PSD si ALDE pregatesc noi taxe si impozite: contributia de solidaritate, taxa pe produsele nocive, impozitul suplimentar pe resurse naturale. Impozitul pe dividende dispare, impozitul pe venit scade la 10%

de Red. Economic     HotNews.ro
Joi, 29 iunie 2017, 11:18 Economie | Finanţe

Mihai Tudose
Foto: Agerpres
Noul program de guvernare depus in Parlament de guvernul Tudose prevede aparitia unor taxe si impozite noi sau marite. Astfel, guvernul PSD - ALDE va introduce din 1 ianuarie 2018 o "contributie de solidaritate", dar la acest moment nu avem informatii despre cuantumul ei si despre categoriile de platitori. Cel mai probabil va fi o taxa platita de angajatii cu salarii mari.

De asemenea, produsele cu impact negativ "major" asupra sanatatii vor fi taxate suplimentar. Nici aici nu avem detalii despre categoriile de produse. Scaderea TVA de la 19% la 18% se amana cu un an, pana in 2019.


In plus, pentru a obtine mai multi bani la buget, guvernul Tudose va mari cu cel putin 20% impozitul pe profitul obtinut din extractia de resurse naturale care nu sunt prelucrate  in  Romania, prin adoptarea noii legi a redeventelor, cel tarziu, la finalul anului 2017.

In programul de guvernare a anuntata si schimbarea mecanismului de colectare a TVA, prin introducerea metodei split payment de la 1 septembrie.

Firmele vor fi obligate sa plateasca contributia pentru pensii si sanatate la nivelul salariului minim pentru toti salariatii, inclusiv pentru cei cu timp partial de lucru si cei cu plata in acord.

La capitolul reduceri de taxe si impozite, guvernul PSD-ALDE anunta reducerea impozitului pe venit, de la 16% la 10% si a contributiilor de la 39,25% la 35%, incepand cu 1 ianuarie 2018.

Guvernul Tudose propune si eliminarea impozitului pe terenul agricol, concomitent cu dublarea impozitului pentru terenul agricol nelucrat timp de 2 ani consecutiv. Tot de anul viitor e promisa eliminarea impozitului pentru tractoare si utilaje agricole.

Mai mult, PSD si ALDE vor sa elimine total impozitul pe dividende incepand cu 1 ianuarie 2018.











24368 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    ... (Joi, 29 iunie 2017, 11:22)

    tirolez [utilizator]

    Sa platim taxa de solidaritate cu capusele.
    • -1 (5 voturi)    
      SI (Joi, 29 iunie 2017, 11:56)

      CalmArius [anonim] i-a raspuns lui tirolez

      SA AI taxa 10 % din banii de solda e bine?
    • +10 (12 voturi)    
      da (Joi, 29 iunie 2017, 12:41)

      Invisible [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      cu ocazia castigarii alegerilor de catre psd m-am decis:
      - sa ma solidarizez cu cei care nu muncesc
      - sa apar hotii si mincinosii
      - sa subventionez betivii
      - sa platesc mai mult la caldura si curent
      - sa o ascult pe Olguta mai cu atentie
      - sa il admir pe mustacios
      - sa dau mai multi bani la buget si sa obtin mai putine beneficii
      - sa stau iarna la -6 grade in strada cateva ore

      ... am luat toate aceste 'decizii' fara voia mea si fara sa fiu intrebat daca as fi de acord. :)
      • +6 (8 voturi)    
        Ai o oarecare consolare : (Joi, 29 iunie 2017, 13:43)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Invisible

        nu ti-ai luat teapa ca astilaltii care chiar i-au crezut !
  • +1 (1 vot)    
    chiar vreau... (Joi, 29 iunie 2017, 11:39)

    liviu_ [utilizator]

    mai multe informatii despre taxele de solidaritate si pentru produsele cu impact asupra sanatatii populatiei... (unde poate intra cam orice)

    nu dealta da sa-ti faci actele pt Canada, Germania, SUA sau mai stiu eu ce dureaza ceva
  • +3 (3 voturi)    
    Taxa imobiliara (Joi, 29 iunie 2017, 11:48)

    vlad.pe [utilizator]

    Acum 4-5 ani se dorea introducerea unei taxe pentru cei care au mai multe apartamente asta pana si-au dat seama ca Negoita ar trebui sa plateasca milioane asa ca au dat inapoi.
  • +5 (7 voturi)    
    Ha-ha-ha ! Amanari de mariri , amanari de (Joi, 29 iunie 2017, 11:48)

    Susufler0 [utilizator]

    reduceri ! Taxe si impozite noi !

    Traiasca PSD !

    Iarasi i-a pacalit pe berbecii care-l voteaza ! :)

    PS. Si pe oi ! ;)
  • +4 (4 voturi)    
    pai cum vine asta? (Joi, 29 iunie 2017, 13:01)

    bogdan1477 [utilizator]

    De ce dispare impozitul pe dividende si scade impozitul pe profit in momentul in care screste impozitul pe salariu si venit? Efectul natural va fi ca fiecare angajat cit de cit bine platit isi va face o firma si va presta servicii pentru angajator. Si vaplati 10% inmpozit pe venit, si cu asta basta. Si daca trece de venituri de 14.500 de lei, vorbeste cu angajatorul sa mute diferenta pe firma nevestei, a mamei, a bunicului si tot asha. Va fi o veselie generala din care vom iesi doar cu un program de austeritate de 3-4 ori mai dureros decit ala al lui Boc din 2010.
    • +1 (1 vot)    
      Impozit venit (Joi, 29 iunie 2017, 20:38)

      Lukis [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Problema este ca vor disparea angajatorii la 10% impozit pe venit. Asta este o ineptie. Cred ca este vorba de 10% pe profit, dar un ziarist a incurcat termenii, deoarece 16% este impozitul pe profit...
      • 0 (0 voturi)    
        Pai impozitul pe profit nu dispare? (Vineri, 30 iunie 2017, 9:39)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Lukis

        Cea mai gogonata aberatie din programul de guvernare Drangea 2 e fix aia cu disparitia impozitului pe profit si inlocuirea lui cu cel pe cifra de afaceri. Eu sunt convins ca si programul asta de guvernare va sfirsi ca si primul, cu niste legi incilcite care se vor aplica la anul si la multi ani. Ca doar lege de salarizare unica e prin parlament de pe vremea lui Boc...
  • +3 (3 voturi)    
    Taxa de "sanatate"... (Joi, 29 iunie 2017, 16:55)

    yoyosm [utilizator]

    adica dupa acciza pe tutun,alcool si carburanti urmeaza acciza pe zahar,sare ,grasimi animale si carne...

    Rezultat: o natie de oameni sanatosi la trup dar stricati la cap...
    • +1 (1 vot)    
      problema e ca... (Vineri, 30 iunie 2017, 9:43)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui yoyosm

      Problmea ca impoztind zaharul, grasimea si parizerul, dai in cap fix alora saraci. Unul cu bani isi permite sa inlocuiasca zaharul cu mierea de albine sau cu stevie, salamul cu carne de vita sau curcan. Saracul in schimb, nu prea. Im pozit pe sare ar fi ridicol sa bage, oricum sarea costa 1-2 lei kilul...
  • +1 (3 voturi)    
    pesedeu (Joi, 29 iunie 2017, 17:32)

    nicTM [utilizator]

    Nu mi se intampla des, dar astazi recomand citirea spuselor lui W Ponta, referitoare la planurile teleormaneanului infractor.
    Daca nu scapam in scurt timp de mizeria din varful pesedeului, e jale, pentru ca este scandaloasa componenta acestui guvern, cu niste nume sinistre, o rusine pentru noi toti.
    • 0 (0 voturi)    
      rabdare (Vineri, 30 iunie 2017, 9:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nicTM

      Trebuie inca nititca rabdare. Sa-i lasam inca 6-12 luni sa guverneze, sa vada tot poporul PSD de ce sunt in stare. Daca dispar acu, se victimizeaza 1-2 ani cum ca au fost alungati de forte oculte, sorisisti, multinationale, imperialisti feroce si alte specii din astea... si de aia n-au reusit sa-si implementeze programul de guvernare si sa dubleze salariile si ajutoarele sociale. Si dupa aia cistiga iar puterea. Asha, daca se mai fac de ris inca vro 12 luni, macar avem certitudinea ca fac implozie. Deja s-a vazut degringolada totala la bilbiiala cu pilonul 2 si la restul aberatiilor din programul de guvernare.