Zona euro se pregateste pentru default-ul Greciei

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 28 iunie 2015, 10:21 Economie | Finanţe

Criza in Grecia
Foto: Agerpres/EPA
Zona euro se pregateste pentru intrarea Greciei in incapacitate de plata, saptamana viitoare, dupa ce a refuzat sa prelungeasca finantarea tarii, in urma anuntului surprinzator al premierului Alexis Tsipras referitor la organizarea unui referendum pe tema propunerilor de reforma ale creditorilor.

Autoritatile de la Atena au solicitat o prelungire cu o luna a programului de sustinere financiara care expira pe 30 iunie, in aceeasi zi in care Grecia trebuie sa plateasca FMI 1,6 miliarde de euro, scrie agentia Reuters, citata de Mediafax.

Oficialii celorlalte state ale zonei euro au respins insa solicitarea in unanimitate, demonstrand cat de mult a reusit Tsipras sa nemultumeasca partenerii din uniunea monetara cu anuntul surprinzator referitor la referendum, dupa cinci luni de negocieri intense.

Dupa respingerea solicitarii Greciei de prelungire a programului de salvare, ministrii de Finante din zona euro au spus ca sunt pregatiti sa faca tot ceea ce este necesar pentru a mentine stabilitatea regiunii.

Ministrii de Finante au aratat ca zona euro este intr-o situatie mult mai buna decat in perioada de varf a crizei datoriilor de acum cativa ani, ei solicitand, implicit, Greciei sa impuna controlul capitalului pentru stabilizarea sistemului bancar.

Banca Centrala Europeana (BCE), care a asigurat stabilitatea sistemului financiar elen prin imprumuturi de urgenta, va analiza duminica daca va opri sau nu finantarea bancilor prin programul ELA.

"Planul B devine rapid planul A", a declarat ministrul finlandez de Finante Alexander Stubb.

Ministrul elen de Finante Yanis Varoufakis, care a parasit reuniunea Eurogroup, a spus ca "este o zi trista pentru Europa".

In Grecia, oamenii au format cozi la bancomate, iar introducerea controlului capitalului devine tot mai probabila.

Premierul Tsipras a cerut grecilor sa respinga termenii programului de salvare care prevede noi masuri dureroase de reforma, precum taierea pensiilor si majorarea taxei pe vanzari.

Ministrul olandez de Finante Jeroen Dijsselbloem, presedintele Eurogroup, a spus ca referendumul convocat de Tsipras submineaza credibilitatea guvernului elen, potrivit Bloomberg.

"Nu doar ca Guvernul grec a respins ultimle propuneri le institutiilor, dar trebuie sa realizati ca propunerile au dat deja dovada de flexibilitate maxima", a aratat Dijsselbloem.

Varoufakis a spus in schimb ca Guvernul a respins masurile de austeritate propuse de creditori, respectiv Comisia Europeana, BCE si FMI, intrucat planul nu a dat nicio speranta ca Grecia va iesi din criza economica.

"Masurile, de la taieri de pensii la reduceri ale salariilor, au fost un esec clar avand in vedere ca Grecia a cerut primul ajutor financiar in 2010, iar de atunci a obtinut doua programe de finantare in valoare totala de 240 de miliarde de euro", a aratat ministrul.

Presiunile asupra Greciei sunt amplificate de faptul ca Grecia trebuie sa plateasca FMI aproape 1,6 miliarde de euro pe 30 iunie.

BCE a majorat saptamanal fondurile puse la dispozitia bancilor elene prin programul de asistenta de urgenta ELA, iar in ultima perioada zilnic, pentru a sustine bancile afectate de retragerile depozitelor.

In total, bancile au primit din partea BCE prin programul ELA 89 de miliarde de euro.

Decizia de oprire a finantarii prin programul ELA necesita o majoritate de doua treimi in consiliul guvernatorilor BCE format din 25 de membri, dar nu va fi greu de obtinut daca presedintele institutiei, Mario Draghi, o va sustine.

Presedintele bancii centrale germane, Jens Weidmann, membru in consiliul BCE, sustine o astfel de masura, el declarand joi ca programul ELA ridica probleme serioase legate de finantarea guvernelor, care este ilegala conform legislatiei comunitare, in conditiile in care bancile elene cumpara in mod regulat obligatiuni guvernamentale pe termen scurt in valoare de circa 9 miliarde de euro.

Majoritatea bancilor din Grecia sunt inchise in perioada weekendului, asa ca nu au fost semne de panica pe strazile din Atena.

Oficialii eleni au dat asigurari ca ca nu vor impune controlul capitalului pentru limitarea retragerilor, dar politia a intarit securitatea in apropierea bancomatelor.

Banca Greciei a anuntat ca face eforturi uriase pentru a asigura ca bancomatele sunt alimentate cu bani.

O filiala a Piraeus Bank care in mod normal este deschisa sambata de aceasta data a fost inchisa, cu toate ca in fata sa asteptau circa 100 de persoane. Un director a declarat ca angajatii se tem din cauza cozii formate.

Cozi lungi s-au format si la unele supermarketuri din Atena, oamenii facand stocuri.

In pofida ingrijorarii, sunt si semne de sfidare, dar si de usurare in randul populatiei, dupa ani de austeritate si nenumarate intalniri de urgenta ale oficialilor eleni cu creditorii.

"Referendumul este necesar pentru trimite un mesaj europenilor ca poporul grec nu este subjugat, nu mai suntem sub ocupatie", a spus Elias Papachadzis, un locuitor al Atenei in varsta de 49 de ani.










11019 vizualizari
  • +4 (4 voturi)    
    Ajutoarele se dau numai în caz de calamitate. (Duminică, 28 iunie 2015, 10:38)

    vali47 [utilizator]

    Grecia este într-o calamitate politică,dar pentru asta nu trebuie date ajutoare.Nu trebuie încurajată minciuna și obrăznicia unor politicieni de stânga și extrema stângă care încurajează oamenii să nu muncească.Grecii trebuie să-și asigure traiul din ce produc și politicienii care nu știu să vină cu politici de autofinanțare trebuie lăsați să fie alungați cu pietre de populație.Acordarea de facilități grecilor va băga Europa într-o criză a datoriilor mai rea decât falimentul Greciei.
  • +5 (5 voturi)    
    Se explica (Duminică, 28 iunie 2015, 10:45)

    Soljenitin [utilizator]

    Tsipras si Varoufakis sunt vanduti rusiei. Daca in cazul lui Tsipras tradarea este mai greu de sesizat, situatia lui Varoufakis este clarificata imediat daca va interesati de actiunile din anii '80 impotriva sindicatului anticomunist "Solidaritatea" din Polonia.
    Amandoi servesc rusia si asta devine clar cand stii ca rusia vrea o europa dezbinata.
  • +3 (3 voturi)    
    Domnu` Elias Papachadzis (Duminică, 28 iunie 2015, 10:47)

    strelka [utilizator]

    Nu sinteti sub ocupatie, sinteti muritori de foame.. O sa va prindeti cit de curand cind veti gasi drahme in buzunar si o foame teribila in stomac.....Oricum am primit mesajul vostru "curajos" si l-am notat atent, aproape ne-a cutremurat, in ceea ce va priveste sper sa supravietuiti urmatorului deceniu de tragedie greaca la scara nationala.
  • +3 (3 voturi)    
    Avem de ales intre 2 rele (Duminică, 28 iunie 2015, 10:47)

    clint [utilizator]

    Grecia sau credibilitatea UE.

    Este clar, UE ar fi facut compromisuri banesti fata de Grecia, banii oricum i-a pierdut, insa si-ar fi pierdut si orice urma de credibilitate. Politicienii greci ar fi jubulat stimulandu-i si pe altii de pe alte melegauri sa faca la fel.

    Poate cu alti politcieni, cu alt discurs si alta abordare, s-ar fi gasit o solutie de mijloc, insa poporul grec prin alesii lui a dat semnalul ca nu e dispus sa plateasca nimic.

    Ce urmeaza, o cadere economica globala dar un dezastru total pentru grecia. Pe plan intern, nu au multe variante, iar pentru un guvern populist, inflatia va fi singura acceptabila. Deci nu vom avea taieri de pensii si salarii, dar moneda lor nu va mai valora nimic.

    De aia fac coada acum la bancomate, pentru ca acestea inca mai elibereaza euro.
  • -3 (3 voturi)    
    Nu se va întâmpla nimic (Duminică, 28 iunie 2015, 10:48)

    Nyk1 [utilizator]

    UE blufează și sperie doar. O ieșire a Greciei din zona EUR înseamnă 2 EUR = 1 USD și nimeni din UE nu-și dorește asta.

    Pierderile care s-ar produce ajutând Grecia sunt mai mici decât cele care s-ar produce dacă Grecia ar fi dată afară din zona EUR. Raționamentul economic dictează ca Greciei să i se mai treacă cu vederea o parte din împrumuturi.
  • +3 (3 voturi)    
    Sirtaki cu muhaielele de drahme ? (Duminică, 28 iunie 2015, 10:48)

    Plagarus [utilizator]

    1 miliard a iesit pina acum din ATM pe Grecia / zi
    Superjunk GR. Din totalul de 4,4 milioane persoane care muncesc in Grecia, 17,5% lucreaza in sectorul public.
    Evaziunea fiscala a fost estimata de catre Federatia Industriilor din Grecia la aproximativ 30 de miliarde de euro, problema reprezentand-o numarul mare de practicanti ai unor meserii liberale, de la doctori si pana la instalatori.
    De ex din 150 de medici practicanti dintr-un cartier al Atenei, mai mult de jumatate au declarat venituri anuale sub 30.000 de euro, iar 20% dintre ei au completat fisa fiscala cu sume sub 10.000 de euro.!?
    Doctorii, comerciantii, firmele de avocatura si cele notariale sunt in topul evazionsitilor in Grecia, tara in care cel putin jumatate din populatie nu isi plateste darile catre stat, potricit unui studiu al Confederatiei Nationale de Retail din Grecia.
    Mai mult, circa jumatate din populatia Greciei ar refuza bon fiscal daca ar avea aceasta optiune, arata studiul. Acest lucru insemna ca populatia Greciei nu vede evaziunea ca fiind ceva rau. Insa daca s-ar pune problema unor beneficii, peste 90% din persoanele consultate au afirmat ca ar cere bon fiscal.
    Iar in fruntea topului evazionistilor se afla doctorii (afirma 88,6% din respondenti), urmati de liber-profesionisti (85,4%), firme de avocatura si notariat (75,2%), firme de catering (57,9%) si benzinarii (44,1%).
    La studiu au participat 1.600 de persoane si 1.000 de firme si companii.(Dana Mihailovici – EContext)
    Intentia sa de a renunta la politica de austeritate, care a micsorat PIB-ul Greciei cu aproape 25% de la inceputul crizei, a ramas doar o promisiune fara acoperire
  • 0 (4 voturi)    
    UE a ajuns.... (Duminică, 28 iunie 2015, 10:50)

    mihai.mihaita [utilizator]

    Asa... In UE nationalismul este interzis! De ce??? Ce democratie e asta? Mi se pare mie sau democratia de azi a ajuns un sistem comunist invers spre prostie? A, nationalismul interzis pentru ca manipularea cu capitalismul lor de consum trebuie sa fie in sange? Sau pentru ca trebuie sa acceptam invazia arabilor in UE? A negrilor?
    In societatea UE sunt probleme grave! Le-au rezolvat? Nu! Au importat arabi pt a le rezolva prin crime, droguri, etc...
    Oameni buni, trezirea! Societatea UE se distruge prin legi! UK s-a saturat sa inghita orice si pe oricine in tara lor doar pt ca e obligata sa respecte niste legi facute de cretini!

    Visul european a esuat din prima saptamana de la infiintare. Cititi fratilor legislatia, aveti internet! Sa vedeti ce inseamna si ce obliga UE!

    UE = hotie si prostie!

    Mai bine independent. Norvegia, Elvetia, de ce nu vor???

    Veniti sa traiti in occident! In RO ne-au spalat capul cu niste aberatii. Occidentul isi vopsesc ciorile pe gard dar realitatea e alta!
  • +3 (3 voturi)    
    GRECIA-DEFAULT (Duminică, 28 iunie 2015, 11:17)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    O situatie ciudata: presiunile asupra economiei elene din ultimii ani nu au rezolvat problemele actuale.Este de neinteles faptul ca nu se gaseste suma necesara evitarii falimentului dupa 1.07.2015.O prabusire duce automat la instrainarea activelor elene, la preturi derizorii, fenomen petrecut, in special in statele din Est.
  • -3 (5 voturi)    
    poate marea surpriza pe 30 iunie (Duminică, 28 iunie 2015, 11:18)

    thatchme [utilizator]

    va fi ca se vor plati cele 1.6 mld.
  • +23 (27 voturi)    
    Au si ei Antenele lor daca pot gandi asa.. (Duminică, 28 iunie 2015, 12:00)

    cartofil [utilizator]

    "Referendumul este necesar pentru trimite un mesaj europenilor ca poporul grec nu este subjugat, nu mai suntem sub ocupatie". Cat de prost poti sa fii sa gandesti asa??? De-abia de acum intra sub ocupatie. Au cheltuit 300 miliarde E bani imprumutati, au avut pensia a 13-a si salariul al 14-lea, bani suplimentari de concediu si de Craciun. Au vrut sa manance si sa bea si la sfarsit sa nu achite nota de plata. Cred ca vor spala vesela la bucatarie cateva generatii de acum inainte.
  • +8 (8 voturi)    
    ponta-praz (Duminică, 28 iunie 2015, 12:24)

    sake31 [utilizator]

    Cred ca Tsipras are si el bunici albanezi! Ca prea se aseamana cu ponta-praz al nostru. Mandri amandoi de nu-i mai incape camasa de mandrie patriotica, habarnism si populism balcanic!
  • -2 (6 voturi)    
    Grexit - ușor de zis, greu de făcut (Duminică, 28 iunie 2015, 13:27)

    zizin [utilizator]

    Deși crede că ieșirea Greciei din zona euro și/sau din UE apare acum aproape inevitabilă, ministrul de finanțe din Austria, Hans Jörg Schelling, notează zona de confuzie în care se pășește - el spune că Grecia ar trebui să ceară să plece, și să obțină permisiunea de la restul Europei:

    "Grecia ar trebui să depună o cerere în acest sens. Celelalte țări din UE ar trebui să aprobe cererea. Numai atunci Grecia ar putea părăsi zona euro."

    Adevărul gol-goluț este că nu există nicăieri stipulat în maldărul de tratate europene vreo modalitate clară pentru ca o țară să părăsescă zona euro.
    • +2 (4 voturi)    
      Simplu, pleci in suturi (Duminică, 28 iunie 2015, 17:39)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Cand esti marlan nu exista alta cale.