Turcia: Erdogan le cere turcilor sa isi preschimbe valuta in lire turcesti sau in aur

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 decembrie 2016, 14:06 Economie | Finanţe

Erdogan
Foto: Stirile ProTV
Presedintele Recep Tayyip Erdogan le-a cerut vineri turcilor sa  isi preschimbe valutele externe in lire turcesti, pentru a sustine moneda nationala, care nu inceteaza sa se deprecieze, scrie AFP.

"Cei care au devize straine sub perna sa le schimbe in aur, sa le converteasca in lire turcesti. Pentru ca lira turceasca si aurul sa castige valoare", a spus Erdogan, intr-un discurs sustinut la Ankara.

Declaratiile presedintelui turc vin in contextul in care lira turceasca bate in fiecare saptamana noi recorduri de depreciere in fata dolarului, din cauza incertitudinii politice si a unei situatii securitare tensionate.

Pietele sunt ingrijorate din cauza interventiilor repetate in afacerile economice ale lui Erdogan, care nu inceteaza sa ceara bancii centrale sa reduca dobanda  de interventie, in ciuda unei inflatii ridicate (peste 7%).

"Nu exista alta alegere decat reducerea dobanzii de interventie", a repatat vineri Erdogan. "Ceea ce spun este de asemenea valabil si pentru bancile publice", a adaugat el.

Dupa aceste declaratii, lira turceasca a cazut din nou, doborand un nou record. La ora 11,15 GMT, dolarul era cotat la 3,57 lire iar un euro la 3,78 lire.

In fata eroziunii lirei, care a pierdut 13% din valoarea sa luna trecuta, Banca centrala a ridicat in noiembrie cu 50 de puncte dobanda de interventie, dupa o lunga perioada de reduceri.

Aceasta masura a avut un efect redus, in conditiile unor tensiuni politice foarte mari: relatiile cu Europa s-au degradat puternic iar premierul a anuntat introducerea in parlament saptamana viitoare a unei reforme constitutionale care intareste si mai mult puterea lui Erdogan.

Cei mai inalti oficiali din sectorul economic urmeaza sa se reuneasca vineri seara in cadrul Consiliului de coordonare economica (EKE), pentru a treia oara in doua saptamani.













​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

14383 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Ce ne facem!!!!!!!!!!!!!!!!! (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:19)

    mitg [utilizator]

    Poate n-o sa mai trimita turcii bijuterii ieftine si false cu vopsea de plumb, sau legume tip bomba chimica la noi in tara, ca nu va mai renta sa le produca.

    Ce e de facut ... :(
    • +12 (14 voturi)    
      Adica in cupru vopsit sau hartie igienica folosita (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:24)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Ca asta e haurul sau lira turceasca.
    • +7 (11 voturi)    
      e fix invers (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:49)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      O moneda devalorizata incurajeaza exporturile si descurajeaza importurile. Deci vom vedea si mai multe din cele de mai sus...
  • +19 (21 voturi)    
    ! (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:27)

    tudorr [utilizator]

    Sa schimbe lira in conserve...
    • +16 (16 voturi)    
      hmmm (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:29)

      AnderT [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      dar sa-si schimbe politica nu?

      Sunt in gaura de mult timp:

      "Turcia a vandut obligatiuni in valoare de 1,5 miliarde de dolari, cu maturitate la zece ani, la o dobanda de 6,35%, comparativ cu 5,26% la licitatia din octombrie 2012"
  • +34 (34 voturi)    
    gata banii? (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:30)

    bucurflorin [utilizator]

    alt dictator care ramane fara bani sau ce? creste cursul? nu are din ce sa il sustina? numai inteligenti care stiu eu cel mai bine si apoi isi aduc popoarele la sapa de lemn
    • +5 (5 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 1:14)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui bucurflorin

      sa fixeze cursul prin firman, ca doar se crede sultan.
      Erdogan sultan, bre.
  • +11 (25 voturi)    
    chavez (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:47)

    thebblack [utilizator]

    erdogan...



    orban?
    • +1 (3 voturi)    
      proasta comparatie... (Vineri, 2 decembrie 2016, 18:07)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      ai gasit...

      ce legatura ar putea fi intre un islamist ca erDOAGA si ceilalti doi?!...

      de ce nu: erdogan = toti satrapii musulmani care au condus si conduc state islamiste...
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Sâmbătă, 3 decembrie 2016, 15:27)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        pentru ca nu despre religie era vorba in articol ci despre economie.

        3 tari in plin avant economic, 3 dictatori imbecili dar evident cu pretentii de salvatori ai natiunii, 3 falimente rasunatoare (venezuela evident, turcia foarte aproape, ungaria nu inca, dar de aia era semnul de intrebare).

        si as fi putut sa adaug pe lista si romania dar noi nu am fost niciodata cu adevarat in avant economic si pentru spectrul falimentului e neveoie de o gasca intreaga de imbecili (vp, ccapt, ld, vb, ag, tb, nd, etc...)
    • 0 (2 voturi)    
      :))) (Vineri, 2 decembrie 2016, 18:24)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      5 udmr-isti au citit articolul :)))
  • +31 (31 voturi)    
    preschimbe valuta (Vineri, 2 decembrie 2016, 14:48)

    Captain Obvious [utilizator]

    mai bine si-ar preschimba presedintele
  • +28 (28 voturi)    
    bah (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:01)

    Enofereus [utilizator]

    in loc sa ceri la atatia sa se rasuceasca dupa tine, nu mai bine iti dai demisia?
  • +24 (24 voturi)    
    OMG (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:06)

    KostasP [utilizator]

    Or sa-nceapa turcii sa imigreze in ue...din nou.
  • +24 (24 voturi)    
    aha (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:19)

    freejack [utilizator]

    de obicei reactia populatiei este tocmai invers.
    datorita lui Erdogan, turcii sunt "lucrati" la buzunare.
  • +16 (18 voturi)    
    lol (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:21)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Hmm domnul Ceausescu 2, nu ii luati si de la noi ?
    Ca pe la noi sunt multi care il viseaza inca :) :)

    Ce tare, de parca ar gasi multi prosti de turci care sa faca asta. O sa treaca la confiscarea valutei in curand, sa vezi atunci ...
    Prevad ca asta va sfarsi in bucati ....
  • +21 (23 voturi)    
    se cam vede fundul sacului... (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:22)

    IancuJianu [utilizator]

    "daca-i ordin, cu placere" numai sa salvam sultanul rosu.
    • +6 (6 voturi)    
      nu e sultanul rosu... (Vineri, 2 decembrie 2016, 21:15)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      pentru ca nu este comunist. Este sultanul verde caci culoarea care reprezinta islamul este verde...
  • +26 (28 voturi)    
    culege ce-a semanat (Vineri, 2 decembrie 2016, 15:53)

    bogdan1477 [utilizator]

    Dupa ce a extras tara de pe linia laica si pro-europeana si s-a facut frate de cruce cu Putin, dupa ce saptaminal mai resteaza cite 100-1000-5000 de perosoane de tot felul pe motiv de lovitura de stat, banii incep a fuga de Turcia. Orice bogatan care isi parcase banii la turci ii schimba repede in valuta fote si fuge. E dificil sa stai la masa cu lumea buna si sa te comporti ca un salbatic... Prima oara lumea se face ca nu vede, a doua oara tuseste a avertizare, iar a tria oara se ridica si pleaca.
    Te comporti ca Putin & Co, vei fi tratat ca atare.
  • +4 (4 voturi)    
    salam nam (Vineri, 2 decembrie 2016, 16:49)

    IulikiriKiri [anonim]

    suleiman retardus
  • +6 (8 voturi)    
    :))))....auzi!!!...frate de cruce!!!...:)))... (Vineri, 2 decembrie 2016, 18:15)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    hai ca ai fost tare la faza asta!... pai urangutanul asta e islamist si nu poa' sa fie "frate de cruce" cu nimeni!...eventual poti zice ca e frate musulman cu regele arabiei saudite, a qatarului, samd.... el nu este un dictator in sensul pe care il cunoastem noi ci este un bun conducator musulman...intreaba-i numai pe "drept credinciosii" turcalai si o sa vezi ca am dreptate....
  • 0 (2 voturi)