Rubla, in scadere sensibila, ca efect al revenirii trendului descendent pentru cotatia petrolului si al violentelor din Ucraina

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Luni, 26 ianuarie 2015, 12:42 Economie | Finanţe

Rubla evolua in scadere sensibila luni, ca efect al revenirii trendului descendent pentru cotatia petrolului si al violentelor din Ucraina, care starnesc temeri legate de noi sanctiuni occidentale impotriva Rusiei, scrie AFP.

In jurul orei 09,20 GMT, dolarul urca la 65,60 ruble fata de 64,23 ruble vineri seara iar euro la 73,74 ruble fata de 72,09 ruble. Moneda ruseasca a pierdut in total 41% din valoarea sa fata de dolar in 2014 si 34% fata de euro.

Pe bursa din Moscova, indicele RTS cadea cu 4,75%.

"Cotatia petrolului este in scadere, in timp ce riscurile geopolitice risca sa revina pe scena in aceasta saptamana", avand in vedere situatia din Ucraina, au rezumat analistii de la VTB Capital.

Cotatia petrolului, care reprezinta majoritatea veniturilor bugetare ale Rusie, cadea cu aproape 2% la Londra luni dimineata.

Dupa un week-end sangeros in Ucraina, cu 30 de morti in orasul portuar Mariupol, o reuniune a Consiliului de Securitate al ONU a fost convocata luni, precum si o reuniune a sefilor diplomatiilor europene, joi.

Barack Obama a promis "sa creasca presiunea asupra Rusiei", acuzata de Kiev si Washington ca sustine militar separatistii din estul Ucrainei.

"Nu se mai pune problema de o relaxare a sanctiunilor ci, din contra, se vorbeste de inasprire", rezuma cotidianul rusesc Kommersant, care cita surse diplomatice americane ce evoca o excludere a Rusiei din sistemul interbancar Swift.

O astfel de decizie, evocata de luni de zile de presa ruseasca, ar plasa Rusia si Statele Unite "in pragul razboiului", a apreciat vineri, la Davos, Andrei Kostin, directorul general al bancii publice VTB.

Prabusirea monedei nationale a avut ca efect o inflamare a preturilor, rata anuala a inflatiei depasind deja 11%.

Autoritatile rusesti au avertizat ca o cadere a cotatiei petrolului si sanctiuni occidentale s-ar putea traduce printr-o cadere de pana la 5% a PIB-ului in acest an.













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2860 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Foarte bine (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:53)

    Soljenitin [utilizator]

    Foarte bine, sa le pice toata economia bolsevicilor si sper la un colaps total al regimului dictatorial impus de ImPutzin.
  • +8 (10 voturi)    
    Rubla cand va ajunge la paritate cu (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:58)

    un domn [utilizator]

    Moneda statului Botswana, atunci va fi ok !
    • -7 (7 voturi)    
      Poate nu chiar OK (Luni, 26 ianuarie 2015, 13:29)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Inainte sa se intample asta , iar o sa vina rusii ca si turisti in RO si cum ei nu au a doua masina o sa vina cu tancurile , chiar crezi ca nato o sa te apere ??
      • +8 (12 voturi)    
        Pf (Luni, 26 ianuarie 2015, 13:43)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

        Tu chiar crezi ca esti crezut? Am senzatia tot mai clara ca sovieticii care angajeaza d-alde din astia ca tine sunt pur si simplu retardati.
        • -6 (6 voturi)    
          Bun tu se pare ca esti un "Dottore" (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:17)

          falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          Economia Rusiei se prabuseste la 10-20 % din ce era acum 2 ani , care crezi ca este solutia aplicata de sovieticii . Da-mi o solutie viabila si imi scot palaria in fata ta "dottore".
          • +4 (6 voturi)    
            Solutie este..decapitarea lu putin (Luni, 26 ianuarie 2015, 15:06)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

            Unkiiu tau
            • 0 (0 voturi)    
              dupa care (Marţi, 27 ianuarie 2015, 21:25)

              falcoind [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Alegi in frunte un "STALIN"
        • -3 (5 voturi)    
          ok minusuri ,minusuri (Luni, 26 ianuarie 2015, 15:11)

          falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          dar ceva solutii? voi chiar credeti ca daca ajunge ivan sa nu mai aiba ce minca si bani de vodka o sa fluiere doar in balalaica???
          • 0 (0 voturi)    
            Si ce faci, ii mai dai un Tezaur? (Marţi, 27 ianuarie 2015, 1:00)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

            ca sa aiba mujicul ce bea? Nu mai bine detronezi nebunul?
  • +7 (7 voturi)    
    Ce bine... (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:02)

    autor_necunoscut_84 [utilizator]

    Am avut doar 25 de ani de liniste relativa de la incetarea razboiului rece dupa 45 de ani de comunism infect sub infuenta Rusilor.
    Strabunicul meu mi-a povestit cum au asteptat mult si bine venirea americanilor dupa incheierea celui de-al doilea razboi mondial, dar surpriza au venit rusii. Din pacate NATO nu ne poate apara in cazul izbucnirii unui conflict. Sigur ca da sansele sa se incerce asa ceva sunt mici dar nu e imposibil.
    Ma chinui din rasputeri sa inteleg scopul implicarii Rusiei in Ucraina, dar nu vad decat dezavantaje pentru toata lumea, si culmea mai ales pentru rusi...
    • +6 (6 voturi)    
      Posibila explicatie (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:33)

      sile [anonim] i-a raspuns lui autor_necunoscut_84

      "Ma chinui din rasputeri sa inteleg scopul implicarii Rusiei in Ucraina, dar nu vad decat dezavantaje pentru toata lumea, si culmea mai ales pentru rusi..."

      Parerea mea e ca Rusia nu a urmarit decat Crimeea/baza navala la Marea Neagra. Cand a vazut raspunsul timid al occidentului, a decis sa pluseze. Daca tine, castiga niste teritorii in plus (lovitura de imagine pe plan intern, dar nu numai), daca nu tine, macar au deviat orice discutie de la subiectul Crimeea.
      • +1 (3 voturi)    
        finlanda e la un pas sa fieinclusa in urss (Luni, 26 ianuarie 2015, 16:29)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui sile

        obiectivu lor este sa ajnga la banchiza Nordica unde mai este petrol..si sa aiba iesire la Marea Neagra