Victor Ponta: Incasarile la buget in primul trimestru au fost cu 3 - 3,5 mld lei mai mari fata de nivelul programat

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2015, 12:58 Economie | Finanţe

Veniturile la bugetul de stat au fost cu "trei - trei miliarde si jumatate" lei mai mari fata de nivelul programat in primul trimestru al acestui an, a declarat luni premierul Victor Ponta, care a precizat ca acest nivel permite reducerea TVA inainte de 1 ianuarie 2016.

"Avem o colectare mult peste asteptari a veniturilor la buget", a spus Ponta, dupa sedinta saptamanala a conducerii PSD, aratand ca in primul trimestru s-au inregistrat si cheltuieli mai mici fata de nivelul programat.

Astfel, gradul de incasare a veniturilor a fost de "107% fata de program" iar in martie nivelul a fost de 114%, a continuat Victor Ponta, care a pus acest rezultat pe seama efectelor luptei impotriva evaziunii fiscale.

"Aceasta situatie ne permite sa mergem mai departe cu ideea de a avea o relaxare fiscala legata de TVA chiar inainte de intrarea in vigoare a Codului Fiscal", programata pentru 1 ianuarie 2016, a spus primul ministru

El s-a declarat optimist in ceea ce priveste efectele acestei masuri asupra veniturilor bugetului, aratand ca, dupa reducerea CAS cu 5 puncte procentuale, incasarile la buget au scazut cu doar 3 puncte, pe fondul cresterii gradului de conformare dar si al unui "ANAF puternic".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3296 vizualizari
  • +17 (19 voturi)    
    Halal prim ministru (Luni, 6 aprilie 2015, 13:04)

    dandra [utilizator]

    "intre 3 si 3,5 mld de le"i? Nu e mare diferenta..doar vreo 500 de mil lei.
    Ma gandesc ca un prim ministru ar stii exact cati bani are tara asta, dar am uitat ca vorbim de un plagiator mincinos si incompetent...
    Oare ce face cu diferenta de 500 mil lei? A da, donatii catre biserici.
    • +6 (6 voturi)    
      de ce oare nu cred minciuna asta??? (Luni, 6 aprilie 2015, 14:11)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Din gaura la buget in decembrie a ajuns cu excedent peste noapte? Mai sa fie...
      • +1 (1 vot)    
        poate nu i-a explicat bine (Luni, 6 aprilie 2015, 20:00)

        ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        tovarashu' Socol, cel platit gras din bani publici sa scuipe si lustruiasca imaginea lui Pontanocchio:

        http://cursdeguvernare.ro/secretele-executiei-bugetare-tabloul-finantelor-dincolo-de-tablouri-excedent-pe-baza-blocarii-investitiilor-locale.html
  • +13 (15 voturi)    
    macar sa fie asa... (Luni, 6 aprilie 2015, 13:05)

    liviu_ [utilizator]

    dar mie asta cu "cincinalu in 4 ani" nu-mi suna prea bine...
    ori tovarasu ponta nu a investit nimic (ceea ce nu e un lucru f bun) ori a umblat pe la numere pe ici e colo (la fel de prost).
    sunt extrem de sceptic ca s chiar asa cum zice el fara sa fie vreo smecherie la mijloc
  • +12 (16 voturi)    
    serios??? (Luni, 6 aprilie 2015, 13:06)

    doris [anonim]

    Serios d-le prim-ministru ati marit incasarile la buget ?Si daca cei sanctionati castiga in instanta si va trebui sa le dati inapoi ceea ce ati incasat ce faceti... ???
    Mai bine ati crea locuri de munca bine platite ca sa puteti intr-adevar sa va laudati cu relansarea economiei si cu incasari mari la buget , iar daca nu sunteti in stare lasati pe altii care sunt si pot sa o faca.
    • -2 (4 voturi)    
      Hmm (Luni, 6 aprilie 2015, 14:24)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui doris

      Tu vrei sa avem in plus cateva sute de mii de bugetari bine platiti ?

      Eu nu.
  • +11 (11 voturi)    
    parerea mea (Luni, 6 aprilie 2015, 13:10)

    bogdan1477 [utilizator]

    Parerea mea e ca pontanacul asta trebu7ie dat jos rapid, altfel in 2016 ajungem sa repetam scenariul din 209-2010... Rapoartele astea de 14% + la incasari inseamna ca ori ai gindit incasarile bugetare cu picioarele, ori pur si simplu datele sunt masluite prin cine stie ce subterfugiu, ca si cresterea economica de anul trecut. Tare mi-e ca-n 2016, cind vor ajunge alegerile la termen, macrostabilitatea in Romania va arata exact ca-n final de 2009. Dupa care va veni din nou dreapta sa stinga incendiul si sa stea dupa aia pe tusa 4 ani.
  • +12 (12 voturi)    
    MITOMANUL IN ACTIUNE (Luni, 6 aprilie 2015, 13:13)

    BOKILA [anonim]

    O noua gogoasa ...dar va fi inghitita in conditiile in care au pastrat pe statele lor de plata o buna parte din media, iar cei din opozitie nu pot inventa promisiuni mai gogonate (nici pentru electorat, nici pentru parlamentarii care ar putea eventual vota o motiune).
    Singura realitate economica e SCADEREA INCASARILOR DIN TVA (singurul impozit care chiar conteaza) IN ANUL 2014 (chipurile de mare crestere economica).
    Ne intoarcem la raportarile comuniste.
  • +12 (12 voturi)    
    /// (Luni, 6 aprilie 2015, 13:20)

    hmara [utilizator]

    Cine ti-a zis?
    Prietenul tau de la anaf?
    De ce nu recuperezi prin cei numiti de tine la anaf prejudiciile de sute de mil. mai neispravitule?
  • +10 (10 voturi)    
    super.. (Luni, 6 aprilie 2015, 13:20)

    rochiri [utilizator]

    scoate acciza accizei ????
  • -7 (9 voturi)    
    Promptitudine (Luni, 6 aprilie 2015, 13:21)

    Semiurg [anonim]

    O fi strans sau o fi mintind... El stie. Dar cata rautate sta in stare latenta in noi.. Ori sunteti schimbul 1?
    • +5 (5 voturi)    
      /// (Luni, 6 aprilie 2015, 14:50)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui Semiurg

      poate tu.
      In numele meu nu poti vorbi.
  • +7 (7 voturi)    
    Bugetarilor, sindicatele ,medicii,profesorii (Luni, 6 aprilie 2015, 13:28)

    deval [utilizator]

    auziti ??!! Ce indicator e asta : "115% fata de nivelul programat"?! Pana acum stiam de nivelul de colectare (incasat fata de declarat 34%). Carmaciul pare ca ne asigura si ca nu mai putem fi loviti de crize economice ca a gasit comoara din insula...Daca e asa cum de nu sar bugetarii, sindicatele -medicii si profesorii macar-cu cereri salariale, patronatele -care nu au de fapt nici o organizatie adevarata-cu scaderea tva de ieri ??!!
  • +12 (12 voturi)    
    a (Luni, 6 aprilie 2015, 13:30)

    Gelu007 [utilizator]

    Hmm... Mie chestia asta cu realizari de peste 100% imi suna foarte cunoscut, voua nu? Parca acum vreo 30 ani auzeam ceva asemanator la radio sau tv, ceva legat de de productii la hectar. Probabil ca d-l prim ministru o fi invatat la facultate o matematica ceva mai avansata decat ceea ce stim noi. De aia o fi si doctor.
  • +12 (12 voturi)    
    Aha, înseamnă că taxele sunt prea mari (Luni, 6 aprilie 2015, 13:34)

    hic sunt leones [utilizator]

    deci pe care dintre ele are în plan Guvernul să le scadă DE MÂINE?
  • +15 (15 voturi)    
    Daca distrugi investitiile, cercetarea, (Luni, 6 aprilie 2015, 13:38)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    normal ca ai bani in plus, dar nu ai viitor.

    Viktorash stie ca nu mai rezista dupa 2016 la guvernare, asa ca vrea sa fure si sa strice cat poate, ca sa traga ceilalti ponoasele.

    Ce inseamna sa ai un prim-ministru psihopat.
  • +5 (5 voturi)    
    Cu alte cuvinte,dacaeste asa.... (Luni, 6 aprilie 2015, 13:40)

    gica43 [utilizator]

    veti avea mai mult de furat !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Minus??? (Luni, 6 aprilie 2015, 13:40)

    cobra [anonim]

    Nu a platit bani la investitiile putine care sunt....nu a platit returnarea catre UE a un milliard euro pentru fraude cu fonduri europene...nu a completat fondul de PENSII DECI UN MARE MINUS ..
  • +4 (4 voturi)    
    raportari (Luni, 6 aprilie 2015, 13:48)

    vasile [anonim]

    Pe vremea comunistilor de pana in 89,cei de la Suceava raportau;azi am arat cu 70 la suta mei mult,a doua zi cu 40 la suta mai mult,atreia zi cu 50 la suta mai mult. LA un moment dat,cei de la minister le spuneau;opriti aratul,deja arati in Ucraina! Asa si pacaliciul nostru.Are bani de nu stie ce sa faca. Credeti asa ceva ? Ca si cu firmele care sunt un milion dar ele sunt vreo 580 000. O mica diferenta in capul lui.
  • +5 (5 voturi)    
    hi hi (Luni, 6 aprilie 2015, 14:11)

    ewd [anonim]

    mda la inceput era vb de 1 miliard de euro(aia insemnind 4.5 miliarde lei)...asta acu citeva zile...acu e de 3-3.5 ...tati ,daca-i mai numeri o data s-ar putea sa dea cu minus...deci nu-i mai numara
  • +5 (5 voturi)    
    O laudă prostească. (Luni, 6 aprilie 2015, 14:49)

    vali47 [utilizator]

    În trim.I majoritatea plătesc taxele și impozitele pentru întreg anul ca să profite de reducerile de plată anticipată.Ponta,în prostia lui consideră un succes,pentru-că nu-i capabil să gândească cum arată schema bugetului la încasări,pe întregul an.Cu un ministru discotecă,își închipuie că arată vesel.
  • +6 (6 voturi)    
    cifrele lui Ponta.... (Luni, 6 aprilie 2015, 14:56)

    lili [anonim]

    In 2 Aprilie 2015 Vlad Mixich scria pe Hotnews:
    "Victor Ponta susţine, într-o postare pe Facebook, că "în primele 3 luni din 2015 avem încasări SUPLIMENTARE de 1 miliard de euro la buget". Cum nu putem să-l verificăm, trebuie să-l credem pe cuvânt, deşi uşurinţa cu care minte actualul prim-ministru al României este de notorietate. "
    Retineti, incasari suplimentare de 1 miliard de euro!
    Si NU exista "circa" !!

    Azi, 6 Aprilie 2015, Ponta anunta :
    "Veniturile la bugetul de stat au fost cu "trei - trei miliarde si jumatate" lei mai mari fata de nivelul PROGRAMAT in primul trimestru al acestui an, a declarat luni premierul Victor Ponta, care a precizat ca acest nivel permite reducerea TVA inainte de 1 ianuarie 2016."

    Diferenta dintre cele 2 cifre, spuse de Ponta la 4 zile distanta este de circa 250-300 milioane de Euro!!
    Nu-l cred pe Ponta, pana nu apar cifrele OFICIALE ale ANAF, desi si acolo pot face inverteli ca sa arate cum vrea Ponta!
    Sila!
    Ma intreb cum il va convinge pe dl Isarescu!
  • +3 (3 voturi)    
    Asa!.. Bravo! (Luni, 6 aprilie 2015, 15:20)

    Totio [anonim]

    Si atunci de ce ai mai taiat (a treia oara!!!!) banii pentru cercetare, tovarase!?!?!
  • 0 (0 voturi)    
    Jos hotii (Luni, 6 aprilie 2015, 23:28)

    Laur [anonim]

    EXPLICATIA ESTE UNA SINGURA:
    Marii hoti sunt inchisi, deci se fura cu 3-4 miliarde mai putin. Nu e meritul lui Ponta, ca nu el i-a arestat