Victor Ponta: E posibila reducerea generala a TVA cu maxim 3 puncte procentual sau pe categorii de produse

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 23 ianuarie 2015, 17:37 Economie | Finanţe

Premierul Victor Ponta a declarat, vineri, la Iasi, ca este posibila reducerea generala a TVA cu cel mult trei puncte procentual sau scaderea TVA la categorii de produse, in special cele alimentare, potrivit Mediafax.

"Un obiectiv pentru 2015-2016 este aplicarea fie a unei reduceri generale de TVA (...), fie scaderea TVA la categorii de produse, in special cele agricole, alimentare", a afirmat Ponta, intr-o conferinta de presa la Iasi, unde mai are programate intalniri cu primarii din judet.

Premierul Victor Ponta a precizat ca reducerea generala de TVA s-ar putea face cu "un punct-doua, trei puncte maxim procentual".

In acelasi context, Ponta a adaugat ca exista si varianta scaderii TVA, "asa cum s-a facut pentru paine", la categorii de produse, in special cele alimentare.

Ponta a precizat ca va trebui luata o decizie de politica fiscala si ca, cel mai probabil, aceasta masura ar putea fi aplicata de la 1 ianuarie 2016.

Premierul Victor Ponta se afla la Iasi, unde s-a intalnit cu reprezentanti ai Camerei de Comert, in cursul dupa-amiezii de vineri urmand sa aiba intrevederi cu primarii PSD din judet.

In cursul zilei de sambata, Ponta va participa la manifestarile prilejuite de Ziua Unirii, la care va fi prezent si presedintele Klaus Iohannis.

Cu o zi in urma, un membru al PSD i-a recomandat premierului Ponta sa nu participe la evenimentele de Ziua Unirii, din 24 Ianurie, existand riscul sa fie fluierat de multime in conditiile in care actualul guvern nu a acordat importanta prea mare regiunii Moldovei.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2929 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Aha ... (Vineri, 23 ianuarie 2015, 17:49)

    LianBerthold [anonim]

    ... numai TVA de 21 % nu avusesem. A fost şi 22, şi 19, şi 24 ... ar fi o premieră 21 sau 23 :D :D :D
    • +4 (6 voturi)    
      Si la pedeapsa cu puscarie pt plagiat se adauga ? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 0:04)

      dumitru [anonim] i-a raspuns lui LianBerthold

      O sa fie si aia cu TVA?
      • -1 (1 vot)    
        Mai nea Caisa (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 7:53)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui dumitru

        despre ce se graieste aicia si ce graiesti matale,stii una si o tii langa!!!
  • +4 (10 voturi)    
    Fapte! (Vineri, 23 ianuarie 2015, 17:53)

    Soljenitin [utilizator]

    Fapte, carlane, fapte! Ca de gargara ta suntem satui pana peste cap.
    • -6 (8 voturi)    
      Fapte, carlane, fapte! (Vineri, 23 ianuarie 2015, 21:09)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Sau ai uitat de TVA-ul la paine, de reintregirea salariilor si redeschiderea spitalelor din zonele rurale din Oltenia si Moldova (inchise de Boc) ? Si astea au fost tot "gargara" pentru voi, dar uite ca s-au si facut. Fii obiectiv, carlane.
      • +5 (7 voturi)    
        AIA-I PAINE? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 5:17)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Tu nu stii ce gust are painea.
        Apropos, ce-a castigat statul roman de pe urma reducerii TVA la paine? Dar consumatorul?
        ABSOLUT NIMINC!
        Au castigat numai cei care ne baga sub nas o asa numita paine, in fapt o mizeire!
        • 0 (0 voturi)    
          :) (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 19:40)

          owl [anonim] i-a raspuns lui schroedinger

          Mi se pare mie, sau nu asteptai un raspuns la intrebarea cu TVA-ul la paine?!? Din moment ce ai raspuns singur...

          Iti doresc sa manaci "adevarata" paine din europa de vest din supermarket - daca aia consideri tu paine... Sau te referi la aia de peste 2 euro /kg? Daca ai avea bani sa dai 2 euro pe kg de paine n-ai mai pierde vremea pe aici... :)
      • +1 (1 vot)    
        Pai sa revina si cu TVA-ul la 19% (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 15:50)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        si la alimente sa il faca ZERO...ca in lumea civilizata...ca asa de vorbe si clampaneala e satula lumea.
  • -7 (11 voturi)    
    Victor Ponta (Vineri, 23 ianuarie 2015, 19:16)

    zar-zar [utilizator]

    se vede treaba ca este singurul care doreste sa faca ceva ceva in tara asta. Daca Programul sau pe termen lung (10 ani) si reducerea taxelor sa aiba o coincidenta intimplatoare sau sa fie o asemanare de principii cu a lui Obama, nu stiu. Barak anunta in Congres intentia unui masterplan bipartinic pe 15 ani si reducerea taxei la clasa de mijloc, iar in compansare cresterea taxarii bogatilor. Ca la taxare, la migratie, la educatie, si la sanatate democratii par sa-l sustina si republicanii nici vorba, era de asteptat. Interesanta, insa, este acea expresie - "bipartinic". Adica indiferent de partidul care va controla puetrea in congres, 15 ani programul sau sa fie urmat. Revolutionara chestie la americani si n-am ideie cum o va impune Obama? Constitutional? Ca si la ei legile se amendeaza dupa vint. Alta chestie haioasa din discurs: "umbra crizei a trecut". Sunt atitia si atitea care prevestesc contrariul ca te intrebi, pe drept cuvint, tinind cont de rotatia Pamintului, daca Soarele rasare, are dreptate - umbra trece - dar daca Soarele apune - umbra vine.
    Deci Ponta are un program (cel de la candidatura la presedentie), acuma vorbeste ceva despre taxe. Logica spune ca daca reduci taxele ar trebui sa dezvolti economia ca altfel ramii cu bugetul pe drojdie si incepi sa te imprumuti pe seama contribuabililor care au mai ramas, si nu este bine. Vorbea si el despre o depolitizare. Nu am auzit daca Johannis a pierdut sau a cistigat procesul. Ca a decorat, pur intimplator, niste factori de respundere, stiu. In caz ca pierde, mai are dreptul la presedentie? Ca oricum altceva inafara de acest drept n-a aratat nimic altceva.
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Vineri, 23 ianuarie 2015, 19:22)

    Xorciser [utilizator]

    Nu reduc nimic, ca le e frica de deflatie...
    • 0 (6 voturi)    
      e posibil sa ai dreptate (Vineri, 23 ianuarie 2015, 21:12)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Se pare ca in Europa este o teama generala de deflatie. Noi nu putem intelege de ce, adica pentru un consumator obisnuit e ceva bun sa scada preturile. Probabil in contextul economic general asta ar duce la scaderea salariilor in zona producatorilor, scaderea fondurilor de investitii si s-ar intoarce impotriva noastra pe termen mediu/lung.
  • +1 (5 voturi)    
    Normal normal (Vineri, 23 ianuarie 2015, 19:27)

    Serban. B [anonim]

    Normal ca e posibila reducerea, ca voi furati deja cu 3% mai putin, nu-i asa mickey?
    • -4 (8 voturi)    
      e posibila (Vineri, 23 ianuarie 2015, 21:13)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Serban. B

      pentru ca au facut treaba buna.
  • +6 (8 voturi)    
    Parca esti Ceausescu in 89 !!! (Vineri, 23 ianuarie 2015, 23:07)

    andreesanu [utilizator]

    Orcum fa-ti bagajul ,ca duba-i gata,deacum poti sa promiti si marea cu sarea ca trancanesti pentru tine !,nu vezi ca nu te mai baga in seama nimeni .
  • +1 (1 vot)    
    Este Ponta in opoziție si nu știm? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 10:07)

    vali47 [utilizator]

    Ponta vorbește de parca ar fi in opoziție!Este posibila ....bla,bla.Sa o faca,ca de aceia este la guvernare,nu sa-și dea cu presupusul,ca-i posibil.Ponta devine penibil pe zi ce trece.A vrut sa scape de Basescu si acum nu mai stire ce sa faca.Cei de la antena 3 nu-l ajuta cu soluții de guvernare,nu-i duce mintea,asa ca Ponta umbla mofluz si descumpanit agațandu-se de orice,poate-l baga și pe el cineva in seama.Nu-i obișnuit cu munca și vrea sa se fofileze.Si Johannis a zis clar-lucru bine facut!Și Ponta daca nu a facut nicodata nimic,cum sa faca?
  • -2 (2 voturi)    
    tva redus la alimente (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 19:31)

    owl [anonim]

    Trebuie redus tva-ul la alimente, nu tva-ul in general.

    TVA redus la alimente inseamna sprijin pentru agricultura proprie , insemna posibilitatea de a iti hrani cetatenii, inseamna evaziune mai mica in zona in care Romania are un mare potential.

    Ce castiga Romania ca e TVA redus la televizoare? Importuri.