DOCUMENT Ce cresteri de salarii in armata, politie si servicii secrete prevede proiectul legii salarizarii - varianta guvernului Grindeanu

de Red. Economic     HotNews.ro
Luni, 6 martie 2017, 19:48 Economie | Finanţe

Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Proiectul legii salarizarii unice discutat luni de ministrul Lia Olguta Vasilescu cu sindicatele din Politie prevede cresteri majore de salarii pe ansamblul armatei, politiei si serviciilor secrete, dar cu diferente semnificative intre angajatii acestor institutii. Astfel, potrivit unor surse sindicale, exista functii din Ministerul Apararii pentru care sunt prevazute cresteri cu peste 100% in urmatorii patru ani, iar pentru functiile echivalente din Ministerul Afacerilor Interne cresterile ar fi mult mai mici.

Explicatia pentru cresterile diferentiate e data de faptul ca angajatii Ministerului Afacerilor Interne au fost reprezentati de sindicate in ultimii ani, ceea ce a dus la negocieri salariale cu diferitele guverne, in timp ce angajatii Ministerului Apararii Nationale nu au dreptul prin statut sa fie membri de sindicat.

In urma cresterii salariilor prevazute de proiectul legii salarizarii pe totalul angajatilor la stat ar urma o crestere a anvelopei salariale cu 32 de miliarde de lei in urmatorii patru ani, dupa cum a anuntat ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu. Spre comparatie, cresterea anvelopei salariale prevazuta in proiectul legii salarizarii initiat de guvernul Ciolos era de 19 miliarde de lei tot in patru ani (sursa).

Pana in acest moment nu a existat o pozitie publica din partea Ministerului Finantelor privind proiectul legii salarizarii unice.

Va prezentam mai jos cateva exemple de cresteri salariale prevazute in proiectul legii salarizarii unice in privinta functiilor din domeniul apararii/securitatii/ordinii publice. Precizam ca proiectul urmeaza sa fie asumat de guvernul Grindeanu dupa negocieri cu sindicatele din toate domeniile, dupa care va merge in Parlament. Sumele prezentate in text si in tabele sunt salarii/solde brute.

1. Seful Statului Major General al Armatei, seful Departamentului Ordine si Siguranta Publica (MAI), prim-adjunctul SRI si SIE, directorul STS si SPP: creste de la 9847 lei in 2018 la 10.265 lei in 2021. In cazul MApN ar fi o crestere de 92% in patru ani, in cazul MAI ar fi 19%

2. Adjunctii SRI si SIE, directorul general al Directiei General de Informatii a Armatei (DGIA), secretarii de stat din MAI: crestere de la 9.043 lei in 2018 la 9450 lei in 2021. Ar fi o crestere de 15% in MAI

3. Prim ajunctul si adjunctii directorului STS, prim-adjunctul si adjunctul SPP, subsecretarii de stat din MAI: de la 8717 lei in 2018 la 8961 lei in 2021. O crestere de 12% pentru angajatii MAI

4. Functii corespunzatoare gradului de general, amiral, chestor general de politie, directorul general al Administratiei Nationale a Penitenciarelor: crestere de la 8228 lei la 8473 lei. In cazul angajatilor MApN ar fi o crestere de 62% in patru ani, fata de o crestere cu 13% pentru angajatii MAI

5. Functii corespunzatoare gradului de general-locotenent, viceamiral, chestor-sef de politie, directorii generali adjuncti din ANP: crestere de la 7902 lei in 2018 la 8147 lei in 2021. In cazul angajatilor MApN ar fi o crestere de 102% in patru ani fata de 20% in cazul angajatilor MAI.

6. Functii corespondente gradului de capitan, inspector principal de politie/penitenciare: crestere de la 3747 lei in 2018 la 4725 lei in 2018. Pentru angajatii MApN ar fi o crestere de 131% in patru ani, fata de o crestere de 32% in cazul angajatilor MAI

7. Functii corespunzatoare gradului de caporal clasa I: crestere de la 1996 lei la 2949 de lei. In cazul angajatilor MApN ar fi o crestere de 230% in patru ani, la MAI ar fi o crestere de 103%.

Preşedintele Sindicatului Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Contractual (SNPPC), Dumitru Coarnă, a declarat luni, după discuţiile de la Ministerul Muncii, că sindicaliştii sunt de acord cu principiile proiectului Legii salarizării unitare, dar aşteaptă trebuie găsite soluţii la solicitarea lor de aplicare a sporurilor la nivelul salariului minim actual, de 1.450 de lei, şi nu la cel de încadrare din 31 decembrie 2009, potrivit News.ro.

Liderul SNPPC a spus că, la finalul negocierilor privind proiectul Legii salarizării unitare, a avut cu ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, o discuţie tehnică pe tema drepturilor salariale ale angajaţilor din structurile Ministerului Afacerilor Interne, în condiţiile în care ar urma să fie organizate proteste în 23-25 martie, dacă nu vor fi găsite soluţii de rezolvare a revendicărilor.

În urma discuţiilor de luni s-a mai stabilit formarea unui grup de lucru la care să participe şi specialişti din cadrul instituţiilor militarizate, ai căror angajaţi nu pot adera la mişcări sindicale.
















33017 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Guvernul HOTIEI NATIONALE.. (Luni, 6 martie 2017, 20:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    va fi demis mai devreme, mai târziu. Cine pune botul la promisiunile CIUMEI ROSII nu poate fi decât un hot sau un complice la jaful PSD+ALDE+UDMR.
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Marţi, 7 martie 2017, 8:23)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      cu majoritatea din parlament nu prea poate face nimeni nimic cu guvernul

      decat dizolvarea parlamentului si alegeri anticipate, si speranta ca psd-ul sa nu scoata mai mult de 30%
  • +13 (15 voturi)    
    Madame Olguta! (Luni, 6 martie 2017, 20:38)

    ciocardel [utilizator]

    De unde zici ca luam sumele acestea pentru "pomenile voastre electorale"? Scoatem tiparnita de bani de la naftalina sau pun osul la treaba asisitatii sociali si crestem productivitatea muncii astfel incat facem planul cincinal in 4 ani si jumatate! Nu de alta, dar mai trebuie bani en-gros si pentru "Ordonanta 9" daca tot ati dat liber la smenuri!
  • +7 (9 voturi)    
    Șpăguirea pârâcioșilor, bătăușilor și kilerilor.. (Luni, 6 martie 2017, 20:59)

    stirilibere [utilizator]

    servicii secrete, politie, armata (lunetisti)..., la revolutie nu le-a iesit prea bine KGB-istilor, acum vor sa ne puna cu botul pe labe forever. Hai sa vedem care pe care!
  • +12 (14 voturi)    
    Lia si Grindinica cu doctorat in fizica cuantica (Luni, 6 martie 2017, 20:59)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Grindina si Lia sunt 2 maestri in fizica cuantica. Vor face o demonstratie prin care un sac fara fund va deveni o gaura neagra in care nu mai are cum sa patrunda nimic, nici macar alti bani, ajutoare, imprumutri sau investitii fiindca bugetul va fi atat de afectat ca absolut nimic nu il va mai resuscita dupa infarctul ce il va suferi.

    Va asteapta premiul Nobel! Succes!
  • +7 (9 voturi)    
    Ce-or spera haimanalele astea? (Luni, 6 martie 2017, 21:35)

    Iorgovan [utilizator]

    Probabil spera ca, mituindu-i pe unii, vor scapa de furia sutelor de mii de protestatari, ca sa-si vada in liniste de hotii. No chance...
  • +3 (3 voturi)    
    PSD (Marţi, 7 martie 2017, 7:59)

    George M. [utilizator]

    PSD tocmai o pune discret de un razboi civil, si au nevoie sa consolideze loialitatea jandarmilor si militarilor. In caz ca aveti dubii acolo ne indreptam. Se merge cu capul inainte spre terfelirea bunului simt, legalizarea hotiei si gratierii infractorilor. Iar cand strada va reactiona vor urma provocarile, violente si arestari pe modelul democratiilor de tip sud american. Se joaca o carte mare zilele astea iar mafiotii nu par dispusi sa faca un singur pas inapoi....Dumnezeu sa ne aiba in paza..
  • +4 (4 voturi)    
    paradoxul bolsevic (Marţi, 7 martie 2017, 8:17)

    Francisc 1 [utilizator]

    cheltuim de parca ajungem economic america in cativa ani , timp in care ne imprumutam copios , in timp ce noi ca societate ne pregatim pentru evul mediu , vezi gratieri , unii mai egali ca altii , ora de religie care devine indoctrinare , afurisirea in constitutie a minoritatilor sexuale ( acum , ca maine urmeaza religia si nationalitatea ) ... etc.
  • -3 (7 voturi)    
    Daca bugetul permite foarte bine sa fie (Marţi, 7 martie 2017, 9:11)

    xrogo [utilizator]

    crescute salariile la bugetari,in acest fel o sa fie presiune pe privati ca sa creasca salariile si in acest sector!
    • +3 (3 voturi)    
      Sau - vezi stire de azi (Marţi, 7 martie 2017, 10:18)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Sa inchida pur si simplu pentru ca dezechilibrele aberante create de psd nu se pot sustine. Politica de a mitui clase de lucratori pentru a putea fura in liniste este complet falimentara si daunatoare economiei Romanesti
  • +1 (3 voturi)    
    Matematica!!! (Marţi, 7 martie 2017, 9:38)

    Zibi [utilizator]

    ntelege cineva care-i matematica aici? La punctul 1: "creste de la 9847 lei in 2018 la 10.265 lei in 2021. In cazul MApN ar fi o crestere de 92% in patru ani, in cazul MAI ar fi 19%"
    O matematica destul de simpla arata o crestere de 4.24%. ... ce-mi scapa din context?
    Mai incercam; la punctul 7 (cifre mai putine, poate iese altfel): "crestere de la 1996 lei la 2949 de lei. In cazul angajatilor MApN ar fi o crestere de 230% in patru ani"; matematica "simpla" ar spune: (2949-1996):1996=0.427, adecatelea 42,7% - asa da!!! Si totusi, parca nu e 230%.
    :(
    • 0 (0 voturi)    
      Matematica (Marţi, 7 martie 2017, 18:45)

      IulianCatalin [anonim] i-a raspuns lui Zibi

      Conform tabelului prezentat, la MApN solda de functie la un caporal clasa I, in prezent este de 895 lei, in 2018 va fi de 1996 lei, urmand ca in 2021 sa ajunga 2949. Procentajul acela aprox. de 230% iese de la suma din prezent de 895 lei. Tu te-ai raportat la solda din 2019 de 1996 lei. Spor ca calcule :)
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Marţi, 7 martie 2017, 19:28)

        IulianCatalin [anonim] i-a raspuns lui IulianCatalin

        Am vrut sa spun ca te-ai raportat la solda din 2018 de 1996 lei, nu din 2019...
  • -2 (6 voturi)    
    este clar (Marţi, 7 martie 2017, 9:50)

    revo [utilizator]

    De Armata se tem cel mai mult. Acolo e mita cea mai mare - salarii nemeritate, pensii hipernesimtite, varsta de pensionare mica, copii si nepoti angajati imediat in posturi bune etc. De mult timp tot scriu ca cei mai mari profitori, putori si lipitori sunt cei din Armata. Nu fac nimic, nu au niciun rol practic, decat decorativ, nicio responsabilitate, dar ... sunt platiti gras ca sa stea pe margine si sa se uite cum dusmanul din interior isi face mendrele cu Romania.
    Acum, daca stam sa ne gandim, pana si asa-zisa Revolutie a fost facuta de Securitate, Armata a fost tinuta de fraiera, prizoniera caraghioasa, sub un fals asediu, electronic, in Ministerul Apararii, in timp ce ceilalti au actionat si au acaparat puterea. Desigur, au grija sa le arunce cate o cuiosvarta buna, din cand in cand.
    PS: daca o sa sariti in sus ca Armata lupta in cadrul NATO - da, dar aia sunt bine platiti in euro, de fapt sunt mercenari si sunt doar cativa.
  • 0 (2 voturi)    
    Ce ar trebui cu armata (Marţi, 7 martie 2017, 11:58)

    BEDE [utilizator]

    Ar trebui sa nu fie pensionare la varsta mica, ci militarii sa fie trecuti in rezerva atunci cand nu mai fac fata d.p.d.v. fizic sau psihic, iar atunci, daca nu au varsta de pensionare normala, sa trebuiasca sa-si gaseasca de lucru in oarece alta meserie. Sigur ca ar fi cazul si sa li se ofere facilitati pentru scoala profesionala sau studii, dar nu sa fie scosi la pensie la 50 de ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Minciuni (Marţi, 7 martie 2017, 14:04)

    stcris [utilizator]

    Armata ramane un alt loc plin de nedreptati iar modul de calcul al veniturilor este doar pt gestiunea sinecurilor, pt "prieteni" sau /si "slugi"...Este suficient sa ajungi la "butoane" si cumperi cate slugi vrei din "aparatul de stat"...Nu exista criterii ,principii si mai ales verticalitate !Doar mujicie sovietica !!
    Un alt sistem represiv gata sa lupte ca in 89 impotriva poporului care-I hraneste , in caz ca se sch macazul (cred ca PSD abia asteapta intarirea leg cu tov Furtin ;probabil pregatesc terenul !).
    Salariile de care vb sunt de fapt pensii ,si tot sunt mici..De ce nu vb mai bine de veniturile reale ?Si de sporurile penibile pe care le alocati pt orice motiv imbecil,ca metoda de a creea arbitrar inegalitati...
    De ce nu exista criterii clare ,echivalent cu civilii (in fct de grad ,arma,functie,responsabilitati,etc)
    Singura suplimentare sa fie doar pt cei care ies afara in misiuni (ca si diurna pt civili) doar ca aici ar fi un fel de PRIMA DE RISC ,pe perioada misiunii !Mai ales ca in armata se lucreaza pe baza de ordin si nu de voluntariat ,sa zica eventual ca nu se merita sa plece afara ca ar fi prea mica PRIMA respectiva..
    Cititi aici dar sunt sigur ca toti cunoasteti cazuri concrete (inegalitatea in soc romaneasca a ajuns la nivelul de exmplozie si nu este doar armata singura cauza :politia,jandarmii,gardienii,etc) :

    http://greatnews.ro/ce-salarii-sunt-armata-romana/

    Pe unde or sa scoata camasa "slugoii" PSD-ului care "cersesc" venituri nemeritate si mai ales nu doar cu mare decalaj fata de restul societatii ci chiar nesustenabile !!Si va mai mirati de ce nu sunt bani pt drumuri ,spitale,etc ?
    Ca sa nu mai zic de celelalte avantaje :concedii ieftine sau aproape gratis in zone f bune (vile dedicate) ,pensionare f precoce,bani de tratamente (stomatologic,etc),etc,etc
    O MARE RUSINE !
    Va veni ea vremea decontului...