VIDEO Presedintele ANAF: Am colectat pe primul trimestru cu 2 puncte procentuale mai putin decat programul asumat de incasari. Incasari mai mici cu 1,2 miliarde de lei

de C. Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 13 aprilie 2017, 12:02 Economie | Finanţe

Bogdan Stan
Foto: Captura Privesc.eu
Presedintele ANAF, Bogdan Stan, a anuntat joi intr-o conferinta de presa la Guvern ca Fiscul a colectat pe primul trimestru al anului cu 1,2 miliarde de lei mai putin decat avea programat, adica si-a realizat 98% din program. In ceea ce priveste comparatia cu primul trimestru al anului trecut, incasarile au crescut cu 1,3%, a mai spus Stan.

Bogdan Stan a facut joi, la sediul Guvernului, prima conferinta de presa din mandatul sau.

Inregistrarea VIDEO a conferintei:



Cele mai importante declaratii LIVETEXT:

- Am luat toate cele 14 masuri convenite cu premierul
- In ce priveste incasarile pe primul trimestru, venituri cu 1,3% mai mult decat T1 2016. In martie am avut crestere de 105,2%, inadrandu-ne practic in cresterea economica asumata de guvern. Inca luptam pentru recuperarea deficitului din ianuarie, cauzat de scaderea cotei TVA de 24% la 20%. Practic, scaderea de 4 puncte procentuale a afectat incasarea veniturilor din TVA in ianuarie
- Ca masuri implementate, avem trei directii: cresterea gradului de colectare si conformare prin indrumari si dialog cu contribuabilii.
- Avem 923 de esalonari la plata
- Am solutionat deconturile cu sume negative de TVA, micsorand perioada de realizare a inspectiilor
- Vom directiona inspectori fiscali de la control pe TVA catre controale de fond
- In ce priveste Antifrauda, au un rol de pastrare a gradului de conformare si de declarare
- Cam atat am avut de spus despre cele 14 masuri

Intrebari si raspunsuri:

- Cum sunt veniturile fata de program? Veniturile administrate de ANAF fata de programul acordat de Ministerul Finantelor cu 1,2 miliarde lei mai mic pe primul trimestru, adica grad de realizare de 98% pe primul trimestru
-
- Poate ANAF sa renunte la angajati ca sa se transforme in consilieri fiscali? Orizontul de timp e 2018. ANAF are aproximativ 25.000 de angajati, suntem subdimensionati cu 3.000.
- Ne vom adapta la viitorul impozit pe venitul global
- Ati discutat despre deblocarea posturilor la rectificarea bugetara? Speram sa le deblocam, dar tine de ceea ce vom incasa. Le multumesc colegilor care au facut eforturi, chiar daca sunt salarizati sub functia pe care o ocupa
- Noua sarcina de consultant fiscal va fi una adiacenta sau full time? Legislatia spune ca un inspector fiscal nu poate di si consultant fiscal, ar fi conflict de interese. E strategia Ministerului de Finante, noi decat o aplicam
- Gospodaria nu este foarte bine definita











9172 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    1 MILIARD mai putin... TRIPLATI salariile!!! (Joi, 13 aprilie 2017, 12:54)

    dexpropriat [utilizator]

    .
  • -25 (27 voturi)    
    efectul scaderii tva de la 20 la 19% (Joi, 13 aprilie 2017, 12:56)

    zeita anticoruptiei [utilizator]

    masura ce nu era in programul de guvernare psd si care a fost introdusa prin mentinerea lui ciolos in functie
    • +15 (15 voturi)    
      Tot ei au introdus-o. (Joi, 13 aprilie 2017, 13:35)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      Scaderea la 19 era prevazuta in "noul" cod fiscal al lui Ponta.
    • +17 (19 voturi)    
      esti praf... (Joi, 13 aprilie 2017, 13:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      masura era introdusa de psd... care apoi vroia sa-l faca pe Ciolos sa renunte la ea (pentru ca apoi sa urle ca el a renuntat nu ei). Ciolos nu a zis decat ca este problema viitorului guvern si el nu schimba masura asta (pe care oricum nu el a dat-o).
      nu te mai uita pe antena 3 ca nu mai gandesti logic!
      • -10 (10 voturi)    
        era in codul fiscal introdus de ponta (Joi, 13 aprilie 2017, 14:02)

        zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        dar dragnea dorea sa o amane un an, nu s-a mai putut acest lucru pentru ca nu a fost instalat guvernul.
        tot din acest motiv nu s-a scos tva la constructii noi
        • +6 (6 voturi)    
          nu s-a mai putut? (Joi, 13 aprilie 2017, 16:23)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

          cum adica? cine nu a putut sa o amane? vorbim de Codul Fiscal, legea 227/2015. lege promovata de pesede - ciuma rosie - care detine majoritatea in parlament de 5 ani! acelasi PSD care nu a avut nici o problema sa modifice Codul Fiscal prin legea 2/12.01.2017.

          Daca Dragnea vroia sa amane scaderea TVA, a avut tot anul 2016 la dispozitie si nu l-ar fi putut opri nimeni.
    • +7 (7 voturi)    
      Si ce anume... (Joi, 13 aprilie 2017, 14:06)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      ... i-a oprit pe guvernanti ca sa corecteze "eroarea" lui Ciolos? Puteau foarte bine sa o faca 20%.
      • -5 (5 voturi)    
        trecuse 1 ianuarie (Joi, 13 aprilie 2017, 15:37)

        zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

        ca altfel se schimba
        • 0 (0 voturi)    
          Daca doreau sa o schimbe... (Vineri, 28 aprilie 2017, 18:08)

          JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

          ... o puteau schimba si pe 1 februarie.
          In ce data a intrat in vigoare TVA-ul de 24%? A fost cumva ilegal?
  • +25 (25 voturi)    
    Analfabet penibil (Joi, 13 aprilie 2017, 13:08)

    mitg [utilizator]

    "E strategia Ministerului de Finante, noi decat o aplicam"

    Decat la canal ar trebui sa ajungi.
  • +27 (29 voturi)    
    Sa-i zica cineva.... (Joi, 13 aprilie 2017, 13:32)

    t4v1 [utilizator]

    ca TVA a scazut de la 20 la 19, nu de la 24 la 20.
    • +7 (7 voturi)    
      tare (Joi, 13 aprilie 2017, 14:35)

      tearoftime [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      presedintele ANAF nu stie cat e cota TVA in Romania... mai e ceva de zis?
    • -5 (5 voturi)    
      Comentezi ca sa nu te plictisesti (Joi, 13 aprilie 2017, 15:02)

      viccr [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

      Ce va mai place sa comentati! Mai ascultati o data si vedeti ce a declarat . TVA 24% in decembrie 2015 si 20% in decembrie 2016.
  • +7 (7 voturi)    
    mda... (Joi, 13 aprilie 2017, 13:44)

    liviu_ [utilizator]

    este unul care lucreaza impotriva romanialor ... dracnea tre sa-l demita urgent pe acest nenorocit care se opune cincinalului in 3 ani (ca noi suntem mai smecheri ca ceausescu)...

    anyway.... da dublam samariile ca avem de unde!
  • +15 (17 voturi)    
    încasări mai mici (Joi, 13 aprilie 2017, 13:46)

    Sorin Constantin [anonim]

    Acum înțeleg de ce se lăuda ieri ministrul de finanțe că au mai făcut niște împrumuturi cu dobînzi reduse,nu avea bani destui să plătească salariile barosane ale electoratului propriu,la bugetari mă refer.
  • +2 (2 voturi)    
    cota TVA (Joi, 13 aprilie 2017, 14:04)

    bucurflorin [utilizator]

    cota de tva scazut de la 20% la 19%. WTF..stia nu stiu nici pe ce planeta sunt.

    pai isi contrazice seful de la ministerul de finante? saptamana trecuta se lauda ca incasarile sunt in target
  • -1 (3 voturi)    
    Pt cei care nu au inteles partea cu TVA (Joi, 13 aprilie 2017, 14:09)

    raduteleaga [utilizator]

    E vorba de faptul ca in ian,2016 s-au raportat incasarile din dec,2015 care aveau tva 24%.
    In ian 2017 s-au raportat incasarile din dec.2016 care aveau tva 20%.
    De aceea diferenta dintre ian.2017 si ian.2016 e diferenta dintre tva 20% si tva 24%.
    Problema pe care o evita acesti politicieni e sa ne spuna cum e ca in feb.2016 era tva raportat de 20% fata de feb.2015 cand era tva de 24% iar in feb 2016 s-a obtinut o crestere substantiala fata de 2015
  • +2 (2 voturi)    
    cretin (Joi, 13 aprilie 2017, 15:50)

    chiuariu [utilizator]

    veniturile pe 2017 sunt previzionate la 253 miliarde, 14% mai mult fata de executia pe 2016 - 222 miliarde. cu o crestere de 1.3% nu ajungi absolut nicaieri, alea 10 mld disparute anul trecute is nimica toata pe linga cele 30 mld diparute anul asta.
    • +1 (3 voturi)    
      stai linistit , (Joi, 13 aprilie 2017, 23:32)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      ca in trimestrul 2 vom avea o crestere a veniturilor cu 25% , in t3 cu 50% iar in t4 cu 75% iar la sfarsitul anului vom avea 100 miliarde in plus , o sa putem tripla salariile bugetarilor si pensile!
  • +1 (1 vot)    
    Blasfemie!!!Nu-i adevarat!!! (Vineri, 14 aprilie 2017, 19:00)

    KostasP [utilizator]

    dracnea, so pe el!!! Cum isi permite angajatu' asta sa spuna adevaru'? Afara cu el!!!