George Soros: Turbulentele de pe burse ar putea fi semnul unei noi crize financiare, asemanatoare cu cea din 2008

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 7 ianuarie 2016, 14:41 Economie | Finanţe

George Soros
Foto: Wikipedia
Miliardarul american George Soros a afirmat joi ca puternicele turbulente de pe pietele mondiale, declansate declansate de perioada de incetinire a economiei Chinei, ar putea fi semnul unei noi crize financiare, asemanatoare cu cea din 2008, potrivit AFP.

Vorbind la un forum al investitorilor la Colombo, in Sri Lanka, magnatul american a apreciat ca dificultatile Chinei si devalorizarile succesive ale yuanului fragilizeaza stabilitatea financiara internationala.

Aceste declaratii intervin in momentul in care bursele sunt zguduite inca o data de prabusirea burselor din China (-7%) unde sedinta a durat mai putin de un sfert de ora.

"Din nefericire, China are o foarte mare problema de ajustare, are numeroase alegeri de facut si isi poate transfera problemele asupra restului lumii, devalorizandu-si moneda, ceea ce a si facut", a spus Soros.

O devalorizare a yuanului a creat "presiuni deflationiste" asupra restului lumii, a adaugat el, in fata Sri Lanka Economic Forum.

"Ne confruntam cu o foarte grava problema de ajustare care este destul de recenta si as spune ca acest lucru echivaleaza cu o criza si suntem la inceput".

"Cand privesc pietele financiare, vad o situatie serioasa care imi reaminteste de ceea ce am vazut in 2008".

Miliardarul de origine ungara a precizat ca a recomandat echipelor sale sa se arate foarte prudente in deciziile de investitii. ."Le-am spus sa fie foarte, foarte prudenti".

Acesta a avertizat ca presiunile deflationiste ar putea conduce la in cerc vicios.

Reducerea preturilor ar putea sa fie buna pentru consumatori, pe termen scurt, dar se dovedeste periculoasa daca va conduce la amanarea deciziilor de cumparare in speranta unei noi scaderi a preturilor, ceea ce poate determina companiile sa isi intarzie investitiile.

"In loc sa isi cheltuiasca veniturile, isi vor reduce gradul de indatorare deoarece vor putea cumpara bunuri mai ieftine anul viitor decat in acest an".

"Lichiditatile au devenit o forma de investitii atractiva si este foarte prost pentru pietele financiare. Sistemul financiar care a imprumutat bani tarilor in curs de dezvoltare dau inapoi acum", a continuat Soros.












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
11178 vizualizari
  • -7 (31 voturi)    
    n ar fi rau daca ar intra si asta la mititica (Joi, 7 ianuarie 2016, 14:45)

    jackalphonse [utilizator]

    la uniunea scriitorilor
    • 0 (16 voturi)    
      Pe motiv ca ce? (Joi, 7 ianuarie 2016, 17:30)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Doar asha ca e ungur si nu-ti place tie de fatsa lui?
    • 0 (14 voturi)    
      vocea moscovei (Joi, 7 ianuarie 2016, 17:55)

      barbilian [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Da' de ce nu-l interziceti si-n RO, precum au facut starostii vostri de la Moscova ?!
  • +12 (30 voturi)    
    Ce conteaza scaderile pe burse ... (Joi, 7 ianuarie 2016, 14:49)

    Radu [anonim]

    Pensiile sa se mareasca, salariile, si sa se faca domnle pana la urma pensii speciale care sa se dea sa ajunga la toata lumea ...
    Doar suntem in RO si economia duduie la noi, ce treaba avem noi cu bursele ...
    La noi, daca se supara parlamentul , creste bursele din pix ... asa cum face cu pensii, salarii ...
    Toata lumea ar trebui sa vina la noi, aici problemele tuturor se rezolva din pix-ul parlamentarului roman atotstiutor
    • +8 (18 voturi)    
      in romania (Joi, 7 ianuarie 2016, 15:59)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      dupa cum bine stim din 2008 , criza nu ajunge.
    • -11 (23 voturi)    
      Matale pe unde dai cu sapa? (Joi, 7 ianuarie 2016, 16:02)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Matale pe unde dai cu sapa? Pe la Transparency...pe la Freedom...pe unde anume, ca nu stie Soros cum sa te puna pe statul de premiere?

      Nu fi sfios, maine-poimaine ajungi ministru...tehnocrat !
  • -7 (29 voturi)    
    hehe (Joi, 7 ianuarie 2016, 15:30)

    Mazeta [utilizator]

    “The best way to predict the future is to to create it.” Dacian Soros.
    • +11 (17 voturi)    
      Ce bine ca ponta a lichidat fondul buffer de 6 (Joi, 7 ianuarie 2016, 16:00)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      miliarde euro de la finante. Acum visul creat de Taricenu & ponta este mai aproape de implinire
  • -4 (28 voturi)    
    hiena urla a pustiu !!! (Joi, 7 ianuarie 2016, 15:46)

    andreesanu [utilizator]

    Hienele ,lupii,sacalii se aduna in jurul prazii ,orce se speculeaza :o neatentie ,o prostie o graba si prada-i gata sfasiata . Asta-i Soros !!!
    • +1 (9 voturi)    
      si andreesanu urla a prostie (Joi, 7 ianuarie 2016, 20:35)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Fraierii, mediocrii, depresivii se aduna in jurul forumului, orice se speculeaza: o neantentie, o prostie, o graba si prostia hop, se-arata. Asta-i andreesanu
  • +6 (10 voturi)    
    Mda... (Joi, 7 ianuarie 2016, 16:16)

    cititoare [utilizator]

    Bank of England 2
  • +5 (5 voturi)    
    masuri anti deflationiste (Joi, 7 ianuarie 2016, 16:44)

    danut [anonim]

    Noroc ca noi nu ne temem de deflatie.
  • -1 (7 voturi)    
    O sa fie o criza urata (Joi, 7 ianuarie 2016, 17:15)

    Locke Lamora [utilizator]

    deja e mai mult de un an de criza a petrolului....or "core" economiei globale este energia. O criza generata de resurse o sa fie tragica.
    • +1 (1 vot)    
      te-ai documentat mult? (Joi, 7 ianuarie 2016, 22:03)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Inainte sa vorbesti? Ai incercat sa vezi ce inseaman energia ieftina pentru restul economiei in general? Ai studiat ciclurile economice anterioare ca sa iti dai seama ce inseamna si cand si de ce apare o "criza" in zona petrolului si de ce este urmata?
  • +1 (1 vot)    
    ati uitat pentru ce (Joi, 7 ianuarie 2016, 22:06)

    alunescu [utilizator]

    au murit acei tineri in 1989? Pentru Soros oare?Pacat de sangele lor!