Hajdenberg (FMI): Salariul minim in Romania a crescut mai repede decat productivitatea muncii si afecteaza competitivitatea firmelor

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 14 iunie 2016, 19:09 Economie | Finanţe

Cresterea salariului minim in Romania a fost mai rapida decat productivitatea muncii si are ca efect scaderea competitivitatii firmelor, descurajarea investitiilor si a angajatilor in a se perfectiona, sustine reprezentantul rezident al Fondului Monetar International pentru Romania si Bulgaria, Alejandro Hajdenberg, potrivit Agerpres.

"Cresterea salariului minim are ca efect scaderea competitivitatii externe, descurajarea investitiilor straine, iar ecartul dintre cei care castiga salariul minim si ceilalti salariati se ingusteaza, fapt care poate descuraja angajatii sa faca eforturi progresiv, daca apreciaza ca munca lor nu merita facuta, din cauza diferentei mici de salarii. Practic, nu castigi mai mult daca studiezi mai mult sau investesti mai mult, lucru care descurajeaza efortul de a excela", a explicat marti Alejandro Hajdenberg, in cadrul unei dezbateri organizata de Ministerul Finantelor Publice.

In plus, reprezentantul FMI apreciaza ca majorarea salariului minim poate genera trecerea angajatilor in economia subterana, respectiv nedeclararea in intregime a veniturilor si neplata impozitelor.

"In cazul Romaniei, cresterea salariului minim a avut un impact tot mai mare asupra salariului real in economie. Atunci cand salariul minim creste, firmele se pot ajusta fie prin cresterea preturilor, fie prin reducerea numarului de salariati, a costurilor nesalariale sau prin acceptarea unor profituri mai mici. Problema este ca, pentru o companie care este expusa competitiei internationale, este foarte greu sa-si ajusteze preturile, prin urmare acest lucru va avea un impact negativ asupra competitivitatii.

Impactul negativ al cresterii salariului minim devine si mai negativ atunci cand ajunge sa aiba o pondere intre 25% si 45% din salariul mediu, iar in Romania este aproape de 45%, asa ca se afla inca in interiorul acestui interval", a mai spus reprezentantul FMI.

Potrivit acestuia, stabilirea salariului minim trebuie depolitizata, sa fie bazata pe o evaluare atenta a argumentelor pro si contra. "Acelasi salariu minim nu este potrivit pentru toate regiunile, intrucat diferite parti ale tarii se afla la niveluri diferite de dezvoltare, astfel ca salariul minim ar trebui sa fie diferit. De asemenea, salariul minim in sine nu poate sa rezolve problemele legate de saracie, asa ca trebuie sa existe o abordare mai comprehensiva", a subliniat Hajdenberg.

El a adaugat ca Romania a avut, pana nu de mult, un salariu minim la un nivel mediu in Uniunea Europeana, insa dupa cresterea din luna mai, la 1.250 de lei, a depasit media din statele UE.

In plus, oficialul FMI a precizat ca salariul minim a crescut mai repede decat productivitatea muncii dar, cu toate acestea, impactul asupra pietei muncii a fost semnificativ. De exemplu, participarea la piata muncii a ramas constanta, dar angajarea a crescut pe toate sectoarele economiei, iar munca pe contract full-time a crescut.

O alta consecinta a majorarii rapide a salariului minim este, potrivit oficialului FMI, ca o mai mare parte a angajatilor castiga salariul minim, astfel ca a crescut foarte mult numarul celor care beneficiaza de acest nivel de salarizare. In acelasi timp, s-a produs o crestere in inegalitatea veniturilor, dar nivelul saraciei nu s-a redus.












[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
1434 vizualizari
  • +3 (5 voturi)    
    A mai fost o perioadă... (Marţi, 14 iunie 2016, 19:23)

    Nyk1 [utilizator]

    ...când specialiștii străini de renume mondial, precum Ana Pauker, Valter Roman, Saul Bruckner, Lev Tisminețki, etc. dădeau indicații prețioase poporului român despre bunul mers al economiei.

    Mă bucur că, indiferent de regimul politic, specialiști din aceeași categorie socială de prestigiu veghează pentru bunul mers al economiei noastre.
    • +2 (2 voturi)    
      Lasa prostiile. (Miercuri, 15 iunie 2016, 9:31)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Aia stabileau tot ce vroiau. Astia dau niste indicatii,iar tantalaii economici, total inepti care ne conduc - vezi Ponta si MTO, Iliescu este doctor in economie pe langa el si Dragnea - fac oricum ce vor si ce le convine. Nu da vina pe altii cand ai nostri sunt prosti bata.
    • +2 (4 voturi)    
      mai asteapta nitel (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:32)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Si sa vezi ce-o sa te bucuri cind si-or muta imperialistii astia putrezi fabricile prin Bulgaria sau Ungaria.
  • -1 (3 voturi)    
    .. asta stie analizele zilei ??? .. (Marţi, 14 iunie 2016, 19:32)

    TaraVrancei [anonim]

    http://cursdeguvernare.ro/evolutia-productivitatii-muncii-in-europa-si-rezultatul-ei-dupa-abilitatea-fiecarei-tari.html
    • +2 (2 voturi)    
      aia e cresterea productivitatii (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:37)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui TaraVrancei

      Nu e productivitatea propriu-zisa. E ca si cresterea economica. Cresti cu 4% la un PIB de $7500 pe locuitor iar germania creste cu 1% la un PIB de $40.000/locuitor. Procentual stai bine, dar in cifre absolute tu ai crescut cu $300, neamtul cu 400.

      Asha e si cu productivitatea muncii... om fi crescut noi cu 18%, dar tot la piciorul broastei ne aflam daca te uiti cit produce in medie un romani si cit produce unul dintr-o tara cu apa calda.
  • +3 (7 voturi)    
    pentru patronii din RO (Marţi, 14 iunie 2016, 19:44)

    ..13 [utilizator]

    care in multe cazuri platesc cu salariul minim pe economie orice crestere a acestuia le afecteaza chletuielile si le micsoreaza profiturile care si asa nu sunt semnificative.

    cresterea salariului minim pe economie reduce si mai mult numarul de companii romaneste care pot concura pe piata. deci sa piara si aia care au mai ramas pe ici pe colo.

    Pentru ca numarul patronilor romani este mai mic decet cel al tugulanilor care primesc salariul minim pe econmie cineva castiga - salariatii - si altii pierd - si aici in afara de patroni pierde si statul roman pentru ca dispar salariatii si dispar business-urile.

    Buna treaba cresterea salariului minim pe economie fara sa fie corelat cu o crestere a productivitatii...
    • -2 (8 voturi)    
      Hai bre (Marţi, 14 iunie 2016, 22:53)

      agentia_cagebista [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Daca itzi trebuie sclavi ca sa fii profitabil cu afacerea, atunci aia nu e afacere. Sa fim serios dar 300EUR nu e mult. Guvernul nu ar marii salariul minim daca patronii de romanica ati da salariu pe bune. Dar dau minim pe cartea de munca si restul in mana.
      Sunt 3.1mil salariati la privat in Romania din care 1mil au salariul minim dar .... mai sunt vreo 4 mil de salariati la negru, si sincer nu cred ca statul ii angajeaza la negru.
      Asa ca las'o ca macane...
      • +2 (2 voturi)    
        depinde (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:41)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui agentia_cagebista

        300 de euro pentru un necalificat, care mai e si lenes s-ar putea sa fie cam mult. Se poate intimpla (prin textile, prin constructii) ca aceasta crestere de salariu minim sa suficienta incit tesatoarea sa devina nerentabila in comparatie cu o masina de tesut automatizata sau sapatorul sa fie mai scump decit buldozerul. Iar peste citeva luni sa te trezesti ca muncitorul ala care trebea s-o duca mai bine dupa mintea parlamentarului, mulcitorul ala sa ingroase rindurile somerilor si a asistatilor sociali.
        • -1 (1 vot)    
          Pai da'l afara daca e lenes (Miercuri, 15 iunie 2016, 18:53)

          agentia_cagebista [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Sa inteleg ca de frica technologiei ar trebuii sa ne dorim sa fim sclavi?
      • +1 (1 vot)    
        US (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:11)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui agentia_cagebista

        In SUA au crescut salariul minim, rezultattul a fost ca un lant de fast food a inchis ghiseele drive through si le-a inlocuit cu automate.

        Spune-mi cu cat iti creste salariul cand esti somer ?

        Salariul minim impus de guvern (ha) e un alt rahat comunisto-mafiot! Lasa piata sa se regularizeze singura!
        • -1 (1 vot)    
          Si lantul se numea??? (Miercuri, 15 iunie 2016, 18:55)

          agentia_cagebista [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Plus ca SUA are salariu minim pe state. Zi lantu de fastfood si statul.
  • -1 (7 voturi)    
    clar! (Marţi, 14 iunie 2016, 19:48)

    mircea321 [utilizator]

    300e nu e salariu minim nicaieri in Europa, plus ca banii astia nu acopera un trai decent mai nicaieri. Efectele mentionate nu intervin la 300e, e o aberatie. Nu le ajunge "investitorilor" ca e cursul la pamant?
  • +2 (6 voturi)    
    asta-i parerea lui... (Marţi, 14 iunie 2016, 20:31)

    Burebista 12 [anonim]

    eu lucrez in Germania de aproape 10 ani si pot sa va spun ca totul despre asa zisa productivitate e doar o minciuna, propaganda...sa nu spun de care. Nemtii lucreaza relaxat toata ziua, programul e program, sarbatorile- sarbatori, week-end-ul- week-end, si nimeni nu streseaza pe celalalt! Pai daca s-ar lucra asa in Romania, ne-ar spune ca luam banii degeaba! Diferenta e organizarea muncii si mai ales pretul ei!
    • +2 (2 voturi)    
      Da bre (Miercuri, 15 iunie 2016, 10:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Burebista 12

      Da' neamtul are autostrazi, deci transport ieftin si rapid, are legislatie stabila si clara, deci costuri mai mici cu partea administrativa, are justitie functionala, deci costuri cu avocatii scazute, are oameni de cuvint, deci consturi mai mici cu pierderile generate de partenerii de afaceri, are salariati seriosi, muncitori, responsabili, deci costuri mai mici cu partea de control al muncii. Si mai are si mult mai multi absolventi de studii superioare, care produc o plus-valoare mare. Si tot asha.

      Doar un exemplu: un olanda am vazut la marginea lanului de lalele automate de plata, unde fiecare sofer se putea opri, lua 3 lalele, le platea la automat si pleca mai departe. Imagineaza-ti ce s-ar intimpla la noi cun aecl lan de lalele. In 3 zile ar disparea si lalelele si automatul. Si compara costurile cultivatorului de lalele din Olanda si ale romanului pe partea de paza si de vinzare ocazionala.

      Noua ne place sa ne credem buricul pamantului, dar de fapt suntem doar niste mici smenari care ne furam zilnic caciula unul altuia si avem impresia ca in felul asta vom trai mai bine. De la elevul care ia note dupa numarul de ore de pregatire cu proful de la clasa, la studentul care trece anul cu bani sau cu servicii sexuale, la pesionarul pe caz de boala care obtine certificatul de handicap cu spaga, toate aceste mici furturi nu fac decit sa ne scada productivitatea la finalul zilei. Prin angajati prost pregatiti desi plini de diplome, prin taxe mari datorita furtului din banul public, prin lipsa de infrastructura, prin coruptie, prin leigislatie schimbata saptaminal, prin aprteneri de afaceri al caror principal scop e sa traga tseapa altora, prin toate astea ne scadem productivitatea.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Miercuri, 15 iunie 2016, 14:14)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Burebista 12

      Ai uitat sa subliniezi cuvantul "muncesc" ! Drept dovada, posturile astea sunt facut in timpul serviciului, nu-i asa dragilor (inclusiv al meu) ?

      In UK de exemplu, programul pe zi este de 7 ore dar timpul petrecut muncind este de 6 ore si jumatate ! In Romanistan programul e de 8 ore dar daca se munceste 4 ore pe zi cap la cap mare minune!
  • +2 (4 voturi)    
    wtf? (Miercuri, 15 iunie 2016, 1:41)

    popescu_dtru [utilizator]

    ce înseamnă "productivitatea muncii" în economiile din ziua de azi, bazate pe servicii şi automatizare? Ăsta a rămas la "Capitalul".
    • 0 (0 voturi)    
      Inseamna (Miercuri, 15 iunie 2016, 13:20)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      Valoarea adusa de activitatea unui salariat (produse/servicii), vanduta unui client raportata la numarul de ore de lucru. Automatizarea e parte din tehnologie si trebuie si ea amortizata prin vanzari reale. E de foarte mare actualitate sistemele de lucru flexibile si dinamice tocmai asta incearca: sa creasca productivitatea, sau altfel sa aduca un castig real cat mai mare per fiecare EUR platit ca salariu/cumparare de servicii/ cumparare-investitie de bunuri
  • 0 (2 voturi)