Bani la liber pentru finlandezi. Guvernul Finlandei anunta intentia introducerii venitului de baza universal de 800 de euro lunar

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2015, 12:33 Economie | Finanţe

Finlanda anunta intentia introducerii unui venit de baza neconditionat. 800 de euro lunar ar reveni fiecarui cetatean al tarii, indiferent de cat e de bogat sau sarac, daca munceste sau nu. "E un experiment politic gigantic", considera Focus.de, precizand ca paragraful care il defineste este parte din tratatul de coalitie al guvernului Finlandei, ales in acest an. "Sondajele de opinie arata ca 79 dintre finlandezi au sustinut intentia", mai precizeaza publicatia citata, spunand ca "venitul neconditionat este subiect de disputa in Germania".

Din unele puncte de vedere, Finlanda se dovedeste una dintre cele mai progresiste tari ale lumii. Unul dintre punctele ei tari este educatia. Iata ca, si din punct de vedere social, Finlanda vrea sa fie cu un pas in fata altor tari, inclusiv a Germaniei, care are un sistem de asistenta sociala stabil, insa diferentiat, caci moda "pausalizarii", a acordarii nediferentiate de sume de bani de la stat, se considera a impulsiona turismul social. Chiar si in problema deciziei unui salariu minim pe economie guvernele germane au ezitat vreme de decenii, pana cand anul trecut el a fost adoptat, intrand in vigoare in 2015.

Problema cu sistemele sociale ale unor tari ca Germania si Finlanda este ca acestea sunt complicate si implica un imens efort administrativ. Prin urmare Finlanda vrea sa incerce un experiment radical. Este vorba de un proiect-pilot prin care sistemul de asistenta sociala sa fie extrem simplificat: venitul de baza (de subzistenta) ar comasa ajutorul de somaj, costurile pentru locuinta, educatie si indemnizatia pentru parinti. Alte ajutoare sociale ar urma sa fie complet eliminate.

Guvernul de centru-dreapta al premierului Juha Sipila incearca astfel sa diminueze cheltuielile bugetare din acest sector, mizand pe doi piloni. Pausalizarea ar contribui la reducerea birocratiei, iar venitul de baza de 800 de euro ar veni si in completarea unor salarii mici, atfel incat oamenii sa fie incurajati in a accepta job-uri mai slab platite, fara teama ca banii nu le ajung.

Institutia finlandeza ce se ocupa cu asigurarile sociale (Kela) a anuntat ca experimentul ar urma sa inceapa in 2017. Anul viitor, in 2016, o echipa de experti urmeaza sa formuleze concret ce fonduri urmeaza sa fie alocate, ce reforme sociale sunt necesare si cum sa fie conceput sistemul de plati. Kela a facut un sondaj de opinie in randul finlandezilor si aproape 70% dintre acestia s-ar fi exprimat in favoarea implementarii acestui proiect.

Premierul Juha Sipila a declarat BBC-ului, intr-un interviu luat in vara, ca el considera "venitul de baza ca o simplificare a sistemului de securitate sociala", consemneaza pagina online a postului TV N24.

Intrebarea este daca si cifrele sustin proiectul. Directorul Kela, Liisa Hyssala, considera ca astfel se vor face economii la buget. Potrivit datelor furnizate de ministerul Afacerilor Sociale si Sanatatii din Finlanda, cheltuielile sociale evaluate pentru anul 2014 se ridica la 66,1 miliarde euro (in 2013 ele au fost 63,2 miliarde euro).

Daca suma lunara este uniformizata la 800 de euro pentru fiecare locuitor adult, "pentru cele aproximativ cinci milioane de finlandezi ar fi necesar un buget de cca 47 miliarde de euro" precizeaza N24.de, din surse Bloomberg.

"Ideea initial provenita din lagarul stang al politicii finlandeze a venitului de baza neconditionat este intre timp in principiu agreata de un spectru politic larg, in Finlanda", scrie N24.de, mentionand ca totusi, intr-o tara in care o gospodarie aloca pentru consum cca 3.000 de euro lunar, suma "nu e chiar generoasa". Proiectul vine intr-o perioada in care somajul in Finlanda atinge un procent de 9,5% - cel mai inalt din ultimii 15 ani.

Publicatia Quartz face si ea referire la proiectul guvernului finlandez, indicand si alte cateva incercari de implementare a asa-numitului universal basic income (venit de baza universal). Autoarea articolului mentioneaza un proiect-pilot din Canada, orasul Dauphin din anii 1974-1979, ca si unul mai recent in Uganda. Contemporan, "cateva orase olandeze vor introduce venitul de baza anul viitor, iar Elvetia va tine un referendum pe aceasta tema", mai scrie Qz.com.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4583 vizualizari
  • +3 (11 voturi)    
    doua precizari (Miercuri, 9 decembrie 2015, 12:49)

    sampras [anonim]

    1. E de discutat asupra invatamantului finlandez. E considerat cel mai bun doar pt ca e cel mai progresist, dar rezultatele nu par sa sustina teoria ca e cel mai bun. Finlanda are cel mai mare somaj din istorie exact cand roadele implementarii acestui sistem de invatamant ar trebui sa ajunga la maxim. Ori se vede treaba ca nu e chiar asa eficient. Somajul in randul tinerilor e chiar o problema majora. Nu mai vorbesc de problemele de integrare ale tinerilor tot mai acute in tarile nordice.
    2. Europa aluneca incet dar sigur spre comunism. Astfel de masuri vor avea efecte in timp. Comunismul genereaza lene, iar lenea genereaza saracie.
    • +3 (5 voturi)    
      Poate ar trebui sa mentionezi si cine e somer (Miercuri, 9 decembrie 2015, 16:36)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui sampras

      In general imigrantii, veniti mai mult din motive economice.
  • +1 (9 voturi)    
    Cine plateste? (Miercuri, 9 decembrie 2015, 13:03)

    AdrianBorza [utilizator]

    Nu e clar pana la urma cine plateste - iau imprumuturi pe care nu le mai ramburseaza sau cresc taxele pana cand cei care platesc taxe emigreaza? Suna frumos sa ai un venit universal pentru toata lumea, dar e ca si cum ai legifera sa creasca bani in copaci.
    • +5 (5 voturi)    
      Pai citeste pana la capat (Miercuri, 9 decembrie 2015, 14:29)

      Gugurila [anonim] i-a raspuns lui AdrianBorza

      ... scrie in articol ca in schema lor curenta de ajutor de somaj, indemnizatie de nu'sh care etc etc, au cheltuit in 2014 66 de miliarde de euro. Daca INLOCUIESC ajutoarele astea cu un venit fix dat fara nici o verificare, ii costa numai 47 de miliarde de euro.
      Adica nu trebuie taxe suplimentare sau imprumuturi, ba chiar economisesc bani...

      Nu stiu de ce am impresia ca in Romania cu o asemenea schema nu s-ar economisi numai 30% la somaj, venit minim garantat etc ci peste 50%...
  • +3 (5 voturi)    
    mare fraier ar trebui sa fie! (Miercuri, 9 decembrie 2015, 13:11)

    Cristioan [utilizator]

    Premierul demisionar Copy-Paste ar trebui sa fie extrem de fraier daca nu iese pe post la toate televiziunile ca sa arate ca, daca nu ar fi fost demis la presiuna unor grupuri de interese straine, ar fi bagat si el acest venit garantat pentru toata lumea!!!!
    Cui sa ii mai pese de Colectiv sau de coruptie, cnd aude ca si la noi putea fi impementat venitul NECONDITIONAT pentru orice cetatean?!
    Pai acum sunt multi care LUCREAZA pe salariul minim sau chiar sub, cum sa nu il votezi si rasvotezi pe Tonta daca iti garanteaza, hai nu 800 ca in Finlanda, dar macar 300 de Euro pe luna fara sa faci absolut nimic?!
  • 0 (8 voturi)    
    Zeitgeist Now! (Miercuri, 9 decembrie 2015, 13:27)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Parca in Zeitgeist se spunea ca solutia pentru o lume mai buna ar fi ca fiecare sa obtina ce doreste fara sa munceasca si daca doreste sa faca din pasiune ceva, sa fie implicat intr-un proiect sa o faca fara sa primeasca ceva in schimb. Pentru ca se presupune ca traind bine oamenii la un moment dat s-ar plictisi si ar dori sa aiba un scop/rost/colectiv, etc.
    Si poate asa este, oamenii degrevati de forta motrice a societatii capitaliste in ruina in care traim acum, frica, ura, intrucat au din ce sa traiasca maine, si daca vor nu fac nimic, nu sunt fortati sa urasca un grup anume, nu sunt infricosati ca maine nu mai au ce manca.
    Eu cred ca o parte din nostalgiile pentru comunism sunt legate si pentru ca visul asta Zeitgest a fost intr-o masura atins(5%-10%-50%-habar nu am).
    Sa nu uitam ca blocul comunist nu doar "a dat faliment" cum multi spalati pe creier propaga fara sa gandeasca. Blocul comunist a dat faliment incercand sa se mentina militar la nivelul blocului capitalist. Adica investind serios in armament. Cu industrializarea de azi si fara armament s-ar putea cladi o societate sustenabila si mult mai buna.
    • 0 (8 voturi)    
      o utopie (Miercuri, 9 decembrie 2015, 13:58)

      sampras [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      o utopie mai mare nu am auzit.
      pai si daca 10 milioane de oameni vor un bmw, cum sa il aibe, daca nu sunt si unii care sa munceasca sa-l fabrice? cum sa nu mai munceasca nimeni? sau tu ai impresia ca se gasesc suficienti oameni care viseaza sa lucreze niste ore intr-o fabrica sa produca un bmw pt altii, daca ei pot sta linistit acasa.
      daca oamenii din intreaga lume vor sa manance maine in total 1 miliard de pui, cine crezi ca-i va produce, daca nimeni nu munceste? sau e plina lumea de oameni care viseaza de mici copii sa lucreze in crescatorii de pui?
      incredibil cat de usor sunt unii de manipulat.
      • +3 (5 voturi)    
        Foarte realizabil (Miercuri, 9 decembrie 2015, 15:37)

        pencu [utilizator] i-a raspuns lui sampras

        Venitul de subzistenta poate fi si chiar este realizabil. Un venit minim care sa fie suficient pentru a trai, este nu numai necesar, dar si NORMAL. De unde ar veni banii necesari pentru acest venit? Din celelalte activitati care vor avea ca scop producerea unor obiecte/servicii/etc NE-INCLUSE in pachetul minim. Daca vrei un telefon mobil mai evoluat, platesti. Daca nu ai bani, te multumesti cu unul dat gratis de stat. Cei care s-ar plictisi acasa, ar putea sa faca ceva, o activitate ce le place: de exemplu cercetare, productie, servicii, agricultura, etc. Acestia pot alege sa fie platiti in bani, sau sub forma unor facilitati (acces la servicii superioare, etc). Totul se poate gandi astfel ca aceasta abordare sa devina o realitate sustenabila. Lipseste vointa politica. Pentru ca e mai usor sa tii un om captiv intr-un sistem exploatator, pentru a-l manipula spre a face ceea ce doreste politicianul. O schimbare de paradigma nu numai ca e necesara, dar este vitala pentru umanitate. Si chiar foarte probabila. Cand se va face? Asta depinde numai si numai de noi, oamenii.
        • +2 (2 voturi)    
          foamea a impins lumea inainte (Miercuri, 9 decembrie 2015, 15:53)

          sampras [anonim] i-a raspuns lui pencu

          aiurea. daca toata lumea va avea un venit care sa-i garanteze subistenta, multi vor sta degeaba. prea multi ca sa mearga sistemul.
          repet....nimeni nu va mai lucra intr-o crescatorie de pui. si atunci cine va mai produce puii pe care sa-i manance o planeta intreaga? cei care vor vrea un venit suplimentar vor alege slujbe bine cotate, dar munca de jos nu o va mai face nimeni. si atunci...de unde vei mai cumpara porci, sa mananci, daca nimeni nu-i va produce?
      • +1 (1 vot)    
        Ar fi posibil. (Miercuri, 9 decembrie 2015, 15:53)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui sampras

        Cine crezi ca ar fi fericit doar sa stea in casa sa nu faca nimic? In plus te rog sa observi ca in Finlanda cu 800 de Euro nu-ti vei lua 3 Q7. Adica nu este dusa utopia asta la absurdul ei. Poate niciodata nu va fi dusa!
        Acum de dragul discutiei, probabil nu vor mai exista BMW, Opel, samd si toti producatorii vor face Masina Mica, Masina Mare, Elicopterul samd. Mult mai performante/rezistente decat BMW. Robotii vor putea produce 100 milioane pe an sau care e necesarul. 1milion de oameni pot munci in domeniu din pasiune.
        Cand vor dori 1 miliard de pui se va acoperi cererea intrucat din pasiune 10.000 de oameni cresc pui mecanizat. Sa nu uitam ca acum 200 de ani minti incuiate nu concepeau ca agricultura ar putea asigura hrana omenirii cu doar 2% din populatie integrata in acest domeniu.
        • +1 (1 vot)    
          deci 10000 de oameni vor creste pui din pasiune (Miercuri, 9 decembrie 2015, 16:25)

          sampras [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          :))
          si alti 10000 vor creste porci, alti 10000 vor cultiva castraveti, atii rosii, altii masline. altii vor face tricouri, tot benevol, se vor gasi unii sa faca benevol si autostrazi...bai cati pasionati de munca benevola sunt in lumea asta, ca sa stea niste putori cu burta la soare....:)))
          visul oricarui sarantoc lenes. sa-i dea statul degeaba cat sa poata trai.
          Intrebarea e de ce nu mai muncesc asistatii social de prin Vaslui? De ce nu-i impinge nici o motivatie sa faca mai mult, pt un trai mai bun? Iti spun eu. De lene. Si daca prin absurd toti vor [putea sa traiasca fara sa munceasca se va alege praful. exact ca in comunism
  • 0 (2 voturi)    
    Fara... (Miercuri, 9 decembrie 2015, 13:58)

    DaniAndi [utilizator]

    ... numar !!!
  • 0 (4 voturi)    
    HEI ! HEI ! (Miercuri, 9 decembrie 2015, 14:46)

    jidanul [utilizator]

    Guvernul de tehnorahati de 2 lei, auziti ?, vedeti ?, ori sunteti orbi si surzi. Guvernul finlandez e un guvern tehnocrat in adevaratul sens al cuvantului, nu "guvernul meu" de tehnoretardati economici care blocheaza chiar si salariul minim pe economie. Un guvern tehnocrat adevarat trebuie sa inventeze solutii economice reale si aplicabile si sa inoveze in cazul solutilor economice deja existente pentru a imbunatatii permanent nivelul de trai al poporului pe care il conduce. S-a gandit, de exemplu, acest guvern pseudotehnocrat sa mareasca puterea de cumparare a romanilor prin scaderea cas-ului cu 5 puncte procentuale, la angajati / salariati. Dar, oare acest guvern gandeste in folosul poporului ? Dar, oare guvernul asta gandeste ?
    • 0 (2 voturi)    
      ingrozitoare ignoranta (Miercuri, 9 decembrie 2015, 15:32)

      sampras [anonim] i-a raspuns lui jidanul

      citesc ingrozit de multe ori comentarii care arata ignoranta romanilor in materie de economie. tot ce se propune e scaderea taxelor si marirea salariilor/pensiilor.
      daca intrebi pe cineva care e solutia pt educatie iti va spune ca...sa marim bugetul. daca intrebi solutia pt sanatate...sa marim bugetul. valabil si pt infrastructura si pt armata si pt orice misca. sa mari toate bugetele.pt economie...solutia majoritati e sa taiem taxe. pai si cum facem oameni buni sa marim toate bugetele, dar sa reducem taxele?
      daca ar fi asa simplu ar putea guverna si un copil de 10 ani.
      solutiile sunt mai complexe de atat. de exemplu in educatie nu e de ajuns sa maresti bugetul. e o treaba mult mai complexa. degeaba maresti salariile profesorilor, daca nu umblii la distribuirea locurilor in facultati. daca vom scoate anual mii de sociologi, de licentiati in stiinte politice, de avocati sau de licentiati in litere, vom avea doar niste someri mai bine calificati, pt ca piata e suprasaturata in domeniile astea. daca nu vom directiona invatamantul spre domenii tehnice, spre inginerie sau IT, unde exista cerere de munca si unde poti atrage investitori (ce investitori poti sa atragi ca sa-ti angajeze mii de filozofi, cati sunt licentiati anual in Romania?) daca nu vom implica marii angajatori in educatie (sa poata alege materii si profesori la facultati si chiar in licee, ca sa ajunga cei care studiaza sa stie exact ce au de facut cand ajung sa lucreze, nu ca acum cand scoala e rupta de ceea ce cera piata muncii) putem sa bagam oricati bani.
      Sunt lucruri pe care putini au curajul sa le spuna in spatiul public. Ca invatamantul e mai degraba pt prfoesori decat pt elevi. Ca se pastreaza locuri a facultati in functie de interesul unuia sau altuia de a avea o catedra nu de ce cere piata muncii. Daca Dan Sova e profesor la Drept, are tot interesul sa aiba studenti acolo. e doar un exemplu, sistemul e mult mai extins. Hrebenciuc Jr la ASE, Oprea pe la Stiinte Politice, etc.
  • +1 (3 voturi)    
    In Romania.. (Miercuri, 9 decembrie 2015, 16:46)

    echidistantul_ [utilizator]

    In Romania primul oponent ar fi dl. presedinte Johannis. Si daca ar ezita ar avea grija FMI sa ii readuca aminte ca in Romania este nevoie de austeritate.