Detalii despre impozitul pe venitul global: statul va angaja consultanti fiscali precum medicii de familie. Cati consultanti fiscali? "Cati va fi nevoie"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 12 aprilie 2017, 13:46 Economie | Finanţe

Adrian Dobre
Foto: Agerpres
Adrian Dobre, secretar de stat in Ministerul Muncii si purtator de cuvant al PSD, a dat miercuri detalii despre noul impozit global pregatit de guvernul PSD. El a spus la Antena 3 ca Guvernul nu ia in calcul eliminarea cotei unice de 16%, iar "impozitul pe venitul global va insemna calcularea veniturilor si aplicarea unor deduceri". Cum se va realiza practic?

"Se vor aplica deduceri importante pentru familii: pentru pregatirea copiilor, sanatate", a spus Dobre, adaugand ca fiecare familie va fi ajutata in calcularea impozitului de un consultant fiscal. El a spus ca acesti consultanti, care vor actiona precum medicii de familie (un consultant va deservi un anumit numar de familii) vor fi platiti de statul roman.

Intrebat de cati consultanti va fi nevoie la nivelul intregii populatii, Dobre a spus: "Cati va fi nevoie. Va decide Ministerul Finantelor".

Dobre a mai spus ca acest nou tip de impozit global "este intr-un stadiu incipient de discutie" si are ca scop sa scoata mica evaziunea la lumina, prin incurajarea strangerii de bonuri si facturi de la furnizorii de bunuri si servicii.











13630 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    Hai sa ne angajam la stat! (Miercuri, 12 aprilie 2017, 14:02)

    EuSiCuMine [utilizator]

    In loc sa facem statul asta care si asa este foarte mare, un pic mai suplu, noi angajam lume la stat fara numar.
    La ce mica evaziune o sa scoata ei la lumina fata de cat bani celtuie cu consultantii astia fiscali, ma tem ca iese statul in pierdere rau.
    In loc sa reducem interactiunea asta cu statul o sa stam pe la alte usi si o sa dam alte spagi, ca la medic.
  • +22 (26 voturi)    
    impozit la venitul imp[ozat (Miercuri, 12 aprilie 2017, 14:19)

    sorin2011 [utilizator]

    Dl Dobre : [...are ca scop sa scoata mica evaziunea la lumina,..]
    ATi rezolvat MAREA EVAZIUNE ?! si acum va ocupati de mica evaziune ?!
    • +6 (8 voturi)    
      Marea evaziune nu exista (Miercuri, 12 aprilie 2017, 15:59)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui sorin2011

      Companiile mari platesc contributiile constiincios, returnarile ilegale de tva sunt o amintire indepartata iar Parlamentul tarii lucreaza in interesul cetatenilor. In urma disparitiei coruptiei, DNA a fost desfiintat din lipsa de activitate.
  • +16 (20 voturi)    
    unde e Romania !?!?! (Miercuri, 12 aprilie 2017, 14:20)

    levierul [utilizator]

    voi nu sunteti romani, ori daca sunteti voi nu sunt eu.
  • +23 (27 voturi)    
    O BAJBAIALA NEMAIINTALNITA! (Miercuri, 12 aprilie 2017, 14:21)

    Johanis [utilizator]

    Asa ministru, asa minister, asa treaba!

    Pai daca tarancuta asta, olguta, care are si accent de golancuta, a ajuns sa conduca un minister atat de important, ce ne mai miram ca, in fiecare zi, apar idei stupide care mai apoi sunt retrase?!

    E simplu, pomana eletorala nu mai poate fi sustinuta si incep sa tremure, sa inventeze impozite pe gospodarii, taxe pe fumul de la cos, timbre lipite pe parbriz si alte idiotenii care in Romania nu se pot efectiv aplica!

    Proasta fiinta!
  • +21 (25 voturi)    
    Ne-ati mai cocosat in 2001 cu impozitul pe venitul (Miercuri, 12 aprilie 2017, 14:24)

    deval [utilizator]

    global care nu era niciodata global !! Am facut cursuri pe banii mei, ati trimis 3 ani sefi din min finantelor la specializare , in Spania, ne-am spart capetele cu declaratiile de venit global-neglobal (ca corupti erau si atunci si au avut grija sa stalceasca legea si sa o faca sa nu aiba nimic comun cu "global" )! Aratati in programul de guvernare unde ati vorbit de un sistem nou de impozitare !!
  • +27 (33 voturi)    
    gindire cu premeditare (Miercuri, 12 aprilie 2017, 14:32)

    bogdan1477 [utilizator]

    Angajam inca o cohorta de consultanti ca sa numere bonuri...

    De ce nu se aplica chestia asta doar pentru plati cu cardul, iar calculele de deduceri sa se faca automat, prin datele furnizate de banca si comerciant. In felul asta incurajezi si plata cu cardul, si scapi si de armata de functionari care sa numere chitante. Si nici cetateanul nu tre sa mai stringa sacose de maculatura.

    Da' la noi asha merge treaba. Faci deduceri fiscale de 10 lei si pentru asta angajezi bugetari care te mai costa inca 20-30.
    • 0 (2 voturi)    
      Si mai e ceva (Miercuri, 12 aprilie 2017, 15:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Sistemul asta de deduceri e gindit pentru a te obliga sa consumi. Statul iti zice asha: eu iti iau impozit mare, dar daca nu tii banii la ciorap si-i cheltui, generind crestere economica, o parte ti-i dau inapoi. Si asta are efect in tarile care consuma din productia proprie, incurajind cererea. Iar noi dupa cum se vede consumam tot ce-i mai prost si mai ieftineala prin vest iar produsele noastre merg la export. Si o asemenea masura va ajuta productia din alte tari. Cu toate astea, in mod sigur ar diminua evaziunea fiscala. Atit timp cit stii ca daca platesti cu cardul iti da statul 5% inapoi, vei avea tendinta sa alegi tot timpul magazinul care accepta plata cu cardul, si implicit nu vinde la negru.
    • +4 (6 voturi)    
      CREZI CA (Miercuri, 12 aprilie 2017, 16:04)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      analfabetii, pitipoancele si toapele cu doctorat inteleg ceva din ce poate face un computer?
      • +3 (5 voturi)    
        cum sa nu (Miercuri, 12 aprilie 2017, 18:57)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        orice functionar stie ca un computer are solitaire ;)
  • +2 (4 voturi)    
    Așa vor putea fi folosiți doctorii din PSD. (Miercuri, 12 aprilie 2017, 15:24)

    asavreau [utilizator]

    Consultanți fiscali.Să numere bonurile.Știu să numere?De citit un bon nu cred că știu.
  • +4 (6 voturi)    
    niste idioti (Miercuri, 12 aprilie 2017, 15:27)

    subcultura [utilizator]

    in loc de simplificarea birocratiei si reducerea coruptiei, astia fac exact invers.
    cresc birocratia si necesitatea spagilor.
  • +5 (7 voturi)    
    Clar. (Miercuri, 12 aprilie 2017, 15:36)

    Stef_and [utilizator]

    Astia toti sunt o adunatura de prosti!
    Sau rau intentionati.
  • +4 (6 voturi)    
    "Vor fi platiti de statul roman" (Miercuri, 12 aprilie 2017, 15:38)

    Rdu [utilizator]

    Parc-ar fi bani din cer!
  • 0 (2 voturi)    
    In afara cum o fi cu treaba asta? (Miercuri, 12 aprilie 2017, 15:45)

    esrevinU [utilizator]

    In Italia se numeste 730, in Anglia Self-Assessement si peste tot este la fel. Daca nu ai nimic de declarat nu ai nimic de facut. Daca vrei deduceri (sau ai anumite tipuri de venituri ... ) ori inveti tu (asa am facut in Italia), ori platesti pe altu' care stie (asta fac acum).
    • 0 (2 voturi)    
      aici va fi obligatoriu sa te duci la consultant (Miercuri, 12 aprilie 2017, 20:06)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui esrevinU

      ca trebe sa manance si gura lor ceva. Vezi ca intr-un comentariu cineva a zis ca Camera Consultantilor Fiscali a fost inventata pe vremea lui Tariceanu, ca sa ia o parte din casacavalul expertilor contabili de la CECCAR, si acum e condusa de Chitoiu.
  • +1 (3 voturi)    
    consultanti fiscali (Miercuri, 12 aprilie 2017, 16:02)

    DanMunteanu1 [anonim]

    Prin anii 2005-2006, in guvernarea Tariceanu ,ministrul de finante de atunci Chitoiu (mana dreapata a lui Tariceanu de atunci, si de acum) a nasit Camera Consultantilor Fiscali. Asta pentru ca era prea mare tortul de la CECCAR (expertii contabili) si pentru a smulge o data cu cireasa din varf si o parte buna din el. Bineinteles ca seful acestei camere a devenit la un moment dat (si cred ca este si acum), dl. Chitoiu.
    Pe scurt, pentru a fi angajat de stat, orice consultant fiscal va trebui sa fie membru al CCR. Pentru a fi membru trebuiesc platite taxe de inscriere, cotizatii anuale, cursuri pregatitoare, etc., bani care vor ingrasa conturile CCF. Iar de banii din conturi cine va dispune ? Intrebare retorica.
  • -3 (7 voturi)    
    excelenta initiativa... (Miercuri, 12 aprilie 2017, 16:06)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ecartul dintre veniturile oficiale (ex salarii) si veniturile reale (ce intra real in contul+buzunarul romanului) trebuie impozitat!
  • +6 (8 voturi)    
    Demisia golanilor! (Miercuri, 12 aprilie 2017, 17:03)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ziceati ca dati salarii mari nu taxe!
  • +2 (4 voturi)    
    uitati-va la mutra astuia (Miercuri, 12 aprilie 2017, 20:00)

    revo [utilizator]

    Este suficient ca sa intelegem cum a aparut aceasta noua tampenie.
  • +1 (1 vot)    
    Figura, ideile si argumentatia (Joi, 13 aprilie 2017, 12:30)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Arata clar un consumator inrait de etnobotanice:-)
    Ca delirul unui drogat arata si "programul" guvernului, in fiecare zi o ideie nastrusnica care e cand opera lui Dragnea, cand program de guvernare, cand initiativa de ministru "neasumata" de psd. In rest agitatie normala de "semi-oligofreni".