Darius Valcov: Foarte probabil acordul cu FMI nu se va prelungi

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 februarie 2015, 20:35 Economie | Finanţe

Ministrul Finantelor, Darius Valcov, a declarat miercuri seara ca "foarte probabil" acordul cu Fondul Monetar International nu se va prelungi dupa expirarea acestuia, in septembrie 2015.

El a fost intrebat, la Realitatea TV, daca are acordul Fondului pentru masurile anuntate in cadrul sedintei de guvern, si care prevad, intre altele, o reducere sensibila a TVA si modificari de taxe si impozite.

"Nu l-am cerut", a raspuns el.

Darius Valcov a argumentat ca acordul cu FMI expira in septembrie 2015 iar masurile anuntate in proiectul de Cod Fiscal intra in vigoare de la 1 ianuarie 2016.

Asta inseamna ca acordul nu se mai prelungeste? a fost intrebat el de moderatoare. "Foarte probabil", a raspuns el.

Darius Valcov a afirmat ca, atat timp cat Romania se afla in parametri macroeconomici "mai mult decat corecti" si inregistreaza, in 2014, a 5-a crestere economica din Uniunea Europeana, "am depasit de mult stadiul in care trebuie sa vina profesorul sa ne arate unde e tabla si unde e usa. Trebuie sa avem doar dialog mult mai consistent cu mediul de afaceri".












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2074 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Hotarat lucru!! Cu FMI nu se pot deturna (Miercuri, 18 februarie 2015, 20:39)

    ion [anonim]

    fonduri nici ptr rudele premierului si nici ale ministrului!! Astia sunt mai vigilenti ca europenii!!
  • +8 (10 voturi)    
    In toamna ai sa implori FMI-ul Valcove (Miercuri, 18 februarie 2015, 20:51)

    Wanheda [utilizator]

    Te-ai prostit la Lavinia? Nori negri se aduna in economie...tu crezi ca scapa Romania?
  • +8 (10 voturi)    
    Crestere economica (Miercuri, 18 februarie 2015, 21:13)

    adnana [anonim]

    O singura nedumerire:Unde este aceea crestere economica, unde se vede ? Cine o vede , cine o simte ?..........
    • +5 (5 voturi)    
      ma tem ca au raportat date ca grecii, (Joi, 19 februarie 2015, 4:41)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui adnana

      din burta ! Si ei au pacalit UE si FMI cativa ani !
  • +8 (10 voturi)    
    Iata un ministru care da lectii la FMI !!! (Miercuri, 18 februarie 2015, 21:37)

    ofCAER [utilizator]

    Reteta lui?
    "... sa avem doar dialog mult mai consistent cu mediul de afaceri".
    Bine-nteles. Prin Se. Ghita. Si prin cumnatu' lu' dr. Ponta. Ca ei, oameni de afaceri, stie sa dialogheze cu guvernu'.
  • -3 (7 voturi)    
    La naiba cu RMI-ul!!! (Miercuri, 18 februarie 2015, 22:43)

    valjean [utilizator]

    In sfirsit un act de curaj.FMI nu face prin impunerile sale decit sa te tina in marasm economic si stres financiar adica iti paralizeaza sansele de dezvoltare pentru a putea sa te speculeze ieftin bancile straine.Sa se duca si sa-i mai saraceasca si demoralizeze si pe altii.Ne ajunge cu timpitii din punct de vedere economic de tipul Boc, Basescu, si ministru ala de finante al lui Boc , care era de specializare inginer TCM !
    • +8 (8 voturi)    
      Buba e in guvernanti nu in FMI (Joi, 19 februarie 2015, 3:06)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui valjean

      Stii ce se intampla fara FMI? Phonta o sa se imprumute de la camatari. Acum...de ce se imprumuta? Pt ca e incompetent si ai lui mai si fura din greu. Statul nu are bani, e calic, de aia.
    • +2 (2 voturi)    
      De ce "la naiba"? (Joi, 19 februarie 2015, 5:38)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui valjean

      Unii chiar au nevoie de RMI. De exemplu .. tu?...
    • -2 (2 voturi)    
      sigur.. (Joi, 19 februarie 2015, 8:40)

      ioanadoe [utilizator] i-a raspuns lui valjean

      Dar de ministra lui monta de la Harvard ce spuneti? Mai buna decat inginerul TCM al Lui Boc?
  • +1 (1 vot)    
    Vâlcov nu gândește. (Joi, 19 februarie 2015, 9:19)

    vali47 [utilizator]

    Fără acord FMI cota de participare a României la proiectele cu fonduri UE,crește de la 10-15% la 35-50%.Să-l vedem pe Vâlcov ce creștere economică mai are dacă blochează fondurile UE.
  • +1 (1 vot)    
    ...parametri macro.... (Joi, 19 februarie 2015, 10:37)

    Johomann [anonim]

    din vorbele cu duh, ale ministrului inteleg ca economia tarii duduie...., asa ca nu inteleg de ce va impacientati ?!

    Ne merge asa de perfect ca nu avem nevoie acordul cu FMI. Din septembrie noi vom deschide un "fond", pentru a scapa SUA, Rusia, etc din mizeria in care s-au bagat (sub influenta nefasta a FMI).

    Din 2016 (sau poate 2061 ?!), reducem impozitele si toate cele..., vom avea oricum o viata de vis........

    E adevarat ca totul suna cam anacronic ?!

    Dupa 1990, nu trebuia sa ne indatoram (sa luam credite) la FMI si am fi avut, poate ?!, azi inca o economie functionala, nu neaparat macro... , poate mai modesta, dar sigur fara, "macro-fraze", de adormit copii prosti.

    Daca si iara daca, am fi avut un guvern si un parlament responsabil, dar n-a fost sa fie.

    Asa ca , din septembrie, ciu-ciu, nu salarii la buget, nu tu pensii, ca bugetul este deja gol, asa "duduind economiceste"... cum ne laudam.

    Odata si odata, tot trebuia sa se termine cu himerele astea, hranite cu propaganda (la care se pricep fratii) si cu minciunile care-si dadeau clanta, una la alta.