Ministrul Finantelor, Eugen Teodorovici: Salariul unui ministru este rusinos

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 18 mai 2015, 14:37 Economie | Finanţe

Ministrul Finantelor, Eugen Teodorovici, spune ca salariul unui ministru este "rusinos" si pledeaza pentru majorarea salariilor pentru demnitari si in administratia publica, de la presedinte si pana la primariile de comune.

"Este un subiect pe care noi nu-l discutam cu omologii nostri, pentru ca nimeni nu te crede", a declarat ministrul, duminica seara, la Digi24, precizand ca un ministru castiga lunar 5.300 de lei.

"Nu as putea sa spun cat anume ar trebui sa castige, dar toate aceste salarizari trebuie reasezate: de la presedintele statului pana la functionarul pe studii medii dintr-o primarie de comuna. Trebuie toate reasezate. Eu imi aduc aminte din anii de administratie petrecuti, unde salarizarea era altfel asezata: mai comprimata, fara foarte multe trepte de salarizare, mult mai usor de aplicat si era cat de cat, sa spunem, decenta. Pana la un punct, dupa care s-a pierdut tot. Fara o administratie puternica nu ai cum sa speri, decat accidental, ca se pot face lucrurile bine", a mari spus Eugen Teodorovici, la Digi24.










3028 vizualizari
  • +10 (12 voturi)    
    Orlando, dragule (Luni, 18 mai 2015, 14:45)

    omezu [utilizator]

    Da-ti demisia daca nu-ti convine salariul. La cat de incompetenti sunteti e chiar rusinos de mare. Voi, politicienii, p$d-istii in special, meritati doar ani de puscarie nu salarii mai mari!
  • +10 (12 voturi)    
    Salariul unui ministru este rusinos (Luni, 18 mai 2015, 14:45)

    Un om obisnuit [anonim]

    Salariul unui ministru se raporteaza la valoarea lui, adica la cat de performant este guvernul si la ce salarii au ceilalti oameni din Romania ! Nu poti avea un salariu "nesimtit" de minstru si tara sa geama cu salarii mizere.
    • +1 (1 vot)    
      ideea e (Luni, 18 mai 2015, 15:43)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Un om obisnuit

      Daca vrei ca statul sa fie administrat bine pentru ca statul sa fie in stare sa plateasca salarii mari profesorilor doctorilor etc, trebuie sa atragi oameni competenti care sa-l administreze. Daca salariul unui ministru este cat al unui programator mediu din sectorul privat, nu vei atrage niciodata oameni competenti si cinstiti.
      Trebuie sa depasim gandirea proletara pentru a rupe cercul vicios in care ne aflam.
      • +1 (1 vot)    
        daca nu-i convine salariul (Luni, 18 mai 2015, 19:18)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        ministrul nu are decat sa treaca la munca la privat.
  • +8 (10 voturi)    
    Adica de-asta e guvernul P$D incompetent? (Luni, 18 mai 2015, 14:45)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Fiindca nu sunteti platiti bine?

    Sunteti incompetenti fiindca nu aveti niciun interes in a face ceva pentru tara, voi doar furati.

    Cand nu veti mai fura si veti munci pentru romanii de rand, atunci veti merita sa fiti platiti mai bine.

    Si daca veti fi platiti mai bine, nu veti mai fura? Normal ca veti continua sa furati, asta va e natura, sunteti niste pradatori, niste paraziti aroganti.

    Tot n-am inteles cum Teodorovici plateste credite de 5000 de euro pe luna dintr-un salariu de 1000 si ceva de euro.
    • +3 (3 voturi)    
      Pai cum n-ai inteles? :-) (Luni, 18 mai 2015, 15:42)

      mihai99 [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Teodorovici plateste credite de 5000 de euro pe luna dintr-un salariu de 1000 si ceva de euro pentru ca este, aidoma salariului lui, o rusine.
  • +4 (6 voturi)    
    Ia sa vezi (Luni, 18 mai 2015, 14:48)

    Suricata de curte veche [utilizator]

    cat are un profesor cu toate gradele. Stii tu, prostul ala care te invata sa scrii si sa citesti.
    Sau sa vezi cati bani primeste un pensionar pe care il pacaliti cu puiul si uleiul.
  • +4 (6 voturi)    
    Rusinea (Luni, 18 mai 2015, 14:49)

    Benjamin Franklin [anonim]

    Sa fii ignorant nu e o rusine atat de mare pe cat e de rusinos sa nu vrei sa afli.
  • +6 (8 voturi)    
    dar șpăgile??? (Luni, 18 mai 2015, 14:52)

    timp tamp [utilizator]

    Or fi salariile de doi lei, însă șpăgile sunt IMENSE, mai ales la voi P$D-iștilor sunt de câteva zeci de ori mai mari decât la alții(inclusiv Udrea)-în loc de zeci de mii la zeci de milioane, în loc de 5-10% voi luați cel puțin 20% și chiar jumătate din costuri, nu puține ori ați furat codrii de zeci de mii de ha nu doar de câțiva copaci din pădure
  • +5 (7 voturi)    
    salarizare (Luni, 18 mai 2015, 14:53)

    Jaj [utilizator]

    Ce ar fi, daca salarizarea are fi exprimate in prima faza in procente legat de cel privat, poate asa ati avea o tendinta mai mare in a creste productivitiatea privatului, astfel crescand si salariul bugetarului, in loc sa fie sufocat mediul privat. Pana la urma urmei, singurul care produce cu adevat este cel privat, restul doar controleaza sau tin evidenta.
    PS: Sa nu vorbim de firmele la care statul este actionar majoritar, ei sunt 3-a categorie, cei care consuma bugetul statului.
  • +2 (4 voturi)    
    de acord ,dar... (Luni, 18 mai 2015, 14:54)

    vindicomvs [utilizator]

    Un ministru care administreaza bugete de miliarde de euro trebuie sa aiba macar 5000 eur de salariu.
    De acord ca la nivelul asta salarial in sistemul de stat isi vor gasi refugiul doar cei care nu avut loc in privat, sau/si cei pusi pe furt.

    DAR faceti asta concomitent cu eliminarea posturilor de directori irelevante, ocupate de oameni complet inutili, posturi care exista doar pentru a da functii pe filiera de partid.
    • 0 (0 voturi)    
      ce vorbesti? (Marţi, 19 mai 2015, 11:19)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      criteriul prin care au acces la functii ministrii e sprijinul partidelor aflate la putere. punct.
      ce-mi tot veniti cu competentele, de parca s-ar da examen pe bune pentru postul de ministru.
  • +3 (5 voturi)    
    simplu (Luni, 18 mai 2015, 14:54)

    The Great Cornholio [utilizator]

    nu iti convine, da-ti demisia.
    o sa fiu de acord cu salarii mari pentur ministri, cand doctorii si profesorii nu or sa mai aiba salarii rusionase de-a dreptul!!!
  • +3 (5 voturi)    
    dobitocul asta are dreptate (Luni, 18 mai 2015, 14:55)

    simplu_cetatean [utilizator]

    Salariul unui ministru roman este rușinos de mare raportat la prestația lamentabila. Exemplu bun e chiar el.
  • +2 (4 voturi)    
    Asa este (Luni, 18 mai 2015, 14:56)

    George [anonim]

    Iar cei care ne conduc ar trebui alesii pe criterii de performanta, evident.
  • +4 (6 voturi)    
    Salarii (Luni, 18 mai 2015, 15:02)

    Soljenitin [utilizator]

    Salariul minim il meritati, paduchilor! Voi l-ati votat, voi sa il aveti, parazitilor!
  • +3 (5 voturi)    
    deci... (Luni, 18 mai 2015, 15:07)

    Tejveer [utilizator]

    daca as scrie tot ce gandesc despre un parlamentar roman care cere salariu mai mare, cred ca as fi banat toata viata pe hotnews...
  • +2 (4 voturi)    
    Alte lucruri rusinoase (Luni, 18 mai 2015, 15:14)

    mihai99 [anonim]

    Haideti sa va spun eu ce lucruri mai sunt nesimtite, domnule ministru, in Romania:
    - salariile medicilor
    - salariile profesorilor
    - taxele
    - spolierea micilor intreprinzatori si a firmelor cinstite
    - distrugerea PFA-urilor prin noul cod fiscal (taxe mari, impozit pe casa ca pentru firme, impozite platite si daca nu ai venit)
    - hartuirea firmelor mici si medii, a PFA-urilor si in general a antreprenorilor veritabili, in timp ce marea evaziune e incurajata (inchideti saormerii dar ii stimulati pe gigantii care nu si-au platit taxele de ani de zile)
    - si multe altele...

    Dar asa e, domnule ministru, cand la putere e un guvern nesimtit, cu prim ministru nesimtit si ministri la fel de nesimtiti, salarul dvs. trebuie sa se conformeze si el standardelor.

    Plecati si o sa va simtiti. Mai bine.
  • +3 (5 voturi)    
    Ministrii saraci ai Romaniei (Luni, 18 mai 2015, 15:14)

    cris [anonim]

    Daca salariile ministrilor sunt rusinoase, ale celor cateva milioane care traiesc din salariul minim cum sunt? Ca ministri, ar trebui sa dezvoltati industria , agricultura , sa creati locuri de munca, si atunci si cel cu minim pe economie va avea mai multi bani, voi veti percepe taxe si mai mari si veti avea bani la buget sa va cresteti salariile. Numai ca in Romania, voi va veti creste salariile oficiale oricum, va veti lua spagile, nu veti face nimic pt economie, iar oamenii de rand o vor duce tot prost.
  • +3 (5 voturi)    
    dupa rezultate salariu de ministru =min/economie (Luni, 18 mai 2015, 15:23)

    andreesanu [anonim]

    Cum voi va faceti ca guvernati !!! ,salariul de ministru ar trebui sa fie minimu/economie !!!.
  • +1 (1 vot)    
    carul inaintea boilor (Luni, 18 mai 2015, 15:40)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    intai sa facem concurs pe bune de sus pana jos, ca de cioflingari numiti de partidele politice am avut parte destul.
  • +1 (1 vot)    
    ne e rusine!!! (Luni, 18 mai 2015, 17:07)

    oarecare [anonim]

    Domnule ministru, dar noua nu trebuie sa ne fie rusine pentru ca din cauza politicienilor nostri suntem "obligati" sa ne parasim tara? Lumea crede ca am plecat pentru ca nu este de lucru in Romania, dar nu e asa(decat in foarte putin cazuri), noi plecam pentru ca ne e rusine cu ceea ce inseamna salariul in Romania. E o rusine sa traiesti de la o zi la alta, sa-ti calculezi pana si ultimul banut. Nu puteti sa va comparati cu colegii vostri pana nu aliniati salariile oamenilor in randul celor cu care doriti sa va comparati. Ca sa nu mai vorbim de serviciile oferite de tot ceea ce depinde de statul roman. Sa va fie rusine pentru ca Romania (si implicit romanii) nu e la nivelul celorlalte state.
  • +1 (1 vot)    
    moama ce tupeu au astia! (Marţi, 26 mai 2015, 15:45)

    jackalphonse [utilizator]

    si salariul minim-mediu cum este?