Rusia: Banca centrala reduce dobanda cu jumatate de punct, rubla cade la minimul ultimelor patru luni fata de euro si dolar

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2015, 14:47 Economie | Finanţe

Rubla a cazut vineri la cel mai redus nivel din ultimele patru luni fata de euro si dolar, dupa decizia bancii centrale e Rusiei de a reduce dobanda de interventie la 11%, scrie AFP.

Euro a depasit 67 de ruble si dolarul 61 de ruble pentru prima oara din martie, la mai putin de o ora dupa anuntul Bancii Rusiei.

Institutia monetara a argumentat reducerea dobanzii prin faptul ca riscurile "considerabile" pentru activitatea economica cantaresc mai mult decat "o usoara intarire a riscurilor inflationiste".













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2064 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    :-) (Vineri, 31 iulie 2015, 15:07)

    Soljenitin [utilizator]

    Tic-tac, tic-tac, tic-tac.

    Nu mai sunt multe ticuri si tacuri pana la colapsul financiar al mujicstan si, totusi, piticul atomic tine coada sus. Deh, fiecare pasare pe limba ei piere...
  • +5 (7 voturi)    
    Si tzarissimul Putin ce zice? (Vineri, 31 iulie 2015, 15:07)

    BobMuller [utilizator]

    E multumit de consecintele razboiului inceput cu Ucraina?
  • +6 (8 voturi)    
    Sunteti siguri? Ca zizin a spus ca Rusia (Vineri, 31 iulie 2015, 15:31)

    Wanheda [utilizator]

    e pe 14-15 cai mari, frumosi.
    • +1 (3 voturi)    
      Dupa inca o sticla vor fi (Vineri, 31 iulie 2015, 16:51)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      30-40. Trolli rusnaci se energizeaza cu apa de foc si atunci vad o lume in care se scrie cu chirilice, vodka e gratis si americani sclavi muncesc zi si noapte pentru ei. La trezire e mai rau de aceea evita starea.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce beau rusii, din sursa sigura, tocmai intoarsa (Vineri, 31 iulie 2015, 15:56)

    Wanheda [utilizator]

    din Mujichistania....vodca cu aroma de wiskey/rom/coniac....si presoara prafuri cu gust de carne in hrishca. Din cauza sanctiunilor....astia fac foame pt ca nu se pot hrani cum trebuie macar, singuri.
  • +2 (4 voturi)    
    urmatorul produs importat de rusi va fi (Vineri, 31 iulie 2015, 16:39)

    stefan2008 [utilizator]

    hartia igienica... pentru mai multe ruble!

    Oricum limba rusa este... "frumoasa" si plina de cuvinte de genul "budet", "piset", "cacoi", "cacaia", etc.
    • -1 (1 vot)    
      sau cac dila...papam hrishca (Vineri, 31 iulie 2015, 20:30)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      limba n-are nici o vina, al' de-o vorbeste de obicei.