Masuri drastice de austeritate in Arabia Saudita: Fara mobilier si masini noi, toate proiectele noi sunt stopate

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 9 octombrie 2015, 13:11 Economie | Finanţe

Un memorandum secret semnat de regele Salman al Arabiei Saudite impune masuri de austeritate fara precedent in sectorul public, pe fondul prabusirii cotatiei internationale a petrolului, scrie The Guardian.

Guvernul saudit interzice astfel achizitia de mobilier sau masini noi si reduce drastic cheltuielile pentru calatorii si infrastructura, in conditiile in care se confrunta cu cea mai grava criza fiscala din ultimii ani, potrivit unui document intern citat de cotidianul britanic.

Memorandumul regelui Salman detaliaza masurile care trebuie implementate de ministrul Finantelor in toate sectoarele guvernamentale. Finantele regatului au fost afectate puternic de caderea la jumatate a cotatiei petrolului iar Arabia Saudita se asteapta la un deficit de cel putin 20% din PIB in 2015.

O adresa intitulata "Strict confidential si foarte urgent", datata 14-12-1436 (28 septembrie 2015 in calendarul islamic) cere stoparea tuturor proiectelor noi, a achizitiilor de mobilier, echipamente si masini noi, stoparea tuturor promovarilor in functie, a platilor compensatorii pentru proprietati si a noilor contracte de inchiriere.

Cheltuielile din trimestrul patru nu au voie sa depaseasca 25% din bugetul alocat iar cheltuielile cu calatoriile nu au voie sa depaseasca 15% din buget.

Prabusirea pretului la petrol este insotita de un razboi costisitor in tara vecina, Yemen.

Deficitul a fost adancit de o decizie adoptata de Salman in ianuarie, cand a venit la putere, si a stabilit acordarea unui al 13-lea salariu pentru toti angajatii statului, a mentionat David Butter, expert in probleme saudite la Chatham House.

The Guardian nu a putut autentifica documentul, dar expertii spun ca pare autentic.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
12087 vizualizari
  • +21 (23 voturi)    
    :)) (Vineri, 9 octombrie 2015, 13:14)

    tudorr [utilizator]

    Pregatiti-va sa scoateti camilele prafuite din garaj baieti!
  • +7 (11 voturi)    
    Austeritate (Vineri, 9 octombrie 2015, 13:20)

    V. Veroiu [utilizator]

    1. Sunt convins ca austeritatea va incepe cu familia regala, ca de obicei, in orice stat.

    2. Sunt suspendate "platilor compensatorii pentru proprietati si a noilor contracte de inchiriere" - ca la noi: statul face ceva ilegal sau forteaza pe unii sa faca ceva ce nu vor dar apoi uita sa plateasca daune sau compensatii. Cam ca la taxa de prima inmatriculare: de luat o ia pe toata insa de dat numai esalonat si nu pt toti.
  • +2 (4 voturi)    
    Al 13-lea salar ? (Vineri, 9 octombrie 2015, 13:23)

    AdiSto [utilizator]

    Austeritate ? O iau pe urmele Greciei ? :))
  • +10 (12 voturi)    
    austeritate (Vineri, 9 octombrie 2015, 13:26)

    barilul [anonim]

    Au ajuns tembeli la fundul sacului cu 40 $ barilul asa ca hai cu primavara toamna araba...
  • -1 (7 voturi)    
    ^^ (Vineri, 9 octombrie 2015, 13:27)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Pretul este jos de ani de acum. Nu cred ca asta este problema, cred ca au golit rezervorul.
    • +5 (7 voturi)    
      cred si eu... (Vineri, 9 octombrie 2015, 13:36)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      acum ca se implica rusia in conflictul din siria face ca rezervorul sa fie tinut pe austeritate, vorba aia, s-a schimbat boierul...
  • +9 (11 voturi)    
    Hahaha, austeritate la bogatani (Vineri, 9 octombrie 2015, 14:09)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Imi si imaginez bogatanii din zona: "I have to drive my McLaren from last year, it's terrible!" hahahaha
  • +13 (15 voturi)    
    nu vor mai avea bani sa plateasca (Vineri, 9 octombrie 2015, 14:36)

    hehe [anonim]

    calaii care taie capete in parcarile supermarketurilor ? si nici pe cei care le crucifica corpurile decapitate ?
    care structuri ale statului vor fi primele desfintate ? politia religioasa ?
  • +5 (7 voturi)    
    vor papa nisip (Vineri, 9 octombrie 2015, 14:55)

    vlad [anonim]

    ori vor migra si ei in europa. cate cote de arabi ne va mai da merkel ? poate pe astea cu fata mai fina sii pastreaza pt.ea sa o plimbe cu camila prin berlin
  • +2 (4 voturi)    
    Memorandum secret (Vineri, 9 octombrie 2015, 15:51)

    10nas [anonim]

    ... cum e secret memorandum-ul daca The Guardian scrie despre el? Plus ca Arabia Saudita taie capete pentru "crime" mult mai mici decât tradarea.
    Mai probabil e ca a fost un memorandum de uz intern, o circulara, despre care cineva a ciripit fara a fi in pericol sa-i stea capul unde-i stau picioarele.
  • +3 (3 voturi)    
    astia (Sâmbătă, 10 octombrie 2015, 1:44)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sint in anul 1436, dar daca spui ca sint medievali esti ''islamofob''...
  • 0 (0 voturi)