​Reuters: Grecia ramane fara bani pana pe 20 aprilie fara sprijin de la creditorii externi

de Red. Economic     HotNews.ro
Marţi, 24 martie 2015, 16:41 Economie | Finanţe

Grecia va ramane fara cash pana pe 20 aprilie daca nu primeste noi fonduri de la creditori, a declarat pentru Reuters o sursa familiara cu problema. Atena se chinuie de cateva saptamani sa trimita catre creditorii europeni o lista de reforme, dar guvernul Tsipras e prins intre promisiunile populiste facute in campanie si realitatea cruda din bugetul secatuit al tarii.

Guvernul elen s-a bazat in ultimele luni pe imprumuturi pe termen scurt de la companiile si institutiile de stat pentru a-si putea plati facturile, dar aceste operatiuni mai sunt posibile doar cateva saptamani, au declarat sursele citate.

Daca ministrii de finante din zona euro vor aproba lista de reforme, atunci Grecia va primi 1,9 miliarde de euro de la Banca Centrala Europeana, contravaloarea profitului realizat de BCE de pe urma titlurilor de stat elene. De asemenea, BCE ar putea inapoia circa 1,2 miliarde de euro cash pe care ii retrasese din fondul de salvare a bancilor elene.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5143 vizualizari
  • +15 (19 voturi)    
    ce mișto (Marţi, 24 martie 2015, 16:39)

    cata [anonim]

    aceeași politicieni care au bagat grecia in rahat, ii prostec in continuare pe greci....
    adevarul e ca puturosii sint și usor de prostit
    • -5 (15 voturi)    
      puturosenia (Marţi, 24 martie 2015, 18:10)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui cata

      romanilor e de trei ori mai mare ca a grecilor, pentru ca salariile lor sint de trei ori mai mici.
  • -10 (22 voturi)    
    parca vad (Marţi, 24 martie 2015, 16:47)

    pontiac [anonim]

    Ca il ajuta rusii sau chinezii ,sa vezi atunci plansete in UE.
    • +5 (11 voturi)    
      Grecia - Colhoz Mujicesc (Marţi, 24 martie 2015, 17:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui pontiac

      faina imagine..evident un mujic s ar bucura..ca tine
    • +12 (14 voturi)    
      Rusia nu are bani nici pentru (Marţi, 24 martie 2015, 18:06)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui pontiac

      tarile imaginare create de ea in scopuri politico-imperialiste, cum ar fi Transnistria.

      Ce mai mananca "transnistrenii" zilele astea?

      A venit primavara, scoarta de copac e proaspata.
    • +2 (2 voturi)    
      Rusii nu se pot ajuta pe ei. (Marţi, 24 martie 2015, 20:44)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui pontiac

      Nu ai auzit ca intra in recesiune, rubla s-a dus in cap cu 50% si viitorul se prevede negru pt ei? Noua Coreie de Nord sa ajute pe cineva? Cand dracu au ajutat rusii pe careva?
    • +2 (2 voturi)    
      Ha! (Marţi, 24 martie 2015, 22:38)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui pontiac

      Nu ai vazut cati bani ti/au dat rusii?!
      Mai, omule, tu ai ceva in devla daca vorbesti asa?
      Tu stii cum se face comert cu rusii?
      Tu le dai grau, iar iei iti iau si porumbul!
      O sa vezi tu ajuotr de la rusi cand te va culege mama ta de pe pereti!
      Continua sa visezi... erotic!
  • +9 (13 voturi)    
    responsabilitatea in viata (Marţi, 24 martie 2015, 17:02)

    Vlad-I [utilizator]

    Asa le trebuie daca au fost ipocriti si s-au imprumutat peste masura, va aduceti aminte cand Basescu se opunea ca Tariceanu sa urce pensiile cu 43 %, apoi a venit criza si nu mai aveam bani la buget, conform legilor tampite odata urcate pensiile nu se mai pot coborate, asa ca Boc a trebuit sa scada salariile functionarilor cu 25%.
    • -3 (9 voturi)    
      cand bese striga cresteri de 50% la profesori (Marţi, 24 martie 2015, 19:29)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      in perioada electorala si le dadea suturi in dos dupa ce l-au votat, iti mai aduci aminte?
      dar cand a fost votat odata cu referendumul 300, care ar fi adus o reala economie la buget si s-a facut ca ploua dupa ce i-a iesit pasenta la vot?
      nah...trebuia sa ramana bani si pentru postacii aia platiti de udea...
      • +1 (3 voturi)    
        gata, respira (Marţi, 24 martie 2015, 21:22)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        tot cu basescu ai ramas ? cine esti, Ponta?
        • 0 (2 voturi)    
          nu-mi plac partizanii unui partid sau om politic (Miercuri, 25 martie 2015, 9:58)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          intr-o Romania in care toti fac la fel.
          daca mai continuam sa pupam in dos politicieni care fura ca precedentii, doar pentru ca simtim noi ca prostii ca am face parte dintr-o gasca, nu va mai fi niciodata reactie civica in tara asta. orice ar face ponta e bun pentru fanii psd si ii injura pe ceilalti daca ies in strada. orice facea basescu er bun pentru basisti si ii injura pe ceilalti daca ieseau in strada. in felul asta, indiferent cat de mult vom fi furati, fanii unui partid/politician, stau ca netotii in casa atunci cand le este bagata mana in buzunar. @Vlad-I are dreptate, dar sa spui ca numai motocicleanu facea si dregea, in timp ce "ai lui" erau fete mari, este iritant.
  • +10 (14 voturi)    
    eu as da fonduri noi (Marţi, 24 martie 2015, 17:06)

    snowflake [utilizator]

    doar daca au facut reforme noi nu daca se angajeaza ca vor face pentru ca grecii sunt foarte obisnuiti sa spuna un lucru si sa faca altul.
    • -4 (10 voturi)    
      modelul suedez (Marţi, 24 martie 2015, 18:07)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      nu pot face reforme deoarece societatea greaca este integrata vertical. mafiotii germani si cei greci care au distrus Grecia prin politici de austeritate dupa manualul de macroeconomie de anul intii, capitolul cum sa distrugi o tara, stiau f. bine asta. asa incit ce ai face tu dupa ce ai studiat Cartoon Network e doar o gluma buna.
      • +3 (5 voturi)    
        Hotarati-va frate (Marţi, 24 martie 2015, 18:13)

        sile [anonim] i-a raspuns lui doru001

        Au distrus Grecia cu politica de austeritate sau au distrus-o fortand-o sa ia imprumuturi? Ca nu mai stiu ce sa zic seara, la un spart de seminte pe scara blocului.

        PS E totusi clar ca nu grecii au distrus Grecia, ci oricine altcineva. Ca si in Romania.
        • +1 (1 vot)    
          semintele discordiei (Marţi, 24 martie 2015, 21:41)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui sile

          Cu politica de austeritate. Imprumuturile n-au fost platite deloc pina acum, si de fapt au fost bani furati, exact ca la noi. Furati si de mafiotii greci, si de cei germani.

          In privinta vinei, ea este impartita, cum e normal. Toti sintem oameni si deci responsabili. Si mafiotii germani si cei greci care au furat si au distrus sint responsabili. Si cetatenii europeni, romani, germani, greci, care au acceptat asta, sint responsabili. Si nici nu e nevoie de judecata, ca vor plati oricum. :)
      • +6 (8 voturi)    
        Austeritate? (Marţi, 24 martie 2015, 18:28)

        cititor9 [utilizator] i-a raspuns lui doru001

        Pai tu daca castigi 5000 ron pe luna iti permiti cumva sa cheltuiesti 7000 ron? Politica de austeritate aplicam toti. Ne intindem cat ne e plapuma. Doar unele tari o iau pe aratura si se afunda in datorii si dau apoi vina pe banci, FMI etc.
        Iar daca bancile alea nu continua sa le imprumute sustin ca li se impun politici de austeritate.
        Demagogie cu D mare din partea politicienilor si din partea celor care vorbesc de austeritate dar nu inteleg ce e aia.
        • 0 (0 voturi)    
          e mai complicat (Marţi, 24 martie 2015, 21:45)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui cititor9

          Exista politici economice care influenteaza decisiv economia unei tari. Poate daca nu mai votati - si cititi ce am scris, incepeti sa intelegeti. Sau poate puneti osul la munca si cititi cartea aia de economie, ca nu sint eu tatucul tuturor handicapatilor. Daca nivelul vostru de intelegere este ca al mujicilor rusi, atunci veti trai ca ei. Mult succes.
        • 0 (0 voturi)    
          gresit (Marţi, 24 martie 2015, 22:14)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui cititor9

          Poti cheltui 7000 de lei daca cistigi 5000, pentru ca banii sint doar hirtii colorate si pot fi tipariti fara acoperire. Mai mult, noi toti ne imprumutam enorm toata viata, de exemplu cine crezi ca plateste mincarea, intretinerea, educatia pentru fiecare individ in primii 20 de ani de viata? Ia calculeaza tu, si vezi daca or fi bunicii, sau parintii, sau cine? Mai mult, preturile sint umflate de zeci si sute de ori, dupa cum stii de la stiri, in cazul gazelor, de exemplu. Acesti bani furati se pot intoarce in economie, si te poti intreba de unde tot ploua cu milioane pe capul nostru, cind totul e atit de scump. Problema este ce faci, de fapt, cu acesti bani. In Grecia si in Romania, mafiotii care ne administreaza au stiut de unde sa taie si cum sa fure ca sa distruga economiile. Daca tu mai continui sa gindesti ca un mujic de la 1917, care crede sa se poate muta in locul boierilor si sa traiasca bine, o s-o incasezi de n-o sa te vezi. Si, fii atent: daca cheltuiesti 7000 de lei cu cap si faci profit, nici nu mai generezi inflatie, deci banii au avut, de fapt, acoperire. Asta au facut americanii, de exemplu. Intelegi acum cit de usor poti fi dus de nas? N-ar fi fost pacat ca mujicii aia sa nu fie furati si facuti sclavi, cum a facut Stalin, daca erau atit de incredibil de prosti?
  • +5 (11 voturi)    
    Grecii,la munca (Marţi, 24 martie 2015, 17:24)

    verid [anonim]

    Nu cred ca ar trebui sa mai primească bani pentru a-si prelungi agonia.Întâi sa dovedească buna credință in aplicarea reformelor si de-abia apoi sa fie ajutați.Iar daca Tsipras a făcut promisiuni populiste,n-au decât să-l dea jos,iar altădată sa nu mai aleagă un comunist.De asemenea cred ca grecii ar trebui să-și reconsidere atitudinea fata de munca.Am fost de doua ori in vacanta la ei si m-am lămurit:grecii sunt intr-o vacanta continua.
  • +9 (11 voturi)    
    Tsipras nu este altceva decat........ (Marţi, 24 martie 2015, 17:35)

    novator [utilizator]

    .....un nou tzepar politicianist pe care il doare direct in rect de prostimea greceasca.

    Daca voia, cu adevarat, sa isi ajute poporul, imediat dupa castigarea alegerilor ar fi demarat cea mai ampla si dura ancheta asupra cauzelor care au adus Grecia in stare de faliment si ar fi recuperat banii furati, din averile uriase ale vinovatilor.
    Asa ar fi aratat creditorilor ca le poate returna banii iar prostimii grecesti, care l-a votat, i s-ar fi redus din datoria pe care vor trebui sa o plateasca.

    Le-a promis marea cu sarea si s-au ales doar cu o sete crunta.
    Asa este in "democratia parlamentara" ! Escrocii devasteaza iar prostimea plateste !
    • +1 (1 vot)    
      ... ei na .... (Marţi, 24 martie 2015, 19:43)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui novator

      ... una zicem ... alta facem .
      ....( noroc ca sunt singurii ).
    • -1 (1 vot)    
      esti pe afara (Marţi, 24 martie 2015, 22:16)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui novator

      Tsipras si orice om cit de cit educat stie foarte bine care sint cauzele falimentului Greciei.

      Banii nu pot fi recuperati, ei au disparut, atunci cind economia Greciei a incetat sa mai functioneze cum trebuia. Sint niste averi de recuperat, dar e greu, ca e mafia germana, la putere, si oricum, e doar un procent nesemnificativ din ce s-a distrus.
  • +4 (12 voturi)    
    Tzeparis, (Marţi, 24 martie 2015, 18:07)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    esti in dilema rau de tot.

    Daca te dai cu UE te mananca grecii, daca te dai cu fascistii de la Moscova ramai fara bani.

    Oricum o dai, iese prost.

    Sau ai putea, pur si simplu, sa-i pui pe greci la munca. Mmm, dar asta ar fi neconstitutional.
    • +2 (8 voturi)    
      greek tragedy (Marţi, 24 martie 2015, 18:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      la asta se refera..greci la munca....pai Moromete..e parfum pe langa putorile grecesti de azi
      • 0 (0 voturi)    
        Ceausescu e in voi (Miercuri, 25 martie 2015, 13:23)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        De cind a murit saracutul dictator stalinist trebuie sa platesti oamenii ca sa munceasca.
    • -2 (2 voturi)    
      asa este (Marţi, 24 martie 2015, 22:18)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      democratia deranjeaza pe fascisti.