Adrian Vasilescu (BNR): Ma indoiesc ca din impozitarea bacsisului va castiga ceva bugetul

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 4 mai 2015, 10:52 Economie | Finanţe

Adrian Vasilescu, consultant de strategie in cadrul BNR, s-a aratat sceptic fata de eficienta impozitarii bacsisului. "Ma indoiesc ca de aici va castiga ceva bugetul", a spus Vasilescu la duminica, la Digi 24.

Vasilescu a mai spus ca ordonanta de urgenta care prevede impozitarea bacsisului are prea multe lacune. "Am auzit ceva ca angajatii intre ei sa discute, sa adune toata suma, sa aplice taxa, dar nu...", a spus Adrian Vasilescu.










2483 vizualizari
  • +1 (3 voturi)    
    Se poate aplica in alte tari (Luni, 4 mai 2015, 11:50)

    gigi [anonim]

    unde 80-90% din plati se fac cu cardul, inclusiv bacsisul care este tranzactie separata.

    la noi, este imposibil de aplicat pentru ca oricum ar fi, spaga se da cash.

    teoretic un inspector de la fisc ar trebui sa manance la diverse restaurante ( pe banii nostri ? ) si sa lase spaga. la sfarsitul zilei se duce in control sa vada daca ospatarii au declarat bacsisurile respective.

    insa ospatarii pot sa declare echivalentul a 1-2 din spagile mai mari zilnic pentru care se plateste impozit 16% si astfel sunt acoperiti pentru ca e putin probabil ca mai mult de 2 inspectori sa manance la un restaurant pe zi.
    • +5 (5 voturi)    
      si asa inspectorii maninca pe banii nostri... (Luni, 4 mai 2015, 12:21)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      si nu fac ce trebuie, au tabarit pe chioscari si babele cu urzici. Marii evazionisti au prize puternice la primul sinistru.
  • +4 (4 voturi)    
    sa vina in port (Luni, 4 mai 2015, 12:23)

    IancuJianu [utilizator]

    si sa purice TOATE containerele care intra in tara. Sa vezi atunci facturi reale la intermediari si carausi.
  • +4 (4 voturi)    
    daca vre-un ospatar vrea sa-mi faca bon (Luni, 4 mai 2015, 12:26)

    deval [utilizator]

    pentru spaga , nu-i mai dau !
    Asta pana cand :
    - legea nu va fi modificata pentru ca in cazul coruptiei sa nu existe nici o metoda de reducere a pedepsei si banii nu vor fi recuperati de 2/3/5 ori !
    -nu v-om avea condamnati cateva sute de magistrati, procurori si functionari ANAF spagari !
  • +4 (4 voturi)    
    bacsisul (Luni, 4 mai 2015, 13:18)

    Vlad [anonim]

    Bacsisul este o forma de recompensare a serviciilor pentru cei care lucreaza in joburi care de obicei sunt in palierul de jos al castigurilor. Practic, in ce ma priveste, aleg sa recompensez prin bacsis acest aspect, adica omul respectiv sa castige un ban in plus care sa-i permita sa-si duca traiul intr-un mod decent.

    Cum bacsisul este o alegere de ajutor personal nu doresc sa fie impozitata. Eu ca si beneficiar de servicii as putea sa aleg sa daruiesc practic acesti bani in orele din afara programului pentru a scapa de impozitare.
    • 0 (2 voturi)    
      Vlad... (Luni, 4 mai 2015, 14:39)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      ..nu vreau sa te supar, dar nu esti informat ce se intampla in tarile din UE, cu aceasta problema. Circulatia persoanelor este libera si ar fi bine sa ne inspiram de la cei mai avansati. Daca vei merge vei observa ca nu exista aceeasi regula peste tot. De exemplu, sunt tari unde la taxiuri bacsisul este inclus in costul transportului, in procente fata de costul propriu-zis. Taximetristul in mod politicos refuza sa-i mai dai ceva in plus.La restaurante chelnerii sunt platiti in mai multe moduri,nu ca la noi numai cu salariu si se multumesc cu sume modice ca bacsis,unii,altii refuza si te invita sa revii la ei. Si sunt multe alte exemple.
  • -1 (1 vot)    
    Haosul Haosul. (Luni, 4 mai 2015, 13:49)

    tepesvoda [anonim]

    Un preot se lauda in fata unui economist " eu slujesc pe Dumnezeu care a facut din Haos lumea si universal" iar economistul sare si spune " Da haosul cine la creat" Deci economisti de la MFP si cu ANAFP implementeaza o taxa iar consilierul BNR care este economist spune ca nu e bine.Deci niste economisti se contreaza iar omul simplu intelege atat Haos Haos Haos
  • +2 (2 voturi)    
    Asta era unica problema ramasa in tara asta (Luni, 4 mai 2015, 15:11)

    Cuca [utilizator]

    In rest, le rezolvasem pe toate. Numai asta mai ramasese. Acum, ca am facut-o si pe-asta, ne putem relaxa. Nu mai este nimica de facut. Somn usor !
  • +1 (1 vot)    
    va castiga Ponta!! (Luni, 4 mai 2015, 20:07)

    lili [anonim]

    La populisme ieftine!!!
    Asta-i obiectivul lor!