Grecia nu va accepta ultimatumul Eurogrup (sursa guvernamentala)

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 februarie 2015, 14:20 Economie | Finanţe

Guvernul grec nu va accepta ultimatumuri dar isi "mentine angajamentul de a gasi o solutie reciproc utila cu partenerii europeni prin continuarea negocierilor", a afirmat marti o sursa din guvernul grec, la o zi dupa esecul negocierilor din Eurogrup, scrie AFP.

"Guvernul grec este hotarat sa onoreze mandatul populari si istoria democratiei in Europa", a precizat aceasta sursa, in conditiile in care Grecia si partenerii din Zona Euro au intrerupt brutal discutiile, luni seara, dupa ce Grecia a refuzat propunerea de a prelungi actualul program de sprijin financiar international.

Ministrii de Finante din Eurozona au acordat Greciei termen pana vineri pentru a solicita o prelungire a actualului acord, care se termina in 28 februarie.

Potrivit acestei surse, textul prezentat luni seara in reuniunea ministrilor de Finante continea "puncte pe care Atena nu le putea accepta, precum externsia tehnica cu sase luni a programului actual, calificata drept etapa tranzitorie".

"Planul actual de ajutor a provocat o criza umanitara si a adus economia intr-un impas absolut. Rezultatul alegerilor din 25 ianuarie (data victoriei stangii radicale, care a pledat pentru finalul politicilor de austeritate) si bunul simt impun sfarsitul acestui program", a precizat aceasta sursa.

In schimb, textul propus de guvernul de la Atena in aceasta reuniune continea "masuri care vizau adoptarea unui sistem de impozitare mai drept, limitarea repercusiunilor crizei umanitare precum si masuri de usurare a datoriei".

"Aceste puncte reprezinta baza unei extinderi a ajutorului actual care ar putea lua forma unui program intermediar de patru luni, care va fi o faza tranzitorie spre un acord care va conduce la crestere in Grecia", a asigurat sursa citata.











3643 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    mda (Marţi, 17 februarie 2015, 14:16)

    Xorciser [utilizator]

    Cred ca de data asta UE e pregatita pentru scenariul Grexit si nu va mai ceda solicitarilor.

    Sa vedem cum Syriza va plati salarii bugetarilor si pensionarilor din Grecia, o sa fie o bomba sociala.
  • +3 (5 voturi)    
    Grecia sa devina Colonie UE (Marţi, 17 februarie 2015, 14:25)

    un domn [utilizator]

    ei vor sa negocieza pielea ursului din padure..pentru ca nu si au platit datoriile....la Galera cu Tzeparis...mintim / dormim / la munca nu dorim !!!! asta striga cei 18 miii de tzepari intr o voce !
    • -2 (2 voturi)    
      colonie (Marţi, 17 februarie 2015, 18:15)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sugerati ca Germania sa invadeze Grecia, la fel ca in timpul celui de-al Doilea razboi?
  • +4 (6 voturi)    
    haha (Marţi, 17 februarie 2015, 14:26)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Churchill i-a bagat cu forta in Europa...poate lenesii vor sa iasa...eu cel putin i-as trimite putin la cersit din nou!
  • +1 (1 vot)    
    Saracie (Marţi, 17 februarie 2015, 15:03)

    Mihai [anonim]

    mare la grecii astia. Drama umanitara cum bine zic. 1000 de euro salariul mediu. Peste 900 de euro pensia medie...
    Mari nesimtiti.
  • +2 (2 voturi)    
    De data asta chiar va fi GExit (Marţi, 17 februarie 2015, 15:10)

    bogdan1477 [utilizator]

    Exit-ul Greciei devine iminet. Si e un lucru bun. Va fi un exemplu pentru toti cei care au uitat cum le era viata inainte de UE. Dupa vro 6 luni in afara UE in care vor ajunge efectiv sa nu aiba ce minca, ceilalti potentiali doritori de mai multa independenta vor vedea cu ochii lor ce inseamna sa nu mai fii in UE. In primul rind Ungaria, care pare urmatoare pe lista.
    • +2 (2 voturi)    
      in Ungaria cea mai veche meserie de (Marţi, 17 februarie 2015, 16:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      pe Pamant e practicata de victor orban..cu uresese...si UE..(un fel de threesome)
      • -2 (2 voturi)    
        Ungaria (Marţi, 17 februarie 2015, 17:13)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        a ieftinit energia cu 25% inainte de ultimele alegeri, si facem pariu ca o sa uite limba rusa complet exact cind va fi momentul, in acelasi timp cu momentul cind romanii vor incepe s-o invete din nou?
        • +1 (3 voturi)    
          limba rusa NU s a studiat in scoala (Marţi, 17 februarie 2015, 17:35)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui doru001

          prin anii 80...ci doar s au rostit cimilituri la ora sa nu ramana copii repetenti..in rest..limba rusa..rushii..Dughin...nu stiu cum se spune in rusa...dar..zica asa..sunt niste LOOSERI
          • -2 (2 voturi)    
            din pacate (Marţi, 17 februarie 2015, 17:41)

            doru001 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            in anii '50 toti sfiriiau la rusa daca voiau sa traiasca. Nici o problema, sint looseri, de ce nu te duci sa-i omori? Ah, uitasem, au cistigat ultimul razboi. Iar pe urmatorul, garantat, n-o sa-l cistige nimeni. Daca imi dati -1, poate va osteniti sa ma contraziceti argumentat.
            • +1 (1 vot)    
              nostalgie sovieto-ruseasca (Marţi, 17 februarie 2015, 22:06)

              oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui doru001

              ....................nu meriti nici un comentariu.
          • -2 (2 voturi)    
            anii '80 (Marţi, 17 februarie 2015, 17:47)

            doru001 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Daca ne invadeaza din nou, o sa fie ca-n anii '50, nu ca-n anii '80, cind era, nu-i asa, atit de bine?
            • +1 (1 vot)    
              tigvele pro rusilor (Marţi, 17 februarie 2015, 22:24)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui doru001

              vor fi pe toate drumurile...nici un rus nu va supravietui mai mult de 30 de zile..idem pro rushii ca tine..argumente ? pai esti un mujic care vrea sa fie trantor pro rus sau trantor Tzeparis Alex Grecul...sorry Zorba si Kazachiockul nu ma pasioneaza...
              • 0 (0 voturi)    
                30 de zile (Marţi, 24 februarie 2015, 19:53)

                doru001 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                Astept cu nerabdare 17 martie, sa vad daca va mai exista vreun rus in viata.

                Fascistii bolnavi ca tine nu traiesc prea mult, din simplul motiv ca vor sa-i omoare pe toti. Nu sint pro rus, din contra. Tu esti pro rus, fiindca esti exact ca ei, dar de partea cealalta a granitei. Nu intimplator toti legionarii bolnavi ca tine au intrat in partidul comunist dupa razboi.
  • -3 (3 voturi)    
    la naiba (Marţi, 17 februarie 2015, 17:12)

    doru001 [utilizator]

    Nu stiu cind vor intelege acesti bolnavi fascisti ca Grecia este o parte din Europa.
  • -2 (2 voturi)    
    politici economice (Marţi, 17 februarie 2015, 17:27)

    doru001 [utilizator]

    Grecia, ca si Romania, si ca si toate tarile din sudul Europei, are o societate integrata vertical (http://mail001.blogspot.ro/2011/03/open-society.html). Aceasta o face mai putin eficienta in politici publice decit tarile din nordul Europei. Astfel, evaziunea fiscala e mai mare, coruptia e mai mare, furtul din banul public e mult mai mare.

    Tarile nordice, mai ales Germania (ma refer la elitele politice si de afaceri, bineinteles), au folosit aceasta diferenta ca sa tilhareasca efectiv tarile din sud. Astfel, au impus o austeritate devastatoare, apoi au cerut Greciei sa-si vinda porturile, Acropolea si ce-or mai fi avut (din fericire n-au facut asta), apoi banii imprumutati Greciei au fost folositi pentru cumpararea de arme din Germania si Franta in mijlocul crizei economice si inaintea invaziei Rusiei. In Romania, pretul gazelor ar trebui triplat. Pentru ca sint de stat pretul e pus din burta, noi platim de fapt transportul. Il platim oricum, prin subventii, dar, ghici ce se intimpla cu subventiile cind creste pretul? In Bulgaria pretul curentului electric a fost crescut aberant, dupa acelasi calapod. Ma intreb, o fi si el proprietatea unor firme vestice?

    Acum, Grecia trece printr-o criza mai adinca decit cea din 1929. Bulgaria isi pune problema iesirii din NATO (http://sputniknews.com/politics/20150216/1018346635.html). Rusii invadeaza din nou, si m-as mira sa se opreasca (cine-ar vrea sa traiasca acolo, oricum? mai bine mor pe drum ... :)) Statul islamic reprezinta efectul slabirii Europei dpdv al musulmanilor extremisti. Practic, saracirea Europei este o catastrofa mondiala. Global, Europa trage in jos economia lumii, dar politic, au ramas SUA sa se ciondaneasca cu China. Asta e foarte rau, Europa trebuia sa reprezinte succesul economiei sociale de piata, mai putin agresiva in politicile externe, un exemplu pentru omenire.
  • -1 (1 vot)    
    2 (Marţi, 17 februarie 2015, 17:38)

    doru001 [utilizator]

    Radacinile problemei stau insa in cetatenii europeni, care, la fel ca inainte caderii democratiei din Atena antica si din Germania in 1933, nu mai gindesc rational si nu vor decit singe. Pentru asta, fireste, nu exista solutie. Ei sint baza democratiei, n-are cine sa-i puna la punct. La fel ca si in cele doua cazuri citate mai sus, ei vor razboi de exterminare in exterior (mi-au votat -20 sugestia ca poate ar trebui sa incercam ceva pentru pace cu Putin, apoi au votat -20 ideea ca poate nu chiar toti rusii vor razboi cu Europa) si vor totalitarism in interior - adica nu mai accepta nici o pozitie democrata. 20 de oameni, chiar cu toata Europa in spate, vor sa omoare pe toti cei 150 de milioane de cetateni rusi (dar acum stau pe internet). Exact cum si fascistii rusii vor sa omoare toti occidentalii, iar musulmanii extremisti pe toti cei de alta credinta. Acesti 20 de votanti reprezinta ~ 90% din voturile de pe hotnews. Numai asta si ar trebui sa incheie orice nevoie de argument.