtator de...commission, nu de dobanzi.
      altcineva e ...stupid.
      caci, de ar fi fost asa, ar fi fost poate legal, n'ar mai fi fost nevoie de reparatii, scuze, declaratii..doctorale.
  • -2 (4 voturi)    
    gigi minunatul (Vineri, 9 ianuarie 2015, 20:34)

    stelu123 [utilizator]

    O sluga a lui Blejnar se trezeste vorbind crezand ca prosteste pe cineva..."sediul materiei" tov-ule este Codul fiscal nu Legea 95/2006 care reglementeaza calitatea de asigurat si nicidecum taxele sau contributiile datorate sau scutirile acordate...dar matale, care habar nu ai de abc-ul fiscal, nea Gigi, intoarce-te la turnatul in paharele grupului infractional si nu te mai trezi vorbind despre fiscalitate...
    Vezi ca un subiect mai de actualitate sunt retrocedarile si poate vorbeste prin somn din puscarie Crinuta...sau invie din morti Marta...
    • +3 (5 voturi)    
      nea stelu... (Vineri, 9 ianuarie 2015, 21:11)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui stelu123

      "abc"-ul fiscal zice cam asa: CASS NU ESTE UN IMPOZIT.
      Chiar daca intentia statului este doar sa ia banii si sa nu faca nimic pentru tine, CAS si CASS se numesc (parsiv) "contributii de asigurari sociale" si sunt reglementate prin legi specifice.
      Lasa lectiile de fiscalitate, daca lucrezi in domeniu mai bine da-ti demisia si apuca-te de altceva util si nu uita sa plaesti impozite, CAS si CASS pe veniturile obtinute prin munca (daca esti in stare de asa ceva).
  • 0 (2 voturi)    
    abc (Vineri, 9 ianuarie 2015, 21:49)

    stelu123 [utilizator]

    In comentariu am vorbit de contributii minunatule...nu lucrez in domeniu dar cunosc abc-ul...dar mai ales il cunosc bine pe nea Gigi ex-sluga lui Blejnar...contributiile se platesc si pentru alte venituri nu numai cele provenite din munca...de exemplu pt veniturile din dividente si dobanzile acumulate...chiar si de grupul infractional al carui fan esti...
    • +1 (1 vot)    
      hai mai nea stelu... (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 7:59)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui stelu123

      sunt cuvinte si idei simple simple: citeste articolul 213 din Legea nr. 95/2006 si te vei lamuri... contributiile sociale sunt reglementate prin legi specifice... etc

      In rest fiecare cu parerea lui despre "ceilalti". Mie mi se par toti la fel.
  • -3 (3 voturi)    
    dobanzi (Vineri, 9 ianuarie 2015, 21:56)

    thinktwice [utilizator]

    E o prostie sa spui ca sunt impozite la dobanzi. Impozitele la dobanzile bancare sunt stopate la sursa. Cu alte cuvinte, banca le opreste si le transfera statului, nu trebuie sa mearga titularul de cont la finante. E doar o alta mostra de prostie/incompetenta/rea-vointa sau toate la un loc, ce bantuie administratia si pe politicieni.
    In ultimii doi ani, au existat cazuri absurde cu popriri pe conturi la persoane juridice care nu datorau nimic la stat, dar statul avea nevoie de bani si si-a bagat adanc mana in buzunarele oricui a putut. Banii au fost dati inapoi de-a lungul mai multor luni, fara dobanzi sau macar scuze.
    As vrea sa vad un reportaj-ancheta despre aceste practici.