Ungaria se confrunta cu o lipsa acuta de forta de munca / Un ministru evoca muncitori externi "din tari care au aceleasi traditii culturale"

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 15 septembrie 2016, 13:59 Economie | Finanţe

In pragul unei crize demografice, Ungaria trebuie sa recurga la mana de lucru externa pentru a compensa expatrierea muncitorilor sai, a afirmat joi ministrul Economiei din tara vecina, citat de AFP.

"In sectoarele in care ne confruntam cu o penurie, sunt convins ca va trebui sa gasim o solutie temporara facand apel la mana de lucru din Uniunea Europeana sau dintr-o tara terta", a delarat Mihaly Varga, pentru saptamanalul Heti Valasz.

Ungaria, care are o industrie auto infloritoare, nu reuseste sa gaseasca muncitori pentru 50.000 de posturi, in domeniul tehnicienilor calificati, al mecanicii si al electronicii de precizie.

"Ar fi pacat sa ratam o mare investitie" din cauza lipsei fortei de munca, a subliniat Varga.

In primavara, asociatia ungara a angajatorilor si industriasilor (MGYOSZ) a afirmat ca "cel putin un sfert dintre intreprinderile" din tara duc lipsa de mana de lucru.

Ca multe tari din Europa centrala, Ungaria se confrunta cu o dubla carenta demografica: una dintre cele mai reduse rate de natalitate din Europa si una dintre cele mai mari emigratii economice.

Un oponent ferm al imigrarii, premierul Viktor Orban, care va organiza in 2 octombrie un referendum impotriva repartizarii obligatorii a refugiatilor in UE, sublinia recent ca doreste sa privilegieze recalificarea in locul recursului de muncitori din afara tarii.

Dar, fara majorarea salariilor, nu poti, spre exemplu, sa retii in Ungaria un bucatar "daca el castiga 35 % in plus muncind in Austria", a aratat Varga.

Cel putin 400.000 de unguri au plecat sa munceasca in vestul Europei incepand cu 2008. Tara, a carei populatii a cazut sub pragul simbolic de 10 milioane de locuitori, are o rata a somajului de 5%, una dintre cele mai scazute din UE.

Varga a precizat ca, daca se recurge la imigratie, nu va viza decat cetateni "din tari care au aceleasi traditii culturale" ca Ungaria.










5636 vizualizari
  • +13 (31 voturi)    
    sa ia ungurii din Ardeal (Joi, 15 septembrie 2016, 14:05)

    Mihaitza_P [utilizator]

    sunt cei mai apropiati cultural, au aceeasi limba..
    • +1 (19 voturi)    
      pai ii iau (Joi, 15 septembrie 2016, 14:42)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      Fiindca ungurii din Ardeal, in infinita lor intelepciune, au obtinut dreptul de a avea scoli cu predare in maghiara. Copii nu invata limba romana si prin urmare nu pot munci in Romania.
      • +2 (12 voturi)    
        No... (Joi, 15 septembrie 2016, 15:05)

        Io1234 [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        No...asta e o veste buna maaa...
      • +7 (7 voturi)    
        aia limitati (Joi, 15 septembrie 2016, 15:33)

        e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Cei limitați la creier nu pot.

        Ceilalți au învățat relativ bine (mult peste ce-i necesar în câmpul muncii) limba română, germană și engleză.
    • +2 (2 voturi)    
      Dar multi nu au calificarile necesare (Vineri, 16 septembrie 2016, 9:07)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Mihaitza_P

      Majoritatea celor care ar pleca din Ardeal in Ungaria nu au calificarile necesare. Sunt din cei care nu vor sa invete limba romana - o dovada de prostie - si gasesc ca este comod sa dea vina pe romani pentru nereusitele lor.
      Altfel, ungurii inteligenti din Ardeal nu cred ca tin neaparat sa plece in Ungaria, ci se pot descurca bine si cu romanii si pot vorbi si limba romana.
  • +1 (15 voturi)    
    "tinutul" (Joi, 15 septembrie 2016, 14:12)

    OvidiuStoica [anonim]

    pai sa ii aduca din "tinutul" cu pricina, ca au cam aceleasi traditii...sau sut romanofobi ?
    • +13 (21 voturi)    
      N-au ce face cu aia (Joi, 15 septembrie 2016, 15:22)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Ungaria nu prea are ce face cu astia din HarCov pentru ca nu-s educati, nu detin meseriile cautate de ei. Izolarea pe care si-au impus-o le reduce pana si sansele unui trai mai bun in Ungaria.
      Daca vor pleca cateva sute de muncitori, nu inseamna ca s-a intamplat cine stie ce. Majoritatea tot la gater si coada vacii vor ramane.
  • +6 (14 voturi)    
    aceasi problema (Joi, 15 septembrie 2016, 15:26)

    rochiri [utilizator]

    va fi si in Romania peste ceva timp...
  • +4 (22 voturi)    
    mda (Joi, 15 septembrie 2016, 15:54)

    SoulSearcher [utilizator]

    Mongolia :D

    ca si ungurii, mongolezii au aceleasi traditii culturale, precum cei veniti in europa prin migratie acum 1500 de ani

    culmea maghiarilor, sa nu suporte migranti, cand ei insasi sunt in totalitate imigranti in europa
  • +6 (6 voturi)    
    Cat e TVA la unguri? (Joi, 15 septembrie 2016, 16:14)

    Locke Lamora [utilizator]

    27%??? Cei platiti foarte bine poate pot inghiti asta, dar la salarii normale, sa platesti pt orice 27% tva .... e cam insuportabil.
  • +14 (14 voturi)    
    ... (Joi, 15 septembrie 2016, 16:21)

    cartograful [utilizator]

    Nu pot sa nu observ ca se reia coordonat "refrenul" cu populatia imbatranita, lipsa de forta de munca, samd.
    Bullshit!!! Ieri tipa Danemarca, azi se vaita Ungaria, samd. Si toti dau subtil sugestia ca "refugiatii" ar rezolva lucrurile.
    Traim in cea mai mare epoca de redundanta a fortei de munca din cauza tehnicilor ultraproductive bazate pe calculatoare, robotica, masini-unelte automatizate, samd. N-am timp sa insir acum dar pt. cine vrea sa caute cifrele sunt incredibile: un CNC are aceeasi productivitate per 24h precum 20-30 de masini-unelte clasice, in anii 70 avioanele aveau echipaje de cinci oameni, azi au doi din motive de siguranta, un PC cu program de contabilitate si un operator poate inlocui o mica armata de contabili, in proiectare au disparut din schema legiuni intregi de desenatori (acum inginerul e si inginer si proiectant si desenator si uneori chiar si tehnolog). In agricultura sunt ferme de cateva zeci de ha exploatabile cu o mana de oameni pe tractoare si masini performante, samd.
    Deci s-avem pardon...eu ma indoiesc de refrenul asta cu lipsa fortei de munca.
    Cel mult avem inadecvare a invatamantului clasic si a celui de formare continua si angajatori lacomi in cautare de "sclavi" ieftini.
    • 0 (8 voturi)    
      calculatoarele nu desfunda WCuri... (Joi, 15 septembrie 2016, 16:39)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      din pacate.
      Nici macar nu spala masini....
      • +3 (5 voturi)    
        Nu inca (Joi, 15 septembrie 2016, 17:00)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        !
      • +2 (4 voturi)    
        Nu cred ca de curatatori de WC-uri au nevoie (Joi, 15 septembrie 2016, 18:31)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Au nevoie de forta de munca suficient de calificata ca sa serveasca investitiile de care spun in articol. Nu cred ca e face cineva investitie in spalatul de toalete...

        Stirea e evident manipulatoare, nevoia de imigranti e inventata, nu exista asa ceva. Cu banii pe care ii arunci pe aducerea fortata si intretinerea imigrantilor, majoritatea probleme sociale, iti formezi usor un sistem prin care sa incurajezi intoarcerea cetatenilor plecati la munca afara si, respectiv, natalitatea.

        Responsabilitatea unui stat e in primul rand fata de cetatenii sai, pe care sa ii faca sa poata trai bine la ei in tara, nu sa rezolve probleme ireale cu forta de munca adusa artificial din tarile calde...
        • 0 (2 voturi)    
          Diferența de venituri e 30% în medie (Joi, 15 septembrie 2016, 22:53)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

          Nu-ți formezi niciun sistem, ai nevoie de mai multă activitate economică. În Germania, imigranții fac muncile mai prost plătite câștigând în medie cu 30% mai puțin decât localnicii, care astfel sunt fericiți în țara lor.

          Nu poți încuraja revenirea chelnerițelor și a stewardeselor unguroaice, nu de ele ai nevoie în uzinele Mercedes din Ungaria. Dar poți angaja chelnerițe imigrante cu 30% mai ieftin, iar localnicele vor face un pic mai multă școală și vor lucra la Mercedes. Ăsta e ”sistemul”, nu cel pe care-l visezi tu.
    • +1 (1 vot)    
      Nu prea intelegi, se pare... (Vineri, 16 septembrie 2016, 9:51)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Este vorba de noul lumpenproletariat - operatori la masini care necesita si munca suplimentara migaloasa, de pilda industria auto. Sunt o gramada de parti componente (nu vorbim de caroserie sau motor, acolo robotii sunt baza) care necesita munca manuala. Romanii pleaca in Cehia la salarii de cca 1000 E/luna, dar acolo se vorbeste engleza in fabrica. Singurele tari vecine din care Ungaria ar putea importa forta ieftina de munca sunt Romania, Serbia si Ucraina, dar nu are limba comuna cu nici una (doar ungurii din regiunile vorbitoare de maghiara, HarCov, Voivodina, etc,). Ca doar n-or veni austriecii sau polonezii la munca in Ungaria.
  • +1 (1 vot)    
    cu alte cuvinte (Joi, 15 septembrie 2016, 18:09)

    CUCUX [utilizator]

    ca si in Danemarca rata somajului este prea mica !
  • +1 (1 vot)    
    ? (Joi, 15 septembrie 2016, 22:20)

    CristiDepemarte [anonim]

    Le-a facut din mana , " mana " ieftuna de lucru ?
  • -3 (3 voturi)    
    ca sa (Joi, 15 septembrie 2016, 23:23)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    vezi, au nevoie de maimute calificate ca sa lucreze la mercedes si bmw, exact ca in germania, unde se umplura fabricile de maimute calificate aduse de merkel din siria,libia, afganistan etc, una mai calificata ca alta.
    Campanie infecta de propaganda platita cu ce bani, n-are rost sa mai intreb, aceiasi bani cu care sint platiti copios zecile de mii de birocrati europeni in frunte cu tovarasii komisari cei mult indragiti de cetateni.
  • 0 (0 voturi)    
    dle ministru... (Vineri, 16 septembrie 2016, 19:09)

    astronaut [utilizator]

    luati niste sirieni ''reesapati'' din Germania acolo sunt prea multi !