ANAF declanseaza operatiunea Venus: Sunt vizate comertul cu flori, unitatile de alimentatie publica si saloanele de infrumusetare

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 24 februarie 2016, 16:32 Economie | Finanţe

Directia Generala Antifrauda a anuntat ca demareaza incepand de vineri, 26 februarie, o actiune de monitorizare si control la nivel national a comertului cu flori si plante ornamentale, a unitatilor de alimentatie publica si a saloanelor de infrumusetare. Actiunea vine cu cateva zile inainte de data de 1 martie.

"Operatiunea 'Venus' isi propune diminuarea evaziunii fiscale in comertul cu flori si plante ornamentale, incurajarea importatorilor, a detinatorilor de depozite, a producatorilor si a comerciantilor engros si en detail ca sa-si organizeze mai riguros activitatea economica, evidentele financiar-contabile si fiscale. Un alt obiectiv este cresterea gradului de conformare fiscala, inclusiv prin utilizarea aparatelor de marcat electronice", arata Fiscul, intr-un comunicat transmis HotNews.ro.

ANAF afirma, in acest comunicat, ca "stabilirea calendarului, a modului de actiune, identificarea categoriilor de contribuabili si a activitatilor cu risc fiscal au la baza analiza informatiilor si a datelor disponibile la nivel central, rezultatele unor actiuni anterioare, dar si propuneri ale directiilor regionale antifrauda, adaptate specificului local".












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Lupul de pe Wall Street, varianta romaneasca. Falsii brokeri care au furat un mil. de euro, inspirati de filmul lui Scorsese 

Detalii incredibile ies la iveala in dosarul brokerilor falsi, care au reusit sa pacaleasca cel putin 19 persoane din Romania, cu un milion de euro.
7093 vizualizari
  • -2 (8 voturi)    
    sfidare (Miercuri, 24 februarie 2016, 17:04)

    mihai [anonim]

    mai curand rezolvati marile hotii pe care le stiti foarte bine:sute si mii de milioane de euro care s-au furat 2004-2010 epoca BASESCU''.Asta e !Ghinion!"pacat sunt oameni minunati in tara asta dar voi ii protejati pe BORFASI!
    • 0 (0 voturi)    
      dar cu mia de miliarde de dolari (Miercuri, 24 februarie 2016, 19:36)

      Fane [anonim] i-a raspuns lui mihai

      furata in regimul Iliescu ce facem?? Trebuie inceput cu inceputul!
    • 0 (0 voturi)    
      Și returnările ilegale de TVA, pe când? :) (Miercuri, 24 februarie 2016, 20:29)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Ne poate da ANAF un exemplu de returnare ilegală de TVA descoperită și pedepsită? Din ce spun oamenii din sistem, șpaga e de 1 mil.euro pentru o returnare ”pe nașpa” de 5 mil euro. Iar ANAF se ocupă de florărese în timpul ăsta.
  • -3 (3 voturi)    
    florarese (Miercuri, 24 februarie 2016, 17:11)

    nimrod [utilizator]

    Poftim salt calitativ! Înainte de 1989 de categoriile astea socio-profesionale se ocupa doar Matty Aslan.
  • -2 (6 voturi)    
    POS obligatoriu. Si gratuit. (Miercuri, 24 februarie 2016, 17:27)

    Johanis [utilizator]

    nu vrea ANAF-ul sa solicite o OUG pentru ca POS-ul sa devina obligatoriu, exact ca si casele de marcat?
    De ce sa nu se poata plati cu cardul peste tot?
    Plata cu cardul lasa urme? Oare nu mai merg resetate casele de marcat?
    Agentii economici corecti platesc si taxe fixe si comisioane pe tranzactii numai ca sa poata oferi posibilitatea de a plati cu cardul.
    Cu o asa ordonanta ajutam si bugetul, dar si agentii economici.
    • 0 (2 voturi)    
      De ce POS obligatoriu? (Miercuri, 24 februarie 2016, 19:21)

      Un_Oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      POS-ul tranzactioneaza niste bani creati din nimic ai bancilor comerciale care sunt unitati private. De ce sa obligi privatul sa apeleze la tranzactionarea prin POS a acelor bani?
      Aaa, ca tu esti naiv si ai card, mergi unde are POS si evita-i pe cei care nu au POS!
      Deocamdata banii oficiali ai statului sunt CASH-ul nu banii inexistenti ai camatarilor!
      • 0 (0 voturi)    
        Iti inteleg punctul de vedere. (Joi, 25 februarie 2016, 12:30)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui Un_Oarecare

        Nu-i asa ca firma ta n-are profit?!
  • -1 (1 vot)    
    Hai cu florile, dar... (Miercuri, 24 februarie 2016, 17:36)

    muvis [utilizator]

    Intrati si in scoli si verificati asa zisele activitati de after-school contractate (sau nu?). Si luati si Sanepidul cu voi.
    Macar veti face ceva in interesul contribuabililor si, cine stie, poate si al viitorilor platitori de taxe.