Vanzarea locuintelor sub 450.000 lei, scutita de plata de impozit (Guvern)

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 6 ianuarie 2017, 18:45 Economie | Finanţe

Persoanele care vand o constructie "de orice fel" sau terenuri cu o valoare mai mica de 450.000 lei nu vor mai plati impozit, a decis vineri Guvernul, care a modificat in acest sens prin ordonanta de urgenta Codul Fiscal.

"Se introduce un plafon neimpozabil in cazul veniturilor obtinute ca urmare a transferului dreptului de proprietate si al dezmembramintelor acestuia, prin acte juridice intre vii asupra constructiilor de orice fel si a terenurilor aferente acestora, precum si asupra terenurilor de orice fel fara constructii, in suma de 450.000 lei", precizeaza Guvernul, intr-un comunicat.

"Peste aceasta suma, impozitul se calculeaza prin aplicarea cotei de 3% la diferenta dintre valoarea declarata de parti si suma neimpozabila de 450.000 lei", se arata in comunicatul citat, in care se justifica masura prin "incurajarea vanzarii imobilelor, ceea ce permite cresterea industriei constructiilor, orientata spre constructia de locuinte".

In prezent, arata Guvernul, la transferul dreptului de proprietate si al dezmembramintelor acestuia, prin acte juridice intre vii asupra constructiilor de orice fel si a terenurilor aferente acestora, precum si asupra terenurilor de orice fel fara constructii, contribuabilii datoreaza un impozit care se calculeaza astfel:

Pentru constructiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum si pentru terenurile de orice fel fara constructii, dobandite intr-un termen de pana la 3 ani inclusiv:
  • 3% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
  • peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv;
Pentru imobilele descrise mai sus, dobandite la o data mai mare de 3 ani:
  • 2% pana la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
  • peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

24403 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    si promisiunea asta si-o tin? (Vineri, 6 ianuarie 2017, 18:49)

    miss sloane [utilizator]

    pai ce-am facut ma nene ma?
  • +3 (7 voturi)    
    haha (Vineri, 6 ianuarie 2017, 19:06)

    nea_caisa [utilizator]

    sa vezi ce sar in aer preturile la apartamentele sub 100.000 de euro.
    • -3 (11 voturi)    
      las' să sară... (Vineri, 6 ianuarie 2017, 23:02)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui nea_caisa

      că un ap. evaluat la ~150.000 € în 2008 căzuse la nici 60.000 € după "binefacerile" epocii băsescu 2010-2012...
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 7:18)

        Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        E o vorba a francezului "ignorance is bliss". Sa vezi prin alte parti case de 355.000 de euro au picat la jumatate (dupa care a luat 10 ani sa isi revina la doua treimit). Asta in 2008 cind economia in Romania "duduia" condusa de un domn Tariceanu, care acum e presedintele Senatului si sustine cresterea deficitului, exact motivul pentru care am fost bagati in rahat la vremea respectiva. Dar, deh, epoca Basescu.
        • +1 (1 vot)    
          Basescu, Boc au avut curaj. Au facut un lucru (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 19:03)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Dan D.

          deosebit in trimp de criza. Urmnad acelasi scenariu cu Tariceanu si psd in prim plan o criza cam cat timp ar dura la noi? Cat va valora atunci casa sau un teren cand multi oameni pentru mancare vor trebui sa vanda?
          Aceasta decizie de guvern este cu bataie lunga.
          Se zice: să nu-i crezi pe greci nici când îţi fac daruri
          Cu atat mai mult in PSD cand iti face daruri.
  • +1 (7 voturi)    
    PSD chiar reduce taxele! (Vineri, 6 ianuarie 2017, 19:47)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Sunt mai multe măsuri de reduceri de taxe, nu numai aceasta. Eu mă bucur deoarece îmi vând apartamentul săptămâna viitoare.
    PSD duce hoția peste nivelul muncii dacă reușește să susțină economic creșterea veniturilor pentru bugetari concomitent cu reducerea de taxe.
  • +6 (8 voturi)    
    Strategie ieftina! (Vineri, 6 ianuarie 2017, 19:57)

    CezarN [utilizator]

    PSD are o strategie ieftina, anume sa dea lapte si miere prin modificarea Codului Fiscal prin Ordonante de Urgenta, stiind ca acest lucru este ilegal, neconstitutional (Codul fiscal, fiind o lege organica, nu poate fi modificat de guvern prin OUG in vacanta parlamentara). Astfel, cei care vor ataca la CCR acest lucru si vor castiga vor fi aratati cu degetul de catre PSD, ca fiind cei care s-au opus ca populatia sa primeasca lapte si miere de trantor.
    • -2 (6 voturi)    
      normal (Vineri, 6 ianuarie 2017, 23:09)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      aşa cum iohannis va fi mereu arătat cu degetul că a amânat scăderea tva la 19% cu un an sau că s-a opus desfiinţării odioasei taxe radio-tv... ambele sunt astăzi rezolvate, dar klaus îşi va târî în continuare tinicheaua de coadă pt. opoziţiile de mai sus.
      dacă actuala opoziţie este atât de tembelă încât să îşi imagineze că îşi va recâştiga electoratul pierdut pedalând în continuare pe austeritate & răbdări prăjite, atunci mai bine se apucă de altceva decât politică sau se resemnează să iasă la pensie tot în opoziţie...
  • -1 (3 voturi)    
    Impozit (Vineri, 6 ianuarie 2017, 20:12)

    Lukis [utilizator]

    Asa vor unii, ca familiile cu cel putin 2 copii care isi doresc un apartament cu 4 camere, intr-un oras mai mare, sa plateasca mai mult. Cine i-a pus sa faca copii...
    • +3 (3 voturi)    
      nu pricep ce vrei să zici (Vineri, 6 ianuarie 2017, 23:11)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Lukis

      ce are a face numărul de copii cu preţul apartamentului? care, oricum, prin scutirea de impozit ar trebui să scadă, nu să crească.
      • 0 (0 voturi)    
        Copii (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 10:16)

        Lukis [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        PSD sunt sustinatori ai cresterii demografice. Un apartament de 4 camere in B, CJ, TM... trece de 100.000EUR. Conform metodei de calcul descrise mai sus, noul impozit este de 3% iar cel vechi 4.000lei + 1% din ce depaseste 200.000lei. Vorbesc de imobile dobandite de mai mult de 3 ani, ca doar' nu te muti toata ziua.
  • +4 (8 voturi)    
    Se albeste PSD-ul (Vineri, 6 ianuarie 2017, 22:12)

    stiuca [utilizator]

    Urmeaza amnistia fiscal si o luam de la 0! Ciupalacii sunt victime colaterale....
  • -1 (5 voturi)    
    Impozit pe vanzare de case? (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 2:13)

    Wanheda [utilizator]

    D'uhhh, numai in Romania auzi de aberatii de genul asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Cu dedicatie (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 5:29)

    oxbridge [utilizator]

    Pentru dezvoltatorii imobiliari din Shparlament si pentru sponsorii campaniei electorale (nici nu mai conteaza culoarea politica, banii neavand miros).
    Astept cu mare interes concretizarea altei promisiuni de campanie, de la "alde" Moliceanu parca, vizand un fond imobiliar public. Adica statul sa cumpere terenuri de la privati (probabil aceiasi shparlamentari sau sponsorii lor), la pretul dorit de muschiuletul lor, ca sa faca nu stiu ce cosmelii pentru votaci. Nimic transparent, foarte evident.
    Amen.
  • 0 (0 voturi)    
    de cand se aplica? (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 12:05)

    alex1799 [anonim]

    E deja in vigoare sau de cand se aplica?