ANAF despre sesizarea unui jurnalist care nu a primit bon fiscal la hotelul detinut de firma sotiei sefului Fiscului: Directia Antifrauda va demara controlul, nu exista tratament preferential

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2015, 9:36 Economie | Finanţe

"Daca a fost facuta o sesizare la Telverde, Directia Antifrauda va demara controlul, la fel ca in orice alta situatie, in vederea verificarii modului in care aceasta societate respecta prevederile legale", arata Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) intr-un raspuns pentru HotNews.ro legat de o sesizare a jurnalistului Stelian Negrea, care a scris luni pe contul sau de Facebook ca nu a primit bon fiscal pentru consumatia la Hotelul International din Bucuresti.

Hotelul este operat de o companie detinuta, in proportie de 50%, de sotia sefului Fiscului, Gelu Stefan Diaconu.

"Absolut toate sesizarile facute la Telverde urmeaza aceeasi procedura, fara exceptie, si toate cazurile unde s-au gasit nereguli primesc acelasi tratament, inclusiv suspendarea activitatii. Nu exista tratament preferential, iar actiunile care vizeaza intarirea disciplinei fiscale vor continua in acelasi ritm", se mai arata in raspunsul ANAF, semnat chiar de Gelu Stefan Diaconu.










11187 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    Telverde. (Marţi, 31 martie 2015, 9:46)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Chestia asta cu declansatul de anchete fiscale dupa sesizari la telverde are si o parte buna si o parte rea!
    Mie imi convine de minune ca evazionistii, cei care chiar nu dau bonuri sa fie inchisi (activitatea) sa primeasca 5000RON amenda chiar daca au un minus de 50RON in casa! Adica atunci cand stii ca face evaziune te legi de orice chichita si-l distrugi, mi se pare corect!
    Dar treaba cu telverdele are doua fatete! Adica poate fi si un concurent care sa reclame fals! Asa ca odata sesizat aspectul la telverde, ar trebui sa vina un inspector fiscal si sa testeze de cateva ori sa vada daca i se da bon! Abia daca nu primeste bon sa declanseze "abuzul"! Pentru ca in felul asta cei care au interes pot face sesizari false!
    Acum, la subiect, sunt complet socat ca un bugetar detine un hotel de milioane de euro in Bucuresti si sunt curios daca persoana care l-a achizitionat a platit la stat echivalentul impozitului pe profit. Deci sa zicem ca acel hotel este 17 milioane de euro. In cel mai usor caz doamna proprietar trebuie sa fi dat statului in decursul activitatii ei 3 milioane de euro. Minim! Doar cei 16% impozit pe profit! Intrebare: A DAT SOTIA 3 MILIOANE DE EURO STATULUI???
    Daca nu: CUM ESTE POSIBIL CA UN EVAZIONIST SA FIE SEF LA ANAF?
    Deci: vrem hartiile din care sa rezulte contributia doamnei cu 15 milioane RON ca impozit, pentru a justifica de unde a avut banii de hotel!
    • +3 (3 voturi)    
      plus (Marţi, 31 martie 2015, 11:39)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      plus in casa, nu minus. Plus in casa inseamna ca au luat bani fara sa-i bata. Minus in casa inseamna ca au luat o teapa si e cam stupid sa le mai dai si tu in cap pentru asta.
    • 0 (0 voturi)    
      confuzie (Marţi, 31 martie 2015, 11:43)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Nu confunda valoarea hotelului cu profitul.
      Hotelul poate valora si 100 mil eur dar poate face profit 0.1 centi pe an(un contabil istet va cheltui cat mai mult din profit pe te miri ce investitii astfel incat sa ramana cu un profit jenant).
      Problema este alta daca respectivul are hotelul trebuie justificat din ce bani l-a construit /cumparat.
      Ma indoiesc ca la un salariu de 1500-2000 eur net poti plati rata la banca de cateva mii eur (daca a luat imprumut pentru constructie) .In fine, cert este ca ANAF (wow chiar institutia pe care o conduce) ar trebui sa verifice din ce surse a luat hotelul pentru ca sunt sigur ca n-are o matusa Tamara.
      • +1 (1 vot)    
        Eu vorbesc de valoarea de achizitie. (Marţi, 31 martie 2015, 14:08)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

        Adica: hotelul a fost cumparat cu 20 de milioane de euro de doamna sotie a sefului ANAF. Perfect ok! Dar ca sotia sa detina legal acei bani trebuie sa fi dat statului minim 15-20 milioane de RON impozit! Ori, daca pana la momentul achizitiei sotia nu are cum justifica "pleasca" de 20 de milioane de euro prin documente de plata catre stat inseamna ca a luat banii din spaga ai domnului vames. Este cea mai de bun simt presupunere. Si daca situatia este asa ar fi treaba chiar a ANAFului sa verifice, si evident ulterior a DNA.
  • +16 (16 voturi)    
    Numa ca la control toate vor fi ok. (Marţi, 31 martie 2015, 9:47)

    artistul000 [utilizator]

    nici macar 0,01 banuti + sau - in gestiune...
  • +11 (11 voturi)    
    ha...ha...ha (Marţi, 31 martie 2015, 10:00)

    un om [utilizator]

    ori ne cred prosti ori vor sa ne prosteasca, acum ce sa faca...fac control si acolo....dar ghici ce? nu vor gasi nimic in neregula :))
  • +1 (7 voturi)    
    Diaspora este impotriva evaziunii, oricat de mici! (Marţi, 31 martie 2015, 10:11)

    Miky60 [utilizator]

    Noi, cei din Diaspora care am salvat Romania in noiembrie de la instaurarea ciumei rosii, suntem impotriva evaziunii fiscale de orice tip, indiferent cat de mica este. Sunt mirat ca in Romania sunt tolerate evaziunile fiscale, prin celebrul "este prea mica evaziunea fiscala, de ce nu sunt luati doar cei mari". Nu vreau sa cred ca se doreste subminarea autoritatii ANAF-ului prin astfel de comentarii. Da, trebuie opriti si evazionistii mari, insa nici cei mici nu trebuie ierati, pentru ca vor continua in evazionarea si nu vreau ca oamenii cinstiti care muncesc corect sa plateasca pentru evaziunile lor!
    • -1 (3 voturi)    
      Evaziunea (Marţi, 31 martie 2015, 11:55)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Pedeapsa e una si oamenii nu sint impotriva pedepselor. Dar desfiintarea economica e altceva.

      Pedeapsa trebuie sa descurajeze evaziunea, nu sa inchida afacerea marunta, incapabila sa sustina amenda fantasmagorica sau suspendarea activitatii comerciale. Astea sint abuzuri care vor aduce pierderi la bugetul de stat, nicidecum cistiguri. Micile afaceri desfiintate nu pot plati amenzile, dar somerii rezultati trebuie sa primeasca ajutoare. Plusurile teoretice ale bugetului Ponta sint de fapt minusuri si dureri sociale. ANAF-ul nu indreapta evaziunea si nici macar nu ataca marea evaziunea.

      Ca circumstanta atenuanta pentru tine, sa stii ca 5000 de lei in Romania reprezinta o suma mult mai mare decit se vede din tarile vestice. 5000 de lei e o suma prohibitiva pentru afacerile multe si marunte. Dar citeva sute de lei amenda, asta da. Amenzile ar fi putut fi platite, si ar fi fost o pedeapsa echilibrata, care putea intra-devar corecta mica evaziune. Asta dorim cei bine intentionati.
  • +4 (4 voturi)    
    cand intra DNA-ul un pic in ANAF? (Marţi, 31 martie 2015, 10:22)

    trigger [utilizator]

    ca au spaguit destul...
    • +1 (1 vot)    
      cand faci o sesizare serioasa (Joi, 2 aprilie 2015, 11:46)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui trigger

      Ia fa o sesizare serioasa catre DNA, care sa se si incadreze in competenta DNA (adica sumele sa fie suficient de mari sau personele suficient de importante) si o sa vezi ca intra.
  • -5 (5 voturi)    
    marțea neagră (Marţi, 31 martie 2015, 10:34)

    Mazeta [utilizator]

    Săriți, lovitură de stat! Hotnews atacă instituțiile statului român.
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate doar cu un amendament (Marţi, 31 martie 2015, 12:58)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Institutiile CORUPTE ale statului Roman. Iar atacul la securitatea nationala il dai infractorii, coruptii si traficantii aparati de "cel mai cinstit guvern din istoria Romaniei".
  • 0 (0 voturi)    
    Parerea mea... (Marţi, 31 martie 2015, 11:23)

    fghr [utilizator]

    ca domnul Gelu nu prinde toamna in libertate...

    E multe si e grele si e din mai multi ani adunate... Va fi hilar sa faci un colaj intre Gelu - cu microfonul in mana povestindu ne cum combate el evaziunea si intre nea Gelu ingramadit de ziaristi cand iese de la DNA cu verigi pe maini....
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fie totusi anul asta (Marţi, 31 martie 2015, 11:43)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Poate ca asesizarile astea ar trebui verificate in termeni utili, nu dupa luni de zile. Care mai e obicetul controlului ?
  • +1 (1 vot)    
    Politicienii de un Leu și 50 de Bani (Marţi, 31 martie 2015, 12:07)

    LiviuTimisoara [utilizator]

    Pentru 1,5 lei un plus în casa de marcat, cofetăria Codrina din Timișoara a fost sancționată cu oprirea activități. Măi fraților asta este competența ANAF-ului ?
    Legiuitorii nu mișcă un deget pentru confiscarea marilor averi ilicite, estimate la peste 10 miliarde de euro și vin acești idioți sa dea exemplu de corectitudine la un bacsis de 10 bani lăsat din rest vânzătorului.
    Răzbunarea lui Ponta că nu a ajuns Președinte acum începe să prindă aripi, iar puiul ala de Grec... ex Tăriceanu care a făcut atâta rău Românilor vine cu noi taxe și metode de a face bugetul mai gras să poată goli sacul la plecare, cum a mai făcut-o și când era Pri-ministru.