Finantele vor sa lanseze in primul trimestru proiectul de lege privind redeventele

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 decembrie 2015, 20:18 Economie | Finanţe

Anca Dragu, ministrul Finantelor Publice
Foto: Guvern
Ministerul Finantelor Publice (MFP) vrea sa lanseze in dezbatere publica, in primul trimestru al anului viitor, un proiect de lege privind redeventele, care sa intre in vigoare in 2017, a declarat, vineri, ministrul de resort Anca Dragu, in cadrul prezentarii generale a bugetului de stat pe 2016, din sedinta Comisiilor reunite de buget-finante din Parlament, potrivit Agerpres.    

'Ne aflam intr-o faza avansata de elaborare a acestei legi (privind redeventele n.r.). Noi dorim ca in primul trimestru sa o punem in consultare publica, unde sa stea suficient de mult timp, nu numai o luna, astfel incat toate partile interesate, toate autoritatile, Parlamentul, societatea civila, patronatele, sindicatele, investitorii sa aiba ocazia sa isi formeze o parere despre aceasta lege. Am dori ca in 2017 sa avem o lege functionala si sa nu mai functionam pe prelungiri', a spus Dragu.

De asemenea, ea a afirmat ca veniturile publice nu pot creste 'peste noapte', ci vor creste gradual.

'Avem multe de imbunatatit pe zona contribuabililor mari. Avem evaziune fiscala, asa cum este estimata de Institutul National de Statistica, de 20% din PIB. Veniturile publice nu pot creste peste noapte. Cresterile vor avea loc gradual, dar important este sa punem bazele. Eu va asigur ca pana la sfarsitul anului deja veti simti, ca si contribuabil, un alt tratament din partea autoritatilor statului', a mai aratat ministrul Finantelor.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
3296 vizualizari
  • 0 (2 voturi)    
    asa da (Vineri, 11 decembrie 2015, 21:34)

    cib2 [anonim]

    Anca ruuulllzzz !!! :)
  • +3 (3 voturi)    
    redevente (Vineri, 11 decembrie 2015, 21:44)

    sampras [anonim]

    cu redeventele treaba e simpla. sa dea o lege sa nu poate fi vandute sub media europeana. Adia daca in UE media pe redeventa de petrol (primii 5 producatori) e de X euro pe baril...nici noi nu vindem sub 15 euro. Daca redeventa medie in UE la aur e de Y euro pe tona, nici noi nu vindem sub media aia. Daca nu suntem in stare sa negociem, sa le lasam pt generatiile urmatoare, poate negociaze ele mai bine.
    Orice vanzare, sub orice pretext sub nivelul respectiv inseamna prejudiciu si se suporta de catre cel care a semnat.
  • +2 (2 voturi)    
    Confiscarea averilor coruptilor (Vineri, 11 decembrie 2015, 22:33)

    1ant [anonim]

    O sursa morala si importanta de venituri. De ce sa nu fie recuperati banii furati?
  • -3 (7 voturi)    
    CE (Vineri, 11 decembrie 2015, 23:11)

    io [anonim]

    ..Ce vorbe mieroase ,dar goale! chimba un sistem intr-o luna! Vai..draga Dragu!
    Vai...Vezi nu cumva sa cresti redeventele ca te da masonu afara!
    • +3 (5 voturi)    
      Te deranjeaza ca spune de evaziunea fiscala? (Vineri, 11 decembrie 2015, 23:39)

      me [anonim] i-a raspuns lui io

      Sunt de acord ca nnu se schimba un sitem intr-o luna dar macar vrea sa faca pasi in directia asta?

      Pare ca pe tine te deranjeaza asta ;)
  • -1 (11 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 1:54)

    Tomy007 [utilizator]

    Ce fata are zici ca e porcusorul ala din desene...
    • -2 (4 voturi)    
      Piggy (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 6:53)

      Fozzie [anonim] i-a raspuns lui Tomy007

      Miss Piggy se numeste. Credeam ca numai eu am observat asta. Acum, cine-o fi Kermit?
    • -1 (3 voturi)    
      o preferai pe Udrea, nu? (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 9:38)

      TC [anonim] i-a raspuns lui Tomy007

      vorba aia, era buna pentru Romania

      asa cetateni, asa conducatori
  • 0 (4 voturi)    
    Comentariu neadecvat (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 5:57)

    Indianul care munceşte, din greu, pentru doi lei [anonim]

    Cum de mai este în funcţie? Daţi-i doi lei şi, valea, valea!
  • -1 (3 voturi)    
    Doi lei? Aşa mult? Mai tăiaţi. (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 6:04)

    Un vierme care munceşte pentru doi lei [anonim]

    Ăsta-i omul, la care dacă te duci să munceşti la el, nu-ţi dă nici măcar o cană cu apă.
    Ce ne făcea ceauşeasca viermi, da ce-o să auzim de-acum în colo!
  • -2 (4 voturi)    
    chiar e nevoie... (Sâmbătă, 12 decembrie 2015, 10:36)

    demaGOGU [utilizator]

    ...sa ne poluati vizual cu aceasta fotografie in fiecare zi?