Victor Ponta: Incasarile ANAF in august, mai mari cu 250 mil euro fata de august 2014 / Fiscul va fi reorganizat: Institutie de sine statatoare, condusa de un board numit de guvern, parlament si presedinte

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 septembrie 2015, 18:58 Economie | Finanţe

Victor Ponta
Foto: Agerpres
ANAF a incasat in luna august 2015 cu 1,2 miliarde de lei mai mult fata de aceeasi luna a anului trecut, in ciuda reducerii TVA la alimente, a taxei pe constructii, cresterea contributiei la pilonul privat de pensii si a reducerii CAS, a declarat marti premierul Victor Ponta, care a anuntat, totodata, intentia de a reorganiza ANAF.

Cele 250 de milioane de euro incasate suplimentar in luna august arata ca este posibila devansarea unor masuri din noul Cod Fiscal care ar urma sa intre in vigoare in 2017, a sustinut Ponta, intr-o conferinta de presa.

In primele opt luni ale anului, ANAF a incasat 130 miliarde de miliarde de lei, fata de 120 miliarde in aceeasi perioada a anului trecut, respectiv cu peste 2 miliarde de euro mai mult.

Acesta date arata ca economia romaneasca raspunde la cei doi "stimuli": reducerea controlata a taxelor si activitatea eficienta a ANAF, a argumentat primul ministru.

Reorganizarea ANAF

Victor Ponta a precizat ca a discutat cu ministrul Finantelor despre o reorganizare a ANAF, care sa devina "institutie de sine statatoare", condusa de un board numit de "guvern, parlament, presedinte".

Ponta a precizat ca, prin aceasta reorganizare, ANAF va functiona "ca institutie de sine statatoare" si a invocat "un model pe care-l folosesc SUA, alte tari europene, de a avea un bord al ANAF, numit de catre Guvern, Parlament, presedinte, cu un tip de stabilitate care sa asigure implementarea politicilor bugetare".

"De asemenea, ANAF-ul isi formeaza acum un departament special pentru executari silite. Aici nu vorbesc de hotararile penale, aia e o alta discutie si aceea este agentia care a trecut deja de Parlament, este la Senat daca nu ma insel, si care se va afla la Ministerul Justitiei; vorbim de executarile silite pentru creante fiscale", a continuat Ponta.

"Am discutat cu ministrul de finante si cu presedintele ANAF, in colaborare cu partenerii nostri internationali - FMI-ul, Comisia Europeana, Banca Mondiala - si vreau sa mergem mai departe, pe zona de restructurare si de modernizare a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, in asa fel incat, daca am ajuns de la rambursarea TVA de la 180 de zile, acum media este 45 de zile, insa prin masurile pe care le discutam in continuare si prin restructurarea ANAF-ului, rambursarea TVA se va face in maxim 15 zile.", a mai spus premierul.










5516 vizualizari
  • +5 (13 voturi)    
    Altfel spus (Marţi, 1 septembrie 2015, 19:21)

    Soljenitin [utilizator]

    Altfel spus, se creaza inca o arma politica.
    • 0 (12 voturi)    
      pai da (Marţi, 1 septembrie 2015, 19:25)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ca si astia de la PNL sunt dusi
      Nu cred ca am mai auzit vreodata ca un partid de stanga sa militeze pentru reducerea de taxe si partidul de dreapta sa fie impotriva
      Dar ca la noi la nimenea
      Evident va merge si evident va avea un atu politic tare greu de atacat prin asta
      • +9 (9 voturi)    
        corect, ca la noi la nimenea (Marţi, 1 septembrie 2015, 21:30)

        lulu1 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Nu cred ca s-a mai intamplat undeva in lume ca un serviciu de inmatriculari sa refuze inscrierea in circulatie a masinilor Euro 6 deoarece din ziua respectiva s-ar plati taxa de poluare. Asta s-a intamplat astazi, 01.09.2015, in Bucuresti unde politia sustinea ca se plateste taxa, iar ANAF ca nu se plateste taxa. Si astfel, nu a fost inmatriculata nici o masina cu Euro 6 in Bucuresti. Corect ar fi ca cele doua institutii sa se puna de acord si sa rezolve problema zecilor sau chiar sutelor de persoane aflate in aceasta situatie.
        Raspunde cineva pentru situatia creata astazi? Cine este vinovat? ANAF, Politia sau noi ca ne-am luat masini noi Euro 6?
      • -1 (3 voturi)    
        Serios? (Marţi, 1 septembrie 2015, 22:07)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Pana acumerau useleala integral. Care e stanga si care e dreapta?
        Nu ma mai ameti?
        TE dai deontolog si cand colo mintea ta sufera doar de partea... a doua!
    • +15 (15 voturi)    
      Noul loc de munca pentru tata socru (Marţi, 1 septembrie 2015, 19:41)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      Aici se retrage tata socru, ca la Curtea de Conturi nu i-au mai gasit loc.
  • +13 (15 voturi)    
    S-a trezit Pisicu Katatonic (Marţi, 1 septembrie 2015, 19:32)

    Locke Lamora [utilizator]

    Sa spuna cat de bine e....
  • +10 (10 voturi)    
    Viorele pana pleci, baga-l pe popa la ANAF ! (Marţi, 1 septembrie 2015, 19:54)

    Plagarus [utilizator]

    Daca tot politizati ac. institutie in continuare, lasa-l pe popa Sarbu sa dea cu ceva tamaie pe acolo si sa-i exorcizeze pe dusmanii tai,mai "draga " Viorele.
  • -1 (9 voturi)    
    monsherul... (Marţi, 1 septembrie 2015, 20:17)

    demaGOGU [anonim]

    ...continua sa dea lectii macroeconomistilor-contabili care s-au exprimat la aceasta locanta.

    e chiar atat de contra-intuitiv ptr beneristi ca o scadere a ratei taxarii va duce la, oh well, o crestere a incasarii?
    • +2 (2 voturi)    
      moncher.. (Miercuri, 2 septembrie 2015, 0:33)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      totusi nu-l intreaba nimeni pe conu' Ponta de ce insista sa compare incasarile din 2015 doar cu 2014.. cel mai catastrofal an pentru ANAF de la inceputul crizei? daca le-ar compara cu 2011 sau 2012?.. atunci cand veniturile din TVA erau 8.6-8.7% din PIB, nu 7.4% ca in 2014..
  • +12 (14 voturi)    
    Ponta anunță mărețe realizări! (Marţi, 1 septembrie 2015, 20:24)

    vali47 [utilizator]

    Încasări cu 250 mil.euro mai mult,reorganizarea ANAF!Și cu ce e încântă?Pe lângă faptul că Ponta a ajuns purtătorul de cuvânt a ANAF,nu ne spune ce a făcut cu banii.Noi vrem autostrăzi,drumuri,rețele edilitare,școli,grădinițe nu hoții politice.A încasat mai mult dar sa și împrumutat.
    • +2 (4 voturi)    
      Aceasta lichea (Marţi, 1 septembrie 2015, 22:58)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Portarelul Ponta - 300% kafkian via pesede, usele, politicile de mare coruptie din Romania post-decembrista.

      Pe asta nu-l plimba inca nimeni cu duba F1? Cum este posibil ca un individ ca acesta sa mai stea intr-o functie publica de top in Romania anului 2015?!... Membra in NATO si UE?!...

      http://www.mediafax.ro/politic/interviu-ambasadorul-belgiei-la-final-de-mandat-in-parlamentul-romaniei-sa-se-faca-politica-nu-bani-14694565
    • 0 (2 voturi)    
      toate acestea ... (Marţi, 1 septembrie 2015, 23:28)

      Mihai_ [anonim] i-a raspuns lui vali47

      ... pot fi construite cu bani europeni. De ce sa se construiasca o scoala cand cu 25% cofinantare se pot construi 4?

      Teodorovici afirmase la un moment dat ca nu se vor mai finanta investitii care se pot realiza din fonduri europene. Ceea ce este foarte corect!

      Deci prolema este mai mult in terenul autoritatilor locale.
      • 0 (0 voturi)    
        De ce să faci când poți pasa problema! (Miercuri, 2 septembrie 2015, 10:24)

        vali47 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_

        Ți se pare că România arată civilizat și că autoritățile locale sunt capabile să-și facă proiecte de dezvoltare?Eu nu cred,plus nici sistemul de încasare a taxelor și impozitelor nu permite.Să dea Ponta banii a autoritățile locale,dar corect ar fi să nu mai facă pe perceptorul.Să fie prim ministru,nu trepădușul de serviciu.
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Marţi, 1 septembrie 2015, 22:03)

    Sarmis [utilizator]

    Traim decenii de impliniri marete...vorba cantecului.

    Pai si atunci bai Ponta, cum iti explici ca ministrii de finante si sefii ANAF intra la bulau pentru infractiuni economice?
    Ati incasat mai mult pentru ca ai transformat ANAF intr-o banda de recuperatori fara nicio legatura cu legea.
    • +3 (3 voturi)    
      Despre bulau (Marţi, 1 septembrie 2015, 23:11)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      Teodorovici n-a intrat inca si nici neica-nimeni Ponta.

      Cand o sa avem chestia asta, mai vorbim.

      "Sistemul" este atat de mafiotizat, incat pentru a-l curata iti trebuie politie ca in Georgia - angajata peste noapte - 3 ANAF-uri, 2 DNA-uri si legi aplicabile dincolo de turma parlamentara care legifereaza imunitati in functie de interesele de grup sau personale.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu este cam absurd .... (Marţi, 1 septembrie 2015, 22:27)

    Marse [anonim]

    ... minunatule premier, sa reformezi drastic o institutie despre care tocmai spui ca performeaza ? Nu stii ca mai binele e dusmanul binelui ? Cred ca ar fi momentul pt niste prosteste gen cele de acum cativa ani pt sustinerea DNA ....
  • +3 (3 voturi)    
    Numirile sefilor ANAF sa se faca de DNA !!! (Marţi, 1 septembrie 2015, 23:55)

    deval [utilizator]

    Teoretic ANAF e institutie "de sine statatoare" de multa vreme ! Cine nu stia -ca fonta-poate sa creada ca reformeaza reforma reformata.......Noutatea e ca mai primesc si altii acces la numiri , adica suprastructuri si mai multi sefi .
    ANAF e in fapt o cloaca politica corupta -vorbind de conducere- care initiaza si aplica tehnici de evazine, santaj, hartuire cu sprijinul textelor dubitabile din Codul fiscal si cel de Procedura fiscala si la comanda politica sau de indeplinire a planului ....
  • +2 (4 voturi)    
    ??? (Miercuri, 2 septembrie 2015, 0:13)

    Emil [anonim]

    Inca nu s-au depus declaratiile pe luna august si nici nu s-au facut platile aferente tva & impozite.... Cum a anticipat tovarasul?
    • 0 (0 voturi)    
      Face analiza, trage concluzia cu rezultate (Miercuri, 2 septembrie 2015, 10:32)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Emil

      cu rezultatele unei luni de aplicare ! O explicatie e aceea ca de fapt din reducerea de la 24% la 9% la alimente de fapt nu a ajuns la consumator nimic ! Oricum daca asta e secretul cresterii economice de ce nu ne da impozite in loc sa ne ia ?! Ce ce nu tva de 5% la tot si tot asa ?!
  • +1 (3 voturi)    
    Acest PM> (Miercuri, 2 septembrie 2015, 6:55)

    Burebista [anonim]

    cand va dimesiona acest specimen mincinos ! ? Sunt convins ca acesta pleaca din tara.Are conturi grase la banci straine ,om trai si om vedea dar cred mai mult ca sigur,,, si-a asigurat un loc caldut pe undeva .
  • 0 (0 voturi)    
    e bine, e foarte bine!! (Miercuri, 2 septembrie 2015, 9:53)

    lili [anonim]

    Plesnim de bine, maine poimaine explodam de atata bine, ca-n China...la fel duduia(si chiar duduia economia Chinei, exceptie imobiliarele!!) iar acum pietele internatioanale se zguduie de bursele din China!
    E bine, Ponta, e bine pentru tine si familia ta!
    Si pentru familia Johannis e foarte bine, e bine pentru toata clasa politica incompetenta si corupta din Romania!
    E foarte bine!
  • 0 (0 voturi)    
    și eu mai mint câteodată (Miercuri, 2 septembrie 2015, 11:16)

    visio [anonim]

    treaba e că Ponta minte și când respiră...cum spunea un contemporan :)