Eugen Teodorovici, atac la ANAF: Sa nu aiba abordare "abuziva", sa schimbe "abordarea in care se fac controale"

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 mai 2015, 19:34 Economie | Finanţe

Eugen Teodorovici
Foto: Facebook
Ministrul de Finante, Eugen Teodorovici, a declarat marti ca in unele situatii ANAF a dat dovada de exces de zel, iar modul in care institutia interactioneaza cu mediul privat ar trebui sa fie normal, chiar prietenesc.

"ANAF cauta sa respecte prevederile legale. Este adevarat ca in unele situatii este poate un exces de zel aici, este un subiect la care e nevoie de lucru in timp, nu poti schimba abordarea unei structuri publice intr-un timp foarte scurt. Eu tin foarte mult, am spus-o de foarte multe ori colegilor de la ANAF, tin mult ca modul in care interactioneaza cu mediul privat sa fie unul normal si, de multe ori, chiar prietenesc. Adica sa nu fie o abordare sa spunem abuziva", a spus Teodorovici la Palatul Parlamentului, potrivit Agerpres.

El a adaugat ca a cerut o situatie a modului in care ANAF a fost prezent pe litoral intre 1 si 3 mai pentru a sti exact care a fost numarul de controale, efectele, amenzile si situatiile neplacute de care s-au lovit lucratorii institutiei.

"Trebuie schimbata abordarea in care se fac controale. Acum se fac in urma unor sesizari din diferite zone, rapoartele Curtii de Conturi sau alte surse de informare. Trebuie un pic adaugat si schimbat pe fond, si anume un esantion de verificat trebuie stabilit foarte clar pe elemente foarte transparente. In esantionul de control lunar trebuie sa fie aduse companii din fiecare categorie a agentilor economici, si mari, si mijlocii si mici, egale cu ponderea pe care acestea o au in totalul de companii nationale", a precizat ministrul de Finante.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4077 vizualizari
  • +16 (20 voturi)    
    E timpul sa te verifice si pe tine ANAF (Marţi, 5 mai 2015, 20:05)

    Eu sunt Ghitza [utilizator]

    Orlando, cum platesti rate de 5000 de euro din salariu de 1000?
    • +6 (8 voturi)    
      Simplu, e bun finantist (Marţi, 5 mai 2015, 22:34)

      CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui Eu sunt Ghitza

      Ca d-aia a si ajuns ministru de finante.

      Era altul mai bun inaintea lui, care din acelasi salariu si-a luat 150 de tablouri. Pacat ca i-a stopat DNA avantul muncitoresc. Sau cum ar zice Ponta: "Nu stiam ca e impotriva legii sa iti cumperi tablouri"
  • +9 (11 voturi)    
    Cu musca pe caciulă, cumva? (Marţi, 5 mai 2015, 21:14)

    IancuJianu [utilizator]

    sau cu ditamai bâzgoiul?
  • +5 (9 voturi)    
    abordare in "mod prietenesc"!!!! (Marţi, 5 mai 2015, 21:22)

    exilatul [utilizator]

    nu cred ca dupa 90 s a mai facut scoala in rom...desi e tara plina de doctoranzi, masteranzi, plagiatori, etc...se pare ca toti astia sunt mai mult decit imbecili....pacat ca nu se poate masura prostia pe metru patrat...sunt sigur ca rom ar fi pe podium...ca si la numarul de escroci , de altfel...
  • +10 (12 voturi)    
    Prietenesc ar fi sa recuperezi (Marţi, 5 mai 2015, 21:24)

    andreitr [utilizator]

    miliardele de euro furate de P$D in ultimii 25 de ani....
    Nu sa hartuiti pe cei care n-au ce pune pe masa...
  • +7 (9 voturi)    
    Asta e drept. (Marţi, 5 mai 2015, 21:33)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Chiar si in SUA, IRS se duce sa-i termine pe aia care se vede ca au activitatea constituita sa fure, nu le pune piciorul pe gat la cei cinstiti.
  • +9 (11 voturi)    
    Cum zice prietena ta Muona (Marţi, 5 mai 2015, 21:35)

    Maniu [utilizator]

    ma panarama, dupa ce te facusi de rasul curcilor ieri, mai deschizi gura?
  • +2 (4 voturi)    
    Eu zic ca "in mod prietenesc" sa aibe agatate (Marţi, 5 mai 2015, 23:21)

    deval [utilizator]

    la gat inspectorii casele de marcat ca sa fie si masurabila prietenia zerodoxule !!
    Daca vroiati sa reduceti evaziunea copiati unul dintre modelele existente in Europa sau SUA ! Dar in totalitate .Numai ca din evaziune se hranesc si politicienii marunti care nu au acces la coruptie. Uite aici model de lege de protectie a apelor-pentru societati cu productie- in SUA : ART.1 Apa iese cu aceleasi calitati cu care intra .
    ART 2 Amenzi in functie de depasirea unor caracteristici.-O pagina.
    Inspectorul ia doua probe :la intrare/iesire , trimite in laborator dupa care-daca e cazul-trimite amenzi.Nu intra in societate, nu are de ce sa fie prieten cu mine nici cu tata-mare....Inventati roata in colturi sa protejati interesele haitei intr-o manipulare si prosteala continua !
  • +3 (5 voturi)    
    Orlando vezi ca te afuriseste BOR-ul (Miercuri, 6 mai 2015, 8:19)

    Plagarus [utilizator]

    Preotul: "Ce-mi băgași, fiule, în buzunar?"
    Enoriașul: "O bancnotă de 50, părinte..."
    Preotul: "Apăi, de ce crezi tu fiule că-i zice sutană?"
  • +1 (3 voturi)    
    ce ma ... (Miercuri, 6 mai 2015, 9:00)

    astronaut [utilizator]

    vi se pare ca ati muncit pre mult si puneti ''frana'' unul altuia !'' balabaitul '', asta nu-i bun nici de funadatie, cum incep sa faca cate ceva , cum parca la comanda , e unu care zice STOP e PRE MULT , la loc comnda , mai usor ca se supara ''pulimea '' , pe noi !! R..tai deak..
    de populisti , manipulatori ! .