VIDEO FMI avertizeaza autoritatile romane in privinta proiectului legii falimentului personal

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 26 ianuarie 2015, 11:50 Economie | Finanţe

FMI se arata "profund ingrijorat" cu privire la adoptarea proiectului legii insolventei persoanelor fizice (cunoscuta si drept legea falimentului personal) fara un studiu de impact si fara un suport logistic adecvat, potrivit unei scrisori oficiale trimisa Parlamentului si citata de Realitatea TV.

FMI sustine in scrisoare ca, in lipsa studiului de impact, o astfel de lege ar avea un impact negativ.

"FMI sustine eforturile autoritatilor de a promova o legislatie in domeniu, dar suntem profund ingrijorati ca adoptarea legii insolventei fara un studiu de impact adecvat, fara consultarea asociatiilor implicate, ar putea sa nu isi atinga obiectivele. Daca nu este planificata cu atentie, bine structurata si bine implementata, o astfel de lege poate avea un impact negativ pe piata financiara", se arata intr-o scrisoare a FMI transmisa ministrului Justitiei, Robert Cazanciuc, guvernatorului Bancii Nationale, Mugur Isarescu, si presedintelui Comisiei juridice din Camera Deputatilor, Bogdan Ciuca, si citata de Agerpres.



"Incurajam autoritatile sa se inspire din experienta tarilor, mai ales a tarilor din zona UE. Dorim sa ne exprimam temerea cu privirea la initiativele legislative discutate de parlament care urmaresc conversia din moneda straina in lei a imprumuturilor folosind cursul istoric, iar acest lucru ar putea supune riscului stabilitatea financiara a sistemului", se precizeaza in scrisoarea FMI.

Reamintim ca proiectul legii insolventei persoanelor fizice a trecut de Senat fara dezbatere, prin adoptare tacita, si se afla acum in analiza comisiilor din Camera Deputatilor, inainte de votul final. Proiectul legii, promovat de 151 de de parlamentari, prevede conditiile in care o persoana poate intra in insolventa daca are datorii pe care nu le poate onora. Proiectul legislativ a fost criticat de mediul bancar, iar Guvernul a adus o seama de obiectii.

Proiectul, adoptat tacit de Senat, prevede ca datornicii isi pot cere singuri insolventa in anumite conditii, dar si creditorii pot cere insolventa unui debitor. Proiectul prevede si suspendarea executarilor silite, precum si faptul ca pe durata insolventei nu se mai acumuleaza dobanzi penalizatoare.

Ce trebuie insa sa stie cetatenii interesati de acest proiect: odata intrat in insolventa, un datornic va raporta toate cheltuielile personale catre administratorul judiciar, care are drept de veto in privinta tranzactiilor sau a utilizarii veniturilor. Cu alte cuvinte, adio telefoane scumpe, vacante sau alte cheltuieli ce pot fi considerate inadecvate.














Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

8382 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Legea falimentului personal =o teapa pentru FMI (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:06)

    andreesanu [utilizator]

    Cum sa piarda FMI ???,cum sa accepte ei o varianta prin care pot pierde bani ???,asa ca incearca o forma de prosteala.
  • 0 (14 voturi)    
    Nu ne intereseaza ce spun acesti ... (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:07)

    math [utilizator]

    ... imperialisti. Noi PSD vom salva neamul si vom demonstra, alaturi de poporul grec ca nimeni nu te poate forta sa iti platesti datoriile. Este dreptul nostru sa luam imprumut si e problema bancilor sa isi recupereze banii. Oricum au profit urias, isi permit. Iubim PSD cu tot cu ordonatele si legile lor tacite.
  • +5 (9 voturi)    
    Corect! (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:10)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Incurajam autoritatile sa se inspire din experienta tarilor``
    Pai tocmai din experienta tarilor, ca si Vestul are Legea Falimentului personal. Care-i problema?
    • +2 (6 voturi)    
      problema (Luni, 26 ianuarie 2015, 13:25)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      Problema e ca e facut in graba. Citeste inca o data ce zic oamenii. Nu se opun ideii si manierii heirupiste in care e adoptata.
  • +1 (3 voturi)    
    nu adio telefoane scumpe (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:22)

    radu_ [utilizator]

    Adio lucru cu cartea de munca si alte venituri legale.
  • +3 (5 voturi)    
    Au interes (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:25)

    miohaiham [utilizator]

    Si acțiuni la bancile romanești
  • +5 (7 voturi)    
    profunda ingrijorare (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:26)

    alexandru paul [anonim]

    FMI e profund ingrijorat si de posibilitatea eliminarii clauzelor abuzive din contractele de credit. Dar nu pare a fi ingrijorat de faptul ca 1% din oamenii de pe pamant detin 50% din avutia omenirii.
    Si evident ca e ingrijorat si de partidele de stanga care castiga teren.
    E plin de griji profunde FMI.
    • +1 (3 voturi)    
      Corectie !!! (Luni, 26 ianuarie 2015, 13:28)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui alexandru paul

      1% din populația lumii deține 99% din avuție. 50% vor deține doar in vis.
      • 0 (4 voturi)    
        esti prost informat (Luni, 26 ianuarie 2015, 13:40)

        autor_necunoscut_84 [utilizator] i-a raspuns lui Amad

        Fa un simplu google search
      • +3 (5 voturi)    
        Si daca ar fi vorba doar de avutie... (Luni, 26 ianuarie 2015, 13:58)

        Justin Puscasu [anonim] i-a raspuns lui Amad

        n-ar fi nimic. ...
        Pe langa avutie, mai e ceva care se distribuie complet anapoda: puterea.
        Mi-e teama de momentul cand 100-200 de oameni vor detine resursele de petrol, apa si hrana de care depinde supravietuirea altor 5-6 miliarde de oameni.
        Oare de partea cui este FMI in jocul asta?
      • +1 (1 vot)    
        Credit in CHF? (Luni, 26 ianuarie 2015, 15:28)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Amad

        Sper ca ai gandit mai mult si mai bine cand ti-ai luat creditul pentru ca altfel nu te vad bine. De asemenea nici o informare mai buna nu strica si nu a omorat pe nimeni.

        Informarea nu se face citind Can-can si Libertatea si nici admirand pe plasma gigant pentru care ti-ai amanetat viitrorul familiei emisunile lui Maruta si Capatos.

        ws
  • +4 (6 voturi)    
    FMI-ul sau guvernul conduce tara? (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:54)

    Stef [anonim]

    Asa si?
    FMI-ul sau guvernul conduce tara? De ce in alte tari se poate si la noi nu?
    Sunt ferm convins ca politicieni nosti vor da dovada din nou de lasitate si vor raspunde presiunii din parte FMI, din pacate.
  • +6 (10 voturi)    
    FMI , reprezinta interesul bancherilor... (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:56)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    La fel cum s-a opus OUG 50 ,care elimina clauzele abuzive din contractele de imprumut ale bancilor!
    Pe piata UE nu trebuie sa existe discriminare in relatiile cetatenilor europeni cu bancile !
    Legea falimentului personal ,va avea aceleasi prevederi ca si in celelalte state europene, in ciuda intereselor suversive ale bancilor!
    Asteptam alinierea comisioanelor bancare si tranzactionarea libera in toate statele membre UE.
    • 0 (2 voturi)    
      so what ? (Luni, 26 ianuarie 2015, 16:57)

      math [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      1. daca erau clauze abuzive in contract de ce l-ai semnat ?
      2. daca stiai ca bancherii sunt niste ticalosi care iti iau comisioane aiurea si te pacalesc de ce ai apelat la ei ?
      3. nu-i asa ca grecii sunt destepti ? Au luat vreo 300 miliarde (treisutemiliarde) Euro si acum s-au trezit si ei ca sunt conditii dure, si nu mai vor sa le respecte.

      Votati cu stanga, ei cam fura si sunt niste impostori corupti si putred de bogati, dar in cele din urma ne vor salva din ghearele dictatorilor si imperialistilor.

      Credit pe 10-30 de ani in franci elvetieni ??? Nu puteati sa luati direct de la Voiculescu, precum alde Gadea sau ministrul agriculturii... fara dobanda, termen nelimitat...
  • 0 (4 voturi)    
    faliment (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:58)

    verid [utilizator]

    Cei care viseaza la legea insolventei nu stiu ce prevede.Vei avea tot timpul un om in spate ,care nu-ti va permite sa mai arunci bani pe curve,saorma,sau bautura.Nu-ti va permite nici sa te duci in vacanta,decat poate prin sindicat.Vei avea cota la benzina,ti se vor numara km.Nevasta o sa mearga la coafor odata la trei luni.Si tot asa!
    • -1 (7 voturi)    
      falimentul era deja in spinarea ta (Luni, 26 ianuarie 2015, 13:15)

      Titi Duru [anonim] i-a raspuns lui verid

      Daca ai fost asa istet incit sa ajungi aici nici nu meriti altceva, doar nu vrei sa iti trimiti nevasta la coafor pe bani publici!
    • +1 (3 voturi)    
      Asa si? (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:04)

      Stef [anonim] i-a raspuns lui verid

      Asa si? Daca ramane cum e acum ce se intampla? Vor ajunge in strada, raman fara case apartamente, etc...? Daca trece legea, macar vor avea unde sa stea?
      Sau daca esti atat de destept explica-mi cei mai rau? Sa fi boschetar sau sa fi controlat tot timpu?
      Iar legat de conditii cam exagerezi, si nu un pic...
    • 0 (0 voturi)    
      Oare chiar viseaza? (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:05)

      Stef [anonim] i-a raspuns lui verid

      Oare chiar viseaza? Sau cauta numai o solutie, o noua speranta....cam pragmatic cea ce ai scris.
  • +5 (5 voturi)    
    Trebuie o lege (Luni, 26 ianuarie 2015, 13:37)

    autor_necunoscut_84 [utilizator]

    In ce forma si cat de ok este legea ramane de discutat, personal cred ca FMI exagereaza ca de obicei, dar este posibil si ca legea falimentului sa fie putin exagerata politic.

    Ideea in mare este ca era necesara o astfel de lege din 2008 dar multumim BNR si bancilor care s-au opus vehement si nu am avut o dezbatere normala care sa duca la o lege ok. Ca e buna ca e rea, trebuie sa existe o minima protectie a oamenilor in fata incapacitatii de plata. Nu putem sa transformam oamenii in boschetari fara sa le dam o sansa de revenire (firmele au asa ceva).

    Cei care cred ca e mai bine sa ramai fara casa si salariu dect sa ai un supraveghetor financiar sunt niste idioti.
  • -1 (3 voturi)    
    ale cui interese... (Luni, 26 ianuarie 2015, 15:14)

    demaGOGU [utilizator]

    ..le apara femeiul pe teritorul cunoscut candva sub numele de statul independent Romania?

    pe ale colonizatilor sau pe ale colonizatorilor?