SRI isi retrage ofiterii detasati la ANAF

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 8 martie 2017, 16:27 Economie | Finanţe

Sigla SRI
Foto: SRI
Directorul SRI, Eduard Hellvig, a initiat demersurile legale pentru incetarea detasarii ofiterilor serviciului in cadrul ANAF, se arata intr-un raspuns al informatiilor interne, la solicitarea agentiei Mediafax.

Potrivit sursei citate, "colaborarea SRI cu celelalte institutii si autoritati publice, inclusiv cu Ministerul Finantelor Publice, se realizeaza in baza art.14 din Legea nr.14/1992 privind organizarea si functionarea SRI, cu modificarile si completarile ulterioare. Decizia in acest caz a apartinut tuturor decizionalilor din institutiile statului roman, reprezentate in CSAT, inclusiv presedintele si premierul Romaniei, Serviciul Roman de Informatii punand in aplicare, ulterior, hotararea CSAT".

SRI precizeaza ca angajatii sai au fost detasati la ANAF "la solicitarea acestei institutii" si arata ca numarul ofiterilor detasati la Fisc "nu a fost niciodata de ordinul sutelor si a fost tot timpul mai mic decat cel aprobat prin hotararea CSAT".

"Initial, au fost detasate 28 de cadre, in prezent, aflandu-se in derulare procesul de retragere etapizata a acestora", a mentionat SRI.

Reamintim ca HotNews.ro a scris in urma cu doua zile, citand surse guvernamentale, ca Liviu Dragnea vrea ca Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) sa scape de ofiterii SRI detasati in cadrul Departamentului Antifrauda si sa-i inlocuiasca in punctele-cheie ale institutiei cu angajati agreati de coalitia PSD-ALDE.

Mai multi angajati SRI au fost detasati in ultimii cinci ani la Fisc, la Departamentul Antifrauda, dupa ce Consiliul Suprem de Aparare a Tarii (CSAT) a decis ca evaziunea fiscala este o amenintare la adresa securitatii nationale.

In urma acestei decizii a fost semnat un protocol de colaborare intre cele doua institutii, protocol in urma caruia mai multi ofiteri SRI au inceput sa lucreze la antifrauda pentru a impiedica relatiile de colaborare intre controlorii Fiscului si evazionisti.

Existenta acestei colaborari a fost confirmata in premiera de Victor Ponta in 2015. Premierul de la acea data a raspuns afirmativ cand a fost intrebat la B1 TV daca e adevarat ca 140 de ofiteri SRI au fost detasati la Departamentul Antifrauda (sursa).

In decembrie 2014, la evenimentul festiv prilejuit de implinirea a un an de la infiintarea Directiei Generale Antifrauda din ANAF a participat si un reprezentant de frunte al SRI - general maior Ion Grosu, adjunct al directorului George Maior (sursa).











7847 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    o alegere rea (Miercuri, 8 martie 2017, 16:45)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    adica PSD-ALDE cere retragerea SRI de la Anaf, unde sunt vitali pentru demascarea escrocilor si banditilor la scara mare si probabil cere infiltrarea lor in populatie ca pe vremea lui Ceausescu?

    mai incet cu demonstratiile impotriva tendintei firesti a politicienilor de a jefui si dati butonul cu volumul furtului la maxim!
    • -1 (5 voturi)    
      Fiecare instituție să-și facă treaba ei (Miercuri, 8 martie 2017, 21:09)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

      Câte returnări ilegale de TVA au descoperit ofițerii SRI detașați la ANAF? Ultima dată când m-a interesat subiectul era 1 milion de euro șpaga pentru o returnare de 5 mil.pe nașpa.

      Dacă SRI vrea să verifice, n-are decât să verifice firmele care încasează returnări de TVA de mărimea asta. Prezența lor la ANAF nu era ca să prindă evazioniști, ci ca să-și primească partea.

      Acum, odată plecați de la ANAF, au ocazia să demonstreze ce pot și ar fi excelent să vedem niște directori de la ANAF în închisoare. Că plângerile trimise la DNA-urile teritoriale au rămas fără nicio urmare, iar returnările alea ilegale de TVA le-a aprobat cineva totuși.
  • +11 (17 voturi)    
    Rau face! Astia vor inspectori usor de corupt! (Miercuri, 8 martie 2017, 16:51)

    za-k [utilizator]

    ca sa poa' sa fure ei cu 15 miini!
    • -3 (3 voturi)    
      oricum (Miercuri, 8 martie 2017, 19:37)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      vor fi cateva maini mai putin, odata cu retragerea sereienilor. ca de,, si ei e oameni, ca noi toti :-))
      zarzavagii dau fara sa legitimeze.
    • +4 (4 voturi)    
      Directorii sunt corupți, nu doar inspectorii (Miercuri, 8 martie 2017, 21:14)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      Directorii taie de pe listele pentru controale firmele ”care trebuie” și tot directorii trimit inspectorii ”care trebuie” să recupereze 50.000 dintr-o datorie de 2.000.000 și să ia șpagă pentru ei și pentru partid.

      Corupția inspectorilor de care să nu știe directorii e minoră, problema reală e marea corupție, organizată la nivel de instituție.
  • +17 (21 voturi)    
    Adica dupa ce au fost adusi deoarece (Miercuri, 8 martie 2017, 16:55)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    evaziunea fiscala devenise amenintare la siguranta nationala, s-a gandit dracul viu ca a trecut amenintarea ...

    "liviu dragnea vrea ca Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) sa scape de ofiterii SRI detasati in cadrul Departamentului Antifrauda " ... "si sa-i inlocuiasca in punctele-cheie ale institutiei cu angajati agreati de coalitia PSD-ALDE. "

    fmm de sobolan turbat , chiar daca nu te mai vad ei , dar stai linistit, ca tot te vad,

    EU_SI_MORT_TE_VAD !!!
    • +8 (12 voturi)    
      Pare că statul român de predă mafioților. (Miercuri, 8 martie 2017, 17:47)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Chiar fără luptă. Penibil.
    • -2 (2 voturi)    
      dottore si don coldeone (Miercuri, 8 martie 2017, 19:39)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      au facut acordul de ...colaborare.
      despre dottore s'a mai auzit ceva ...acoperit.:-))
  • +7 (11 voturi)    
    lupii pazesc stana (Miercuri, 8 martie 2017, 17:59)

    dordetara [utilizator]

    Incepe marea praduire!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu incepe, continua. (Joi, 9 martie 2017, 10:06)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui dordetara

      De data aceasta legal ca urmare a oug6, oug9 (intrebati la shaideh, stii cel mai bine si are si banii la ea) si sigur vor gasi si o cale sa-i scape dupa ce oug13 a cazut si s-a spart.
  • -3 (15 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 8 martie 2017, 18:40)

    om simplu din multime [utilizator]

    p'aia din procuraturi, judecatorii, palavrament, dar mai ales pe intoxicatorii din pressa, cand ?!

    hurry up !
  • +5 (7 voturi)    
    De fapt, scopul scuza mijloacele (Miercuri, 8 martie 2017, 21:36)

    morometu [utilizator]

    Pentru ca schema anaf nu fusese ocupata de lacheii sforarilor sistemului, cu 4 ani in urma, acum se face loc! De ce? Pentru ca acolo sunt multi bani la mijloc si se poate bate palma la ...multe zerouri. E de ajuns sa priviti, in spatele...motocicleanului. Numele si personajele va sunt cunoscute.
  • 0 (0 voturi)    
    anaf fără sri (Joi, 9 martie 2017, 16:49)

    MatianaEne [anonim]

    Acum partidele state și nenea dragneii,tăricenii vor zburda liberi pe câmpiile șpăgii și parandărătului ,rațiunea pentru care sri-ul a avut oameni acolo s-a bazat pe faptul că o mafie nu poate fi controlată cu anaful de partid și de stat !în afară de farmacii și supermaketuri nu dă nimeni bon fiscal ,nu mai vorbesc de mediul rural ,unde primarii dictează controalele după clientela de partid ,bonul fiscal nu-și are rostul !Teama asta de sri este a hoțului patentat ,ce bine ar fi fost să fi supervizat toate domeniile ,dar nu e cazul ,noi n-avem nicio șansă în lupta cu mafia !Vine nenea Țuțuianu ,a cărui fiică afost angajată ,pentru merite excepționale în atacurile la adresa protestatarilor recenți , la Primăria Capitalei ,să le spună ce au voie și ce nu cei de la SRI ,partidele erdoganiste sânt protejate de mărețul parlament pesedeo-aldist !succesuri !