BCE renunta la bancnota de 500 de euro, acuzata ca faciliteaza activitatile ilicite

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 mai 2016, 21:48 Economie | Finanţe

Banca Centrala Europeana (BCE) a decis miercuri sa renunte, pana la sfarsitul anului 2018, la emiterea de bancnote de 500 de euro, acuzate ca servesc intereselor traficantilor, dar a caror disparitie starneste nemultumirea unor tari precum Germania, scrie AFP.

Consiliul guvernatorilor "a decis sa stopeze de maniera permanenta producerea de bancnote de 500 de euro" si emisia lor "va fi total oprita in jur de sfarsitul anului 2018", a precizat BCE, care a invocat "temerile ca aceasta bancnota ar putea facilita activitati ilicite".

"Ben Laden" - supranumele acestor bancnote - reprezinta doar 3% din numarul de bancnote euro in circulatie dar 28% din valoarea lor cumulata, respectiv 300 de miliarde de euro, potrivit statisticilor BCE. In total, aproape 600 de milioane de bancnote de acest tip erau in circulatie in martie.










3757 vizualizari
  • +1 (7 voturi)    
    pai SIGUR ca bancnota e de vina! :P (Miercuri, 4 mai 2016, 22:20)

    Codruta N [utilizator]

    Dupa aia, ãstia or sa-si desfasoare activitatile ilicite cu bancnote de 200 eur, or sa le scoata si pe astea! Si tot asa, pana or sa scoata TOATE bancnotele, apoi or sa treaca la maruntis :P
    Ma intreb in cat timp or sa interzice si bitcoin!

    HALAL "logica"! Tipic de "finantist"! :P
    • 0 (10 voturi)    
      don't worry - microchip implant is coming! (Miercuri, 4 mai 2016, 23:59)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      "All Americans Will Receive A Microchip Implant In 2017" – NBC NEWS REPORTS

      https://goo.gl/5rnWsF

      (videoclip Youtube 2:39 min)
      • -2 (6 voturi)    
        mda.. (Joi, 5 mai 2016, 6:47)

        ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        eu zic ca mai degraba in 2017 vor venii extraterestrii reptilieni si o sa-i f*ta pe aia care cred in conspiratiile astea de buzunar.
  • +6 (8 voturi)    
    Control, Tax, Confiscate (Miercuri, 4 mai 2016, 22:34)

    Troll_Servicii_0308 [utilizator]

    The War On Cash - Control, Tax, Confiscate
    by Bill Bonner • February 18, 2016

    http://davidstockmanscontracorner.com/the-war-on-cash-control-tax-confiscate/

    Despre asta e vorba: Control, Tax, Confiscate, nu despre traficanti, Bin Lade, teroristi imaginari blah-blah-blah...
  • +7 (11 voturi)    
    Totalitarism mascat (Joi, 5 mai 2016, 4:12)

    Robert M [utilizator]

    Se arunca praf in ochii bizonilor spunand ca se lupta impotriva celor rai.
    Bizonii aplauda si voteaza pentru pierderea libertatilor.
    Cei mai multi dintre ei o fac si din invidie fata de cei mai inteligenti si mai muncitori.
    Singuri care pierd sunt cei cinstiti care se straduiesc sa traiasca mai bine.
    • 0 (2 voturi)    
      Logica ? (Joi, 5 mai 2016, 9:39)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Si cum anume pierd cei cinstiti din scoaterea din uz a bancnotei de 500 EUR? Probabil esti din cei ce se cred "inteligenti si muncitori" asa ca lumineaza-ne pe noi cei "prosti si lenesi".
      • +2 (4 voturi)    
        Este greu sau imposibil (Joi, 5 mai 2016, 13:29)

        Robert M [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Aceste lucruri tin de bunul simt al fiecarui om. Daca nu le intelegi tu singur, nu cred ca te poate lumina altcineva.
        • -1 (1 vot)    
          Oare? (Joi, 5 mai 2016, 13:53)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

          Lipsa totala de logica. "Daca nu intelegi tu singur, nu te poate lumina altcineva". Iteleg ca vorbesti de tenebroase revelatii spirituale. Ce tampenie, cand nu ai argumente logice pentru postari inepte lansezi maxime de doi bani. Penibil !