Rusia: Rubla isi continua caderea libera si atinge noi recorduri de depreciere / Banca Vneshprombank, cu clienti foarte influenti, a intrat in faliment

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2016, 12:17 Economie | Finanţe

Moneda nationala a Rusiei isi continua prabusirea, joi, evoluand la minime istorice fata de dolar si punand o noua presiune pe autoritati pentru a actiona in fata unei crize economice care se anunta din ce in ce mai grava din cauza degringoladei pietei petroliere, scrie AFP.

Dupa ce a atins miercuri nivelele minime din zilele negre din decembrie 2014, rubla isi continua joi caderea libera in conditiile in care pretul barilului de petrol, principala sursa de venituri a Rusiei, alaturi de gaz, ramane orientat in scadere.

La putin timp dupa deschiderea Bursei din Moscova, rubla pierdea circa 3% fata de dolar, care a atins 84,81 ruble, nivel nemaivazut dupa ce autoritatile ruse au taiat trei zerouri din moneda in timpul crizei financiare din 1998.

Euro a urcat la 92,55 ruble, cel mai mic nivel din decembrie 2014, cand a atins 100 de ruble.

Prabusirea cotatiei petrolului indica faptul ca economia rusa, vizata si de sanctiunile occidentale din cauza crizei ucrainene, ar urma sa ramana in recesiune in acest an si ca bugetul va fi privat de o parte importanta a veniturilor.

Banca centrala a asigurat miercuri ca stabilitatea financiara nu e amenintata. Dar caderea rublei incepe sa capete proportii ingrijoratoare, in conditiile in care a pierdut peste 12% din valoarea sa fata de dolar in mai putin de trei saptamani.

Rusia obtine majoritatea veniturilor bugetare din vanzarile de hidrocarburi iar prabusirea pietei petrolului pune sub semnul intrebarii speranta unei relansari economice, dupa recesiunea profunda din 2014.

Guvernul a anuntat deja ca se pregateste de noi reduceri bugetare pentru a se adapta la cursul actual.

O banca importanta a intrat in faliment

Tot joi, autoritatile ruse au anuntat intrarea in faliment a unei importante banci care are clienti foarte bine plasati, Vneshprombank, devenita prea fragila din punct de vedere financiar, devenind astfel unul dintre cele mai mari falimente din ultimii ani in aceasta tara.

Banca centrala a anuntat intr-un comunicat ca a retras licenta bancara pentru aceasta banca, clasata pe locul 40 din punct de vedere al activelor, dintr-un total de peste 700.

In decembrie, banca fusese plasata sub tutela. Dosarul este deosebit de delicat avand in vedere importanta acestei banci: salvarea sa ar fi costat foarte mult dar si falimentarea risca sa fie dureroasa pentru creditori si din punct de vedere al despagubirii deponentilor.

Potrivit Forbes, Vneshprombank numara printre clientii sai membri ai familiei ministrului Apararii Serghei Shoigu, ai vicepremierului Dmitri Kozak, al sefului comitetului olimpic rus Alexandr Jukov si ai ambasadorului rus in Ucraina, Mihail Zurabov. Presa rusa mai evoca printre clienti Biserica ortodoxa si societatea petroliera Transneft.

Dupa o ancheta, banca centrala a afirmat ca banca a mintit in privinta calitatii si a valorii reale a activelor o perioada lunga de timp si a construit un "sistem de falsificare a conturilor".

Gaura in capital este evaluata la 187 de miliarde de ruble (doua miliard4e de euro).

Pe langa Vneshprombank, banca centrala a mai inchis joi Miraf-Bank, clasata pe locul 358, si Turbobank (662).


Citeste mai multe despre   











Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
6014 vizualizari
  • -32 (38 voturi)    
    hahahaha (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:30)

    petre22 [utilizator]

    Ce se urmareste cu infrigurare orice depreciere a rublei.
    Cred ca nici rusii nu urmaresc asa atent ca presa proamerloca.
    • +21 (25 voturi)    
      Ha ha ha (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:50)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui petre22

      Rusii simt in stomac nu trebuie sa urmareasca presa. Si-au cam luat-o rusnacii. Nici macar de-o vodka sa mai uite de maretele realizari ale piticaniei nu mai au.
    • +24 (28 voturi)    
      radem , glumim (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:54)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui petre22

      dar sper ca voi astia de la fabrica de dume din St Petersburg v-ati negociat salariul in dolari fiindca altfel nu va vad bine.
  • +28 (28 voturi)    
    ce scriam eu aici saptamana trecuta (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:31)

    Metusala [utilizator]

    "nu dau 1 euro pentru 100 de ruble." Am fost chiar marinimos cu rusii.
  • +27 (29 voturi)    
    Numai vesti bune din Rusia (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:35)

    CititorulComentator [utilizator]

    Deci se poate, inainte tovarasi!!!
  • +20 (24 voturi)    
    Asta-i pretul Crimeei si a susului Ucrainei, (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:38)

    xrogo [utilizator]

    rusii trebuiau sa prevada asta!!!
  • +24 (26 voturi)    
    Semeni vant, culegi furtuna, (Joi, 21 ianuarie 2016, 12:44)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    un lucru pe care tzarissimul Putin nu il va intelege niciodata.

    Pacat de poporul lui, sufera din cauza unui kaghebist nemernic.
  • +17 (19 voturi)    
    Acesta . . . (Joi, 21 ianuarie 2016, 13:01)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . este rezultatul politicii lui Putin care cu mare tafna a dorit neaparat sa arate pumnul intregii lumi civilizate si sa ceara prin actiuni de forta (Crimeea, Ucraina) dreptul de a fi considerat o mare putere. Ba chiar la un moment dat, a amenintat cu arma nucleara de parca ar fi fost singurul din lume care o detine. Nu s-a gandit nici macar un moment ca poate fi ingenunchiat economic. Culme e ca are inca o mare sustinere la mase. Probabil ca inca mai au ce manca. Cand insa rusilor le va ajunge cutitul la os, nu il vad trea bine pe gospodin Putin. Eu zic ca inca mai are timp sa se trezeasca la realitate si nu sa measga neaparat la Canossa, dar sa se retraga din Crimeea si din Ucraina dind astfel posibilitatea occidentului da ridice sanctiunile si viata sa revina incet incet la normal! Cunoscandu-i insa vanitatea nu prea vad sa o faca ba chiar cred ca ar fi in stare sa apeze la mortaciunile lui nucleare. Si atunci . . . Dumnezeu cu mila!
  • +14 (14 voturi)    
    Cade rubla, cade banca, Putin, tot asa ! (Joi, 21 ianuarie 2016, 13:17)

    Susufler0 [utilizator]

    Stati, nu va bucurati atata. E vorba de 3 banci din peste 700 ! Am mai spus-o, acum ar fi momentul ca SUA sau Arabia Saudita sa anunte descoperirea celui mai mare zacamant de petrol care a existat vreodata. De ce doar laptele ("aurul alb") sa fie aruncat in canalizare? Sa ajunga Putin sa le dea ordin rusilor ca zilnic, toti sa se spele cu petrol pe cap !
    • -2 (4 voturi)    
      Petrolul ingropat de SUA? (Joi, 21 ianuarie 2016, 15:14)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      SUA cumpara petrol pe care ii ascunde in zacamintele consummate din Texas...

      Si cand scoti pe piata dublu de petrol decat se consuma in mod normal... s-a dus pretul pretul la petrol cat pretul la apa!
  • -9 (11 voturi)    
    1 € = 100 RUB (Joi, 21 ianuarie 2016, 13:18)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    Nu ştiu de unde vă luaţi datele, dar rubla nu a fost niciodata 100€. Poate doar pentru perioade scurte intr-o zi, dar cursul oficial nu a ajuns la 100 RUB pentru 1 €.

    Sursa mea:
    http://www.xe.com/currencycharts/?from=EUR&to=RUB&view=2Y
  • +12 (14 voturi)    
    Ce faceti ma praduitorilor? (Joi, 21 ianuarie 2016, 13:43)

    vlad21ro [utilizator]

    Pai ce-ai facut ma nene ma ?
    S-a devalorizat rubla?
    In curand o sa carati ruble cu roaba la magazin sa platiti o juma' de paine, si pentru cealalta jumatate o sa va treaca la caiet.
    Daca va dau moneda mea va da faliment banca!
    Hai, aveti grija de corpurile voastre!
  • +1 (1 vot)    
    Nu vă bucurați... încă (Joi, 21 ianuarie 2016, 19:32)

    Ovidiu M [utilizator]

    Rușii sunt mai rezistenți decât majoritatea când vine vorba de strâns cureaua. Cel puțin câțiva ani presa aservită o să-l cânte pe Putin și va da vina pe occident pentru a justifica situația lor economică. Ceea ce va îndepărta și mai mult pe rusul obișnuit de occident și valorile occidentului. Cât timp controlează presa și își ucide cu nonșalanță criticii, Putin are toate șansele să rămână mult și bine președinte. Fac pariu de pe acum că va mai fi ales un mandat peste 2 ani când îi expiră actualul mandat de 6 ani. Asta înseamnă că va fi președinte până în 2024. Deși îmi duc foarte mult să mă înșel acum.

    Sper să se mențină însă sancțiunile la adresa rușilor, cel puțin până la rezolvarea situației din estul Ucrainei. Că de Crimeea oricum nu mai vorbeşte nimeni.

    Iar peste ani și ani sper să avem o Rusie democratică în UE. Este esențial acest lucru dacă vrem ca Europa să conteze dpdv geopolitic și peste 50 de ani.
    • 0 (0 voturi)    
      problema lor e (Joi, 21 ianuarie 2016, 22:14)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu M

      că nici bani de curea nu mai au ...