Ministrul Finantelor: Cresterile salariale aprobate recent ar costa 4,85 miliarde lei, un impact foarte mare / Nu poate fi inclus in bugetul pe2017

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Miercuri, 2 noiembrie 2016, 20:40 Economie | Finanţe

Anca Dragu, fost ministru al Finantelor
Foto: Hotnews
Cresterile salariale pentru mai multe categorii de bugetari aprobate recent de deputatii din mai multe comisii de specialitate ar costa 4,85 miliarde de lei, un impact foarte mare care nu ar putea fi inclus in bugetul pe 2017, afirma ministrul Finantelor, Anca Dragu, care a participat la Ziua Portilor Deschise organizata miercuri la sediul Bancii Mondiale din Bucuresti, relateaza Agerpres.

Potrivit acesteia, o decizie cu privire la contestarea acestor masuri la Curtea Constitutionala va fi luata dupa ce Parlamentul va adopta forma finala a ordonantei privind salarizarea in sectorul bugetar.

"Impactul acestor masuri (cresterea salariilor - n.r.) este de 4,85 miliarde de lei. Este un impact foarte mare care nu ar putea fi inclus in bugetul pe 2017, in conditiile respectarii politicilor fiscal-bugetare si angajamentelor in acest domeniu. Ma refer aici, in principal, la tinta de deficit bugetar de 3%. Conform Constitutiei, orice crestere de cheltuiala trebuie insotita de o crestere corespunzatoare a veniturilor, justificata, sau de o reducere a altor cheltuieli. Aceasta este prevederea constitutionala. Vom vedea ce forma va fi adoptata in Parlament si vom lua o decizie dupa aceea daca o vom contesta sau nu la Curtea Constitutionala", a declarat ministrul Finantelor.

Pe de alta parte, Anca Dragu a aratat ca reprezentantii Ministerului Finantelor vor incepe analiza pentru rectificarea bugetara in conditiile in care dispun de date preliminare pentru luna octombrie. Fonduri suplimentare urmeaza sa fie alocate, potrivit sefului de la Finante, pentru proiectele care "stau bine in executie", in timp ce pentru proiecte cu perspective reduse de finalizare resursele alocate ar putea fi diminuate.

"Avem acum date preliminare pentru octombrie si pe baza lor incepem analiza pentru rectificare. Principiile sunt urmatoarele: sa asiguram surse financiare suficiente proiectelor care stau bine in executie si care, poate, au nevoie de fonduri suplimentare. Practic, sa diminuam resursele alocate acolo unde perspectivele de a se finaliza proiecte sunt scazute si, in general, sa facem loc altor cheltuieli care au aparut pe parcursul anului. Pentru 2017, pentru a continua politicile de investitii, salariale, de pensii, conform legislatiei in vigoare si conform anului 2016, nu avem loc de alte cheltuieli. Este o decizie politica de a inlocui niste cheltuieli cu altele", a mai spus oficialul citat.

Ministrul Finantelor a participat, miercuri seara, la evenimentul de inchidere Ziua Portilor Deschise, organizat la sediul Bancii Mondiale din Bucuresti, unde a acordat o serie de premii unor elevi care au participat la concursul de creatie intitulat "Scoala viitorului".

Cu o zi in urma, marti, Anca Dragu anunta ca deficitul bugetar ar putea sa sara de 3% din PIB anul viitor, avand in vedere proiectul de crestere a salariilor pentru anumite categorii de bugetari.

Deputatii din Comisiile de buget, finante si de munca au aprobat, la inceputul acestei saptamani, mai multe amendamente la Ordonanta de Urgenta nr. 20/2016 referitoare la salarizarea din sectorul bugetar, care prevad majorarea salariilor mai multe categorii de personal.

Unul dintre amendamente se refera la sistemul sanitar si prevede ca, "incepand cu 1 decembrie 2016, sporurile si alte drepturi salariale specifice activitatii se vor calcula prin raportare la salariul de baza''.

Un alt amendament adoptat prevede ca, "incepand cu data de 1 ianuarie 2017, salariile de baza ale personalului din invatamant existente in plata la data de 31 decembrie 2016 se majoreaza in medie cu 15%, conform normelor metodologice elaborate de Ministerul Educatiei si aprobate prin Hotarare de Guvern, in termen de 45 de zile de la intrarea in vigoare a legii de aprobare a ordonantei".

Totodata, angajatilor din sistemul de asistenta sociala li se vor mari salariile in medie cu 15%, potrivit unui alt amendament adoptat.

Deputatii Comisiei de munca si buget au aprobat si un amendament prin care cuantumul brut al salariilor de baza/soldelor functiei de de baza/salariilor functiei de baza/indemnizatiilor de incadrare de care beneficiaza personalul din aparatul propriu al Casei Nationale de Asigurari de Sanatate se majoreaza cu 25 % fata de nivelul acordat pentru luna august 2016. Salariile se vor majora efectiv incepand cu 1 decembrie 2017.

Incepand cu aceeasi data, salarizarea personalului din cadrul Caselor de Asigurari de Sanatate Judetene, a Municipiului Bucuresti si din cadrul Casei Asigurarilor de Sanatate a Apararii, Ordinii Publice, Sigurantei Nationale si Autoritatii Judecatoresti se stabileste de la nivelul de 85% din salariile stabilite la nivel central pentru personalul Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, pe baza unei metodologii aprobate prin ordin al presedintelui CNAS. Stabilirea nivelului drepturilor salariale ale personalului mentionat mai sus se aproba prin ordin al presedintelui CNAS, mai prevede amendamentul.











1321 vizualizari

  • -36 (58 voturi)    
    cand e vorba (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 20:46)

    xanti [utilizator]

    De imbogatit excroci cu 11milioane euro se gasesc bani dar pentru salarii nu.
    • +9 (21 voturi)    
      ai probleme de logica (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 22:27)

      OnePiece [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      de la 11 la 1000 milioane EURO e cale lunga.. lasa-ne te rog..
    • +18 (20 voturi)    
      asa e (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 22:28)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      in rest s-au rezolvat infrastructura, adica autostrazi, internet prin fibra optica, curatenia in spitale, dotarea lor, toaletele din scoli si institutii, strazile, trotuarele, betoanele, fatadele cladirilor, consolidare lor etc. pe un' te uiti e totul aranjat, mentinut, si bani sunt in plus..
    • +11 (17 voturi)    
      Hei, nenea!... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 23:27)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Pentru salariu esti dator sa-ti gasesti ceea ce e mai bun pe piata muncii, nenea. Ca esti sau nu esti bugetar. Da', matale, probabil ca stai la simbria de postac.

      Impactul de 4 si ceva de miliarde de lei din PIB-ul de tara, vs. ceea ce infierezi in comentariu, e anapoda. E anapoda si daca stii istoria negocierii cuminteniei lui Brancusi.
      • +2 (2 voturi)    
        4.85 mld ron inseamna 1.077 mld euro (Joi, 3 noiembrie 2016, 10:15)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Clop

        este mult totusi pentru bugetul Romaniei...in afara de situatia in care pica bani nesperati din cateva surse (spun cateva surse pt ca dintr-o singura sursa este imposibil sa iti pice 1.077 ml euro)
    • +14 (18 voturi)    
      Nicio diferenta intre (Joi, 3 noiembrie 2016, 2:11)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ...11 milioane si 1,1 miliarde cheltuieli anuale suplimentare. Pentru votantul cu 4 clase al PSD+izmene este exact acelasi lucru. O avere pe care dusmanii poporului vor sa o fure iar Dragnea vrea sa o dea poporului. Atat ii duce capul !
      Sau poate sunt doar niste postaci la serviciu ? Sau poate sunt niste bugetari cu vila si iaht, bine conectati la buget, care aleg inca o data... intre PSD si puscarie ?
    • +2 (4 voturi)    
      n-ai (Joi, 3 noiembrie 2016, 9:14)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      sarit de cur in sus de cate ori ai fost furat pe fata de onor puliticienii parlamenhotii nostri, dintre care psd detine locul 1, ca de obicei.
      postac pesedist ipocrit.
  • -26 (40 voturi)    
    mai bine cumparam o statuie! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 20:53)

    king david hotel [utilizator]

    sau mai dam bani la ANRP ca sa se imbogateasca prietenii sefilor de acolo!
    • +1 (3 voturi)    
      Da.Pe Lenin. (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:13)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Și-l facem cadou ție.
    • +2 (2 voturi)    
      hai ma postacila... (Joi, 3 noiembrie 2016, 11:52)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Da' de ce n-o bagi pe aia cu pensiile parlamentarilor, de exemplu? Se supara sefii? Sau de ce nu deplingi risipa cu pensiile speciale, risipa cu pensiile militarilor, sau cu revolutionarii de carton gen ma-sa lu Geoana care a ajuns revolutionar pen'ca ia cazut o naveta de bere peste mina.
  • +16 (20 voturi)    
    Dati-le salariile.... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 21:10)

    Privitor.ca.la.teatru [utilizator]

    si apoi sa vina potopul. De ce va mai pasa de viitorul tarii, nu vedeti ca e plina de idioti? Aprobati-le orice, dati-le orice si apoi sa ii vedem pe vajnicii ceausei cum se descurca in faliment si cu rusii calare.
  • 0 (18 voturi)    
    aha (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 21:17)

    srpc [utilizator]

    dar niscaiva reduceri de cheltuieli la salariile sefimii (mii de insi) de prin ministere, agentii, departamente parlamentare, companii si regii de stat (unde se castiga 12-20.000 lei/luna lejer) nu s-ar putea face? dar taierea ajutorului social pentru sutele de mii de putori care nu vor sa presteze munca in folosul comunitatii dar capata banii fiindca primarii ii folosesc ca masa electorala? hai, tanti, ca e de unde!
    • +2 (2 voturi)    
      aia se poate face... (Joi, 3 noiembrie 2016, 11:55)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Da' de acolo nu scoti nici pe departe 5 mld de lei... Plus ca legislatia din Romania nu permite decit foarte greu scaderea salariilor. Oricum, asta nu e argument pentru a mari a nushcita oara salariile bugetarilor. Daca vrem sa rezolvam problema salarizarii bugetarilor, trebuie adoptata legea salarizarii unitare, nu marit dupa ureche si fara a cere nimic in schimb salariile diverselor categorii sociale pe post de pomana electorala.
  • +4 (10 voturi)    
    la dracu.... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 22:42)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    4,85 miliarde lei ~ 1 miliard euro. Pai ar putea sa faca cu banii astia o autostrada cap coada si....lunga de vreo 200 km cu conditia sa n-o bage prin Transilvania iar..
    • +2 (2 voturi)    
      pai... (Joi, 3 noiembrie 2016, 11:56)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      o autostrada care nu trece prin transilvania sa faca ce? Sa ajungi repede de la Bucuresti la Alexandria? Sau de la Iasi la Botosani? Noua autostrazi spre vest ne trebuie daca nu vrem sa ramanem dependemti de pomenile de la stat.
      • +1 (1 vot)    
        haide bre.... (Joi, 3 noiembrie 2016, 13:40)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        chiar in halul asta? Si ne mai miram dupa aia ca avem regiuni sarace de vai de steaua lor. Pai olandezii de ce si-au facut autostrazi spre Freesland, Zeeland sau Drenthe cand economia lor e concentrata masiv pe axa Amsterdam-Rotterdam-Eindhoven? De prosti ce-au fost? Nu, ci pentru a dezvolta si potentialul celorlalte regiuni. Autostrazile le faci pentru toti oamenii nu doar pentru unii care merg de-a valma spre vest (ce faci daca se inchide vestul ala?). Toti urla ca nu suntem dezvoltati economic pt ca n-avem infrastructura apoi arata la Moldova sau Oltenia ca sunt sarace in timp ce se chinuie sa treaca muntii Transilvaniei de vreo 12 ani. Ai fost vara la mare? Ai vazut ce haos este? Ia gandeste-te ca de ex. Moldova are ceva orase mari cu ceva populatie. Apoi mai exista oameni din Republica Moldova care vor tranzita pe la noi. Ia vezi cati gologani fac ungurii cand platesti 18 euro de fiecare data cand strabati Ungaria. Daca nu stii sa-ti exploatezi potentialul atunci mergi doar prin transilvania, dar ma gandesc ca intr-o zi ai sa ajungi la o saturatie.
        • 0 (0 voturi)    
          n-ai inteles (Joi, 3 noiembrie 2016, 17:43)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

          la nivelul nostru de saracie nu facem autostrazi ca sa circule oamenii. oamenii deja sunt invatati de zeci bune de ani cu drumurile autohtone. Daca faci o autostrada spre vest o faci ca sa vina aia din vest sa-si faca o fabrica la Vaslui, una la Alexandria, si tot asha. Acu nu vin in principal pentru ca transportul cu tirul e mult prea lung si scump prin toate satele si orasele patriei. O autostrada spre Bucuresti nu rezolva absolut nimic, ca nu vin firmele din bucuresti sa investeasca la vaslui sau Alexandria.
          Nu spun ca nu se pot scoate bani si direct din tranzitul de pe autostrada, dar aia sunt un procent infinitezimal fata de banii scosi din citeva sute de mii de locuri de munca, care in loc sa-ti gebnereze ajutoare sociale iti vor plati taxe si impozite si vor da de munca si la alte citeva zeci de mi in servicii.
          • 0 (0 voturi)    
            aha... (Duminică, 6 noiembrie 2016, 22:07)

            Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            acum am inteles ideea ta, insa situatiile sunt destul de complexe daca nu exista un plan, si noi romanii nu prea suntem buni la asta. Banii de infrastructura sunt separati de cei pe alte domenii, deci daca avem de unde imprumuta bani am putea face ceva sosele avand in vedere ca UE ramburseaza la sfarsit, ca si-au dat seama ca daca le scapa romanilor bani in avans, dispar toti.:) Ar mai fi problema ca aia din vest nu vin la Vaslui decat daca le faci autostrada pana la Vaslui,,,daca e facut doar prin transilvania, atunci se vor opri in Transilvania ca de ce si-ar mai bate capul prin hartoape pana in Moldova (exceptand ca o fi mana de lucru mai ieftina). Hai noroace.
            • 0 (0 voturi)    
              pai.. (Luni, 7 noiembrie 2016, 10:39)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

              1. noi din mosi stramis n-am fost cei mai tari la planificare si executei conform planificarii.
              2. Bani de infrastructura ar fi daca am cheltui cu cap ce primim de la UE si ce avem alocat la buget.
              3. UE da banii in felul urmator: se aleg proectele cistigatoare, se executa etapa x, se receptioneaza (eventual UE face verificari suplimentare), se trimit facturile la UE si in citeva luni se primesc banii. Adica e nevoie de "un fond de rulment" semnificativ, care sa finanteze activitatea pina la primirea banilor. Iar statul roman nu e in stare sa finanteze acest fond de rulment. La nivel de primarii se vede foarte clar cum primariile care reusesc sa-si faca un fond de rulment dintr-un imprumut sau din fonduri proprii atrag bani europeni la greu, pe cind alea sarace si fara bonitate la banca stau si se uita la alea bogate cum trag toti banii.
              3. Aia din vest vin la Vaslui daca au autostrada de la iasi, pen'ca de la Vaslui la Iasi se poate ajunge in maxim o ora, pe doua trasee alternative. Nu e ca si cum ar trebui sa ajunga din Vaslui la Arad. Si initial vor incerca sa faca fabrica la Iasi, vor vedea ca la iasi totul e mai scump cu 50%, si nici nu prea gasesti potentiali angajati, si se vor reorineta spre Vaslui, Botosani, etc. Ca sa nu mai spun ca ulterior se pot construi si niste drumuri express, in afara localitatilor, care sa lege restul resedintelor de judet din zona la autostrada.
              • 0 (0 voturi)    
                cu privire la ultimul tau mesaj... (Luni, 7 noiembrie 2016, 10:54)

                Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                perfect de acord cu tine la cele 4 puncte. No other comments :)
  • -14 (24 voturi)    
    mda (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 22:43)

    Mazeta [utilizator]

    Miss Piggy iar a greșit calculele. Nici Banca Mondială nu mai e ce era.
    • +4 (6 voturi)    
      Ai si ceva argumente (Joi, 3 noiembrie 2016, 10:00)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sau numai tresaririle unicului neuron.
    • +3 (3 voturi)    
      Te-au sculat sefii din somn, nu-i asa ? :) (Joi, 3 noiembrie 2016, 10:36)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Au vazut ca nu se descurca "closetescu" ala si cu portaru' de hotel de-si zice "Rege" si te-au trimis la postaceala. :))

      Dar tu, saracu de tine, pe nepregatite, venisti tot cu lozinca aia de o folosesti la articolele unde-i vorba ca vreti sa furati bani repede dar nu va lasa tehnocratii. :))))

      PS. Si ce frumos visai ca esti platit la timp, bine si in $ ! ;)
    • +1 (3 voturi)    
      sigur (Joi, 3 noiembrie 2016, 11:58)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Singura competenta in domeniul evaluarilor costurilor de impact a ramas profesor doctor inginer Rovana Plumb, somitate de renume mondial in macroeconomie. Nush cum de n-au recrutat-o inca pe la banca mondioala sau pe la FMI sa le calculeze impactul la pomeni electorale.
  • -2 (14 voturi)    
    Populism electoral (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 23:22)

    Ion2050 [anonim]

    Dar asa au crescut salariile raportate la euro in Romania in ultimii 10 ani.
    Salarii mai mari, bani mai multi la buget, ca banii vin de la capitalul strain pana la urma. De ce la munca cel putin egala, platesc mult mai putin decat in tarile lor?
    • 0 (0 voturi)    
      Pai cum de ce? (Joi, 3 noiembrie 2016, 12:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ion2050

      Pen'ca angajatul e mai lenes si mai putin responsabil, pen'ca costurile cu salariile sunt mai mari, pen'ca infrastructura e mai proasta, pen'ca legislatia se schimba la 2 saptamini si ai nevoie de citiva angajati care sa urmareasca zilnic legea ca sa fii sigur ca nu o o incalci, pentru ca tre sai ai citiva angajati specializati in stat la cozi si depus bilanturi contabile si alte timpenii pe la primarie si finante. si tot asha. Toate astea reprezinta costuri. Si in plus, pentru ca la costuri egale orice firma prefera Londra, Paris, Munchen sau Amsterdam in loc de Bucuresti.
  • +7 (15 voturi)    
    Adio privati (Joi, 3 noiembrie 2016, 1:57)

    Robert M [utilizator]

    Astia au de gand sa distruga toate firmele din Romania prin masuri gresite.
    Fara privati vom ajunge cea mai saraca tara din Europa.
    • +1 (3 voturi)    
      Asta este exact pe gustul pedesereului! (Joi, 3 noiembrie 2016, 10:50)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Nu este un accident, masurile populiste ce dezechilibreaza bugetul sunt deliberate: partidul lui Ilici are tot interesul ca investitorii seriosi, precum renault sau Ford sa plece, iar Romania sa ajunga "cea mai saraca tara din Europa."
      Urmasii comunistilor stiu foarte bine sa gestioneze penuria, mizeria, nu belsugul!
      O tara cu ecominima in stare buna ar fi un dezastru pentru ei: cum sa mai pacalesti poprul cu sacosa electorala rosie?!
  • 0 (2 voturi)    
    De ce numai la bugetari?! (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:20)

    Metec [utilizator]

    Parlamentul nu a fost ales numai de salariatii bugetari, ci si de salariatii de la privat. Asadar, daca vor sa fie milostivi din buzunarul tuturor, sa ne mareasca salariile tuturor, nu doar celor bugetari! Sa dea, nene, salarii marite si celor de la corporatii, cu 15%! Sau ei o fac in continuare pe robinhuzii, ajutandu-i pe "saracii" bugetari... In cazul asta, de ce o fac intotdeauna inainte de alegeri?! Auzi, salariile majorate se vor plati "cu incepere de la data de 1 decembrie 2016"... Mita electorala din buzunarul public, votata de coruptii natiei! Ce tara, Doamne...
  • -2 (2 voturi)    
    Aiuriti si tehnocratii! (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:32)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Este ilegal ce-au facut comunistii in Parlament. Exista legi in acest sens, deci nici nu trebuie bagata in seama legea asta! Tehnocratii si opozitia comunistilor ar trebui sa ignore totul intrucat e neconstitutional.
    Cu cat se ambaleaza mai mult impotriva masurii demagogice, cu atat pierd mai mult la alegeri!
  • +1 (3 voturi)    
    Asta ce mai e? (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:36)

    M.aura [utilizator]

    "România intenţionează să împru­mute 500 mil. euro de la Banca Mon­dia­lă, pe o perioadă de 20 ani, la o do­bân­­­dă de circa 1,3%, suma urmând să fie ram­bursată într-o singură tranşă, în 2036.

    Sumele vor fi utilizate pentru fi­nan­ţarea deficitului bugetului de stat şi re­finan­­ţarea datoriei publice guver­na­men­tale, conform legislaţiei privind dato­ria publică. Deficitul bugetar va creş­te anul acesta până aproape de 3% din PIB ca urmare a ma­jorării sa­la­riilor bu­ge­tarilor.

    „România va semna un acord de împrumut cu Banca Internaţională pentru Reconstrucţie şi Dez­vol­tare, în va­loa­re de 500 de mili­oane de euro, po­trivit unui me­mo­­ran­dum discutat în şe­dinţa de guvern de as­­tăzi“.

    Dobânda pentru împru­mutul de la Banca Internaţională pen­tru Recon­struc­ţie şi Dezvoltare (care face parte din Grupul Banca Mondială), repre­zintă rata dobânzii EURIBOR la 6 luni, aflată în prezent la -0,2%, la care se adaugă o marjă fixă (marja indicativă actuală este de 1,5%)." (ZF)

    Cu toata cresterea economica ne imprumutam pentru salarii?
    • 0 (2 voturi)    
      Stiu ca intrebarea e retorica, dar nu ma pot (Joi, 3 noiembrie 2016, 11:27)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      stapani sa raspund la ea ! (De altfel scriu pt alde D-tru Coroian, vecinul nostru de la etajul inferior.)

      Imprumutul este necesar pt ca avem o crestere economica care nu-i bazata pe criterii sanatoase si durabile.

      Suntem precum un om corpolent care se catara in copac si fiecare creanga pe care calca pt a urca se rupe sub greutatea corpului sau si, deodata, constata ca deasupra lui nu mai sunt crengi de care sa se foloseasca pt a urca, dedesubt nu mai sunt pt a putea cobora, astfel incat este nevoit sa ramana agatat de trunchiul copacului, pana cand, sleit de foame si de sete, ramas fara puteri, se prabuseste si-si frange gatul.
  • -1 (7 voturi)    
    cresteri salariale (Joi, 3 noiembrie 2016, 10:22)

    DumitruCoroian [anonim]

    Pentru nesimtitii din guvernul naimit a creste salariile este imposibil . Bine ca ei au salarii . Domnii de la PDL+PNL dau dovada de o nesimtire crasa . Oare flamanda de Gorghiu traieste cu 1000 de lei pe luna ? Oare robotul de Busoi traieste cu 900 de lei pe luna ? Sunt dezgustatori ei si presedintele platit de altii sa ne distruga !
    • -1 (5 voturi)    
      Salariile se dau pe munca (Joi, 3 noiembrie 2016, 11:01)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui DumitruCoroian

      nu pe nevoi. Daca se doresc cresteri in sectorul bugetar trebuie sa creasca productivitatea, plus valoarea adusa. Si dati afara cei lenesi si hoti ! Altfel e mita curata in complicitate cu sindicatele. Intreaba-l pe seful tau de sindicat ce venituri are si apoi vorbeste de altii.
    • +1 (3 voturi)    
      stai oleak bre (Joi, 3 noiembrie 2016, 12:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui DumitruCoroian

      Salariile se dau pe munca prestata. daca te crezi mai competent ca flaminda de Gorghiu, inscrie-te in pnl, condideaza la sefie si vezi de te alege lumea. Daca vrei euro-parlamentar, candideaza si vezi daca te alegi. Dar sunt meserii in privat unde se cistiga clar mai bine decit in parlamentul romaniei: IT, consultanta financiara, management, inginerie, etc. Iar daca nu gasesti de munca la noi, acu ai dreptul sa-ti cauti un job bine platit in orice tara UE. Cin te opreste sa-ti pui in valoare calitatile pentru un job bine platit??? Aaaa nu stii sa faci nimic si speri sa-ti de astatul 2000 de lei ca sa tai frunze la ciini prin vrun ghiseu la primarie? Asta e altceva. Si in final, nu e nimeni obligat sa traiasca cu salariu de 1000 de lei in conditiile in care e in stare sa cistige mai mult.
  • +1 (5 voturi)    
    DE 2 LEI (Joi, 3 noiembrie 2016, 11:02)

    jidanul [utilizator]

    D-na ministru Dragu, ati fost, sunteti si veti doar un ministru de "2 lei" si din cauza asta nu ne sunteti "draga". Nu ati gasit solutile si variantele economice si financiare care sa creasca calitatea vietii romanilor, nu ati eliminat privilegile, abuzurile si discriminarile salariale din sistem, nu ati facut o lege a salarizarii unitare, nu ati achitat obligatile si datoriile Statului Roman fata de cetatenii romani din Romania si nu ati respectat drepturile omului adica si ale romanilor, de fapt, nu ati facut nimic, cea ce arata ca sunteti tehnoratata, ca de altfel tot "guvernul meu" condus de Julien, o dramada de tehnoratati. Un tehnocrat adevarat, un specialist, un profesionist, trebuia sa rezolve, neconditionat, aceste probleme. Restul sunt bla-bla-uri. Asa ca faceti ce a facut si fosta dvs. colega (ministru muncii) si carati-va si continuati linsul clantelor la Bruxelles.
    • 0 (4 voturi)    
      maI postacescu (Joi, 3 noiembrie 2016, 13:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      1. daca ramai la meseria de postac platit, asteptind sa vina un ministru si sa-ti creasca nivelul de trai, vei astepta la infinit. daca vrei s-o duci mai bine, apuca-te de invatat ceva ce se cere pe piata muncii si e platit bine.
      2. legea salarizarii trebuie facuta de parlament, nu de guvern. Asha ca daca vrei sa injuri pe cineva aici, mergi la nen'tu Dragnea si la nen'tu tariceanu si intreba-i de ce tot dau legi aiurea care maresc salariile diverselor categorii de bugetari, in loc sa isi consume energia cu o lege a salarizatii unitare, care sa creeze echitate in sistem. Ce zici, ai curaj? Sau ti-e frica ca-ti pierzi jobul de postac?
      3. datoriile statului fata de cetateni, alea din 2008 generate de legi ale salarizarii date cam in acelasi stil ca si acum, n-au fost aplicate de nici un guvern de pina acu, pen'ca nu sunt bani. Daca nu amcrezi, intreaba-te de ce n-a facut asta cel mai cinstit guvern din romania, condus de romanul cel mai mindru ca e roman.
      4. vad ca pentru tine tehnocratul e ceva rau, nu da salarii la oameni ca dragnea, vine cu tot felul de explicatii complicate, cere cite ceva in schimb, nu e de-al nostru...
      5. Conceptul tau despre specialist si profesionist e in mod evident gresit. Specialistul nu e cineva capoabil sa rezolve orice, neconditionat. Nu e magician. Specialistul e ala ca in momentul incare ii dai sa rezolve ceva, iti spune in ce timp poate rezolva si cu ce resurse. Da' tu probabil esti invatat cu specialistii de pe vremea lui nea Nicu, carora daca li se cerea 14 tone la hectar, 14 tone raportau.
      6. La Bruxelles relatia sef - subordonat nu se desfasoara prin lins crantele, chiar sa vrei sa aplici metoda asta nu vei reusi, pentru ca acolo seful nu e unul cu 4 clase si 5 doctorae care isi alege subordonatii dupa cit de tare il lauda. Tipul asta de relatie sef-subordonat e doar in lumea a 3-a, unde promovarea in functii nu se face pe criterii meritocratice, ci pe criterii de pile,cunostinte si relatii.
      • -1 (3 voturi)    
        Pentru bogdan1477 (Joi, 3 noiembrie 2016, 14:47)

        jidanul [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Oricat as incerca, n-am ce sa inteleg din ce spui tu. Daca as incerca sa-ti detailiez ce am vrut sa spun nu ar fi spatiu suficient, dar incerc sa punctez o mica parte din probleme. Este normal ca intr-un an de zile sa nu-ti achiti, ca stat, datoriile catre persoanele fizice si furidice din tara ? Crezi ca toate domenile economico-financiare si sociale pot fi sustinute cu taxe si impozite din salarii de 300-500 de euro sau din pensii de 100-300 de euro ? Crezi ca se poate face un plan multianual, sa zicem pt. drumuri judetene care sa fie sustenabil cu taxele si impozitele astea din salariile si pensiile din prezent ? Crezi ca vreo firma romaneasca poate rezista in fata unei multinationale, in cazul in care are nevoie de un credit, firma romaneasca ia creditul cu DAE 5-7%, intr-un caz fericit si multinationala ia creditul cu un DAE de 1% ? Crezi ca exista in lume tari bogate fara veniturile cetatenilor sai sa fie, cel putin decente ? Ia salariul unui roman obisnuit si ia vezi de cate ori poate platii ub bilet la un spectacol de teatru, de opera, la un film, sau la un meci de fotbal si sa-si mai plateasca si cheltuielile casei si traiul de zi cu zi si facturile, oare ii ajunge un salar de 2000-2500 de lei ? Eu as zice sa te informezi corect, sa te apuci sa calculezi si sa fi atent ce scrii. Apropos de "tehnocratul e ceva rau" tehnocratul nu e ceva rau dar, trebuie sa fie in mod real tehnocrat, iar intr-un an de zile niste tehnocratii adevarati trebuiau sa faca, macar, o lege a salarizarii viabila si aplicabila. Asta asteptam eu de la tehnocrati, programe, planuri de finantare, legi, prioritizari, un pic de inovatie, un pic de administratie europeana. Tehnocratii sunt buni dar, nu in guverne. Sunt buni de pe la nivelul secretarilor de stat in jos si chiar cel mai bine pe posturile de sub nivelul secretarilor de stat. Au facut ceva din toate astea ? Nu, n-au facut. Si lasa-ma cu "mai postacescu" ori n-ai auzit de libertatea de exprimare sau schimbul de opinii.
        • +1 (1 vot)    
          O singura observatie la critica pe care (Joi, 3 noiembrie 2016, 15:36)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

          o faci guvernului tehnocrat, vis a vis de asa-zisa lui incapacitate de a face o noua lege a salarizarii, (unitare subliniez eu).

          Nici un guvern din lume nu va putea da o lege cadru a salarizarii, cata vreme, parlamentul, aproba legii de salarizare (speciale sau nu), a unor categorii diverse de bugetari, legi de creare de sporuri salariale (speciale, ori ordinare), cata vreme, parlamentul adopta legi speciale (sau nu) privind pensionarea unor categorii de bugetari si care dau peste cap legile de salarizare abia votate, care la randul lor dau peste cap intreaga filosofie a unei legi de salarizare unitare.

          Este bine stiut ca daca aceste legi de salarizare si pensionare date pt diverse categorii de bugetari apuca sa intre in vigoare, salariile si pensiile acolo stabilite reprezinta un drept castigat, asupra caruia nu se poate -in principiu - reveni.

          Iar acest lucru determina reluarea constructiei Legii cadru de salarizare unitara.

          Pari un tip inteligent, nu ai cum sa nu realizezi ca Guvernul Ciolos nu putea scrie o astfel de lege in atare conditii.

          PS. Ponta de aceea nici nu s-a grabit sa trimita el in Parlament un proiect de lege de salarizare unitara, intrucat stia ca odata votata o astfel de lege, se termina cu dezmatul pomenilor electorale constituite prin multitudinea de legi speciale de salarizare si pensionare !

          PPS. Din aceasta cauza nici in Parlament nu a existat , nu exista si nu va exista apetenta necesara elaborarii unei astfel de legi NEVER !
        • 0 (0 voturi)    
          nici nu ma asteptam sa intelegi prea multe... (Vineri, 4 noiembrie 2016, 10:24)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

          1. ai mdreptate in ce priveste arieratele. asta e o mare mirlanie a statului, se intimpla din '90 incoace si e folosita ca arma politica impotriva celor care au obraznicia sa participe la licitatii fara sa fi dat spaga inainte.
          2. A spune ca trebuie salarii mari la bugetari ca sa aiba statul de unde colecta taxe, e ca si cum ai incerca sa misti barca inainte din interiorul ei. Intii trebuie ca sectorul privat sa produca mai mult, dupa care din banii adunati sa se dea salarii la bugetari. Nu imprumutindu-te cu 1 miliard ca sa primesti inapoi 400 mil din ei la buget. E matematica de gimnaziu...
          3. In fata unei multi-nationale poate sta o alta multi-nationala. O firma mica nu se bate cu multinationala, ci ofera un serviciu complementar, speculeaza o nisa pe care ala mare n-o poate acoperi. Si asta se intimpla in toata lumea. N-ai cum iti face butic linga carefour care vinde aceeasi marfa. Dar poti sa-ti faci un aprozar cu fruncte si legume de calitate, si vei avea cumparatori suficienti care sa prefere o rosie adevarata, un mar be bune, sau chiar o portocala de calitate. Cam asta e ideea.
          4. legea salarizarii unice, ca orice lege, e atributul parlamentului si nu al guvernului. Guvernul poate cel mult propune, dar cu un asemenea parlament era oricum pierdere de vreme. Si apropos, legea salarizarii unitare e prin parlament pe undeva (daca nu e cumva deja votata si blocata de normele de aplicare), de pe vremea primului guvern Boc. Daca tot te dai asha citit, macar chestii din astea de bun simt ar trebui sa stii. Parlamentul face legi, iar guvernul le respecta. Inclusiv legea bugetului e votata de parlament.

          Salariul bun e un efect al organizatii statale si al calitatii salariatilor, nu o conditie apriorica. Doar ca omul lenes si needucat prefera sa se plinga cum nu-l lasa capitalistii hulpavi sa cistige mai mult, in loc sa se uite peste gard la aia care o duc bine, sa vada ce au aia in plus si sa incerca sa-i copieze.