Istoria pensiilor speciale: cum s-a ajuns ca un tanar pensionar din armata, politie sau servicii sa aiba pensia mai mare decat salariul

de Red. Economic     HotNews.ro
Luni, 31 iulie 2017, 12:30 Economie | Finanţe

Pensiile militarilor vor fi modificate
Foto: Hotnews
Guvernul Tudose vrea sa modifice modul in care sunt calculate pensiilor fostilor angajati din armata, politie si servicii secrete printr-o ordonanta de urgenta care nu a stat deloc in dezbatere publica. Ordonanta ar urma sa elimine unele prevederi care au dus la dezechilibre majore in sistemul de pensii. Iata cum s-a ajuns la actuala situatia si care sunt cele mai controversate prevederi ale actualului sistem.

Prevederile controversate din actuala lege a pensiilor militare de stat:

- Nu sunt pensii bazate pe contributivitate, ca restul pensiilor (adica valoarea pensiei nu depinde de contributiile platite de salariat in timpul activitatii)

- Cuantumul pensiei poate ajunge la 102% din salariu, pentru ca pensia se calculeaza intr-un mod avantajos, bazat pe media soldelor/salariilor lunare brute realizate la functia de baza in 6 luni consecutive, din ultimii 5 ani de activitate. Cu alte cuvinte, pensionarul isi alege cele mai bine platite 6 luni din ultimii cinci ani (eventual luni in care a avut spor de conducere ori alte drepturi luate in calcul)

- Indexarea pensiilor e si ea avantajoasa: Cuantumul pensiilor militare de stat se indexeaza anual cu 100% din rata medie anuala a inflatiei, la care se adauga 50% din cresterea reala a castigului salarial mediu brut realizat. Daca salariul mediu brut creste spectaculos, cum se intampla deseori in anii electorali sau anul viitor, odata cu legea salarizarii, pensiile vor creste si ele pe masura

- Unele categorii de pensionari militari, precum magistratii militari, cumuleaza atat pensia din sistemul militar, cat si pe cea de magistrat, ceea ce duce la aparitia unor pensii uriase. Ministrul Apararii, Adrian Tutuianu, a dat exemplul unor pensii de 30.000 - 35.000 de lei pe luna.

Principala modificare anuntata oficial pana in acest moment de ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu

HotNews.ro a scris in exclusivitate sambata despre intentia Guvernului de a promova prin Ordonanta de Urgenta modificari la Legea pensiilor militarilor. Lia Olguta Vasilescu, ministrul Muncii, a confirmat duminica la Antena 3 ca asa stau lucrurile si a facut publica o singura modificare majora: indexarea pensiilor se va face doar in functie de inflatie, fara a mai lua in calcul si cresterea salariului mediu din domeniul respectiv de activitate.

"Daca salariile vor creste cu 25%, in 2019 vor fi iar cresteri, pensiiile vor fi actualizate (...) Daca nu corectam sistemul, vom ajunge intr-o situatie foarte neplacuta, economia nu poate sa sustina astfel de cresteri", a spus Olguta Vasilescu, completand "Nu scadem nicio pensie aflata in plata".

Termenul de aplicare a ordonantei va fi de 15 septembrie, data pana la care cei care doresc se pot pensiona in conditiile aflate in vigoare, a mai spus Vasilescu.

Cronologie: cum a ajuns Romania sa plateasca aceste pensii

  • Pensiile speciale pentru angajatii din institutiile militarizate au fost stabilite prin Legea 164/2001, adoptata de un Parlament controlat de PDSR, vechiul PSD
  • Guvernul Boc a eliminat pensiile militarilor in 2010, cand Romania era intr-o profunda criza economica, iar deficitul bugetar ameninta stabilitatea tarii
  • In 2015, Parlamentul controlat de PSD a votat o noua Lege a Pensiilor Militare, Legea 223/2015. Legea prevedea beneficii atat de mari pentru pensionarii militari, incat era complet nesustenabila si a fost nevoie de o ordonanta de urgenta asumata de Guvernul Ponta (OUG 57/2015) pentru ca legea sa intre in vigoare din 2016. unul dintre principalii promotori ai acestei legi a fost Gabriel Oprea, cel care si-a bazat ascensiunea politica pe angajati din sistemul militar. Oprea a incercat permanent sa-si construiasca o baza larga de sustinere in sistemele militare, indiferent daca vorbim de armata, politie sau serviciile secrete.

De ce e o urgenta atat de mare pentru Guvernul PSD

Sub povara cresterilor de salarii si pensii asumate in campania electorala si puse in practica de la inceputul anului, guvernul se confrunta cu o crestere alarmanta a deficitului bugetar. Astfel, bugetul general consolidat, care include atat bugetul de stat, cat si bugetele de pensii si de somaj, a incheiat primele sase luni ale acestui an cu un deficit de 6,3 miliarde lei, reprezentand 0,77% din PIB, un deficit cu 61,5% mai mare fata de aceeasi perioada a anului trecut. Pentru anul viitor, deficitul se anunta si mai problematic, dat fiind ca va intra in vigoare Legea salarizarii unitare pentru toate categoriile de bugetari.

Fondul de pensii e si el intr-o situatie fara precedent: in 2017, deficitul fondului de pensii va ajunge la 28 mld. lei (3,5% din PIB), fata de 24 mld. lei, cat este prevazut sa fie deficitul bugetar, dupa arata o analiza a Ziarului Financiar. Deficitul fondului public de pensii atinsese in 2016 pragul de 21 de miliarde de lei, echivalentul a 2,7% din PIB, cel mai inalt nivel inregistrat vreodata, in perioada de dupa revolutie.













Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

30340 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    Romania va ajunge sa nu mai poata plati pensiile (Luni, 31 iulie 2017, 12:40)

    Gryphus [utilizator]

    daca Romania va continua sa fie condusa de PSD, in vreo 10 ani nu se vor mai putea plati pensiile.
    • +16 (20 voturi)    
      Care 10 ani... (Luni, 31 iulie 2017, 12:54)

      Rarara [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Maxim 3 ani si tara va intra intr-o criza foarte grava...
      • +8 (10 voturi)    
        Dragnea sub cocotieri in Brazilia, (Luni, 31 iulie 2017, 13:30)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Rarara

        Si pensionari care au votat psd vor iesi in strada sa zbiere dupa bani...
        • 0 (0 voturi)    
          dar la magistrati sunt bune pensiile speciale (Marţi, 1 august 2017, 9:22)

          cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          sau magistratii chiar sunt speciali?
        • 0 (0 voturi)    
          multi dintre pensionarii care au votat psd (Marţi, 1 august 2017, 11:53)

          qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          sunt plini de toate 'boalele', vai de steaua lor, in 10 ani cred ca se vor duce multi dintre ei.

          PSD oricum nu mai mizeaza pe ei. PSD lupta sa indobitoceasca copiii si persoanele aflate inca in campul muncii. A se vedea painea si circul oferita de pandele-firea in Bucuresti...

          O strategie electorala se construieste cu multi ani inainte, pentru a avea efecte durabile...
    • +9 (9 voturi)    
      mda (Luni, 31 iulie 2017, 13:07)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      deh... de ar fi numai asta

      mi-e teama ca gaura o sa fie atat de mare, incat ne vom imprumuta extern la niste dobanzi cu 2 cifre... si de la oricare, inclusiv chinezi si rusi ca sa mai acoperim cat de cat...

      ca doar asa a functionat si functioneaza cam peste tot, apar gauri de la tot felul de lideri ilustri, si apoi finantele trebuie sa se imprumute sa acopere gaurile
    • -10 (12 voturi)    
      word! (Luni, 31 iulie 2017, 13:12)

      Anonym [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Asa precizie profetica nici in Biblie sau la Nostradamus nu vezi.
    • +1 (1 vot)    
      IN ELVETIA (Marţi, 1 august 2017, 20:11)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      "La loi prévoit que la rente maximale ne peut être supérieure au double de la rente minimale."
      Speciala sau nu, pensia maxima nu trebuie sa depaseasca dublul pensiei minime!
      La noi, legile le fac securistii, in folosul lor.
      La fel si nesimtitii de parlamentari; adica toti cei ce ar trebui sa fie PATRIOTI !
      Ce rusine!
  • +29 (31 voturi)    
    simplu: DE CE PENSII SPECIALE? (Luni, 31 iulie 2017, 12:42)

    mnicku [utilizator]

    ce au facut oamenii aia asa DE special ?

    au ajuns pe luna ? au inventat apa calda ? au aparat tara de invazia giucustiucilor ???????

    jos cu pensiile speciale ..........
  • +19 (21 voturi)    
    gggg (Luni, 31 iulie 2017, 12:43)

    Morcoveatza [utilizator]

    ce a păpat lupul e bun păpat! si in plus gogoritza asta am mai auzit o ca vor deveni decente si firesti ca suma si au crescut...a se vedea pensiile din armata dupa marele tam tam a lui Boc. Am niste gogomani in bloc care nu stiu pe lume traiesc, au iesit pe la 50-55 ani la pensie, au acum spre 70 ani si iau pensie de 5000 lei.... oare chiar justifica implicarea lor in societate ? apoi cunosc un medic ginocolog ce a iesit la pensie la 65 de ani cu 2800 lei pensie.... pai ala care s a scobit sa trreaca ziua.. (credeti ma stiu ce e si ce a fost in armata) merita dublu pensie dupa jumatate din perioada de munca a medicului ?
  • +22 (24 voturi)    
    De ce exceptati si privilegiati ? (Luni, 31 iulie 2017, 12:46)

    Koczka [utilizator]

    Numai ideea ca poti fi pensionat la varsta de 45 de ani este una discriminanta pentru restul angajatiilor. Oare chiar si in armata sau in servicii nu exista functii 'sedentare' potrivite unor 'varstnici' ? 20 de ani de pensie ( si aia necuvenita ) suplimentar celor care muncesc si contribuie la fondul de pensii obisnuit este neconstitutionala pentru ca instituie o discriminare crasa. La fel si cu magistratii care au si salarii bine renumerate in timpul activitatii. Nu ar trebui calculat tot dupa sistemul punctelor ? Nu ar fi pensii modeste, credeti-ma , ba chiar normale pentru un buget saracit ca al tarii noastre. De fapt problema banilor in Romania este ca nu se distribuie in mod echitabil si nu pentru ceea ce este absoluta nevoie.
    • +11 (13 voturi)    
      Nici o pensie. (Luni, 31 iulie 2017, 13:32)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Daca nu mai poate sau nu corespunde fizic, trebuie trecut in rezerva, si nu are decat sa se descurce ca civil.
    • +8 (8 voturi)    
      Pentru ca asa se promoveaza, sustine sistemul (Luni, 31 iulie 2017, 13:37)

      padrepadrone [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      politico administrativ al pesedeului "care este". La varfuri promovare si prfectionare, in teritoriu sustinere si obedienta; asa perpetueaza orice initiativa bazata pe inselaciune, sperjur, descurcareala institutionalizata in care mai intervine si actul intelectual.
      Impotriva autoritarismului de orice fel se ridica intai elitele: se vede clar la turci, se subantelege realitatea de la noi in care mai toti se descurca si devansam cincinalul de trista amintire in productia de doctori pe banda rulanta SNSPA plus altele.
      Deci salarii mari si pensii uriase pentru orice cadru suspectat de oaresce adeziune la clica de sus care a inlocuit cu succes conceptul de elita, ceea ce ne arata clar intentia cinstita a guvernului pesede din toate timpurile.. avem in sfarsit bogatasii nostri dar nu sunt oficializati corespunzator.
    • +2 (2 voturi)    
      Pentru ca asa se promoveaza, sustine sistemul (Luni, 31 iulie 2017, 13:37)

      padrepadrone [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      politico administrativ al pesedeului "care este". La varfuri promovare si prfectionare, in teritoriu sustinere si obedienta; asa perpetueaza orice initiativa bazata pe inselaciune, sperjur, descurcareala institutionalizata in care mai intervine si actul intelectual.
      Impotriva autoritarismului de orice fel se ridica intai elitele: se vede clar la turci, se subantelege realitatea de la noi in care mai toti se descurca si devansam cincinalul de trista amintire in productia de doctori pe banda rulanta SNSPA plus altele.
      Deci salarii mari si pensii uriase pentru orice cadru suspectat de oaresce adeziune la clica de sus care a inlocuit cu succes conceptul de elita, ceea ce ne arata clar intentia cinstita a guvernului pesede din toate timpurile.. avem in sfarsit bogatasii nostri dar nu sunt oficializati corespunzator.
    • -4 (4 voturi)    
      nu neapărat (Luni, 31 iulie 2017, 18:58)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Strict legat de militari, au pensii diferite nu din 2001, cum se spune în articol și de peste 100 de ani. Iar asta din mai multe motive, printre care nevoia de a atrage oameni în sistem și faptul că, odată ieșiți la pensie, nu sunt scoși din sistem, ci sunt trecuți în rezervă, deci tot la dispoziția statului în caz de nevoie.
      • +2 (2 voturi)    
        Da' de unde... (Marţi, 1 august 2017, 16:07)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

        in caz de nevoie se face mobilizare generala si tot taranu' lupta in prima linie, alde geamirache stau la coteala, in spatele frontului si trimit directive cind pufaie din trabuce si ciocnesc paharele...
  • +12 (16 voturi)    
    Statul roman e proiectat sa fure de la cetateni (Luni, 31 iulie 2017, 13:08)

    BobMuller [utilizator]

    Nu e greu de inteles, Romania e o tara de hoti in care esti fie hot, fie victima.
    • +5 (5 voturi)    
      Si victimile ii voteaza pe hoti (Luni, 31 iulie 2017, 15:55)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      si se mai si bat cu pumnu'n'chept aici ca sa ne vedem de treaba noastra ca ei is majoritari....indeed they are.
  • +4 (4 voturi)    
    o ordonanta de urgenta asumata de Guvernul Boc (Luni, 31 iulie 2017, 13:25)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    " o ordonanta de urgenta asumata de Guvernul Boc (OUG 57/2015) pentru ca legea sa intre in vigoare din 2016"

    Astazi este presedinte Iliescu? Care-i informatia?
  • +7 (11 voturi)    
    mea culpa (Luni, 31 iulie 2017, 14:18)

    vax-albina [utilizator]

    Mereu am crezut că militarii au un bun simț deosebit. Că au norme morale. Că apără valorile și principiile statului Român. M-am înșelat. Sunt doar profitori de cauciuc și carton. Să le fie pensia grea și scurtă. :(
    • -4 (6 voturi)    
      Asta iarna (Luni, 31 iulie 2017, 22:37)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      militarii ti-au deszapezit strada. Ai uitat? La inundatii, militarii au fost chemati primii. Google is your friend...
      • +1 (1 vot)    
        Partial corect ! (Marţi, 1 august 2017, 8:27)

        cata60 [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        1. au intervenit doar in situatiile grave ( avand si dotarea adecvata )
        2. si e foarte bine ca intervin: cate o scurta pauza de la BAUTURA fiind benefica pentru sanatatea lor !
      • +1 (1 vot)    
        grsit (Marţi, 1 august 2017, 16:09)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        la munca au venit "răcanii" ce fac stagiul militar, pe cind pensiile le iau tablagii/stalatii din birouri.
    • +1 (1 vot)    
      Militarii sunt victime . . . (Marţi, 1 august 2017, 17:38)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      . . . .colaterale in acest scandal! Este adevarat ca pensiile lor sunt in general mai mari decat pensiile civililor dar nu trebuie uitat ca aceste pensii au fost satabilite de catre . . .civili! IInsa pensionarii militari nu pot concura in nici un caz cu pensionarii din politie, SRI, SIE ,STS, magistratura, aviatie si alte institutii asa zis militarizate, desi au sindicate. Aceste sindicate au obtinut (fluturand santajul miscarilor de strada) de la guverne tot felul de sporuri, sporuri care le ridica pensiile la zeci de mii de lei in unele cazuri. Militarii nu au sindicate si nu au voie sa faca greva! Este pacat ca se vorbeste la modul general despre pensiile militarilor cand de fapt este vorba de cei aratati mai sus!
  • +7 (7 voturi)    
    obisnuiti-va, suntem cetateni de mana a doua (Luni, 31 iulie 2017, 18:33)

    yellowdog [utilizator]

    in statul infractional psd, uitate-te in ochii copilului tau si spune-i asta
  • +1 (9 voturi)    
    Precizari (Luni, 31 iulie 2017, 22:38)

    PareriSiCertitudini [utilizator]

    Pensiile speciale nu au nimic de a face cu armata , Mi sau SRI.
    Ele apartin : parlamentarilor, diplomatilor, aviatorilor(piloti) procurorilor si judecatorilor si altor functii din justitie.
    Armata.Mi si ceilati(SRI,STS,SIE si care mai sint)nu sint platiti din Bugetul de Stat ci din bugetul ministerelor de resort.
    • +1 (1 vot)    
      . (Marţi, 1 august 2017, 8:21)

      cata60 [utilizator] i-a raspuns lui PareriSiCertitudini

      Si bugetul pentru armata nu este repartizat din bugetul de stat ?
    • +3 (3 voturi)    
      Si ministerele de unde sunt finantate? (Marţi, 1 august 2017, 10:23)

      BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui PareriSiCertitudini

      Din prada de razboi?
    • +1 (1 vot)    
      aiurea (Marţi, 1 august 2017, 10:37)

      unacare [utilizator] i-a raspuns lui PareriSiCertitudini

      Bugetul ministerelor de resort tot din bugetul de stat se alimenteaza. Asa ca tot din banii alora care muncesc de-i ia boala, la propriu si nu mai apuca prea multi ani sa traiasca din pensie.
    • +1 (1 vot)    
      Ministerele de resort (Marţi, 1 august 2017, 11:07)

      tudorl [utilizator] i-a raspuns lui PareriSiCertitudini

      primesc bani tot de la Bugetul de stat iar sursa veniturilor Bugetului de stat sunt impozitele platite de cetateni(persoane fizice) si societati (persoane juridice)
    • +1 (1 vot)    
      ?? (Marţi, 1 august 2017, 13:14)

      gj [utilizator] i-a raspuns lui PareriSiCertitudini

      Dar bugetul lor , din ce bani se constitue? Nu cumva din taxele si impozitele puse in spinarea celor la care pensiile se calculeaza pe principiul punctelor de pensie si cu iesire la pensie la 65 de ani??
      Daca bugetele Armata.Mi si ceilati(SRI,STS,SIE si care mai sint), ar veni de pe planeta marte, totul ar fi ok!!
  • +1 (1 vot)    
    OUG 57/2015 (Marţi, 1 august 2017, 10:58)

    tudorl [utilizator]

    nu putea fi asumata de Guvernul Boc .Mi se pare o regretabila eroare.
  • 0 (0 voturi)    
    cosul zilnic (Miercuri, 2 august 2017, 17:09)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    Statistica si profesor-doctorii nu au fost intrebati de catre "arhitecta noilor grile de salarizare" Olguta Vasilescu?
    Sustinea ca e vraiste in salarizare si instaureaza 'mneaei ordinea.
    De fapt dezordine mai mare.


    http://www.gandul.info/financiar/cat-costa-acelasi-cos-zilnic-de-cumparaturi-pentru-un-roman-si-un-neamt-experiment-pe-axa-bucuresti-frankfurt-cu-un-rezultat-surpriza-14145168
  • 0 (0 voturi)    
    se poate ? (Marţi, 8 august 2017, 21:33)

    HOPA [utilizator]

    Cum sa mai crede pesoane cu scola tehnica care lucreza in grupa (i)de munca si (ii) cu o pensie de rahat si militieni si tablagi securisti lui ceausescu cu pensi enorme nu au cotribuit cu nimic si au luat haine gratis avataje cit china si noi prosti avem pensi de cacat !!asta este o tara a hotilor si o anahie costutionala romania nu este guvernata clar !dac este un guvern din 90 toti au fost mafioti !