Victor Ponta: In iunie, desi a scazut TVA, incasarile din aceasta taxa sunt mai mari fata de aceeasi luna din 2014 

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 30 iulie 2015, 17:54 Economie | Finanţe

Premierul Victor Ponta, aflat la Miami, a postat pe Facebook un mesaj in care anunta ca a primit de la ANAF datele preliminare privind incasarile din TVA din operatiuni interne pentru luna iunie 2015, acestea fiind de 5,067 miliarde RON, mai mari ca in aceeasi luna din anul trecut.

Victor Ponta aminteste ca  este prima luna in care TVA la alimente si servicii alimentare a scazut drastic de la 24 la 9% si subliniaza ca "desi se previziona de diversi <analisti> ca vom avea un impact negativ important la buget, incasarile sunt cu 60 milioane de RON in plus fata de aceeasi luna din 2014! (5 miliarde RON)".

Premierul nu mentioneaza cum au evoluat aceste incasari fata de mai, luna anterioara reducerii TVA.

De asemenea, scrie premierul, "pe primele 6 luni din 2015 incasarile bugetare din CAS (reduse cu 5% de la 1 octombrie 2014) sunt mai mari decat in primele 6 luni din 2014!".

Victor Ponta trage dupa aceste date si o "concluzie (bazata pe datele concrete, nu pe <opinii> din burta) - cu taxe mai mici si ANAF mai eficient avem dezvoltare economica competitiva, locuri de munca si preturi mai mici! Sunt convins ca Parlamentul la sesiunea extraordinara din august va sprijini aceste obiective!".













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5319 vizualizari
  • +19 (37 voturi)    
    Dottore !!! (Joi, 30 iulie 2015, 18:10)

    polonyca [utilizator]

    Tu chiar iti mai imaginezi ca te mai crede cineva ??? Tu chiar crezi ca mai existi..?????
  • +20 (34 voturi)    
    Premierul facebook. (Joi, 30 iulie 2015, 18:11)

    ouyang [utilizator]

    Imaginea incompetentei. Singura activitate reala e butonatu facebookului.
  • +22 (36 voturi)    
    Deci avut bani,ce a făcut cu ei? (Joi, 30 iulie 2015, 18:19)

    vali47 [utilizator]

    Investiții nu a făcut,ceva intervenții pentru combaterea secetei nu a făcut.Ponta a luat banii și a plecat la Miami!
  • +18 (30 voturi)    
    bun, si? (Joi, 30 iulie 2015, 18:35)

    curios [anonim]

    cat sunt cheltuielile? Fie si fata de iunie 2014.
  • +22 (36 voturi)    
    Al dracu mincinos... (Joi, 30 iulie 2015, 18:37)

    MyGame [utilizator]

    Daca VVP si partenerul lui Sova si-ar plati impozitele si nu ar face spalare de bani, incasarile ar fi chiar mai mari. Si inainte era ANAF-ul si nimic. Meritul este al DNA-ului care a bagat spaima in comercianti dar sa recunoasca el meritele tocmai ale celor care il acuza?
  • -2 (6 voturi)    
    Tevea sau... teveu... sau veceu... (Joi, 30 iulie 2015, 18:54)

    linus [anonim]

    TVA-ul n-a scazut, draga copiator la bac, master, doctorat. Preturile pentru prostime sunt aceleasi. Pentru prostimea de la erteve si haznaua 3, in schimb, preturile au scazut - e si normal, se cumpara mai multe constiinte slabe astfel.
    Ba pâinea chiar s-a scumpit, imediat dupa ieftinire. Probabil ca, in mintea lui, asta-i scadere.
    Multa distractie in Turcia !
    Imi aminteste de domnitorii da succes din vechime, cari tot p-acolea mereau in vacanta.
    • +1 (3 voturi)    
      Deci tu ai vazut ca (Vineri, 31 iulie 2015, 8:20)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui linus

      n-a scazut TVA-ul la alimente?
      Pune-ti ochelari de vedere,stai prost cu ea!!!
      • 0 (0 voturi)    
        E adevarat ca a scazut (Vineri, 31 iulie 2015, 17:52)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Dar si "linus" are dreptate cand zice ca asta nu se vede la cumparator. Asa ca ce importanta are pentru mine scaderea TVA? Vezi ce am spus mai jos, ma astept la inflatie si inca marisoara (daca nu o vor ascunde)!
    • 0 (2 voturi)    
      Halal economist (Vineri, 31 iulie 2015, 9:26)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui linus

      Bai cap de stiuca daca inflatia a crescut, preturile au crescut este normal ca si TVA-ul colectat sa creasca.
      Iar in mare parte asta se datoreaza ANAF nu reducerii TVA si nu asa cum vrei tu sa sugerezi ca a crescut puterea de cumparare.

      Vrei sa-ti desenez? Faptul ca ascunzi datele ne arata doar situatia este catastrofala.
      Ne spui de mai dar sa vezi pe iunie, iulie, august cand vanzarile sunt praf.
  • 0 (6 voturi)    
    Hi hi hi (Joi, 30 iulie 2015, 19:01)

    Ricochet [utilizator]

    Doar e avocat, il doare in cot de aritmetica, atata vreme cat el face numaratoarea :)
    • 0 (2 voturi)    
      minciuni (Vineri, 31 iulie 2015, 9:09)

      Leone [anonim] i-a raspuns lui Ricochet

      Nu conteaza cine face numaratoarea, conteaza cine imparte
  • -3 (7 voturi)    
    pe bune... (Vineri, 31 iulie 2015, 7:56)

    nookie [anonim]

    voi chiar sunteti cu capul. va zice toata lumea ca scaderea tva are consecinte pozitive in economie, toata lumea tinde spre relaxare fiscala in perioada de criza, si exact asta se intampla, bugetul colecteaza mai mult chiar in cauza scaderii tva, iar voi sunteti tot nemultumiti. pe bune, cateoadata cred ca v-a placut cat de tare v-au sodomizat boc cu taxele si impozitele date in epoca faimosului pdl, cand romania in loc sa profite de perioada de criza (cum a facut polonia), guvernul boc a gasit cai sa o afunde si mai tare. in loc sa va intereseze cum v-ar putea afecta pe voi personal o crestere economica a romaniei, pe voi va preocupa de ce victor ponta merge la miami, ce zice antena 3 sau ce zice pensionarul base...get a life!
  • +3 (3 voturi)    
    ia de aici (Vineri, 31 iulie 2015, 8:38)

    torna_fratre [utilizator]

    In 2014 luna iunie a vut 21 de zile lucratoare(in zilele lucratoare activitatile comerciale sunt mai intense precum si tranzactiile cu alimente pe lantul productie si distributie).
    In 2015 luna iunie a avut 22 zile lucratoare.
    O crestere cu 5% a perioadei de activitate comerciala intensa poate acoperi diferenta din scaderea TVA comparativ cu aceeasi luna 2014.
    Si apoi Ponta se lauda dupa numai o luna de TVA redus.Asteapta si tu acolo un minim 3 luni ca sa nu zic 6 luni.Asa vezi ce influente sunt functie de sezonalitate de fluctuatiile valutare etc.
    • 0 (0 voturi)    
      NU NUMAI!!! (Vineri, 31 iulie 2015, 15:08)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui torna_fratre

      1. SE STIA de scadere. Eu personal am amanat cumparaturi din mai iunie ca sa cumpar mai ieftin.
      Daca [numai] 5 mil romani au amant cumparaturi de [doar] 100 lei, faceti socoteala.
      2. s-au aprovizionat pe stoc retailerii cu 24% ca sa vanda cu 9%? Nuuuuuuu! caci a cere rambursare de TVA de la ANAF echivaleaza cu baterea unui cui in cap.
      3. Idem cei ce vand LA NEGRU bere la halba....
      Savedem comparatie pe august [nu pe iulie din cauza explicata la pct.1 de mai sus]
    • 0 (0 voturi)    
      Da, si in plus: (Vineri, 31 iulie 2015, 17:25)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Se lauda cu crestere economica. E normal ca daca economia creste, sa creasca si incasarile. Deci cat e datorat cresterii economice si cat intr-adevar TVA-ului. Pe de alta parte, "cinic" are dreptate. Nu trebuie comparata situatia acum, ci peste 3-4 luni. Mai mult, daca preturile se pare ca au ramas cam aceleasi, chiar daca TVA-ul a scazut, asta iarasi e grav, inseamna ca pretul inainte de TVA a crescut (si inca mult, cam cu diferenta de TVA, deci circa 19%!!), ceea ce inseamna o inflatie foarte mare. De asta de ce nu zice nimic??
      Nu mai zic ca si in cresterea economica guvernul nu are nici un merit, e tot numai datorita particularilor. Guvernul nu a facut nimic pentru asta, nu tu investitii, doar cheltuieli. As vrea sa vad doar o intreprindere de stat care contribuie la cresterea economica...
  • +3 (3 voturi)    
    pentru binele tarii (Vineri, 31 iulie 2015, 8:59)

    marius [anonim]

    Am auzit "pe surse" ca, daca doriti data viitoare cand cumparati alimente puteti solicita sa platiti TVA 24% in loc de 9, cu explicatia mentionata pe bon fiscal ""pentru binele tarii 15%"
  • 0 (4 voturi)    
    Somnul ratiunii (Vineri, 31 iulie 2015, 9:02)

    Gigi Kent [utilizator]

    Somnul ratiunii naste comentarii pe HN.ro.

    Pai cum sa te bucuri tu angajator de -5% CAS cand Ponta a uitat sa puna niste ghilimele acum 10 ani. Dottore! (asta e un fel de injuratura)

    Cum sa te bucuri tu, cetatean roman, de -15% TVA la alimente cand Ponta i-a emis14 facturi lui Sova. Pai ce, asa se fac tranzactiile? Sigur e evaziune fiscala si spalare de bani acolo.

    Cum sa te bucuri tu, cetatean roman, ca PIB-ul creste cu 4% cand Iliescu e comunist, e seceta in tarisoara si Ponta fuge cu banii la Miami si indrzneste sa aiba si genunchiul rupt?

    Jos Ponta ca e avocat, mongoloid si nu stie aritmetica. Daca TVA e intai 24% apoi 15% inseamna ca de fapt a crescut TVA-ul cu vreo 30%.

    Sa vina Basescu inapoi ca mi-a fost bine cand mi-a scazut salariul de bugetar cu 25% dar ma hraneam cu vorbele marelui conducator. Mancam "reforma statului" pe paine dimineata, la pranz si seara.
    • -2 (2 voturi)    
      Păi vezi tu ciumpalacule (Vineri, 31 iulie 2015, 9:49)

      CiprianNicolae2 [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      românii nu mai pun botul la chestii din astea , adică ceva măruntis la pensii si salarii , iluzia unui trai mai bun prin ceva scăderi de taxe , asta după ce au fost , si probabil vor fi crescute altele , s.a.m.d. De 25 de ani , daca nu chiar de vreo 50 am fost mintiti că o ducem bine , că avem crestere economică , că productia e de zeci de mii de tone la hectar , că pe râurile patriei curg lapte si miere când defapt noi trăiam si trăim in aceiasi mizere.
      Aici e vorba de felul de a conduce o tara al celor de la psd , fost pcr , prin minciuni , propaganda , nationalism de doi bani si impresia că ei sunt Dumnezeii pe pământ si restul trebuie să li se supună .
      Indiferent câte măsuri , poate bune , poate nu , vor lua , atâta timp cât au aceste apucături comunistoide lumea tot ii va urâ .
      • +2 (2 voturi)    
        Am inteles... (Vineri, 31 iulie 2015, 12:11)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui CiprianNicolae2

        Deci sa nu mai raporteze INS-ul crestere economica atunci cand PSD-ul e la putere ca nu stiu ce comunistii acum 50 de ani.

        Daca traiesti in mizerie si te dai de dreapta fa ceva sa traiesti mai bine. Nu mai sta cu mana intinsa la Guvern. Datele macro sunt referitoare la toata populatia nu la Ciprian Nicolae, comunist de dreapta.

        Bati campii cu gratie!
        • -1 (3 voturi)    
          N-ai inteles nimic (Vineri, 31 iulie 2015, 12:33)

          CiprianNicolae2 [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

          si nici nu ai cum . Continua să trăiesti cu iluziile vandute de PSD , PCR , INS, ANAF, Ponta & Co. s.a.m.d , realitatea e alta si te lovesti zilnic de ea , asta daca nu stai toata ziua cu ochii in tv , la latrinele de partid .
          • -1 (1 vot)    
            Nu-ti mai bate capul, ca tot nu pricepe (Vineri, 31 iulie 2015, 17:48)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui CiprianNicolae2

            Si pe vremea lui ceausescu era o crestere imensa dar nivelul de trai se ducea de rapa. Asa ca ce conteaza mai mult, ce se paroprteaza sau cum traiesti? Asta ca sa nu mai zic inca o data, ca si cresterea asta nu se datoreaza nicidecum guvernului, ci particularilor. Vezi celalalt comentariu...
        • -1 (1 vot)    
          altul? (Vineri, 31 iulie 2015, 15:14)

          curios [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

          tot cu studii marxiste neterminate?
          Daca citesti [si intelegi] definita PIB:
          1. orice noua acciza creste PIB
          2. orice noua taxa creste PIB
          3. orice nou impozit creste PIB
          4. daca intr-un circuit introduci un intermediar, adica din 4 faci 5, creste PIB
          5. vinde SOCAR [azer] benzina azera la Iasi? Creste PIB
          6. extragi carbune pe stoc ? creste PIB
          7. produci energie pe care nu o cumpara nimeni? creste PIB
    • -1 (3 voturi)    
      Esti pre tamp sa intelegi (Vineri, 31 iulie 2015, 9:54)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Cum sa scazi TVA-ul la alimente sa in realitate cand te duci la o carciuma preturile sunt aceleasi.
      Care au fost efectele scaderii TVA-ul, aaa un profit mai mare pentru procesatori?
      Cat a reprezentat scadere de TVA, o reducere de 1-2% din pretul final al produsului? Reducere mai mare primesc daca platesc cu cardul in anumite magazine.
      Reducere de 10% o primesc daca am un card de fidelitate la anumite magazine.
      Ti se pare ca ti-a scazut pretul la branza, sau lapte?
      Ai mare dreptate la un kg de cascaval de 30 de lei, trebuia sa fie mai ieftin cu 3 lei, din pacate taranul meu din piatza nu a aflat chestia asta si tot cu 30 de lei mi-l vinde.
      Mare realizare.
      Dar este realmente vizibila pentru lapte, trebuia sa scada cu 30 de bai litrul, din pacate nici macar acolo nu a scazut si aici marefer la pretul din supermarket nu la taran.
      Mare realizare a la P$D, ne-a scazut cu 1% pretul la alimente si ne-au tras cate o privatizare de miliarde, sau o scutire de taxe de cateva sute de milioane.
      Ma lasi ............. ?
      • +1 (3 voturi)    
        Altul (Vineri, 31 iulie 2015, 12:16)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui vladf

        Altul care bate campii cu gratie. Ce privatizare visezi?

        Taranul tau din piata iti da factura la branza? Cum sa scada TVA-ul cand el nu iti ia TVA?

        Eu cred ca tie ti-ar trebui un 50% TVA la toate produsele ca sa vezi apoi beneficiile reducerilor mai bine. Sa-ti bagam toate animalele in casa (cum a facut Boc cand ti-a crescut TVA-ul dar 24% nu a fost suficient) ca sa vezi apoi beneficiile. Ma lasi cu prostiile astea basiste, gen "ce bine e cand am salariul sau pensia mai mici"?

        Voi sunteti in stare sa ziceti ca e intuneric bezna afara cu Soarele sus pe cer. Atat de aberanta si indoctrinata gandire aveti. Nu conteaza cat de ilogice va sunt afirmatiile, important e "sa moara PSD-ul"! Mai folositi-va si gandirea rationala, capacitatea de analiza, sau va place sa ramaneti spalati pe creier toata viata?

        Cand o face PSD-ul ceva prost legat de economie promit sa fiu primul care te anunta. De fapt te-am anuntat ca taxa pe stalp e o mare prostie...
      • +1 (1 vot)    
        Iaca si scaderea de pret... (Vineri, 31 iulie 2015, 12:30)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui vladf

        Ca sa fie clar ca scaderea de TVA se vede si in preturi:

        http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-20290445-inflatia-coborat-sub-zero-ramane-cateva-luni-acolo-mai-nevoie-isarescu-tinteasca.htm
        • -1 (1 vot)    
          Tu stii ce e aia inflatie??? (Vineri, 31 iulie 2015, 17:42)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          Daca preturile cresc (dovada ca au ramas aceleasi desi TVA-ul a scazut = pret mai mare inainte de TVA), salariile cresc (vezi ce se anunta) asta ce e, nu inflatie?? Ca eu asa cred...
          • 0 (0 voturi)    
            Pe bune? (Vineri, 31 iulie 2015, 23:27)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

            Te-a intrebat nookie mai sus daca esti cu capul. Te mai intreb si eu: tu esti cu capul?

            In articolul din link scrie "Astazi, asistam la preturi in scadere, care nu mai ridica probleme din punctul de vedere al riscului de inflatie. Desi tinta de inflatie este de 2.5% pentru 2015, asistam la o deflatie de 1,55%"

            Si tu bati campii cu "daca preturile cresc...". DEFLATIE! Invata sa citesti inainte de a posta ce ai primit de la partid sa postezi.
            • 0 (0 voturi)    
              Unde sunt acele preturi in scadere? (Marţi, 4 august 2015, 14:46)

              LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

              Ca vad ca nimini nu le vede in afara de tine! Toata lumea zica sa sunt in cel mai bun caz aceleasi, ceea ce cum spuneam inseamna ca def apt au crescut daca TVA-ul a scazut (altfel cum ar putea scadea pretul sau macar ramane acelasi??). Dar vreau sa vad asta IN REALITATE, nu in statistica lui ponta...
  • 0 (4 voturi)    
    Cine il mai crede pe pacalici? (Vineri, 31 iulie 2015, 10:12)

    DaniAndi [utilizator]

    Oare cat i-o mai merge la moara?
  • +1 (1 vot)    
    trist dar adevarat (Vineri, 31 iulie 2015, 15:30)

    Nelu-SM [utilizator]