Rusia ramane fara bani si incearca sa revina la autarhia sovietica / Am devenit din nou o tara saraca - fost ministru

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 20 octombrie 2015, 13:41 Economie | Finanţe

Vladimir Putin facand exercitii fizice in resedinta sa din Soci
Foto: Captura YouTube
Rusia ramane fara bani si se indreapta spre sistemul autarhic din vremea URSS, in conditiile in care banii din petrol se evapora rapid si sanctiunile occidentale elimina importurile vitale de tehnologie, este concluzia unei analize publicate de cotidianul britanic The Telegraph.

Cele trei mari agentii de rating au avertizat in ultima perioada ca finantele tarii se deterioreaza rapid si nu exista vreo perspectiva de relansare a cotatiei petrolului, in conditiile in care Arabia Saudita continua sa inunde pietele iar Rusia nu se poate imprumuta din afara la un cost viabil.

Standard & Poor's estimeaza ca deficitul Rusiei va ajunge in acest an la 4,4% din PIB, generand disfunctionalitati in finantarea guvernelor locale. In plus, guvernul a alocat inca 40 de miliarde de dolari pentru a sustine sistemul bancar.

Astfel de deficite pot fi administrate de economiile cu piete de capital dezvoltate, dar nu si de Rusia, unde veniturile din petrol si gaze acopera jumatate din buget.

"Nu isi pot permite deficite deloc. Pana la sfarsitul anului viitor nu vor mai ramane bani in fondul petrolier de rezerva", crede Lubomir Mitov, de la Unicredit. Ministerul de Finante admite ca fondul va fi golit in 16 luni pe baza politicilor actuale.

Alexei Kudrin, fost ministru de finante si oponent al politicilor economice ale lui Putin, spune ca Rusia nu poate atrage cantitati mari de bani pentru a compensa prabusirea cotatiei petrolului.

Orice incercare de a strange fonduri prin intermediul sistemului bancar nu ar face decat sa agraveze criza creditelor. Kudrin a descris cele mai recente eforturi de a strange si mai multi bani de la companiile energetice drept "sfarsitul drumului".

Alexei Kudrin a demisionat in 2011 in semn de protest fata de avansul cheltuielilor militare, temandu-se de o prabusire a finantelor publice.

Cheltuieli masive de inarmare


Acum, Rusia promoveaza o campanie masiva de reinarmare, cheltuielile pentru Aparare orientandu-se spre 5% din PIB.

Stockholm International Peace Research Institute spune ca bugetul militar pentru 2014 a crescut la 8,1% in termeni reali, la 84 miliarde dolari, an marcat de intrarea in functiune a noile avioane Su-34 si a sistemelor de rachete sol-aer S-400.

Acestea au crescut cu inca 15% in acest an, pe fondul cresterii cu 60% a achizitiilor de arme.

Autarhia sovietica

Desi a declarat recent ca actuala criza economica si-a atins deja maximul, Vladimir Putin stie ca nu mai poate conta pe petrol si gaze, in conditiile in care tehnologiile de sist din SUA pot mentine preturile reduse pentru un deceniu sau mai mult.

Astfel incat Kremlinul a inceput sa ia in calcul concluzia spartana ca pretul petrolului ar putea ramane blocat la 50 de dolari barilul pentru urmatorii trei ani. Si lucrurile ar putea sta si mai rau: banca centrala a avertizat intr-un raport ca ar putea fi necesar un pret de 30 de dolari pentru a opri productia de sist.

Putin spune ca are un as in maneca: Rusia va reveni la autonomia industriala si la politica de inlocuire a importurilor. "Politica noastra nu este inghetata. Se adapteaza la circumstante", a spus el.

Acum, Kremlinul lanseaza un plan radical de taiere a importurilor in 20 de sectoare esentiale in urmatorii cinci ani, de la industria grea pana la inginerie electrica, masini, tractoare, industria chimica, farmaceutica si alimentara.

Tintele sunt drastice. Dependenta de alimente externe si produse pentru industria forestiera va fi redusa cu 56%, cea de alimente procesate cu 53%. Contractele de achizitii ale statului vor fi orientate spre companii care produc in Rusia, indiferent de calitate.

Dar aceasta schimbare necesita bani iar guvernul nu ii are. Viktor Semenov de la Belaya Dacha Group spune ca agro-conglomeratul sau se bazeaza pe subventii masive pentru a produce salata in inima Siberiei, in Novosibirsk, in sere care trebuie sa faca fata unor temperaturi de minus 20 de grade. Aceleasi legume pot fi importate mult mai ieftin din Turcia, noteaza analistul britanic.

Esecul politicilor de substituire a importurilor


Expertii in comert sunt sceptici. Un astfel de comportament indica in general o economie iesita bine de pe sine, desi Germania a reusit sa isi revina, cu macabrul succes al anilor 1930. "In majoritatea cazurilor pe care le stiu politica de substituire a importurilor a esuat. Degradeaza economia", explica Pascal Lamy, fost sef al Organizatiei Mondiale a Comertului.

Rusia are domenii de excelenta - unele afisate in prezent in Siria - dar baza inginereasca si industriala din epoca sovietica a fost in mare parte erodata de supraevaluarea rublei in timpul boomului materiilor prime.

Este cazul clasic al Sindromului Olandez. Multi dintre cei mai buni ingineri si tehnicieni ai Rusiei au emigrat si economistii rusi spun ca nu este clar cum poate pivota rapid tara pentru a-si produce singura ceea ce importa in prezent.

Vladislav Inozemtsev, de la Centrul de studii post-industriale din Moscova, crede ca rezultatul va fi caderea in autarhie si un declin care va conduce la si mai multa saracie si, in cele din urma, la retragerea din sistemul global de comert. "Asta ar putea sa ne duca spre o economie sovietica detasata de lume si, in acelasi timp, mandra de autarhia sa; spre o economie care se deterioreaza incontinuu si care compenseaza scaderea nivelului de trai cu o propaganda omniprezenta", spune el.

Devalorizarea rublei nu este singura solutie


Putin mizeaza pe o devalorizare de 50% de la inceputului lui 2014 pentru recastigarea competitivitatii pierdute de un deceniu de rubla puternica.

Oleg Deripaska, seful gigantului aluminiului Rusal, spune insa ca este iluzoriu sa speri ca o rubla ieftina e suficienta pentru relansarea unei economii care duce lipsa de reforme si de domnia legii.

"Trebuie sa incetam sa ne uitam la cursul de schimb si sa ne gandim la politicile economice de care avem nevoie. Nimeni nu se imprumuta la 12% in valute puternice pentru a investi", a spus el.

Efectul principal este reducerea economiei Rusiei in termeni globali. "PIB-ul era de 2,3 trilioane dolari la varful sau. Acum este de 1,2 trilioane si ma tem ca ne intoarcem la nivelul din 1998 cand era de 700 miliarde dolari", a spus el.

Asta ar insemna mai putin decat Olanda (850 miliarde) si jumatate din PIB-ul Texasului (1,4 trilioane), o contradictie flagranta pentru o tara cu pretentii de superputere militara in Europa si Orientul Mijlociu.

Igor Sechin, seful gigantului petrolului Rosneft, crede ca devalorizarea este o strategie gresita, adaugand cu sarcasm ca, daca ar fi o atat de buna, de ce sa nu cada rubla la 100 de dolari. "Ar fi un vis frumos, nu?", a comentat el.

Intr-un fel, Putin nu prea are de ales. Nu isi poate permite sa recurga la rezervele valutare pentru a apara rubla. Acestea au scazut deja de la 520 miliarde la 371 miliarde. Standard & Poor's spune ca doua cincimi din acesti bani au alte destinatii si pot fi definiti ca "neutilizabili".

Aceste rezerve par mari pe hartie dar sunt la nivelul minim necesar pentru a mentine increderea.

"Am devenit din nou o tara saraca"

Ce este clar este ca incercarea Rusiei de a se reinventa ca un tigru industrial are nevoie de ani de zile pentru a da roade, daca acest lucru este posibil.

Exporturile non-energetice au scazut cu 25% in trimestrul trei. "Este o ilustratie vie a recesiunii profunde a economiei si a lipsei de competitivitate", spune Eldar Vakhitov, de la BNP Paribas.

"Teoretic, devalorizarea rublei ar fi trebuit sa sustina competitivitatea exporturilor non-energetice; in realitate, nu a ajutat deloc", spune el.

Sondajele arata ca Putin ramane popular, dar impactul deplin al crizei de-abia incepe sa se resimta in tara. Venitul real a scazut cu 9,8% anul trecut. Pretul la alimente a crescut cu 17%.

Ivan Starikov, fost ministru adjunct pentru economie, spune ca rata inflatiei este aproape de 30%. "Ne apropiem rapid de pragul fatidic in care 50% din venitul mediu al unei familii rusesti e cheltuit pe mancare. Am devenit din nou o tara saraca", spune el.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
18107 vizualizari
  • +10 (24 voturi)    
    din Octombrie 1917 (Marţi, 20 octombrie 2015, 13:54)

    un domn [utilizator]

    Mujicia fosta Rusia este mai saraca..fara monarhie, si mai saraca prin Ilustrii Satrapi : Stalin si Phutin nepotsu...Mujicia for sure will be fallen....dar...sa inceapa Joacurile Foamei..Olimpiada Mondiala pe Mujicia...transmisie HD, sunet DOLBY....pregatiti pop corn ul )))))
    • +3 (3 voturi)    
      Noua Coree de Nord (Miercuri, 21 octombrie 2015, 10:28)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Rusia va deveni Noua si cea mai mare Coree de Nord cu actualele politici. Ma bucur, pentru ca, in ultimii 7-8 ani Rusia incepuse sa se impuna economic, prin razboiul energetic. Ce n-au inteles este ca razboiul economic cere multi ani, pentru a fi castigat definitiv. Aici nu are rabdare Putin, ceasul lui biologic nu mai rezista 15-20 ani sa castige Rusia razboaie economice. Si atunci, ce-i da facut Mujicia Voastra, pai dati drumu la ce stiti RAZBOAIE care se pot castiga in cateva luni daca poti distruge eficient
  • +10 (20 voturi)    
    Autarhia e un avantaj cu riscuri mari (Marţi, 20 octombrie 2015, 14:02)

    Noul URSS [anonim]

    Autarhia nu e rea in sine, dar nici nu poate fi un scop in sine, acolo poti ajunge daca esti foarte competitiv in orice domeniu, daca esti capabil sa produci in tara profitabil aproape orice.

    Ori foarte putine state au conditiile pentru o asemenea capacitate, de la solul arabil si resurse minerale/energetice pana la infrastructura si forta de munca inalt calificata.

    E drept ca Rusia face parte din categoria asta (inclusiv Romania e intre tarile care ar putea sa ajunga la autarhie daca si-ar propune asta, are potentialul, dar nu e necesar), insa efortul de adaptare va fi urias si vor trebui ceva ani de sacrificii.

    Pe vremea bolsevicilor era mai simplu, se facea la ordin, acum Rusia joaca macar aparenta democratiei si e mai dificil sa obligi oamenii sa faca cum vrei tu. De aceea si propaganda rusa e neobosita, are multe de "demonstrat" pentru a "convinge" mujicimea sa accepte alte sacrificii.

    In timp ce in Romania cresc salariile si scad preturile, iar inflatia negativa ne face campioni in Europa, in Rusia e invers, inflatie mare, salarii in scadere, preturi in crestere.
    Stim si noi din experienta ca nu se poate merge asa, in nici un caz cand mai esti si blocat cu finantarea din afara.

    Rusia isi joaca viitorul ca stat functional si unitar..
    • +11 (17 voturi)    
      Rusia isi joaca viitorul ca stat functional si uni (Marţi, 20 octombrie 2015, 14:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Noul URSS

      la Ruleta Ruseasca...aceasta era Completarea
    • -16 (20 voturi)    
      Noul URSS (Marţi, 20 octombrie 2015, 15:08)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui Noul URSS

      E asta:
      https://xaeus.wordpress.com/2015/05/28/uniunea-europeana-este-noua-uniune-sovietica/
      Adica UE.
    • +15 (15 voturi)    
      ... (Marţi, 20 octombrie 2015, 15:20)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui Noul URSS

      Pe vremea bolşevicilor se făceau multe chestii la ordin, dar nici chiar ei nu puteau face imposibilul: Uniunea Sovietică depindea de produse sub licenţă de la vestici (de la camioane Ford şi motoare cu reacţie Rolls-Royce sub Stalin la electronice japoneze în vremea lui Brejnev), de pieţe pentru mărfurile ei, de materii prime din Europa şi China.
  • +25 (29 voturi)    
    Istoria se repetă (Marţi, 20 octombrie 2015, 14:08)

    Nautilus [anonim]

    A mai fost şi pe la noi unul care pretindea că reduce dependenţa de alimente din exterior şi a sfârşit-o pe motive de 7,62x39mm la plămâni.

    Cu micul amendament că acum comentacii nu ştiu cum să îl mai adore şi să îl proclame erou naţional, de parcă ar fi mumia mentorului său Lenin.
    • -16 (16 voturi)    
      A mai fost şi pe la noi unul care pretindea... (Marţi, 20 octombrie 2015, 16:59)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Nautilus

      Si cati someri si boschetari erau pe timpul celuia ce a sfarsit-o pe motiv 7,62?
      • +19 (19 voturi)    
        du-te ba cu ceausescu tau cu tot! (Marţi, 20 octombrie 2015, 18:18)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui mbembe

        erau da' nu-i vedeai ca-i salta militia si le dadea un loc de munca, sa produca kkt la tava, pe care nu-l vroia nici macar romanu', daramite sa mai exporti.
        vedeai cozi imense la mancare - ziua. noaptea nu vedai nimic ca era intuneric.
        te bagai in pestera inghetata numita apartament.
        faceam lectiile la un bec de la baterie (in bucuresti fiind), ma culcam in pat cu o caramida incalzita pe aragaz, sa ma incalzesc.
        si omniprezenta indobitocire programatica prin orice mijloace.
        • -11 (11 voturi)    
          si crezi ca nu sunt familii care mai traiesc asa? (Marţi, 20 octombrie 2015, 22:42)

          mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

          Du-te tu barosane!
  • +22 (24 voturi)    
    Da, dar! (Marţi, 20 octombrie 2015, 14:09)

    Soljenitin [utilizator]

    Ramane pufoaica, hrisca si idiotenia specifica rusilor.

    Haraso!
    • +9 (13 voturi)    
      Totul pana la... (Marţi, 20 octombrie 2015, 16:47)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Deci de hrisca sa nu te iei ca e un aliment vegan foarte sanatos! Totul pana la hrisca! :)
  • +20 (28 voturi)    
    Coreea de Nord 2 (Marţi, 20 octombrie 2015, 14:27)

    Gigi Kent [utilizator]

    Daca populatia rusa va suporta saracia similara celei din Coreea de Nord de dragul lui Putin atunci perfect! Si uite asa va deveni Crimeea cea mai scumpa peninsula din lume.
  • +7 (27 voturi)    
    Rusia nu este inca cazuta.. (Marţi, 20 octombrie 2015, 14:27)

    bancher [utilizator]

    mai are mult pana sa poti spune ca este in pragul colapsului...cresterea cu 17% a preturilor alimentelor este vacs albina, si la noi preturile la alimente pot creste cu 17% intr-un an, si nu se prinde nimeni (se umfla doar buzunarele comerciantilor).
    Eu am trait in Romania inflatie de peste 100% pe an, in anii 1990, si rate ale dobanzilor pasive de 120% (asta a fost in 1997). In 1993 aveam bani la BCR cu dobanda de 75% an, si a fost putin, pt ca rata inflatiei era de 250%
    Cand am avut rata inflatiei de 50%, (era prin anul 2000) mi se parea fabulos, ca sa nu mai vorbesc de rata inflatiei de 22%, atinsa in 2002.
    Deci Rusia abia se apropie de o rata a inflatiei de 30%, si de un deficit de 4% din PIB. E putin, oameni buni, inca poate sa suporte..mai ales ca cetatenii rusi, in marea lor majoritate, pot trai f bine si fara bunuri de import occidentale, si fara multe alte bunuri.
    • +12 (18 voturi)    
      Habar nu ai ce spui (Marţi, 20 octombrie 2015, 15:05)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Am trait si eu vremurile alea in Romania si nu le mai vreau. De crapat de foame nu crapi dar nici nu poti pretinde ca traiesti intr-un stat functional cand peste noapte sacul tau de bani nu iti mai cumpara nici un sul de hartie igienica macar.
      • +3 (13 voturi)    
        ha, ha, ha (Marţi, 20 octombrie 2015, 16:33)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Ma pufneste rasul. Ce spui tu se aplica intr-un stat democratic, cum ar fi SUA sau Europa de Vest. Rusul de rand prefera sa traisca prost, cu penurie de produse, fara importuri de alimente, dar sa aiba iluzia ca este super-putere. Putin stie acest lucru, si poate sa stranga in continuare surubul....rusul inca suporta.
        URSS a colapsat dupa zeci de ani de importuri restranse si strans surubul, Rusia nu are cum sa colapseze dupa nici 2 ani de semi-embargo
        • -2 (8 voturi)    
          adica pufoaika tine loc de masa ? (Marţi, 20 octombrie 2015, 16:44)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          banuiesc ca au experimentat pe tine...
          • -1 (1 vot)    
            ai spus o josnicie asa mare, (Joi, 22 octombrie 2015, 12:13)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            ca nu ma cobor sa raspund.
        • -3 (11 voturi)    
          ce e aia stat democratic? (Marţi, 20 octombrie 2015, 17:11)

          mbembe [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Ce e aia stat democratic in vest?
          Daca zici ceva despre evrei- parnaie, daca zici de cineva de culoare- parnaie sau amenda, daca nu esti "politic corect" sau daca nu iti plac gheii- ramai fara servici!
          Asta e democratie? Libertatea cuvantului?
          Romanii ar trebui sa fie mandri ca pot face chestiile de mai sus si sa nu suporte consecinte spre deosebire de vestici!

          Si daca tot SUA e democratica si dezvoltata, stii cate milioane de oameni au care se bat pentru o bucata de carton pe ntru care sa primeasca o ciorba pe zi?
          Europa de vest e mult in fata SUA (ca si calu la trasura) dau bani la migranti ca aia sa stea acasa si sa nu faca nimic, dar nu au "mancatori pe cartele" ca USA...

          Cat despre rusi- au avut cartele la produse si nu au murit, nici de data asta nu o sa dispara- speranta utopica!
          • +2 (4 voturi)    
            esti stupid (Marţi, 20 octombrie 2015, 18:42)

            Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

            daca consideri ca a putea jigni pe cineva insemna democratie. in Vest nu te obliga nimeni nici sa te vopsesti pe fata, nici sa-ti pui val, nici sa fii gay. Esti ceea ce esti si ii lasi pe ceilalti sa fie ceea ce sunt. In Romania esti mai mai obligat sa faci religie (ortodoxa) in scoala vrei nu vrei. Unde e democratia ? Unde spune sau scrie ca trebuie sa fii ortodox si roman ca sa traiesti in Romania ? Un stat modern se bazeaza pe toti cetatenii de toate etniile si orientarile. Cind vom ajunge Statul BOR va fi cel putin le fel de tembel ca si statul Islamic. Si ia asta de la un Roman, ortodox...
            • -4 (6 voturi)    
              "stimabile" tu vorbesti de jignire!? (Marţi, 20 octombrie 2015, 22:21)

              mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

              In Franta de exemplu baietii in unele scoli "avansate moral" destepte au fost fortati sa umbrace rochite... deci cine e stupid!?
              Ti se pare corect o asa tampenie desteptule!?
              Deci, pe forumurile de la Hotnews in afara de jigniri nu poti gasi nimic (exemplu raspunsul tau) si te-ai gasit tu sa inveti pe cineva!
              • 0 (0 voturi)    
                las aca am fost eu si prin Franta (Joi, 22 octombrie 2015, 12:19)

                bancher [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

                si am locuit si in SUA.
                Democratia si capitalismul sunt la ele acasa...nu am auzit de vreo obligativitate sa porti rochite, sau de vreun arestat ca a jignit evreii sau negrii.
                Dimpotriva, homosexualii erau in Washington in Dupont Circle extrem de civiizati, am vazut 2 cupluri care se tineau de mana, fara sa fie vulgari...lumea era destinsa, relaxata, nimeni nu jignea pe nimeni. In Franta si SUA exista o ordine si o normalitate la care la noi nici nu visezi.
          • +1 (7 voturi)    
            domn minte de bebe (Marţi, 20 octombrie 2015, 21:13)

            hehehe [anonim] i-a raspuns lui mbembe

            un american care traieste pe "food stamps" mananca mai bine decat un rusnac de clasa mijlocie
            • 0 (0 voturi)    
              spre deosebire de tine (Miercuri, 21 octombrie 2015, 14:23)

              mbembe [utilizator] i-a raspuns lui hehehe

              nu am fost nici la rusi si nici in cantinele saracilor din america, asa ca nu te pot contrazice
          • +4 (6 voturi)    
            @mbembe ,vezi ca vine BigFoot... (Marţi, 20 octombrie 2015, 22:20)

            DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

            sa vezi atunci rusnacule !
            Pasol .
        • +1 (3 voturi)    
          Nu prefera, e fortat (Miercuri, 21 octombrie 2015, 3:04)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          de propaganda si mana de fier a fsb-ului. E doar o chestie de timp pana crapa mamaliga.
          • 0 (0 voturi)    
            da, asa este, e o chestie de timp, (Joi, 22 octombrie 2015, 12:20)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            dar acest timp poate fi de zeci de ani. Sa nu uitam ca URSS, care a adoptat aceiasi politica autarhica, a crapat dupa zeci de ani de embargo indirect.
  • +14 (16 voturi)    
    asta e doar inceputul (Marţi, 20 octombrie 2015, 14:29)

    DSS [utilizator]

    Rusia cheltuie foarte mult cu operatiunile militare, nu doar in Siria. Costa enorm sa mentii nave si avioane in mai toate marile lumii, sa mentii avioane vechi in functiune, sa finantezi razboaie si trupe paramilitare in Ucraina, Osetia, Transnistria, Armenia, etc sa finantezi partide si oameni de incredere in toate zone din jurul tau (Moldova de ex) etc
    Toate cheltuielile astea au fost planificate avand in spate venituri la nivelul de 100 dolari/baril.
    Cata vreme le pot sutine rusii?
    • 0 (10 voturi)    
      nu cred ca e o problema (Marţi, 20 octombrie 2015, 14:53)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      rusii sunt platiti in ruble, hartii tiparite de banca rusiei. rusia va fi in probleme reale atunci cand volumul de importuri strict necesare va fi mai mare decat isi vor putea permite. totul se regleaza in piata libera, daca rusii vor avea probleme atunci rubla va scadea dar scaderea va veni si cu o crestere de exporturi rusesti, daca rubla e ieftina. totul se va regla, ce este important este ca rusia este o tara imensa cu resurse imense si, ca si USA sau China isi poate permite sa nu importe mai nimic, daca va fi nevoie
      • -10 (18 voturi)    
        Da (Marţi, 20 octombrie 2015, 15:06)

        Qu [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Dar in plus trebuie mentionat ca din ce in ce mai multe tari renunta la tranzactiile in $, iar cand acestea for fi suficient de multe, petro-$-ul se va prabusi, cu tot cu imperiul Suanazist cu tot.

        Deja China a inceput sa scape la scara masiva de obligatiunile SUA.
        • +16 (16 voturi)    
          Unde e fabricat telefonul tau ? (Marţi, 20 octombrie 2015, 20:12)

          cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Qu

          Ce calculator ai? Ce perechi de bluji? Cu ce masina umbli? Ce coniac bei? Chiar si vodka, de care bei ca sa fii sigur ca nu te otravesti? Oare ce ti-ai dori sa cumperi din Rusia? Este clar ca mai nimic. Ce principii morale inalte respecta Rusia? Morala rachetilor? Si-atunci, de ce ar trebui ca acest stat sa mai existe? Eu nu vad absolut niciunul, sa lase locul unora mai harnici, mai inteligenti, mai buni, mai corecti, .... Rusii nu pot fi decat asa cum ii defineste numele: sclavi (slaves). S-au jucat 500 de ani cu notiunea de stat iar rezultatele au fost infioratoare in toate epocile. Cati oameni au ucis rusii in decursul istoriei si pentru ce? Nu poti exita ca sa ucizi, sa traiesti din prada. Si petrolul este din teritorii ocupate in care populatia autohtona a fost exterminata. Rusia trebuie sa dispara !!!!!!
      • +13 (13 voturi)    
        Toate bune si frumoase (Marţi, 20 octombrie 2015, 15:34)

        sile [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Dar exporturi de ce?
        Ca tocmai aici e problema lor: singurul produs de export, petrolul, s-a ieftinit dramatic. In plus, peste tot in lumea asta tarile exportatoare de materii prime sunt tari sarace (vezi Africa, de exemplu).
        • -1 (5 voturi)    
          nu e chiar asa (Marţi, 20 octombrie 2015, 16:12)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui sile

          oamenii au nevoie de exporturi doar daca au nevoie de importuri, de asta am si spus, rusia, ca si USA si China cred, si-ar permite, fara un impact devastator, sa renunte la importuri (exact tema articolului, autarhie)
        • +2 (2 voturi)    
          mai au ceva (Miercuri, 21 octombrie 2015, 0:36)

          DSS [utilizator] i-a raspuns lui sile

          exporta arme de buna calitate (nu extraordinare, dar competitive). doar ca nu pot compensa pierderile din petrol
    • +5 (11 voturi)    
      daca instaleaza pe suhoaie motoare (Marţi, 20 octombrie 2015, 14:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      alimentate cu Pufoiaka..poate scapa...poate nu...
    • +1 (7 voturi)    
      Export de servicii (Marţi, 20 octombrie 2015, 22:49)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Personal cred că intervenția Rusiei în Siria este prestare de servicii militare contra cost către China (care are mare nevoie de petrol).
      • +4 (4 voturi)    
        petrol? (Miercuri, 21 octombrie 2015, 0:38)

        DSS [utilizator] i-a raspuns lui Omics

        Siria are foarte putin petrol
  • +7 (11 voturi)    
    @DDS (Marţi, 20 octombrie 2015, 14:59)

    bogdan192 [anonim]

    E relativ simplu. Pentru ca nu se pot imprumuta si majoritatea importurilor se duc pe cheltuieli interne, cheltuielile externe se fac din rezerva valutara. Care a scazut efectiv la mai putin de jumate fata de valoarea pre-Crimeea.

    Practic pot mentine statutul de "putere ne-regionala" cat timp au bani in pusculita. Dupa aia, Dumnezeu cu mila. Estimarea mea e ca n-or sa reziste mai mult de 24 de luni cu razboaie proxy si aliati de conjunctura. Probabil mai pot exporta arme pentru dolari in perioada asta, dar pe masura ce banii sauditilor se termina, or sa inceapa problemele.
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 20 octombrie 2015, 15:21)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui bogdan192

      Descrierea asta sună atât de bine a "URSS pe vremea Afganistanului"... :D
  • +16 (16 voturi)    
    toate problemele unei tari (Marţi, 20 octombrie 2015, 15:40)

    rov [utilizator]

    vin in al-3-lea mandat, cand licuriciul natiunii se crede un Dumnezeu...
    Asa ca decat sa distrugi o natiune de 140 milioane, mai bine sacrifici un om luandu-i jucaria...
    Asa ca rusi, pe el ! Micul monstru e la al patrulea mandat efectiv. Daca ajunde la al cincilea, ati pus-o...deja!
  • +10 (10 voturi)    
    Tesla (Marţi, 20 octombrie 2015, 16:31)

    Trojan.H [utilizator]

    Intre timp, americanii continua sa lucreze la ieftinirea petrolului.
    http://www.teslamotors.com/models
    • -3 (11 voturi)    
      solutie simpla si veche (Marţi, 20 octombrie 2015, 17:18)

      serban [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      " Ai problem interne . Dezvolta un conflict extern "
      Problema lor este daca au reusit sa"decupleze" industria de echipament militar de importuri de tehnologie si colaborari cu terte state. Populatia se pare ca au reusit sa o "decupleze" de la ambele capete ale propagandei CIA atat Democratizarea globala cat si fundamentalismul religios islamic
  • +2 (2 voturi)    
    the other way around (Miercuri, 21 octombrie 2015, 11:04)

    Razvan_M [utilizator]

    Rusii ii invinovatesc pe americani pt. pretul petrolului de acum si folosesc asta ca pretext pt. a porni razboaie, a omora si distruge vecini.
    Dar evolutia tehnologiilor gazelor de sist si a masinilor electrice sunt lucruri care sunt pe teava de vreo 15-20 de ani, deci dinainte de a porni Putin razboaie. Deci Putin cam stia ce urmeaza si probabil cauta sa acapareze cat mai mult din vecini pt. a putea santaja Vestul. Omul nu-i complet stupid, dar probabil ca-i lipseste o doaga. Si-a dat seama ca urmeaza o scadere, mai devreme sau mai tarziu, a pretului la petrol si gaze si a hotarat sa-si inchida imperiul si sa revina la dictatura mafiota.
    Oricum, Rusia inseamna o colectie de tari cotropite de rusii din zona Moscova, cu milioane de oameni masacrati timp de sute de ani. Tot auzim acuzatiile rusilor cum ca americanii au masacrat zeci de milioane de indieni, dar macar americanii recunosc mare parte din crimele comise. Rusii nu recunosc niciodata nicio crima. Chiar si acum, Moscova este beneficiarul bogatiei din petrol, in timp ce zonele de unde se extrag bogatiile sunt saracite si inapoiate. Unde pune Rusia piciorul se alege praful. Putin mai este constient si ca in Estul indepartat au venit de peste granita milioane de chinezi in cautare de pamant, laolalta cu agenti de influenta chinezi si ca timpul trece in defavoarea Rusiei. Este doar chestiune de timp pana cand zona respectiva o sa fie de facto chineza. Deocamdata il costa enorm de mult sa tina o cantitate impresionanta de trupe si armament la granita cu China. Singura lui optiune este sa-si flexeze muschii in directii unde nu intampina rezistenta - adica Europa. Doar cu o Europa ostatec poate Rusia face fata amenintarilor cu care se confrunta.
    • -1 (1 vot)    
      Vecini (Joi, 22 octombrie 2015, 6:26)

      io [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      Putin, vecini, acaparare, razboiae....wtf are you even talking about!?
  • -1 (3 voturi)    
    Muahhahahah (Joi, 22 octombrie 2015, 6:22)

    io [anonim]

    Astia de la Telegraph ii canta prohodul Rusiei :-)

    Sunt ca o gagica d-aia obeza si singura, care ia cutia de inghetata si da drumul la un chick-flick la televizor. Iar astia care sar in sus pe-aici nu sunt departe....

    Cainii latra, ursul merge :-)