Articol actualizat

UPDATE: Guvernul a discutat modificari la legea evaziunii fiscale: cei care fac evaziune sub 50.000 de lei si platesc prejudiciul integral pana la primul termen al procesului scapa de dosar penal

de C.P.     HotNews.ro
Miercuri, 23 noiembrie 2016, 9:02 Economie | Finanţe

Guvernul a discuta in sedinta de astazi, in prima lectura, un proiect de modificare a legii evaziunii fiscale, potrivit informatiilor HotNews.ro, confirmate de ministrul Anca Dragu la finalul sedintei de guvern. Un draft al proiectului de OUG, obtinut de HotNews.ro, arata ca una dintre prevederi era ca daca un faptuitor plateste integral prejudiciul provocat de o fapte de evaziune fiscala, ANAF e obligat sa renunte la plangerea penala. Ministrul Dragu a spus insa ca guvernul nu a discutat o astfel de prevedere.

Anca Dragu a mai spus ca o prevedere a proiectului arata ca cei care fac evaziune sub 50.000 de lei si platesc prejudiciul integral pana la primul termen al procesului scapa de dosar penal. "Daca pana la primul termen persoana care este acuzata de evaziune fiscala de pana la 50.000 de lei plateste suma cu toate penalitatile, o singura data, practic dosarul se inchide", a declarat Dragu. Pentru cei care fac evaziune de peste pragul de 50.000 de lei se aplica prevederile Codului Penal, a spus ministrul, intrebata daca exista prevederi in proiectul de act normativ prin care marii evazionisti ar putea fi iertati de raspunderea penala in cazul in care ar plati integral prejudiciile.

UPDATE 9.35: Citeste un draft al proiectului de OUG, realizat de Ministerul Finantelor, obtinut de HotNews.ro. Precizam ca e posibil ca in textul final sa apara modificari. Proiectul are doua mari prevederi. Prima e instituirea unui prag de 20.000 de euro al prejudiciului - sub aceasta suma evaziunea fiscala nu mai e considerata infractiune. A doua prevedere are un impact mult mai mare: daca un faptuitor plateste integral prejudiciul provocat de o fapte de evaziune fiscala, ANAF e obligat sa renunte la plangerea penala.

Proiectul de ordonanta nu a fost pus in dezbatere publica pana la ora publicarii articolului. Imediat ce va fi pus in dezbatere, vom reveni cu amanunte.

Astfel, ordonanta de urgenta ar putea elimina obligativitatea ca ANAF sa faca plangere penala pentru orice suspiciune de evaziune fiscala, indiferent de marimea evaziunii. Scopul modificarii ar fi ca in cazurile de mica evaziune sa nu mai existe plangeri penale, astfel incat instantele sa fie degrevate de mii de dosare, iar eforturile autoritatilor sa fie indreptate spre recuperarea prejudiciilor. Ramane de vazut care vor fi pragurile impuse de noua legislatie si cum va fi definita mica evaziune.

UPDATE 9.35: Iata cum arata un draft al proiectului de OUG. Precizam ca e posibil ca in textul final sa apara modificari:

Legea nr. 241/2005
pentru prevenirea si combaterea evaziuniifiscale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 672 din 27 iulie 2005, cu modificarile ulterioare, se modifica si se completeaza, dupa cum urmeaza:
1. La articolul 2, dupa litera g) se introduce o noua litera, lit. h), cu urmatorul cuprins:
¬h) prejudiciu¬suma impozitelor, taxelor, contributiilorsi a altor sume datorate bugetului general consolidat si a dobanzilor aferente acestora.¬
2. Dupa articolul 9 se introduce un nou articol, art. 9ᅡ,cu urmatorul cuprins:
¬Art. 9ᅡ
(1) Faptele prevazute la art. 8 si 9, sunt considerate infractiuni numai daca valoarea prejudiciului este mai mare de 20.000 de euro, inclusiv, in echivalentul monedei nationale la data emiterii actului constatator.
(2) Pentru infractiunile prevazute la art.8 si 9, actiunea penala se pune in miscare numai la plangerea prealabila a organului fiscal. Organul fiscal retrage plangerea prealabila daca prejudiciul este achitat integral de faptuitor.¬


Context:

Presedintele Administratiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF), Dragos Doros, spunea pe 18 octombrie ca "suntem in proces sa modificam, suntem in dialog cu Ministerul Justitiei, cu Ministerul Public, cu Parchetele Generale precum si celelalte divizii ale Parchetului din Romania sa facem in asa fel incat legislatia din Romania sa permita o mai usoara investigare a potentialelor infractiuni. Vreau sa apar inspectorul fiscal in sensul in care legislatia din Romania in acest moment obliga inspectorul fiscal sa faca o plangere penala de cate ori are o suspiciune. Atunci aceasta prevedere destul de laxa si de larga cuplata cu practica noastra care de cativa ani este mai incisiva pe domeniul acesta duce si la exagerari. Si pe noi ne deranjeaza. Avem foarte multe plangeri penale care stau in nelucrare la Parchete si asa nu e ok" (sursa: Capital).

¬Este in interesul nostru si al contribuabilului care face obiectul acelei plangeri penale sa se lamureasca repede ca sa poata sa isi continue activitatea, sa incasam sumele la care ne gandim si sa se aplice sanctiunile asa cum decide instanta de judecata. Suntem in proces de modificare a legii evaziunii fiscale si a altor proceduri care sa rezulte intr-un curs al evenimentelor mai facil, mai rapid si care sa urmareasca banii, nu hartiile. Ne gandim din perspectiva statului cat de mult costa sa instrumentezi o plangere penala care sa ajunga in instanta si sa aiba o decizie. Acesta este un principiu care nu a fost avut in vedere pana acum si acum ne uitam la aceste costuri ale statului, la resursele care se cheltuiesc si la ce rezulta din asta. Sper ca pana la sfarsitul anului sa se intample, suntem in faze inaintate ale procesului si obiectivul este sa diminuam semnificativ stocul de plangeri penale si sa ne ducem catre bani", a mai spus seful Fiscului.

Si ministrul Finantelor, Anca Dragu, a declarat saptamana trecuta ca "sunt cateva modificari la legea privind combaterea evaziunii. Vom avea acest proiect aprobat in maxim doua saptamani. Il vom pune in consultare publica probabil saptamana viitoare" (sursa).












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
16031 vizualizari
  • -1 (19 voturi)    
    Nu exista mica evaziune fiscala (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 9:17)

    Marius_23 [utilizator]

    O firma mica de cartier poate cel mult sa faca "evaziune" de ordinul sutelor de lei pe luna . Banii respectivi se cheltuiesc pe traiul de zi cu zi deci sunt taxati . Alimente la un mare magazin, benzina, medicamente daca ai nevoie, incalzire, etc, toate se taxeaza .
    Discutam cu o cunostinta si ziceam domnule firmele mari care ocolesc plata profiturilor si-si tranfera in alte tari banii sunt mai rai decat hotii . Pentru ca un hot daca-ti fura 100 de lei din buzunar ii reintroduce in circuitul economic local sau national .
    Este mai bine sa stam pe "social" ?
    • +4 (4 voturi)    
      micul evazionist in actiune (Joi, 24 noiembrie 2016, 10:07)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

      Am auzit argumentatia asta la greu... Deci pe voi ar trebui sa nu va mai controleze nimeni, ca oricum o duceti rau si n-aveti bani. Pai pe logica asta... si ala cu salariu mic, de ce sa mai plateasca impozite, ca si el cumpara piine la care plateste TVA, bilete de autobuz care contin tva, si Dacia lui consuma benzina, si tot asha. Micul hots ne explica ce rau ii e lui si cum e moral sa fure... tipic romanesc.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu te stresa ca nu face bine la sanatate (Joi, 24 noiembrie 2016, 14:30)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Sub 10% este venitul din firma, nu traiesc din activitatea firmei . De cand am firma platesc lunar carti de munca si impozite, in timp ce bisnitarii din oras mi-au pagubit firma cu sute de mii de lei sub ochii "ingaduitori" a statului roman . Cine este hotul ?
        Am scapat de tirania statului roman care si-a condamnat populatia la saracie prin indolenta si coruptie, maine daca-mi inchid firma eu nu am aproape nimic de pierdut din punct de vedere financiar .
        In Romania s-au furat din 89 incoace circa un trilion de euro declara un angajat al ONU . Daca 90% din firmele din tara ar fi la fel de corecte precum firma mea am fi deja departe .
        Eu mi-am deschis firma nu ca sa ma imbogatesc in stil barbar suv si vila . Mi-am deschis firma pentru ca am lucrat la randul meu la o firma si am vazut ca oamenii merita mai mult, ca se poate mai bine .
      • +3 (3 voturi)    
        Acum cativa ani am avut un control (Joi, 24 noiembrie 2016, 15:17)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Da domnule poftiti inauntru, buna ziua ! Ce doriti sa va arat ? Peste 100.000 de bonuri fiscale, trei carti de munca, impozit la zi, intrare marfa de cateva zile de atunci am vandut din ea cu acte desigur poftiti facturile . Intrari iesiri, au numarat tot ce era in firma, am avut acte pe absolut toate si cand au iesit m-au felicitat si mi-au zis ca ar fi bine sa fie toate firmele asa .
        Eu sunt suficient de inteligent sa stiu ca daca ma imbogatesc doar eu nu am facut nimic . Am marit doar diferenta evidenta dintre bogati si saraci, nu am facut nimic bun pentru societate . De aceea am platit taxe si impozite dar statul roman are obligatia deci nu e rugaminte sa elimine concurenta neloiala si marile furturi sa fie preintimpinate pe cat posibil si stopate cat mai rapid nu dupa ani sau zeci de ani atunci cand prejudiciile se ridica la sume colosale .
        Domnule nici asa sa fi fraier la nesfarsit si statul roman sa nu combata cu toata forta bisnitarii, firmele care lucreaza la negru si coruptia din sistemul de stat . Un vecin de-al meu si-a facut o casa in care s-a mutat deja, firma lui e pe zero si are un singur angajat . Eu am dat banii de casa la stat sub forma de taxe si impozite deci astept ca statul sa nu fie furat si sa-si faca treaba . Asa cum un om investeste intr-o casa si nu vrea sa fie pradata de hoti pe si mine ma intereseaza in mod special ca banii pe care-i platesc luna de luna sa nu fie furati si sa ajunga unde trebuie .
        Prin faptul ca statul nu combate munca la negru un numar restrans de firme sunt obligate sa plateasca si pentru celalalte, statul are in mare cam aceleasi cheltuieli indiferent de numarul de firme de pe piata .
        • 0 (0 voturi)    
          asta e altceva (Vineri, 25 noiembrie 2016, 14:35)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

          Statul e inca in mare parte reprezentantul mafiei numita pompos putere politica. Si are tot interesul sa pastreze sistemul asha, ca sa il controleze. Niste firrme independente nu mai trebuie sa joace cum le cinta politicul sub amenintarea ca daca nu, vine controlul.
          De prin 2004 incoace, totusi cite ceva s-a mai schimbat. Nu mai vine politicianul la firma sa-ti ceara sponsorizare ca altfel vin contralele, si tot gasesc ele ceva pin la urma, evaziunea a mai scazut, munca la negru la fel. Mai e mult de munca, pentru ca sistemul corupt a adinc infipt in societate, dar ghidati cu batul de la spate de UE si SUA, vom ajunge si la reducerea copuptiei la nivel de exceptie si nu de regula.

          Dar asta e altceva decit sa nu respecti al rindul tau legea, justificind ca oricum si ceilalti fura. Si ca oricum platesti suficiente taxe pe consum...
  • -4 (30 voturi)    
    La fel de nemernici ca si PSDistii (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 9:46)

    Adri70 [utilizator]

    Si astia, la fel ca toti ceilalti: Legi in favoarea smecherilor, hotilor si a infractorilor. Rusine!
    • +11 (19 voturi)    
      Corect pana la Dumnezeu si inapoi (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 10:10)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      Am lucrat corect dar am depasit intr-un an plafonul de 35.000 de euro si am trecut la plata TVA . Am avut marfa pe stoc de cateva zeci de mii de lei pe care a trebuit sa mai platesc odata TVA desi am platit taxa la achizitia produselor .
      Am fost local, am facut sesizare la "centru", nimeni nimic, e lege si gata . Pai cum lege domnule sa platesti de doua ori aceasi taxa pe aceasi marfa ?
      Am crezut ca daca esti corect si statul te apara de abuzuri si functionarii iti acorda respect . Imi pare rau ca nu mi-am pus deoparte banii platiti la stat in cei peste 15 ani de cand lucrez .
      M-am lecuit de corectitudine in relatia cu statul .
      • 0 (2 voturi)    
        corectitudinea... (Joi, 24 noiembrie 2016, 10:14)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

        Corectitudinea e in primul rind un mod de respect fata de tine insuti. Faptul ca statul e incorect si legile-s aiurea nu-ti rezolva tie problema de moralitate a furtului. Ala care fura se numeste hots si atunci cind fura de la un om cinsitit si cind fura de la alt hots.
        • 0 (0 voturi)    
          Daca statul m-a furat (Joi, 24 noiembrie 2016, 14:53)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          De ce nu a intrat nimeni in puscarie ? Cum ma tot ameninta cineva de pe forum ca ma face coleg de puscarie cu nu stiu ce politician ?
          • -1 (1 vot)    
            pai au mai intrat la puscarie (Vineri, 25 noiembrie 2016, 14:37)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

            Vezi si la televizor, vezi si pe site la DNA. Doar ca coruptia e inca prea mare si DNA-ul prea mic pentru a-i ridica pe toti de-odata. Dar incet, incet, vine rindul la toti.
            Inca sunt probleme de legislatie, inca se recupereaza deficitar pagubele, dar la puscarie e plin de afaceristi de carton si de parlamentari.
        • +1 (1 vot)    
          Topaze (Joi, 24 noiembrie 2016, 15:02)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Imi pare rau, am ajuns la concluzia ca in viata oricine intreprinde o actiune trebuie sa se astepte si la o reactie, sunt o fiinta vie nu ceva abstract . Dai cu pumnul dau cu pumnul . Ma respecti te respect . Si asa mai departe .
          • +1 (1 vot)    
            da dar... (Vineri, 25 noiembrie 2016, 14:43)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

            Daca eu dau un pumn, tu raspunzi cu inca unul, eu la fel, si tot asha, in final unul dintre noi probabil va muri sau macar va ajunge infirm. Si daca aplici de suficiente ori tipul asta de reactie la pumnul primit, la un moment dat, probabilistic vorbind, vei ajuge si tu in postura de victima.

            E mai inteligent ca daca primesti un pumn sa faci plingere la politie si sa-l chemi in judecata pe agresor. In felul asta ai inchis cercul intr-un mod in care nimeni nu moare. Fix de aia s-au si inventat judecatoriile, ca sa transeze ele conflictele ...
    • +5 (9 voturi)    
      La cat au furat multi functionari din statul roman (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 10:42)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      De dupa 89 incoace cred ca ar trebui anchetati pentru subminarea economiei nationale .
      Dau banii la stat ca stie statul ce sa faca cu ei . RISIPA TOTALA, JAF TOTAL .
    • +3 (13 voturi)    
      pai eu ce tot zic (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 10:46)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      dar ma iau astia de pe aici de pesedist sau antenist.
      Aceasta noua modificare este in favoarea hotilor care cand cand vor fi prinsi vor scapa basma curata. RUSINE. Sunteti penibili.
      • 0 (4 voturi)    
        Am pierdut zeci de mii de lei (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 12:28)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        Pentru ca statul a lasat "bisnitarii" sa vanda produse furate direct din TIR . Cine este hotul la urma urmei ?
        • 0 (2 voturi)    
          Rectific (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 13:14)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

          Pe an .
    • +11 (13 voturi)    
      Numai cand iti vine un functionar impertinent (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 10:50)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      In control iti dai seama cam cui platesti taxe si impozite si cam ce soarta o sa aiba banii platiti cu greu luna de luna .
      Mi-a venit unul mai demult in control si imi batea apropouri . I-am zis domnule va dau cheile de la afacere si tot ce inseamna ea, investitie, marfa, clientela, tot, ca sa o administreze statul roman . S-a schimbat la fata, pai ca nu ca sa vedeti ...
      • -1 (1 vot)    
        felicitari HN (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 22:34)

        subcultura [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

        articolul si-a atins tinta, doamna ministru s-a speriat si a intors-o ca la Ploiesti fata de prevederile din proiectul scurs pe surse (blink blink).

        se vede limpede cam cata (zero) putere au si ministrul si seful ANAF in fata sistemului din ANAF,
    • +7 (9 voturi)    
      e vorba aia (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 11:33)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      nu vine controlul fara sa gaseasca ceva. acel "ceva" e teoretic evaziune.
      pe vechea formula, ANAF facea plangere penala din orice, nici macar nu se putea merge in instanta la contestatie pentru ca era totul suspendat pana la solutionarea plangerii penale. Firma era in aer.

      Pe noua formula, statul incaseaza rapid acel "ceva" , dupa care firma poate macar sa isi foloseasca dreptul constitutional de a contesta suma si a lasa instanta sa se pronunte (uneori pe multele bazaconii ale inspectorilor).

      daca statul are o problema, vezi 2 fosti sefi ANAF dupa gratii pt trafic de influenta si abuz in serviciu, atunci ar trebui sa ia masuri sa le rezolve, nu sa transforme in posibili infractori majoritatea firmelor din tara cum face acum
      • +2 (8 voturi)    
        Asa e (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 12:16)

        EuIoan [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        Au angajat numai cretini in ultimul timp . S-au dus acolo crezand ca vor lua spaga ca cele trei generatii dinaintea lor si acum sunt frustrati si speriati .
        Premisa de vinovatie pluteste peste toti antreprenorii romani pentru ca un cretin considera ca daca nu ai foi de parcurs ( ca nu ai personal sa iti faca ) ,etsti evazionist .
        Sunt sute de exemple hilare in care oameni care platesc zeci de mii de lei lunari au dosar penal pentru gainarii , in timp ce corporatiile ne iau tot si nu platesc nimic .
        • +3 (7 voturi)    
          mestere (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 13:29)

          jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui EuIoan

          daca nu ai bani de foi de parcurs, poate ca...NU trebuie sa faci afaceri...nu sunteti toti obligati sa fiti patroni daca nu va permiteti!!
    • -2 (6 voturi)    
      Postacule (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 12:10)

      EuIoan [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      Sluga corporatiilor sau bugetar .

      Ce hot e ala ma , care a evazionat pana in 20000 ? Stii de ce evazionat ? Ca se bate cu Carrefour . Si ca sa ai tu tigari langa casa , si sa iti vanda lapte ...nu de doua ori cat in Carrefour , nu a platit taxe . Banii nu ii are el . Ii ai tu in buzunar .
      • +1 (3 voturi)    
        mestere (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 13:29)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui EuIoan

        nu sunteti toti obligati sa va faceti patroni daca nu va permiteti!!!
    • 0 (0 voturi)    
      asta incerci tu sa induci... (Joi, 24 noiembrie 2016, 10:12)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      PSD nu prezinta proiecte de legi in prima lectura, nu face publice posibile modificari legislative. Ei doar dau ordonanta si gata. Deci exista o diferenta...

      Cit despre prevedere in sine, nu vad de ce ar fi rea, atit timp cit se asigura ca nu devine rentabil sa incalci legea. In primul rind se plateste datoria si PENALITATILE. Iar tu in mod sigur nu stii cit sunt penalitatile. Daca suint suficient de mari, problema e rezolvata. Daca nu, se pot veni cu masuri de descurajare suplimentara, financiare sau nu. Oricum ar fi, ideea de baza e urmatoarea: statul iese in avantaj daca recuperarea datoriei se face benevol decit daca se judeca citiva ani cu fiecare firmulita care datoreaza citeva mii de euro.
  • +11 (27 voturi)    
    O prostie (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 9:58)

    CezarN [utilizator]

    Prevederea ca ANAF nu mai face plangere penala daca evazionistul plateste integral prejudiciul.

    Asta nu face decat sa-i stimuleze pe TOTI agentii economici si pe administratorii/patronii lor sa INCERCE sa insele statul. Ce au de pierdut? In cel mai rau caz platesc statului ceea ce oricum ar fi trebuit sa plateasca, insa, daca le reuseste smenul, s-au ales cu banii.

    In sens invers, asta ar insemna ca statul, de exemplu, sa nu mai plateasca pensiile deloc(macar sa incerce lucrul acesta), si, in caz ca pensionarul cere explicit pensia, atunci statul i-o da(fara nicio penalizare, fara nicio pedeapsa). Dar daca nu, asta este, statul ramane cu banii.
    • 0 (10 voturi)    
      aici nu iti dau dreptate (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 10:27)

      #SCHIMBARE [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      plata prejudiciului se va face 100% cu tot cu dobanzi/penalizari etc ... deci nimeni nu se va apuca sa nu plateasca stiind ca va plati de 2-3 ori mai mult
      • 0 (10 voturi)    
        Povesti (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 10:50)

        OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui #SCHIMBARE

        Ai o logica de gargaragiu:

        1) Acum - evazionistul fura - DACA il prinde i se face plangere penala + banii inapoi + penalitati

        2) Tu spui ca daca stie ca POATE fi prins si va trebui sa dea banii inapoi si penalitati FARA PENAL - atunci NU VA MAI FURA.

        Ma lasi ?

        Pe logica astora ca tine din 90 incoace aud ca daca scadem impozitele/taxele nu se va mai fura !!!

        stii cat aveam impozitul pe profit in 90 pana spre 2000 ? 45% si ICM 5%

        Apoi 25% si TVA 22%

        Apoi 18% si TVA 19%

        Acum TVA 5/9/20.

        Si ? S-a oprit careva din furat ?

        Nu tataie! Solutia este GLONTUL.
        • +1 (5 voturi)    
          Daca tot platesti ca nebunul si nimic nu e de cali (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 11:03)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

          Tot platesti ca nebunul luna de luna si constati ca drumurile nu sunt bune, trotuarele sunt jalnice, daca ai o problema medicala esti aproape fortat sa-ti platesti integral cheltuielile, despre ce vorbim ?
          Statul are foarte multi bani pe mana, sa-i administreze ca si un privat .
          Omu, cand ai firme care te fura cu sute de milioane de euro in cativa ani si tu ca si stat te faci ca nu vezi vii la mine sa butic sa-ti acopar eu gaura ?
          Singura solutie pentru multi angajati corupti de la stat ar fi GLONTUL .
          • +2 (6 voturi)    
            Mda (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 11:12)

            OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui Marius_23

            Subiectul era evaziunea. Dar de obicei evazionistii o dau pe ”ba pe-a matii” si deviaza de la subiect.

            PS. Da, glontul si pt functionarii corupti. Dar stii ce este interesant ? Astia fac pereche cu privatii: fura la CJ la un drum - intotdeauna este cel putin o firma privata partas (constructori, furnizori etc)
            • -3 (3 voturi)    
              Adica daca eu constat ca statul ma fura (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 11:33)

              Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

              Trebuie sa fiu cinstit in continuare in relatiile cu el, nu ?
              Chiar daca "organele" nu sunt incriminate penal pentru ca nu observa furturi de ordinul sutelor de milioane de euro eu numesc asta furt, este imposibil sa faci ilegalitati de ordinul milioanelor de euro fara ca cineva din stat sa nu aiba cunostinta . Deci statul ma fura, eu sa fiu corect, nu ? Daca parintele tau este alcoolist tu trebuie sa dai bani in casa ca sa-si cumpere alcool ?
              • +1 (3 voturi)    
                Asa ? (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 12:00)

                OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui Marius_23

                Tovarasul Severin, actualmente ocnas, spunea ca daca o lege este incalcata de mai multi hai sa schimbam legea.
                Asta spui si tu vad.

                Sper sa va simtiti bine amandoi. Acolo!
                • -1 (3 voturi)    
                  Eu spun sa platesti dar sa stii ce se intimpla cu (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 13:20)

                  Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

                  Banii .
                  Daca o parte nu-si indeplineste partea de ce ar fi obligata a doua sa plateasca ?
                  Nu as lucra la stat nici daca cineva m-ar ameninta cu amputarea unui brat . Am avut ocazia, este un sistem INFECT .
                • -2 (2 voturi)    
                  Eu spun sa platesti dar sa stii ce se intimpla cu (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 13:20)

                  Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

                  Banii .
                  Daca o parte nu-si indeplineste partea de ce ar fi obligata a doua sa plateasca ?
                  Nu as lucra la stat nici daca cineva m-ar ameninta cu amputarea unui brat . Am avut ocazia, este un sistem INFECT .
                • -2 (2 voturi)    
                  La fel cum tu nu poti sa fi obligat (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 13:27)

                  Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

                  Sa platesti un serviciu de proasta calitate sau o marfa defecta la fel nici cetatenii nu pot fi obligati sa plateasca impozite si taxe daca statul nu este capabil sa administreze banii si sa evite marile furturi .
                  La multi ani si tie !
                • -2 (2 voturi)    
                  Sunt de acord sa platesc taxe si impozite la leu (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 13:30)

                  Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

                  Dar si statul sa-mi plateasca cateva sute de mii de lei pe care le-am pierdut datorita bisnitarilor care vand de zeci de ani in centrul orasului marfuri furate din tiruri .
                  Jucam la egalitate daca e sa jucam .
              • -1 (5 voturi)    
                JFK (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 13:29)

                toxx [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

                nu te intreba ce face tara pentru tine, intreaba-te tu ce poti faci pentru tara ta.

                din cauza astora ca tine suntem unde suntem.
                • 0 (2 voturi)    
                  Daca-ti place sa fi bataie de joc nu ai decat (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 14:36)

                  Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui toxx

                  Pai daca nu poti sa reusesti cu o afacere corecta in timp ce bisnitarii vand marfuri furate la 50% din pret te intrebi de ce mai platesti statul efectiv .
                  Nu asa .
                  O firma din acelasi domeniu de activitate si-a deschis un punct de lucru . A durat doua luni si a inchis . Apoi am vazut ca au facut ceva contracte cu dedicatie, preturi mult mai mari decat ale mele la calitate cu toate modestia este greu sa ma intreaca, eu lucrez de luni pana duminica si sunt pasionat de ceea ce fac . Pai numai bisnitarii si combinatorii sa faca bani ? Statul unde este ?
                  Am ajuns la concluzia ca muncind corect este aproape imposibil sa reusesti .
        • -1 (3 voturi)    
          Dau 80% la stat dar sa am calitatea vietii (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 12:03)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

          ATAT .
        • -2 (2 voturi)    
          Taxele si impozitele trebuie platite pentru oameni (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 12:19)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

          Nu pentru hoti . Cam ce face statul roman ?
    • +1 (3 voturi)    
      prejudiciul include si penalitati (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 10:41)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      incat poate sa fie dublu fata de suma care s-at fi platit la termen
      • 0 (6 voturi)    
        Tot nu-i bine (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 11:42)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

        Tot nu-i bine, caci asta este ceea ce evazionistul intr-adevar ar fi trebuit sa plateasca.
        Intrebarea este UNDE-I PENALITATEA, unde este factorul de DESCURAJARE, care ar trebui sa existe intr-o prevedere de combatere a evaziunii?

        Si, ca sa nu ziceti ca doar il iau pe NU in brate, vin si cu o propunere: penalizarea sa fie in cuantum de leafa+bonusuri pe ultimul an, daca administratorul nu este actionar) sau de 20-30% din ultimele dividente incasate, daca administratorul este patron. Daca nu au fost dividente, in mod aproape sigur firma este datoare patronului (manevra clasica), iar atunci, recuperarea pagubei sa se faca diin acesta datorie a firmei catre patron, in primul rand.
    • +1 (3 voturi)    
      da (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 13:28)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      cand vrem sa avem legi ca afara care sustin antreprenoriatul, repede guvernul e la fel ca psd si urlati in gura mare. dispozitia e foarte buna, poate ala care a fost gasit cu 5000 de euro aiurea nu a facut in cunostinta de cauza. eu am firma in UK si acolo daca te prind cu o neregula din asta, se face ancheta sa vada cum ai ajuns in situatia aia, daca esti hot, te baga la puscarie, daca nu, iti mai dau un vot de incredere si o foaie cu care poti sa iei credit la banca cu dobanda preferentiala o anumita suma ca sa-ti relansezi afacerea. trebuie sa mergem pe prezumtia de nevinovatie, eu as pune in lege conceptul de recidiva, te gasesc odata cu lipsuri pana in 20000 E, a doua oara daca te prind intri la puscarie
      • +2 (4 voturi)    
        Total de acord cu ce ai scris! (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 14:16)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        Imi cer scuze, insa, la o a N-a lectura, facuta in urma citirii postarii tale, am inteles ca iertarea de actiune penala se refera DOAR la evaziuni de pana in 20.000 EUR. Daca-i asa, subscriu la cele spuse de catre tine si, in plus, as fi mai atent in textul legii la actionarii cu mai multe firme facute special ca sa evazioneze sub 20.000 EUR pe fiecare firma pentru a se bucura de prevederile mai blande ale legii.
        • +2 (2 voturi)    
          trebuie (Joi, 24 noiembrie 2016, 6:52)

          toxx [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          evazionistii nu cred ca isi fac 10 firme ca sa fure 200000 euro , birocratia e mult prea mare. E greu si sa-i urmaresti, stim foarte bine ca isi pun nevestele, buniciii, verii ca administratori. Romanii de obicei cand fura vor sa dea tunuri, nu sa faca 15 firme pt 50k ron. Dar nu la astia trebuie sa ne uitam, ci la antreprenori care au totul legal, dar vine garda de mediu si da 30000 ron amenda pentru ca a gasit o guma de mestecat si 5 mucuri de tigare in tomberonul pentru sticla... DA, in Romania se face selectie la gunoi, cand esti PJ si ai anumite activitati.

          Adica, ce spuneam mai sus, astia te cred din start infractor, in loc sa fie 1-2 avertismente oficiale: "boss, am gasit asta , asta si cu asta, data vitoare cand venim, adica pe 15 martie, nu cand vrem noi, te amendam".

          Pentru ca si astia, stau ca politia rutiera, dupa orice boschet sa te prinda cu radarul sau daca depasesti vopseaua de pe asfalt, apar cand vor ei, si cer spaga cat vor ei, altfel iti dau amenda maxima.
  • +8 (16 voturi)    
    Deci daca iti fur masina si sunt prins.... (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 10:39)

    Cuca [utilizator]

    pot spune "sorry, imi pare rau", dau masina inapoi, si scap - liber ca pasarea cerului.

    Corect ?

    Pai nu merita sa incerc sa ti-o fur ? In cel mai rau caz, trebuie sa o dau inapoi. In cel mai bun caz, raman cu ea.
    • +1 (9 voturi)    
      mere vs. pere (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 11:15)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Furt: Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept.

      Evaziune: Sustragerea prin orice mijloace de la impunerea sau de la plata impozitelor, taxelor, contributiilor si a altor sume datorate bugetului de stat, bugetelor locale, bugetului asigurarilor sociale de stat si bugetelor fondurilor speciale de catre persoanele fizice si persoanele juridice romane sau straine, denumite in cuprinsul legii contribuabili.

      Dupa ureche, sunt cam acelasi lucru. Legal insa, complet diferite.
      • 0 (6 voturi)    
        Exemplu (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 12:14)

        OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui nea_caisa

        La definitii stam bine, hai sa te intreb cu practica:

        Sa luam DOAR cazul unui agent platitor de TVA. Si numa cu 5% nu cu 20% (ca sa vezi ca-s marinimos).

        20.000 Euro - a 20a parte (5% TVA) face 1.000 euro.

        Asta e TVA COLECTAT plus TVA pe adaosul lui.

        Ma refer la ala COLECTAT: cca. 4.000 lei.

        Adica LIBER LA FURAT ASTIA 4.000 lei.

        Dar daca iti fur tie un telefon de 300 euro ma fac coleg cu Voiculescu ? Dar daca fura evazionistul 850 euro ii spunem ”scuzati deranjul” ?
        • +2 (4 voturi)    
          liber la care furat? (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 13:18)

          nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

          n-a zis nimeni ca statul te iarta de banii aia. doar iti da posibilitatea sa rezolvi conflictul cu manuta ta, amiabil si nu sfarsesti cu o pata pe cazier care iti poate compromite activitatea. cu alte cuvinte, nu mai obligi statul sa te dea in judecata si sa vina sa te execute silit ca sa-si recupereze "furtul". daca tu ai facut evaziune de 10.000 de euro si ti-ai luat o masina statul nu vine sa-ti ia masina din curte si sa o vanda cu 3.000 de euro la licitatie ci te face pe tine sa o vinzi cu cat mai mult, pentru ca e in interesul tau sa platesti prejudiciul si sa nu mergi la mititica.

          ce m-a deranjat pe mine e analogia, care e cel putin stupida. daca s-ar incadra evaziunea la fel ca furtul toti detinatorii de pfa din tara ar infunda puscaria.
          • -1 (7 voturi)    
            Prea multi hoti ! (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 14:07)

            OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui nea_caisa

            Ai pus punctul pe i.

            Prea multi hoti. Ca urmare ar trebui NU SCUTITI de puscarie ci DUBLATA PUSCARIA + sa stea acolo pana se recupereaza prejudiciul. Nu ca acuma. Nu ma intereseaza, sa iasa ma-sa, nevasta-sa mla produs, sa vanda casa. Nu ma intereseaza. De 27 de ani suntem inconjurati de hoti si REZULTATUL ? Noi si bulgarii ultimii in CE.
            • +1 (1 vot)    
              Daca vreti sa va aflati valoarea (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 18:06)

              Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

              Haideti in mediul privat .
            • +2 (2 voturi)    
              Alt caz concret (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 20:52)

              Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

              Firma cu sute de clienti pe zi, cred ca au platit circa un an si jumatate carti de munca ( din circa 8 ani de functionare ), tot timpul aveau anunturi ca angajau tinere care probabil ca neavand incotro acceptau si munca la negru . Profit ... pe zero, toti membrii familiei si-au luat cate un suv, vila construita de la a la z cu pretentii ... nu asa la rosu ...
              Era prieteni buni cu toti din judet . Intr-o seara am mers la lucru si am observat o masina de politie cum nu mai vazusem in oras pana atunci oprita tocmai in dreptul firmei lor . A doua zi dimineata era deja inchisa . Cred ca au gasit fara sa exagerez toate neregulile posibile, adica toate .
              Erau protejati foarte bine local, nimeni nu se atingea de ei . O alta escrocherie garantata de unii angajati de la stat, prejudiciu de sute de mii de lei lejer . Cine sunt hotii ?
              Daca statul nu aplica corect legea se intimpla ca firmele corecte dau faliment sau muncesc fortate la negru si dupa aceea vin unii angajati de la stat si se arata revoltati ca nu se incaseaza taxe si impozite .
              Deci statul are forta si trebuie sa o aplice in folosul unei societati sanatoase .
        • -2 (6 voturi)    
          Statul sa-mi dovedeasca ca nu fura si risipeste (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 13:42)

          Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

          Inainte de a plati o calatorie cu un taxi te uiti daca e curat, daca are tarife ok si daca soferul nu e ceva hipster . Deci exact in aceasi situatie e si statul . Nu ca da-mi banii ca-ti bag pumnul in gura ! Nu ! Imi oferi transparenta, previi prin TOATE mijloacele marile furturi, marea coruptie si da atunci poti sa-mi ceri si 80% din venit .
          • -1 (5 voturi)    
            Pai ... (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 14:10)

            OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui Marius_23

            Eu STAT iti DAU VOIE prin LEGI sa desfasori o anumita activitate economica pt ca presupun ca esti cinstit, spalat si de bun simt. Tu ma FURI. Atunci nu ar trebui sa-ti bag doar un pumn in gura ci sa te bag langa Voiculescu. Ca si ala ne-a furat. Sau sa-i dau drumul lui Voiculescu ?
            • -1 (3 voturi)    
              Logica (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:00)

              Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

              Inainte de a cere bani trebuie sa creati conditii, conform acelorasi legi pe care le invocati .
              Legile trebuie aplicate si in prezent sunt de forma . Bisnitarii de la mine din oras vand din 89 tiruri intregi cu electronice furate . Pentru ca statul nu a actionat firma mea a pierdut cu siguranta sute de mii de lei . Foarte multe firme din oras au avut de suferit .
              Inteleg ca dumneavoastra intelegeti ca legile sunt obligatorii doar cand aveti de incasat bani . Imi pare rau, nu ganditi logic .
              • -2 (4 voturi)    
                Nu va stresati ca nu face bine la sanatate (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 15:13)

                Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

                Veniturile din firma sunt sub 10% din veniturile totale, daca as trai din ce produce firma as fi la limita saraciei ca multi alti cetateni care si-au deschis o afacere in mediul privat si sunt bataia de joc a statului roman de zeci de ani . Statul roman prin indolenta si coruptie si-a condamnat populatia la saracie .
            • -1 (5 voturi)    
              Doar privatii au raspundere penala ? (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 16:21)

              Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

              Nu isi respecta OBLIGATIILE LEGALE si anume sa elimine concurenta neloiala in primul rand despre ce discutam ?
              A, ca la stat nu exista raspundere pentru asemenea lucruri arata foarte clar felul in care statul priveste mediul privat .
              Sa va dau un exemplu simplu ca sa intelegeti . Spre exemplu eu vand laptopuri . Pe internet si fizic in centrul orasului sunt indivizi care vand la jumatate de pret laptopuri furate, fara acte desigur . Am sesizat statul si situatia nu s-a remediat . Din partea statului intra cineva la puscarie ca tot ma amenintati cu puscaria ? La stat angajatii raspund sau doar au pretentii salariale ? Statul a pierdut prin activitatea infractionala sume foarte mari de bani, eu la fel . Da, dar diferenta este ca la stat salariul merge, eu daca nu am incasari nu am bani sa platesc carti de munca . Unde este RASPUNDEREA LEGALA A STATULUI ROMAN ?
            • +1 (3 voturi)    
              Raspundere penala pentru angajatii la stat (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:07)

              Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

              Eu maine imi fac firma . Statul raspunde penal in caz ca cineva vinde la negru si ma baga in faliment peste cativa ani ?
              Mai este cineva capabil angajat la statul roman ?
              Am un vecin care vinde un produs . In ultimii ani afacerile i-au mers foarte greu deoarece un concurent direct vindea acelasi produs fara ca sa plateasca taxele cuvenite statului . Dupa ce ani de zile firma abia a supravietuit patronul celeilalte firme a fost arestat si acuzat de evaziune de ordinul milioanelor de euro .
              Bine, intrebarea mea este cine raspunde penal din statul roman ? Statul roman a vazut din secunda doi ca respectivul nu are cum sa vanda un produs identic cu 30% mai ieftin deoarece nu se acopereau costurile de productie, taxele, impozitele, adaosul la magazin, etc .
              Pai daca statul asista ani de zile la o escrocherie pe fata nu e complice cu hotul ? Cine este hotul sau cine sunt hotii in situatia de fata ?
            • 0 (2 voturi)    
              Legi pe hartie, statul este calaul afacerilor ones (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 20:04)

              Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

              Exemplu concret . Nu povesti la mana a doua . Un prieten lucreaza la o firma . De cativa ani vanzarile au inceput sa mearga din ce in ce mai slab pana in punctul in care mi-a marturisit ca este pe cale sa inchida . Din ce cauza mergeau vanzarile din ce in ce mai slab pana aproape de colaps total ? Un concurent direct, un "baiat destept" vindea acelasi produs cu circa 30% mai ieftin de cativa ani . Sa zicem ca a inceput sa vanda mai ieftin acum 5 ani . In secunda doi statul roman trebuia sa mearga in control si sa constate ca nu plateste o groaza de taxe si impozite . Acum patronul respectiv este arestat pentru evaziune de milioane de euro . A pagubit statul roman si firmele concurente .
              Cine raspunde penal din cadrul statului roman pentru treaba asta ? Trebuie sa fi ori naiv ori prost de-a binelea sa crezi ca asemenea escrocherii se pot face fara stiinta unor angajati la stat .
              Acesta este doar un exemplu pe care-l cunosc la prima mana, eu i-am zis intr-o dimineata uite pe cine a arestat, acum dupa cateva luni vanzarile merg mai bine .
              In mod normal ar trebui gasit angajatul care a neglijat problema si pus sa plateasca in solidar prejudiciul cauzat atat statului roman cat si firmei corecte adusa aproape de faliment .
              Statul roman trebuie sa fie garantul legii nu sa aiba muschi de prostovan . Este obligat prin lege, lasa ca o sa intre si raspunderea personala pentru asemenea treburi ca vad ca prea multe escrocherii nu sunt vazute de catre unii angajati ai statului .
      • -1 (3 voturi)    
        Atunci cand statul o sa-mi dovedeasca (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 13:37)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

        Ca absolut toti banii pe care-i platesc se cheltuiesc conform legii pe pensii/sanatate/invatamant/politie/pompieri, etc si nu la hoti da domnule platesc si 80% dar sa am viata de calitate, oameni zambitori in jurul meu nu oameni stresati ca nu au ce sa traiasca, oameni vorbind singuri pe strada .
      • 0 (0 voturi)    
        Brainwash (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 17:42)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

        Piraterie
        Ubuntu .
    • +2 (2 voturi)    
      ei nici chiar asa, nu scapi asa usor (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 12:04)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      bagi benzina cat ai consumat si o duci si la spalatorie.
      Dupa care da, ai scapat.
  • +1 (9 voturi)    
    Mi se pare corect (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 10:43)

    Melinte [utilizator]

    O lege buna care avantajeaza atat statul sa recupereze mai repede prejudiciul cat si micii comercianti.
  • -1 (7 voturi)    
    subiect (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 10:44)

    vangall [utilizator]

    principiul legii este OK. Te-a prins, platesti, scapi de puscarie. Nu platesti, 20 de ani (nu 2 sau 3 cu suspendare). Noi vrem banii furati inapoi, nu bani cheltuiti pe puscariabili. Si asa avem foarte putini oaneni de afaceri in RO, ii mai bagam si la puscarie?
    • -1 (5 voturi)    
      si predicatul? (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 11:04)

      nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui vangall

      Pai ii bagam, ca evaziunea multora se duce in offshore-uri si noi tot cu ochii in soare stam. Nu ma doare capul de micii comercianti (bisnitarii care cumpara marfa de 2 bani de la importatori si fac concurenta la producatorii locali nu se califica), cogeamite "corporatiile", care dau la angajati ca la urs pe doba si profitul se duce frumusel la plaja in Cayman Islands, is marea problema.
      • +3 (3 voturi)    
        subiect (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 11:51)

        vangall [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

        pentru 20 mii de para nu-si face nimeni offshore in cipru, cayman, etc
        • -1 (1 vot)    
          esti sigur? (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 13:20)

          nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui vangall

          sunt companii de IT care inainte de moda PFA-urilor au dat salarii pe offshore-uri in cipru.
  • 0 (6 voturi)    
    multinationale (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 10:59)

    Toni_Romania [utilizator]

    Dar de multinationalele instalate in Ro nu se ia nimeni? Alea palmeaza cica vreo 50 miliarde euro pe an (vezi pe Ilie Serbanescu).
  • 0 (2 voturi)    
    ce e aici fac maj. multinationalelor (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 11:01)

    Toni_Romania [utilizator]

    http://www.secundatv.ro/anchete/multinationala-menarini-berlin-chemie-ne-a-furat-10-milioane-de-euro-42109.html/
  • +3 (5 voturi)    
    Situatia care de doreste a fi corectata (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 11:04)

    IonutSC [utilizator]

    "Sumele stabilite în plus de controalele fiscale, prin decizii de impunere, devin executorii și trebuie plătite, contestarea lor fiind suspendată, dacă inspectorii înaintează și o sesizare penală, în urma verificării. Motivul este că orice cauză penală suspendă, până când instanța emite o hotărâre definitivă, soluționarea contestației împotriva actului fiscal. "

    Situatia este prezentata in multe articole, unul din exemple:

    De ce a făcut ANAF o modă din sesizările penale: Încasează sume în plus blocând accesul companiilor la justiție

    http://www.profit.ro/must-read/de-ce-a-facut-anaf-o-moda-din-sesizarile-penale-incaseaza-sume-in-plus-blocand-accesul-companiilor-la-justitie-15498278
  • +2 (6 voturi)    
    NU. (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 11:09)

    ouyang [utilizator]

    adica eu platesc penalitati si dobanzi la penalitati din 2012 pentru un fuckup generat de ponta la anaf dar hotii scapa nepedepsiti? pai voi sunteti tampiti cu totii? tampit sa fie cine mai plateste vreodata orice anafului si tarii asteia de hoti si incompetenti. m-am saturat pana peste cap de smecherii legislative. ati recuperat banii hotilor prinsi si dovediti ca-s hoti? nu? pai ce p... lu zebedeu faceti? gratuitati scutiri mersi. ma car din ghena numita romania urgent.
  • -1 (7 voturi)    
    Se doreste distrugerea micului intreprinzator (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 11:53)

    EuIoan [utilizator]

    Pana acum doi ani existau legi dar nu te intreba nimeni de ele si controalele erau doar de forma .
    Acum au scazut taxele dar esti fortat sa te conformezi .
    Singurele companii care vor mai rezista , sunt cele mari si daca se poate nu cu capital romanesc .
    Suntem o economie tanara de tot fata de occident .
    Stie cineva vorba aia cu primul milion ?
    La noi nu mai apuca nimeni sa faca primul milion :) Ii dau sclavii europei in cap .
    Aia din Europa , marile corporatii au furat de au rupt pana s-au transformat in fete mari .
    La noi nu ne lasa sa ridicam capul din norori nimeni . Pentru ca nu trebuie . Sunt firme in Eu care sa ne vanda de toate . De ce sa avem si romani bogati si puternici ?
    • 0 (2 voturi)    
      Daca ai o mica afacere iti recomand sa investesti (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 19:39)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui EuIoan

      In educatie si sa pleci dincolo o perioada pentru a-ti acumula niste capital sau eu stiu pentru a investi in piata de capital, etc . Sincer nu vad un viitor pentru multe firme mici sa zic intr-un orizont de 10 ani . Concurenta neloiala ( asta desi statul e obligat prin lege sa o combata nu o face intotdeuna deoarece nu raspunde nimeni penal din stat pentru pierderile statului si pentru pierderile tale ) si banii furati prin contracte cu dedicatie, practic marii perdanti in urmatorii ani o sa fie micile firme dupa opinia mea .
      Probabil statul constient de ceea ce urmeaza incearca sa mai scada din presiunea pusa pe micile firme .
  • 0 (8 voturi)    
    Eu sper ca nu se va concretiza nimic (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 13:46)

    This_User_Is_Real [utilizator]

    Nu sunt de acord cu astfel de forme ale legilor. Daca nu este niciun fel de pedeapsa, toata lumea, si nu exagerez deloc, dar toata lumea va incepe sa faca evaziune (nu ca acum nu se face) dar la o scara mai mare. Pai daca nu mai este niciun fel de pericol sa faci inchisoare, sa te alegi cu dosar penal etc. ci doar sa returnezi banii plus eventualele penalitati si dobanzi aferente, atunci de ce sa nu o faci? Ajungem sa credem ca daca nu faci evaziune, esti luat de prost.

    Da, este corect ca ANAF sa nu isi piarda vremea cu evaziuni mici, dar nici nu trebuie lasat "la liber" aceasta problema. Cum comenta cineva inainte, este ca si cum cineva iti fura masina, daca il prinzi iti da masina inapoi, iar el pleaca mai departe fara a fi luat la intrebari de nimeni.
  • +1 (5 voturi)    
    Nu e corect! (Miercuri, 23 noiembrie 2016, 18:17)

    mihai1986 [utilizator]

    Asta nu face decat sa incurajeze evazionistii care fraudeaza statul, strang bani si DACA, DACA, vor ajunge sa fie prinsi - cand oricum nu li se poate proba toata activitatea infractionala - vor plati mult mai putin decat au furat si vor scapa achitand astfel prejudiciul. Adica furam, ca poate nu ne prinde nimeni iar daca totusi ne prinde, nu ne pot proba integral prejudiciul cauzat si chiar daca ar fi asa, tot vom scapa din banii stransi din infractiune.Nu trebuie sa ne gandim numai la bani, unde e rolul preventiv al legii? In aceasta forma nu face decat sa incurajeze evazionistii.
    • -1 (1 vot)    
      rol preventiv (Joi, 24 noiembrie 2016, 6:56)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui mihai1986

      evaziunea fiscala ar trebui judecata la urgenta, si sa fie incadrata de la 15 la 25 de ani fara drept de eliberare conditionata. si da, daca furi pana in 20k euro, nu patesti nimic. sa se apropie cumva de IRS-ul din state. sa vad atunci care mai pune mana ...
  • +2 (2 voturi)    
    Esenta problemei (Joi, 24 noiembrie 2016, 7:17)

    IonutSC [utilizator]

    "Ministrul a spus că a constatat din practică că peste 50% dintre dosarele de evaziune sunt pentru sume foarte mici care totalizează circa 1% din prejudiciul cumulat pentru toate dosarele. Astfel, costurile de instrumentare ale statului sunt mai mari decât sumele pe care le recuperează."

    "Orice plângere penală suspendă soluționarea contestației la decizia de impunere. Astfel, dacă un contribuabil se consideră nemulțumit sau abuzat nu are căi de atac pentru că nu poate merge în instanța de contencios administrativ fără o soluție din partea ANAF. Or contestațiile stau suspendate până la o decizie în dosarul penal, situația putând dura câțiva ani. În acest timp, bugetul nu recuperează, parchetele sunt încărcate de sesizări, iar companiile riscă falimentul pentru că le este afectată activitatea"

    Cine are impresia ca ANAF-ul nu face abuzuri cand vine in controale sa verifice cate cate procese sunt deschise impotriva lui, si care este procentul de procese pe care statul le pierde. Si sa mai raspunda cum pana mea sa existe target de incasari la amenzi parca ar fi recolta la porumb ?

    Stat e si parlament si ANAF, de ce aveti impresia ca unii sunt muma si altii ciuma ?
    • +2 (2 voturi)    
      Motivul real (Joi, 24 noiembrie 2016, 10:33)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui IonutSC

      Este ca urmatorii ani o sa fie foarte dificili pentru multe firme mici . Statul roman isi da seama ca multi administratori de firme mici nu o sa mearga sa munceasca la altcineva deci probabil ca o sa aleaga sa plece la munca in strainatate . Si cum deja suntem plecati cateva milioane, faceti calculele voi ...
      • 0 (0 voturi)