Rusia: Banca centrala reduce dobanda cu jumatate de punct, rubla cade la minimul ultimelor patru luni fata de euro si dolar

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2015, 14:47 Economie | Finanţe

Rubla a cazut vineri la cel mai redus nivel din ultimele patru luni fata de euro si dolar, dupa decizia bancii centrale e Rusiei de a reduce dobanda de interventie la 11%, scrie AFP.

Euro a depasit 67 de ruble si dolarul 61 de ruble pentru prima oara din martie, la mai putin de o ora dupa anuntul Bancii Rusiei.

Institutia monetara a argumentat reducerea dobanzii prin faptul ca riscurile "considerabile" pentru activitatea economica cantaresc mai mult decat "o usoara intarire a riscurilor inflationiste".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2033 vizualizari
  • +8 (10 voturi)    
    :-) (Vineri, 31 iulie 2015, 15:07)

    Soljenitin [utilizator]

    Tic-tac, tic-tac, tic-tac.

    Nu mai sunt multe ticuri si tacuri pana la colapsul financiar al mujicstan si, totusi, piticul atomic tine coada sus. Deh, fiecare pasare pe limba ei piere...
  • +5 (7 voturi)    
    Si tzarissimul Putin ce zice? (Vineri, 31 iulie 2015, 15:07)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    E multumit de consecintele razboiului inceput cu Ucraina?
  • +6 (8 voturi)    
    Sunteti siguri? Ca zizin a spus ca Rusia (Vineri, 31 iulie 2015, 15:31)

    Locke Lamora [utilizator]

    e pe 14-15 cai mari, frumosi.
    • +1 (3 voturi)    
      Dupa inca o sticla vor fi (Vineri, 31 iulie 2015, 16:51)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      30-40. Trolli rusnaci se energizeaza cu apa de foc si atunci vad o lume in care se scrie cu chirilice, vodka e gratis si americani sclavi muncesc zi si noapte pentru ei. La trezire e mai rau de aceea evita starea.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce beau rusii, din sursa sigura, tocmai intoarsa (Vineri, 31 iulie 2015, 15:56)

    Locke Lamora [utilizator]

    din Mujichistania....vodca cu aroma de wiskey/rom/coniac....si presoara prafuri cu gust de carne in hrishca. Din cauza sanctiunilor....astia fac foame pt ca nu se pot hrani cum trebuie macar, singuri.
  • +2 (4 voturi)    
    urmatorul produs importat de rusi va fi (Vineri, 31 iulie 2015, 16:39)

    stefan2008 [utilizator]

    hartia igienica... pentru mai multe ruble!

    Oricum limba rusa este... "frumoasa" si plina de cuvinte de genul "budet", "piset", "cacoi", "cacaia", etc.
    • -1 (1 vot)    
      sau cac dila...papam hrishca (Vineri, 31 iulie 2015, 20:30)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      limba n-are nici o vina, al' de-o vorbeste de obicei.