Ministrul Finantelor: Excludem total introducerea de taxe noi sau cresteri de taxe

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 12:32 Economie | Finanţe

Viorel Stefan, ministrul Finantelor
Foto: cdep.ro
Ministrul Finantelor, Viorel Stefan, a sustinut sambata, la Antena 3, ca, dupa o prima evaluare a bugetului, crede ca exista spatiu fiscal pentru a finanta toate masurile care se regasesc in programul de guvernare si ca exclude introducerea de taxe noi sau cresteri de taxe, potrivit News.ro.

"Vestea buna este ca pe evaluarea veniturilor, suntem astazi la 253,2 miliarde de lei. Dupa o prima evaluare cred ca avem spatiu fiscal pentru a finanta toate masurile care se regasesc in programul de guvernare si vizeaza exercitiul financiar 2017", a aratat ministrul.

In ceea ce priveste pastrarea deficitului la 3%, ministrul Finantelor a spus ca limita de deficit nu este negociabila.

"Afirmatia ca suntem pe un deficit de 9 miliarde apartine domnului Ionut Dumitru, care inainte de a fi presedintele Consiliului fiscal este un analist economic. Care este diferenta intre ce spune domnul Dumitru si ce spunem noi? Noi am stabilit ca regula de lucru si sarcina adoptata in Guvern, ca orice masura care vine cu impact pe cresteri de cheltuieli, sa fie dublata de o masura foarte clara care compenseaza printr-o crestere de venit. De aceea am intrat in sedinta de guvern cu doua ordonante: una de modificare a Codului fiscal si una privind masuri fiscal-bugetare care vizau cresterea salariilor in administratia publica. Am prezentat si Primului-ministru si intregului Guvern un bilant din care rezulta ca ceea ce vine cu plus pe cheltuieli se compenseaza printr-o suplimentare a veniturilor ", a completat Stefan.

Un alt exemplu in care ministrul Finantelor nu este de acord cu presedintele Consiliului Fiscal este impactul anumitor masuri: "Va dau un singur exemplu: este vorba despre cresterea plafonului de impozitare pe cifra de afaceri cu 1%, de la 100.000 la 500.000 euro. Dansul face afirmatia ca ar veni cu un minus pe incasari de peste 900 de milioane de lei. Noi am tras concluzia ca din punctul de vedere al impactului asupra incasarii este o masura neutra, dar va produce efecte in mod indirect, pentru ca va genera locuri de munca."

Intrebat daca va adopta toate masurile prevazute in programul de guvernare al PSD, ministrul Finantelor a spus ca prevederile programului de guvernare reprezinta norma legala. "Nu se pune problema de a renunta la vreuna dintre masuri", spune Viorel Stefan.

"Masuri noi vor fi, dar nu vor genera o inasprire a fiscalitatii, iar introducerea de taxe noi sau de cote de taxe este total exclusa", a adaugat ministrul Finantelor.

Ministerul Finantelor a inceput, vineri, discutii cu ordonatorii de credite in legatura cu limitele de cheltuieli, in contextul in care presedintele Klaus Iohannis a avertizat recent asupra dificultatii respectarii de catre Guvern a unui deficit bugetar de 3% din produsul intern brut (PIB) in acest an.

Presedintele Klaus Iohannis a declarat, miercuri, dupa intalnirea cu premierul Sorin Grindeanu, ca "nu va fi deloc usor" ca Guvernul sa vina cu un buget sustenabil, cu deficit de sub 3% din PIB si cu respectarea tuturor angajamentelor, avand in vedere masurile deja luate. Presedintele a avertizat ca este problema Guvernului sa aiba solutii pentru ca deficitul sa ramana in limitele stabilite.

Programul de guvernare al PSD, un document de 173 de pagini consultat de News.ro, estimeaza ca economia romaneasca va creste cu 5,5%, in medie, in urmatorii patru ani, ritm mult mai mare decat cel anticipat de analistii economici, pe baza cresterii salariilor bugetarilor, a cresterii investitiilor publice si a reducerii taxelor.

In programul detaliat al PSD, partidul se angajeaza sa respecte plafoanele valabile la nivelul Uniunii Europene, mentinand deficitul bugetar sub pragul de 3% din PIB pana in 2020 si datoria publica in limitele actuale.











5125 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Minus 102 taxe. (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 12:36)

    asavreau [utilizator]

    Salariații care se ocupau cu administrarea taxelor respective,afară.Atunci am să cred că nu se bagă altceva.
    • +8 (10 voturi)    
      comanistii (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 13:39)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui asavreau

      Hahahaha ! Mai are cineva vreo indoiala ca se incearca o anihilare a bugetului ?
    • +8 (8 voturi)    
      Eliminarea plafoanelor de CASS si CAS (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 17:05)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui asavreau

      cum s-o numi, atlfel decat cresteri de taxe ?
    • +6 (6 voturi)    
      Impozit diferentiat. Mai trebuie angajati (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 21:51)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Ar mai exista PSD fara bugetari, asistati si pensionari?
  • +21 (25 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 12:40)

    /./ [utilizator]

    Asta pana cand se voteaza legea amnistiei si gratieri, ca de fapt asta urmaresc.S-a scapat prostul de Daniel de la PC si a zis ca adio cota unica , deci e clar ce o sa urmeze dupa ce si-au asigurat libertatea.Cata minciuna la comunistii astia mai rar intalnita.
  • +11 (13 voturi)    
    d'aia e buna o remaniere (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 12:41)

    om simplu din multime [utilizator]

    odata la cateva luni, ca pe timpul lui dottore, pt. ca ministrii noi nu's obligati sa tina promisiunile facute de ...antemergatori. :-))
  • +8 (10 voturi)    
    Cam riscant (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 12:58)

    IonPopescu6 [anonim]

    https://en.wikipedia.org/wiki/Read_my_lips:_no_new_taxes
  • +9 (11 voturi)    
    Haha! (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 13:07)

    mr_mojo [utilizator]

    Saptamana asta excludeți?
    Taxele reintroduse se pun?
  • +13 (17 voturi)    
    Cine naiba..... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 13:28)

    polonyca [utilizator]

    ............. va mai poate crede pe voi ????? Numai votantii vostrii , de prin crasme....:) Eventual...:))
    • 0 (0 voturi)    
      din crisme, da' multi (Luni, 16 ianuarie 2017, 11:47)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Din pacate votantii lor din crismne, vro 3.5 mil, au iesti la vot, pe cind aia care gindesc... au stat acasa. Asha ca acu ne conduc repreznetantiii crismei.
  • +10 (12 voturi)    
    guvernul Dragnea (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 13:32)

    Altiro [utilizator]

    vrea sa se deosebeasca de guv.Ponta, cel care a inventat 35 de taxe si impozite noi si in trei ani a imprutat 12 miliarde euro. Astfel nu vor fi taxe noi dar imprumuturile vor depasii 20 mld.euro..
    • 0 (0 voturi)    
      imprumuturi noi == deficit (Luni, 16 ianuarie 2017, 11:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      In fiecare an sse imprumuta fix atitia bani cit de diferenta dintre cheltuieli si venituri, adica deficitul.
  • +16 (18 voturi)    
    Cum n-a bagat taxe noi ? (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 13:54)

    mircea_cjn [utilizator]

    Cresterea salariului minim si eliminarea plafonului CASS la salariile mari aduc la buget sume substantiale.

    Astea nu sunt taxe, ce sunt ? E reduceri? Nu ne luati de prosti, domnule ministru !

    Ce inseamna fraza "orice cheltuiala va fi dublata de o crestere de venit"? Ce sa intelegem prin "crestere de venit, sume venite din :
    a) cosmos
    b) taxe
  • +11 (13 voturi)    
    Pai dom Stefan, sa intelegem ca "gaura" (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 15:35)

    Susufler0 [utilizator]

    din Bugetul pe 2016, descoperita de Dragnea, nu crea, de fapt, nicio problema pt construirea Bugetului de stat pe 2017 in acord cu Programul economico-social etapizat al PSD pt anul in curs ?

    PS.In realitate 10 miliarde de lei planuiserati voi sa praduiti in primul an de guvernare, nu-i asa ? :))

    PPS. Acuma, daca nu mai sunt, nu mai sunt... va mai abtineti si voi nitel, praduiti mai subtire, vedeti voi ! ;)
  • +1 (11 voturi)    
    Pur si simplu ROMANIA-PARADIS FISCAL (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 17:03)

    Reticentul [utilizator]

    Plafonarea impozitului pentru microintreprinderi (80% din firmele din Romania, 50% din PIB), la 1% din cifra de afaceri, de la 1-3%, concomitent cu cresterea plafonului cifrei de afaceri de la 100.000 la 500.000(!) a cifrei de afaceri si reducerea impozitului pe dividende de la 5 la 0%) a creat o adevarata isterie in randul micilor investitori europeni. Am primit sute de telefoane de la prieteni din Italia, carora nu le vine sa creada si care doresc infiintarea urgenta de microintreprinderi in Romania, o adevarata explozie. La ei impozitul pe profit este intre 45-50%. Pe Ionut Dumitru nu l-as angaja nici macar simplu contabil, niciuna din influentele masurilor fiscale previzionate de el in ultimii 4 ani, nu s-a adeverit. Dati-l frate afara pe incompetent, inteleg ca noi contribuabilii ii platim aberatiile. Sa abereze gratis macar daca nu-l duce mintea sa gandeasca economic. Chiar avem nevoie de competenta reala, nu de tristi de-astia obedienti stiu ei cui, in niciun caz Romaniei.
    • +7 (9 voturi)    
      Stai bland si nu sari prea sus, bine? (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 18:12)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

      Reticentul

      Poate nu stii tu ce inseamna impozit, de crezi ca1- 3% este mizilic.
      Hai sa-ti un exemplu.

      Ai un contract de 100 milioane (vechi). Din asta cumperi materiale, faci executie, platesti salarii, regie.
      Si iti ramane un profit de 10%, adica 10 milioane.

      Poti plati impozit 16% pe profit, adica 1,6 milioane.
      Sau.. daca esti micro platesti:
      - 3% din...factura !, adica 3 milioane (echivalent cu un impozit de 30% din profit)
      - 2% din factura , adica 2 milioane, adica echivalent cu 20% din profit
      Asta era pana acum.
      - daca se introduce 1% din factura, platesti 1 milion, adica echivalent cu 10% din profit.

      Dar daca ai profit de 5%, asa cum iti este impus de multe ori in relatiile cu bugetarii?
      - pai pe sistemul 16% plateai 16%x5milioane = 800 de mii
      - cu 1% dupa noul sistem platesti...acelasi 1 milion ! Adica mai mult.

      Nu e gratis, platesti din fiecare factura, indiferent daca ai sau nu profit.
      • 0 (0 voturi)    
        Stai tu bland! (Duminică, 15 ianuarie 2017, 14:16)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

        Ca micile afaceri au profit mai mare decat ce debitezi tu acolo 5%!
        Daca unu-i pantofar 100% din beneficiu este profit!
        Daca unul are un mic magazin 20-30% e beneficiu!
        Asa ca nu se aplica aberatia explicata de tine!
        Cat de profitul cerut de stat de 5-10% este pentru firmele de constructii care au milioane de euro cifra de afaceri!
        De-aia nu o sa mai pupe "dreapta" lui Peste Prajit niciodata guvernarea! Pentru ca sunt impotriva micului capital romanesc! Si sunt asa ca sunt nepregatiti ca tine!
        • 0 (0 voturi)    
          tu ai idee ce e ala un business? (Luni, 16 ianuarie 2017, 12:01)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          Cum sa aiba pantofarul 100% profit?!? Doar daca face totul la negru, caz in care nu prea are importanta daca e sau nu impozitat. Da' are de cumparat si el niste materiale, are de inchiriat un sediu la un parter de bloc, are de platit un contabil, niste utilitati, ceva TVA.
          Cit despre micul magazin, doar in rare cazuri profitul e de 20-30%. Sunt si acolo o gramada de cheltuieli, de norme de respectat.

          Daca vrei sa ajuti micul capital romanesc, faciliteaza-i accesul la fonduri europene, sa-si faca o fabricuta ceva, da-i facilitati spre domenii cu valoare adaugata, gen agricultura bio, micsoreaza-i birocratia sufocanta, simplifica legile incit sa stie ce taxe are de platit, asigura-i o piata concurentiala unde toti sunt obligati sa respecte regulile, returneaza-i TVA-ul la timp, etc,etc. Astea-s masuri prin care sa ajuti micul capital autohton, nu taxe zero si haiducie generala. Doar ca pesedeaua nu va vrea in veci reguli simple, obiective, pentru ca scopul lor e sa controleze micul capital, sa-l faca dependent de pixul ministrului, nu sa-l lase liber.
    • +3 (5 voturi)    
      Impozitul pe munca e urias (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 18:15)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

      Si nu impozitul pe profit e problema la noi, ci impozitul infiorator pe munca. Acolo impozitul este 100% (pentru fiecare salariu net, mai platim la stat inca pe atat impozit).
      Aici e baiul.
      • +2 (2 voturi)    
        la 2 salariati mai ai unu platit mai bine: (Duminică, 15 ianuarie 2017, 0:01)

        ouyang [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

        statul. asta e realitatea imm-urilor. statul e grasul ce-l cari in spate, platit mai bine si care nu face nimic util, doar iti da la gioale. si acum cu pesedistii o sa mai si fure din pusculita comuna.
      • 0 (0 voturi)    
        asha e cam peeste tot (Luni, 16 ianuarie 2017, 12:05)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

        Gindeste-te ca din cele 45% costuri cu salariul care se duc la stat se platesc pensii, asigurare de sanatate, invatamant, armata, etc. Stiu ca visul patrronului roman e sa plateasca taxe zero, da' din pacate nu se poate. Daca toate firle ar fi obligate sa-si plateasca corect darile la stat, n-ar fi nici o problema.
  • +4 (10 voturi)    
    Mincinos ca Ponta, (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 19:19)

    marianos [utilizator]

    Asta ma ia de prost... Explica- mi mai desteptaciune cum de pana acum plateam 1800 euro impozit pe profit iar cu noul impozit pe venit (1% din venitul microintreprinderilor) voi plati 4000 euro? Niste amatori probabil cu rezultate mediocre la scoala,ajunsi pe scaune caldutze se joaca cu destinele noastre. Muncim cu salarii insuficiente ca sa tinem o armata de functionarasi inutili si de asistati cu ajutor minim garantat care ar putea munci.
    As putea sa.ti mai dau minim 10 exemple in care taxele au crescut de cand ati venit la guvernare.
    Omorati firmele private ca o sa va tina de bani cei la care dati bani nemeritat fara numar........
    • -1 (5 voturi)    
      din doua, una (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 23:54)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui marianos

      Ori esti un manager slab, ori faci evaziune fiscala.
      Daca vrei, iti si desenez.
      • +1 (3 voturi)    
        Unii au cap sa.i nu.i ploua in gat (Duminică, 15 ianuarie 2017, 13:06)

        marianos [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        Da, poate nu prea ma descurc... Dau de lucru la 8 oameni numai in fabrica la noi plus, probabil, alte cateva prin alte parti. Am adus productii in Romania ce se faceain China si Vestul Europei. Platim impozite si taxe de cca 50 000 euro/ an. Avem cifra de afaceri in crestere de 60- 80% in ultimii 3 ani. Rata profitului de 3,5% din CA. Mergem pe profit minim si investitii mari (dupa posibilitati) ca sa aducem clienti noi.Avem top 5 clienti mondiali in domeniu. Eu am salariu sub 1000 euro (am castigat mult mai mult cand eram salariat) in ideea ca vom construi o afacere solida.
        Asa ca nu ma impresioneaza pocnitorile tale. Probabil ca lingi ceva blide, apuca-te de ceva util societatii, ai sa vezi ca vei avea satisfactii incomparabil mai mari
        • 0 (2 voturi)    
          Cum mai? 3% profit? (Duminică, 15 ianuarie 2017, 14:21)

          Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui marianos

          Prietene, inseamna ca bagai multe cheltuieli ca sa faci evaziune fiscala! Iti recomand sa te inchizi daca faci 3% profit! Afacerile nu se fac pentru 3% profit! Nici gigantii ca Google sau Apple nu fac 3% profit!
          Tovarasi, ce nu intelegeti? Criticati PSD-ul acolo unde chiar trebuie sa criticati, masura asta este excelenta si va dezvolta exponential economia romaneasca!
          Cand exista masuri bune aplaudati-le!
          Nu veniti cu exemple de-astea de 2 bani!
  • +9 (11 voturi)    
    Ragaiala pesedista, cunoastem deja (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 19:57)

    Wanheda [utilizator]

    Promisiuni in campanie, racnete la inceput de guvernare, dupa care, tiptil, incerp sa curga taxele. Asa a facut si pontalaul cu taxa haiduceasca 7 centi, taxa pe stalpi, etc.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu introducem taxe ... (Duminică, 15 ianuarie 2017, 3:03)

    za-k [utilizator]

    ci bagam bir, taxa de protectie, si cotizatie la partid :)
  • 0 (2 voturi)    
    Unii au cap sa- i nu-i ploua in gat (Duminică, 15 ianuarie 2017, 13:28)

    marianos [utilizator]

    Da probabil, nu sunt descurcaret. Dau de lucru la 8 persoane la noi in fabrica plus probabil alte cateva in alte parti. Platim Impozite si taxe de circa 50 000 euro/ an plus tva colectat, avem crestere a afacerii de 60-80% in ultimii 3ani, o rata a profitului de 3,5% din CA. Mergem pe profit minim si investitii mari(dupa posibilități) ca sa aducem clinti noi. Avem Top 5 clienti mondiali in domeniu. Eu am un salariu de sub 1000 euro lunar (am castigat mult mai mult ca salariat si imi permit acum) in ideea de a realiza o afacere solida.
    Nu ma impresioneaza pocnitorile tale, probabil lingi ceva blide pw undeva.fa ceva util societatii si ai sa vezi ca te vei simti mai bine