Varoufakis: Euro, un castel de carti de joc ce se va prabusi daca Grecia iese / UE ajunge mai rau decat fosta URSS

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 9 februarie 2015, 12:24 Economie | Finanţe

Yanis Varoufakis
Foto: Captura YouTube
Euro este un castel de carti de joc ce se va prabusi daca Grecia iese din zona euro, afirma ministrul grec al Finantelor, Yanis Varoufakis, intr-un interviu acordat unei televiziuni italiene, scrie AFP.

"Iesirea Greciei din zona euro nu este o perspectiva care sa faca parte din planurile noastre, deoarece noi credem ca Europa este fragila. Este ca si cum ai construi in castel din carti de joc. Daca scoatem cartea Grecia, toate celelalte se prabusesc", a afirmat ministrul grec.

Acesta a comparat situatia datoriei Greciei cu cea a Italiei, provocand imediat reactia omologului sau italian Pier Carlo Padoan.

"Functionari italieni, nu spun din care mare institutie, m-au abordat pentru a-mi spune ca sunt solidari cu noi, dar ca nu pot spune adevarul, deoarece si Italia risca incetarea de plati si se tem de consecinte din partea Germaniei", a declarat Varoufakis, in interviul acordat duminica RAI.

"Un nor de frica s-a dezvoltat in ultimii ani in toata Europa. In total, ajungem mai rau decat fosta Uniune Sovietica", a adaugat el.

"Datoria italiana este solida si sustenabila. Afirmatiile lui Varoufakis nu-si au rostul", a replicat ministrul italian, pe contul sau de Twitter.













Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

11426 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    grija prostului (Luni, 9 februarie 2015, 12:32)

    sascha [anonim]

    stii cum se spune: nu mor caii cand vor cainii.

    Sau tot din florcor: cainii mor de alergatura si prostu de grija altuia.

    bai, muriti voi pana sa moara UE.

    Ne e mult mai bine fara noi, credeti-ne.
    • +10 (14 voturi)    
      tot nu si a gasit costumul ? (Luni, 9 februarie 2015, 12:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui sascha

      tot in pijamale apare in poze ?
      • +3 (7 voturi)    
        pai daca toata ziua doarme (Luni, 9 februarie 2015, 17:14)

        mnicku [anonim] i-a raspuns lui un domn

        cum ai vrea sa fie imbracat .

        Sa zicem mersi ca a avut bunavointa sa-si strice siesta si sa dea interviul .
        Si dupa interviu incepe cheful, deci tinuta casual
  • +33 (39 voturi)    
    Sintem terminati fara Grecia! (Luni, 9 februarie 2015, 12:34)

    Daniels22026 [utilizator]

    E datoria noastra, a tuturor europenilor, sa dam lunar cite 10 euro in bugetul Greciei. De ce?

    Pentru ca sufletul democratiei, al civilizatiei si bunastarii europene este Grecia. Fara greci, nimeni n-ar putea trai pe acest pamint.
    • +7 (9 voturi)    
      citat din Urzica (Luni, 9 februarie 2015, 12:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      glume de autobaza
    • +14 (14 voturi)    
      nemaipomenit (Luni, 9 februarie 2015, 13:16)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Si dupa aia ce urmeaza? sa le dam cate 10 euro si italienilor caci fara imperiul roman nu ar existat civilizatie? apoi francezilor caci fara imperiul lui Charlemagne nu ar fi rennascut Europa, apoi spaniolilor si portughezilor caci fara ei nu am fi descoperit Lumea Noua si Extremul Orient, apoi englezilor si olandezilor caci fara ei nu am fi populat acele lumi noi s.a.m.d
      Dar rusilor nu le dam nimic? fiindca l-au daruit universalitatii pe Tolstoi si pe Stalin?
      Revenind la Varouflakis, sa ii spuna cineva bancul ala in care Occidentul e pe marginea prapastiei si se uita in jos la comunisti.
      Daca nu era Byron sa moara lin Grecia si sa trezeasca interesul englezilor pentru greci acestia ar fi fost baut si acum Raki in loc de Ouzo.
    • +13 (15 voturi)    
      :) :) :) (Luni, 9 februarie 2015, 14:02)

      DaniAndi [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Asa cred ei...foarte multi au impresia asta de buric inefabil al pamantului, dopul fara care Pamantul care s-ar dezumfla. Pana si Cipru, tara in care am locuit o perioada, are aceeasi parere, ca ar conta cumva in mai marele mers al lucrurilor, ori in realitate nu sunt altceva decat niste tantari sleiti pe un parbriz, nimic mai mult.

      Sper sa-i ingenunhieze de data asta si sa nu se ridice prea curand, pana cand nu le piere trufia din fire.

      Sa ajunga sa vina sa-si caute de munca prin Romanika ;)
      • +5 (7 voturi)    
        as vrea sa citeasca Tzeparis ce ai (Luni, 9 februarie 2015, 15:03)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui DaniAndi

        scris..eu cred ca ...e ok ..e motivational pentru el ))))
      • -5 (7 voturi)    
        In Cipru ... (Luni, 9 februarie 2015, 18:31)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui DaniAndi

        In Cipru ai sclavagit, prietene, nu "ai trait" . D'aia esti atat de indarjit !
        • +1 (1 vot)    
          In Cipru... (Marţi, 10 februarie 2015, 22:17)

          DaniAndi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Am avut o slujba profesionala, cu un salar bunisor as zice, 3500-4000 EUR cu tot cu perks/bonusuri. Nu, nu am sclavagit deloc. Si am trait si momente frumoase in cei cativa ani petrecuti acolo, nu sunt deloc indarjt. Insa marea majoritate a "bastinasilor" mi-a lasat o impresie foarte proasta, mai ales generatia tanara ( cei in varsta care au prins vremurile coloniale sunt mult mai bine educati) , niste fandositi extrem de "grosieri" si superficiali din majoritatea punctelor de vedere. Grecii au o altfel de personalitate in general, mai aproapiate de a noastra, balcanica, sunt mult mai educati in medie dar la urma urmei sufera de aceleasi pacate ca si restul balcanicilor, unul dintre ele fiind acela ca au mare "talent" in a-si alege liderii potriviti.

          Acum matale cat castigi in Romania si de ce-ti permiti sa asumi ca toti cei plecati in strainatate sunt plecati la cules de capsuni sau...banane, in cazul Ciprului :)
  • +33 (33 voturi)    
    serios (Luni, 9 februarie 2015, 12:34)

    gogu [anonim]

    Grecia chiar vrea sa iasa din UE... pana la urma poporul grec i-a ales pe incompetentii si inconstientii acestia, deci si-au facut-o cu mana lor. Bye-bye!
    • +9 (11 voturi)    
      personajul principal din muietzi is (Luni, 9 februarie 2015, 12:43)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      posmagii..era cu siguranta un grec..chel si cu tichie de margaritar
    • +13 (13 voturi)    
      ... (Luni, 9 februarie 2015, 13:26)

      a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Nu i-au ales intamplator, stai linistit. Asa sunt grecii de fel, ar face orice sa scoata bani cu conditia sa nu munceasca si sa nu plateasca taxe. Vezi si "privatizarile" facute cu firme grecesti in Romania...
  • +27 (29 voturi)    
    Euroscepticism (Luni, 9 februarie 2015, 12:34)

    Soljenitin [utilizator]

    Euroscepticism a la Putin. Cautati despre trecutul lui Varouflakis in Polonia ca sa va lamuriti ce hram poarta. Este spion rus, impreuna cu slugoiul sovietic Tsipras.
    • +21 (21 voturi)    
      rectificare Tzeparis (Luni, 9 februarie 2015, 12:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      nu Tzipras
    • +10 (10 voturi)    
      pai.. (Luni, 9 februarie 2015, 13:45)

      za_omu [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Nu e chiar asa :) gandeste-te ca iesea si la noi Monta :)) hai cu un 51%...dar restul de 49% cu ce au gresit?
  • +8 (10 voturi)    
    Santaj (Luni, 9 februarie 2015, 12:43)

    fanegr1ja [utilizator]

    Cand ai datorii si nu vrei sa le platesti incepi sa cauti solutii alternative.

    Se pare ca santajul este acceptabil in viziunea grecilor.
    Totusi ar trebui sa ia in considerare si cealalta posibilitate, si anume ca Grecia sa iasa din UE, iar aceasta totusi sa-si pastreze coeziunea.

    Si in aceasta varianta nu stiu cat de bine i-ar fi Greciei, care in ultimii 20 de ani nu a stiut altceva decat sa se imprumute si sa lase banii la mana guvernelor de stanga care au sustinut masuri populiste si nesustenabile.

    Nu cred ca un stat falit cum e Grecia are puterea de a speria blocul comunitar.
  • +14 (16 voturi)    
    Bollox (Luni, 9 februarie 2015, 12:43)

    AntonPann [utilizator]

    Iaca pleosc, acuma aflam ca de fapt Grecia este cheia de bolta a Uniunii Europene, pilonul principal al unitatii europene si asigura stabilitatea monetara a intregii regiuni !?

    La munca, lenesilor !!!
  • +11 (13 voturi)    
    Declaratiile oficialilor greci... (Luni, 9 februarie 2015, 12:51)

    Mirobo [utilizator]

    ...fac rau Greciei in primul rand.Pe cale de consecinta increderea in greci scade si daca TURISMUL inregistreaza pierderi......
    Si da,UE insemna in primul rand Germania.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect ! (Marţi, 10 februarie 2015, 19:56)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      Cum sa ma mai duc in Grecia in vacanta ?
      Saracia de care vor avea parte va crea multe probleme : furturi, talharii, inselatorii, etc.
      Nu mai e Grecia pentru turism.
  • +15 (15 voturi)    
    hahaha (Luni, 9 februarie 2015, 13:03)

    ampersand [utilizator]

    "ajungem mai rau decat fosta Uniune Sovietica"
    Pai cum, bre, nu zicea unchi'tu putin ca disparitia uniunii sovietice a fost cea mai mare catastrofa geopolitica a sec XX?
    • +8 (8 voturi)    
      Exact! (Luni, 9 februarie 2015, 16:18)

      MPopa [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Saracul Varoufakis se pricepe la politica externa cum ma pricep eu la muls capre. Tocmai a facut o gafa taman fata de noii aliati de la Moscova, care se inchina la fosta CCCP ca la sfintele moaste.
  • +10 (10 voturi)    
    Eu stiam . . . (Luni, 9 februarie 2015, 13:08)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . ca Romania e buricul amantului. Acum aflu ca e Grecia! Vai de capul vostru. Eu maine v-as exclude si din zona Euro si din UE.
    • +3 (3 voturi)    
      De ce nu azi? (Luni, 9 februarie 2015, 15:51)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Daca ai o ora la dispozitie...

      Oricum tot ce vor face in acest timp e sa se afunde mai adanc in datorii.
  • +4 (6 voturi)    
    urmeaza si altele (Luni, 9 februarie 2015, 13:18)

    levierul [utilizator]

    Se poate sa aiba dreptate, dar nu din motive emotionale, ci pur si simplu europenii au probleme politice grave. Extremismul (ponderat) de stanga din toate statele va conduce la destramarea visului Uniunii Europene. Problema ar fi putut fi evitata daca se trece la uniune politica, dar nationalismul stupid a dus la esec.
    Un vis frumos, care parea aproape de atins, insa Grecia ne trezeste pe toti. pe rand. UE ar trebui sa raspunda politic, prin excluderea din zona Euro a Greciei, pentru a putea da un exemplu. Restul scepticilor vor putea sa admire epava unei tari conduse de stanga extremista.
  • -9 (11 voturi)    
    maslinele altora sunt acre (Luni, 9 februarie 2015, 13:19)

    ciocolata [utilizator]

    Foarte rau o duc grecii in comparatie cu romanii, pib 2013 grecia 241,7 miliarde usd la 11 milioane de lenesi vs pib 2013 romania 189,6 miliarde usd la 19,96 milioane de putori, asta imi place mie pe hotnews, cum viermii coprofagi arata cu degetul viermii din mar. Neaparat romanasii cei verzi trebuie sa ceara iesirea de urgenta a grecoteilor din ue, astfel vom avea mai multe fonduri alocate romaniei.
  • +7 (7 voturi)    
    Grecii ar merita lăsați să simtă iubirea Rusiei! (Luni, 9 februarie 2015, 13:27)

    vali47 [utilizator]

    Decât să se extindă pretențiile de milogeală în restul UE,mai bine lăsați grecii în plata Domnului,să se sature de binefacerile comunismului și de conducători proști,fără idei,care fac propuneri pe buzunarul altora,pe munca altora.
  • -7 (9 voturi)    
    interviul (Luni, 9 februarie 2015, 13:31)

    Mazeta [utilizator]

    http://www.rainews.it/dl/rainews/media/PresaDiretta-anticipazione-intervista-Varoufakis-Anche-Italia-in-bancarotta-video-0fb29209-86c8-42c9-90ee-73a3d16d9330.html
    • +6 (6 voturi)    
      ai inceput treaba la russia today ? (Luni, 9 februarie 2015, 15:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      eshti foarte active atunci cand TREBUIE aparati crestinii ortocsi greci...sau rushi...huuh...
  • -7 (11 voturi)    
    Sensul ascuns (Luni, 9 februarie 2015, 13:50)

    Alin [anonim]

    Daca populatia, inclusiv comentatorii de pe Hotnews, ar pricepe macroeconomie internationala, ar realiza ca situatia Greciei este similara cu a creditorilor in CHF de la noi: nu pot sa isi plateasca datoriile chiar daca in urmatorii zeci de ani ar consuma doar paine si apa si tot restul veniturile le-ar da la creditori. De ce sa ii ajutam doar pe cei cu credite in CHF si nu si pe greci, toti au gresit in perioada de bum - s-au imprumutat mai mult decat ar fi rezonabil in conditii economice nefavorabile?
    Noul guvern grec este mult mai sanatos la cap decat omologii Europeni (de fapt Germani): lasati-mi mai multi bani pe care sa ii folosesc la investitii ca sa cresc economia si sa am in viitor mai multi bani ca sa platesc datoriile (si nu oricum, supavegheat de voi ca sa vedeti ca nu ii folosesc aiurea). Germanii vor banii cat mai repede, impunand si mai multa auteritate - care de fapt duce la saracirea si mai mare a Greciei care evident va avea si mai putini bani sa plateasca.
    Ceea ce vedem cu ochiul liber sunt negocieri dure: grecii ameninta ca pleaca din uniune ceea ce e posibil sa determine caderea EURO, germanii tin ostatic sistemul bancar grecesc prin taierea finantarii, falimentandu-l.
    Oricum, nu ma astept sa intelegeti. Deci puteti sa imi dati "-" in voie.
    • +4 (4 voturi)    
      ..... macroeconomie internationala..... (Luni, 9 februarie 2015, 15:16)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      Ambele parti au argumente dar intreb: ce dovada de bunacredinta dai atunci cand incepi guvernarea prin majorarea salariului minim ? Europenii poate ar fi negociat unele concesii dar cu un guvern credibil nu cu unul populist. Grecia are nevoie de reforme pe care actualul guvern nu este capabil sa le faca. In Grecia (la fel ca in Romania) exista ideea implicarii masive a Statului in economie. Consecinta ? In Grecia (la fel ca in Romania) companiile de stat aduc pierderi ( sunt ineficiente) si subtiaza Bugetul. Ideologia economica stangista a avut si are un efect catastrofal asupra economiei Greciei. Daca mai ai ceva bani la Buget o mai poti scalda o vreme (ca la noi). Daca nu mai ai marja de manevra, cineva trebuie sa te aduca la realitate (pietele internationale, UE, etc).
      • -3 (5 voturi)    
        Explicatii (Luni, 9 februarie 2015, 18:28)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui cbogdan

        Discutia este foarte vasta. O sa incerc sa raspund cat mai pe scurt. In privinta bunei credinte: noul guvern grec nu a incalcat in niciun fel acordurile existente si orice abatere de la intelegerile cu troica le negociaza: in principal surplus bugetar primar in scadere de la 4,5% la 1,5% - adica 2,5% bani pentru investitii si restul pentru salariile mai mari de la stat. Cresterea salariului minim este cat se poate de logica atunci cand vrei sa cresti consumul, veniturile la buget si implicit economia atunci cand nu ai la dispozitie alte parghii fiscale (controlate de troica) si monetare (apartin ECB) - sa nu uitam ca toate salariile bugetare au fost reduse in ultimii 4 ani cu cel putin 25% (mai stiu o tara unde s-a facut asta ca sa se salveze economia :) ). Reforme structurale - e o lozinca: pana acum au facut tot ce le-a cerut troica -- rezultatul scadere economica de peste 20%, iar acum nu mai scad pentru ca nu s-au mai impus "reforme structurale" noi in ultimele luni. Implicarea statului in economie - de acord, e rea si favorizeaza ineficienta - problema e ca nimeni nu vrea sa investeasca in acele firme grecesti (poate doar sa le vanda la fier vechi pe mai multi bani - exact ca in Romania). Pe bune, tu din afara greciei, ai investi acum intr-o astfel de firma? Alternativa ramane sa incerci sa revitalizezi consumul intern si ramurile cele mai competitive, pe celelalte le lasi la cota de avarie (pierderi minime) pana vor fi resurse sa faci ceva cu ele. Si au fost facuti multi pasi in acest sens de guvernul trecut. Partea cu ideologia e tabu - aici e vorba de a salva tara de la implozie, nu de o rafinare a nu stiu caror beneficii sociale. Grecii incearca o alta abordare: dupa ce in 4 ani politica de austeritate a dus la cresterea gradului de indatorare a tarii, poate ca o politica de stimulare a consumului si de investii va da roade mai bune.
        • +2 (2 voturi)    
          cu ce sa stimulezi (Luni, 9 februarie 2015, 22:57)

          a [anonim] i-a raspuns lui Alin

          consumul amice?

          cu alte credite?

          ca sa creasca ce?

          datoriile?

          ma baieti nu mai luati doar o parte din masurile economice de stimulare a economiilor stagnante care nu produc la capacitate

          sa le aplicati la economii care au nevoie de reforme structurale!

          cititi macar o carte de economie de nivel mediu.
    • +6 (6 voturi)    
      ummm, nu (Luni, 9 februarie 2015, 15:59)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      Umm, nu. Nu e putin ciudat cand zici "Germanii vor banii cat mai repede, impunand si mai multa auteritate"?

      De ce ar vrea banii cat mai repede cand puteau sa inceapa prin a nu ii da deloc? Faptul ca i-au dat inseamna ca vor sa rezolve problema, dar nu cu smecherii cum vor guvernantii greci. De fapt Germania vrea exact ce zici tu: "supavegheat de voi ca sa vedeti ca nu ii folosesc aiurea". Asta nu le place lor de fapt, partea cu supravegherea.
      • -4 (4 voturi)    
        Raspuns (Luni, 9 februarie 2015, 18:41)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui Lol Lolovici

        Nu e ciudat, pentru ca nu i-a obligat nimeni sa ii dea acum 10-15 ani. A fost la moda ca surplusul de fonduri din nordul Europei sa mearga catre Sud. In Grecia, investitorii au dat-o in bara. In prima instanta i-a ajutat statul (in principal cel German) refinantand aceasta tara, dar starea de fapt este ca acei bani nu vor putea fi platiti inapoi niciodata. Alternativele sunt stergerea datoriilor sau stimularea cresterii economice in tarile din sud prin -- ta-daaa: inflatie in zona EURO (care e un pic cam greu de realizat acum -- dar asta e o intreaga alta poveste care tine de teoria "optimal currency areas").
      • -4 (4 voturi)    
        Tocmai asta e, (Luni, 9 februarie 2015, 18:43)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

        Tocmai asta e, prietene. Banii - candva o anumita legatura cu un echivalent fizic - azi sunt virtuali. Iar banii virtuali, ca si aia "fizici" sunt zero absolut daca nu-i folosesti.
        Germania are nevoie la fel de multa sa-si foloseasca excedentul, ca si altii sa imprumute. Imprumutand Grecia, Germania a cumparat influenta, piata de desfacere, munca ieftina ... deci a investit pentru ea, nu pentru Grecia.
        Paradoxul succesului german e ca, daca nu exporta (inclusiv valuta), Germania moare. Citeste si tu, gandeste cu mintea ta, nu doare.
  • +9 (9 voturi)    
    Grecia nu e Italia (Luni, 9 februarie 2015, 13:55)

    catelu [utilizator]

    Daca Grecia iese din Euro, poate o sa se observe ceva in statisticile de anul viitor, la a doua zecimala dupa virgula. Italia insa este cu totul altceva.
  • +7 (7 voturi)    
    Reptilian (Luni, 9 februarie 2015, 14:09)

    Toderica [anonim]

    Palikarul asta este reptilian de-al meu
  • +8 (8 voturi)    
    Domnii...Tzipras &Varoufakis, ia faceti o proba! (Luni, 9 februarie 2015, 14:20)

    lute_ipse [utilizator]

    sa vedem se verifica teoria ?
    calatorie sprancenata!.
  • +8 (8 voturi)    
    era o vorba la romani (Luni, 9 februarie 2015, 14:31)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Nu mor caii cand vor cainii
  • +12 (12 voturi)    
    Cassandra ! (Luni, 9 februarie 2015, 14:39)

    rutger [utilizator]

    Cum ar arata falimentul Greciei : 50% depopulare (ramin puturosii, restul in USA sau UE !) , turismul la pamant, insule depopulate = atractia turcilor islamici, ulei de masline numai din Spania si italia, rezina si uzo vor fi mai rare si mai scumpe, iar Grecia va fi 100 de ani in afara comunitatilor civilizate !!
    • +7 (7 voturi)    
      exact va ajunge mai rau decat (Luni, 9 februarie 2015, 14:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      Ferentariul de la Bucuresti
  • +6 (6 voturi)    
    ? (Luni, 9 februarie 2015, 15:18)

    Mihai_ [anonim]

    Ia iesiti sa vedem daca chiar asa este!
  • +6 (6 voturi)    
    Grecia are un risc de default de ~62% (Luni, 9 februarie 2015, 15:49)

    OmulNou [utilizator]

    spre deosebire de Italia care are un risc de default de 14-16%, ca Irlanda si Portugalia.

    Grecii sa taca din gura si sa-si plateasca impozitele.

    Dar n-o vor face, stii cum se zice, prostul daca nu-i fudul...

    Germania s-a purtat mult prea frumos cu Grecia.
  • +5 (5 voturi)    
    bine zicea Eminescu (Luni, 9 februarie 2015, 15:59)

    moșu [anonim]

    Care știe versurile din Epigonii binențeles că nu se referea la tot popoeu grec...grecotei cu nas subțire...
  • +9 (9 voturi)    
    Ponta trece pe locul doi (Luni, 9 februarie 2015, 16:30)

    Trojan.H [utilizator]

    Un derbedeu mai mare decit el a reusit sa-i sufle prima pozitie.
  • +5 (5 voturi)    
    presiuni (Luni, 9 februarie 2015, 17:22)

    krampus [anonim]

    Grecii fac ce stiu ei mai bine: renegociaza un contract deja negociat si parafat. Nimic din ce spun in aceasta perioada nu trebuie luat in serios pentru ca are o singura motivatie - sa forteze renegocierea. Trebuie spus insa ca au tupeu si s-ar putea sa le iasa ceva...
  • +4 (4 voturi)    
    e (Luni, 9 februarie 2015, 18:14)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    absurd sa mai si comentezi ceva la zicerile unui bambulakis care sta tot timpul cu miinile in buzunare ca un ''proletar'' care este.
  • -5 (5 voturi)    
    Grecia (Luni, 9 februarie 2015, 19:44)

    ION [anonim]

    Aveti dreptate, dar grecii ii vor santaja pe nemti, cerandu-le despagubiri f. mari pt. ocuparea Greciei, jafurile si omorurile facute de Hitler in al doilea razboi mondial iar Germania nu poate nega istoria, asa ca... vor plati. Acesta este calcaiul lui Ahile al Germaniei.
  • +4 (4 voturi)    
    Cu turcii ati vorbit? (Luni, 9 februarie 2015, 19:50)

    Zorba [anonim]

    Iesiti din UE si din NATO si veti fii "Ukraina" Turciei.
  • +3 (3 voturi)    
    Dupa uzo ii vin ideile astea (Luni, 9 februarie 2015, 20:46)

    Mittica [anonim]

    Asa zice si paduchele, ca daca n-ar fi el, cainele ar duce-o rau de tot si nu s-ar mai scarpina. Nescarpinandu-se ar putea sa primeasca nu stiu ce boala mortala. Deci daca ai paduchi o duci bine, iti salveaza viata paduchii !