Guvernul Tudose a decis supra-impozitarea carburantilor: Supra-acciza va fi introdusa in doua etape, in 15 septembrie si 1 octombrie

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 30 august 2017, 16:08 Economie | Finanţe

Ionut Misa
Foto: Agerpres
Supraacciza la carburanti va fi introdusa in doua etape, in 15 septembrie, cand pretul la toate categoriile de combustibili va creste cu 0,16 lei pe litru, si in 1 octombrie, cand se va aplica o majorare cu aceeasi suma.

Ministrul Finantelor, Ionut Misa, a anuntat la inceputul sedintei de guvern de miercuri ca s-a luat decizia introducerii etapizate a acestei supraaccize pentru a nu "crea un soc la nivelul consumului".

Prin aceasta masura se revine practic la supraacciza pe carburanti introdusa de guvernul PSD condus de Victor Ponta in 2014.

Guvernul justifica majorarea accizei, intr-un comunicat, prin faptul ca "nivelurile actuale ale accizelor practicate in Romania, raportat la cursul leu/euro stabilit de Banca Centrala Europeana pentru prima zi lucratoare din luna octombrie 2016, sunt foarte aproape de limita minima prevazuta de legislatia Uniunii Europene".

In plus, sustine Guvernul, "s-a constatat ca, desi diminuarea fiscalitatii efectuata la inceputul anului 2017 a vizat reducerea preturilor de piata ale carburantilor, reducerea preconizata a fost atenuata ca urmare a faptului ca preturile fara taxe ale carburantilor au inregistrat cresteri astfel incat, in prezent, ponderea taxelor in pretul carburantilor este cea mai redusa din UE, fiind mult sub nivelul mediu inregistrat la nivelul UE".

In plus, ceea ce priveste colectarea, din analiza comparativa a incasarilor din accize aferente semestrului I al anului 2017, fata de semestrul I al anului 2016, a rezultat faptul ca in primul semestru al acestui an incasarile din accize aferente produselor energetice au scazut cu 767,633 milioane lei, se mai arata in acest comunicat.













Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

7814 vizualizari

  • -36 (40 voturi)    
    0.16 bani pe litru e f putin (Miercuri, 30 august 2017, 16:12)

    bancher [utilizator]

    lacomia distribuitorilor il poate scumpi si mai mult, si asta peste noapte.
    Diferente de 0.25 bani/litru se gasesc intre benzinaria OMV-Rahova si OMV de pe autostrada A1, asa ca 0.16 bani nu e asa mult.
    • +32 (32 voturi)    
      nu e mult dar... (Miercuri, 30 august 2017, 16:40)

      Walking_dead [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Cu aceasta scumpire vor creste toate preturile, nu numai pretul combustibilului. Ia vezi, daca platesti penstru tot, incepind de la parizer pina la hirtia de buda cu minim 30 de bani mai mult cit inseamana in total?
      • -18 (22 voturi)    
        calculul nu se face asa, (Miercuri, 30 august 2017, 17:19)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

        calculul se face proportional cu costul transportului in costul total. Daca acum benzina costa 5.30 bani, si se scumpeste cu 16 bani, asta inseamna o crestere de 3%.
        Daca ponderea transportului auto in costul unui produs este de 20%, atunci acel produs se va scumpi cu 20%x0.03, adica cu 0.6%. E vax albina o scumpire de 0.6%, problema este ca nu cumva distributorii sa scumpeasca cu mai mult, din lacomie.
        • -1 (3 voturi)    
          serios?! (Miercuri, 30 august 2017, 21:17)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          realizezi ca inflatia trebuie sa fie sub 3% nu?!
          0.6% cam cat inseamna din aia 3% a?
          si vorbim doar de o scumpire pe carburant ATAT..
        • +6 (6 voturi)    
          iar fac autostrazi pesedisti (Miercuri, 30 august 2017, 21:42)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          .
        • +8 (8 voturi)    
          pai nu e 16 bani (Joi, 31 august 2017, 9:13)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          e 16 bani * 2 fara TVA
          Cu tot cu TVA e 40 de bani, fix ca la supraacciza lui Ponta. Adica undeva la 8%.

          Si nici macar nu ne ceva neaparat rau. Eu as fi de acord sa platesc si 6 lei, dar sa stiu ca toata supraacciza se duce la un organism independent care de banii astia constuieste autostrazi. Da' asha, sa platesc in plus ca sa fie bani de mituit poporul PSD si de marit lefurile la alesii locali si centrali, plus stadioane pe la Alexandria sau prin alte catune din sud, nu prea imi convine...
    • +8 (10 voturi)    
      de unde (Miercuri, 30 august 2017, 19:40)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      ati scos aberatia cu 0,25 bani? poate 0,25 lei. in realitate va fi scumpire cu 0,50 lei/litru.
      • +6 (6 voturi)    
        pai insusi Ionut Misa, (Miercuri, 30 august 2017, 22:28)

        mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        ministrul Finantelor, a spus ca acciza va creste cu 0,16 bani pe litru. Oricum electoratul PSD nu vede diferenta.
        • +2 (2 voturi)    
          Da, Misa asa a spus ! (Joi, 31 august 2017, 7:58)

          mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

          016 bani /litru ! Si inca de doua ori !
        • +5 (5 voturi)    
          pare sa functioneze manipularea (Joi, 31 august 2017, 10:14)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

          nu e 0.16, ci 0.16 * 2 + TVA, adica 0.4, fix cit supra-acciza lui Ponta
      • +2 (2 voturi)    
        eu asa l-am auzit pe ministru (Joi, 31 august 2017, 11:10)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        cand a spus ca e vorba de o crestere de 0.16 bani/litru.
        • 0 (0 voturi)    
          aha, (Joi, 31 august 2017, 20:43)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          deci nu avem gandire proprie ci doar repetam aberatiile/greselile unora?
    • +2 (2 voturi)    
      In calculul pretului final peste acciza vine (Miercuri, 30 august 2017, 20:23)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      adaosul producator, tva-si pe acciza- , transport , distributie, si astia cu cotele lor de adaos si tva pe adaosul lor ! Este cum spuneti dvs daca va luati benzina la borcan , la poarta rafinariei ceeace nu cred...
      • +1 (1 vot)    
        In plus, acciza mica e o mare MINCIUNA ! (Joi, 31 august 2017, 11:45)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui deval

        Acciza nu e mica deloc, e calculata la un curs valutar de 4.7380 lei/euro inca din 2014 si asa a ramas, chiar daca nu am avut niciodata acest curs...
    • +2 (2 voturi)    
      pretul pe autostrada e una, acciza e alta (Miercuri, 30 august 2017, 21:27)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Asta fiindca indiferent de locul de achizitie TOTI combustibilii se vor scumpi. Ca unii isi permit scumpirea sau sa alimenteze pe autostrada nu inseamna ca toti isi permit asta.
    • +4 (4 voturi)    
      Parcă mai contează! (Joi, 31 august 2017, 8:10)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Mult,puțin,adevărul este că minciunile PSD-ALDE pun România pe butuci.Fărtă investiții în infrastructură, viitorul va fi sumbru.Învățământ nu,calificări nu,autostrăzi nu,stăm blocați într-un trecut.Din bun simț ar putea să spună de ce.Rămânem cu ideia că noi plătim pensiile și salariile speciale.Niște nenorociți sunt PSD-ALDE și guvernul lor.Al lor nu a nostru.
  • -34 (44 voturi)    
    aoleo (Miercuri, 30 august 2017, 16:14)

    Mazeta [utilizator]

    Benzinarii vor fi obligați să-și reducă marja de profit la nivelul din din 2016. Îngrozitor!
    • +25 (27 voturi)    
      Asa-i (Miercuri, 30 august 2017, 16:23)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Abia astept sa vad cum o sa-si reduca profitul, sa zicem...Lukoil. In Rusia, mafiotii-benzinari cum procedeaza?
    • +10 (10 voturi)    
      Da, le scade profitabilitatea (Miercuri, 30 august 2017, 17:10)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      1 leu din 5 e mai putin decat 1 leu din 4.5.
    • +15 (19 voturi)    
      Altceva e ingrozitor (Miercuri, 30 august 2017, 17:28)

      BokassaOficial [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ca PSD se balbaie si razgandeste de pe o zi pe alta, cu toate ca are un progrom de guvernare asa-zis beton. Si mai ingrozitor e ca, in cele 8 luni de guvernare pesedista datoria externa a crescut cu cel putin 10 miliarde euro. Cel mai ingrozitor e ca lobotomizatii nu vad toate astea si vor sa ne convinga ca, daca ei nu vad, inseamna ca nu exista. E ingrozitor pentru ca au drept de vot, altfel... chiar nu ne-ar intereseaza.
      • +9 (9 voturi)    
        in momentul asta (Miercuri, 30 august 2017, 19:45)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui BokassaOficial

        psd si-a anulat toate gogoritele promise la alegeri.
        ce-a mai ramas din dorinta de a ajunge la butoane? justitia! exact pentru ceea ce s-au luptat. sa-si salveze bucile de la adierea racoroasa a "beciului domnesc".
      • +5 (5 voturi)    
        Gura pacatosului adevar graieste (Joi, 31 august 2017, 10:23)

        JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui BokassaOficial

        Bine zis progrom de guvernare beton!
        Vom fi exterminati economic. La propriu.
    • +6 (6 voturi)    
      eu am o alta intrebare.... (Miercuri, 30 august 2017, 21:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      d c psd schimba de la luna la alta toate taxele (lucru care scade sansele unor firme de a investi in Romania)? Mai ales avand in vedere ca , economia duduie conform spuselor lor...

      Avem 2 posibilitati:
      1 - ne mint si economia e pe duca
      2 - le place sa ne scumpeasca viata din diverse motive: vor mai multi bani de furat, vor sa vada cat rezistam etc...
    • +2 (2 voturi)    
      Clar! (Joi, 31 august 2017, 10:15)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca doar benzinarii aia au facut scoala la Stefan Gheorghiu. Si nici nu le trece prin cap sa adauge la pretul de vinzare supra-acciza. Doar un creier educat la Moscova poate crede asha ceva.
  • +26 (26 voturi)    
    multumim pesede (Miercuri, 30 august 2017, 16:18)

    stupidu [utilizator]

    probabil e 0.16 RON nu bani, pina la urma va fi 0.16 + 0.16, deci 0.5 ca sa nu dea cu prea multe zecimale
    • +25 (27 voturi)    
      mda (Miercuri, 30 august 2017, 16:30)

      DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

      parca zicea cineva din guvern mare si tare ca pretul la pompa nus e modifica.
      Asa m-am saturat de putregaiul asta de guvern psdist...
    • +13 (13 voturi)    
      vaaaai (Miercuri, 30 august 2017, 17:41)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

      am uitat ca pentru accizele astea se foloseste cursul EUR de la 1 oct, pina atunci cred ca reusesc desteptii sa duca si cursul spre 5 RON, deci o sa fie si mai mare acciza :)))
      • +2 (2 voturi)    
        daca nu, aritmetica de guvernare (Miercuri, 30 august 2017, 20:26)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

        Va mai amintiti de aiureala de inflatie (pe leu) aplicat la acciza calculata in euro, daca cursul euro/leu scazuse fata de anul anterior? Peaches
  • +20 (20 voturi)    
    0,16 (Miercuri, 30 august 2017, 16:19)

    ddanny [utilizator]

    0,16 bani sau 0,16 lei? Sigur ca lei, adica 16 bani.
  • +21 (23 voturi)    
    am o intrebare: (Miercuri, 30 august 2017, 16:19)

    liviu_ [utilizator]

    Romania o sa intre in faliment in 1, 2 sau 3 ani?!
    • +21 (21 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 30 august 2017, 16:27)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      da
    • +15 (15 voturi)    
      mda (Miercuri, 30 august 2017, 16:45)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      cu siguranta da
  • +9 (11 voturi)    
    BRAVOOOOOOOO (Miercuri, 30 august 2017, 16:26)

    gogu1234567890 [utilizator]

    Sincer ma bucur. Cred ca este prima veste buna.

    URA URA URA URA URA

    Hai, care este urmatoarea.
    Mi-ati facut ziua tov guvernanti.
  • +11 (11 voturi)    
    asha da. (Miercuri, 30 august 2017, 17:00)

    bogdan1477 [utilizator]

    N-am ce zice. ca sa nu creem un soc de la 1 oct, bagam jumate de majorare mai devreme cu 2 saptamini. De risul curcilor
    • +2 (2 voturi)    
      Pai da (Joi, 31 august 2017, 13:06)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Asa, in astea doua saptamani, oamenii au tot timpul din lume sa se acomodeze cu noile preturi :-)))
  • +15 (15 voturi)    
    Guvernarea prin Furt si Taxare (Miercuri, 30 august 2017, 17:11)

    Wanheda [utilizator]

    Zombiile psd is in extaz deja, mazetu overflows
  • +7 (9 voturi)    
    HAHAHAHA (Miercuri, 30 august 2017, 17:12)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    BRAVO PSD !!! luatile banii la prosti...
  • +5 (5 voturi)    
    ATENTIE!! (Miercuri, 30 august 2017, 17:43)

    qwertyuiop [utilizator]

    Nu este vorba de 0,16 bani asa cum scrie in titlu, ci de 0,16 lei sau 16 bani!!!
  • +10 (10 voturi)    
    Multumim din suflet partidului! (Miercuri, 30 august 2017, 17:45)

    ciubex [utilizator]

    Mult iubite si stimate tovarase ?????, Cu inimile vibrand de inalta mandrie patriotica, va adresam dumneavoastra, cel mai iubit si stimat fiu al poporului nostru, ... hai sictir!

    In locul ??? puneti Dragnea Liviu sau Tudose Mihai sau pe cineva drag din PSD!
    Scuzati limbajul!
  • +10 (10 voturi)    
    Scumpiri (Miercuri, 30 august 2017, 18:46)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Fosindu-se de aceasta minunata ocazie , multe societati comerciale, vor scumpi pretul produselor lor la nerusinare, dupa care vor veni cu reclame cu reduceri de 20-40-60%. Elita societai nu vor simti acest lucru, dar marea majoritate a personalului activ si pensionat, vor simti in plin aceste majorari de preturi, care in mod real a inceput sa creasca imediat dupa majorarile de salarii si pensii , de la inceputul anului.
    Si majorarea pretului berii a inceput: cu incetul dispar berea in sticle la 0,5 litri aparan la 0,33 litri la preturi apropiate. Aceasta este furtul calificat nu a rromului, care este ereditar!
    Bravo PSD!
  • +4 (6 voturi)    
    Pentru votacii pesedisti (Miercuri, 30 august 2017, 20:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ei? Bugetari, hoti, asistati sociali etc - ati luat-o in bot? VOTATI CIUMA ROSIE si veti avea surprize din ce in ce mai mari.
  • +4 (4 voturi)    
    Voi ati crescut-o , voi o scadeti, numai ca (Miercuri, 30 august 2017, 20:47)

    deval [utilizator]

    balbaiala asta va avea efect negativ cumulat dublat asupra noastra !!
  • +3 (5 voturi)    
    misa un cipan (Miercuri, 30 august 2017, 21:09)

    mmmircea [utilizator]

    cu mintea cat o ceapa degerata
  • +7 (7 voturi)    
    Si asta-i doar inceputul... (Miercuri, 30 august 2017, 21:55)

    DanDare [utilizator]

    ...pe la 15 Sept o sa ne anunte ca de la 1 Ian. TVA va creste iar la 24% , ca au scazut incasarile la buget si s-a suparat Macron ca facem dumping fiscal;
    - se desfiinteaza pilonul II ca deja s-a saturat nea'Liviu de atatea discurtii;
    - se mai baga o taxa de solidaritate pe salarii si pensii ( cu exceptia parlamentarilor) cu pinguinii din Antarctica;
    - cresc preturile la energie, gaz, apa si se introduce o taxa pe aer respirat in functie de inaltimea si greutatea fiecaruia.

    Dupa care merge Livache la A3 cu Voiculescu de mana si ne explica ca la prosti ca astea erau scrise in programul de guvernare si daca nu-l credem putem s-o intrebam pe Olgutza si Firutza.
  • +7 (7 voturi)    
    taxa pe saracie (Miercuri, 30 august 2017, 22:08)

    Razvan_M [utilizator]

    Orice taxa de genul asta ii afecteaza in primul rand pe romanii saraci. Cresterea de pret la combustibil are efect neglijabil la cei care au venituri peste medie, dar afecteaza mult pe romanii care sunt la limita cu veniturile si cheltuielile. Efectul se compune apoi prin cresterile de preturi in lant la orice este produs in Romania.
  • +1 (7 voturi)    
    Prima prostie a fost sa scoata supraaciza (Miercuri, 30 august 2017, 23:24)

    Klaus_ [utilizator]

    Maimutele astea din PSD nu inteleg un lucru simplu in economie: atunci cand pentru un produs (combustibilii in cazul de fata) cererea pe piata e mare, e inutil sa micsorezi taxele pentru ca pretul e dictat de piata, nu de matematica contabililor. Normal ca au scos degeaba supraacciza iar pretul la pompa a ramas acelasi si profitul benzinarilor s-a marit. Nu trebuie sa ne miram si nu trebuie sa ii blamam: scopul unei companii e sa faca profit. Asa ca prima greseala a guvernului a fost scoaterea supraacizei. Acum, daca o reintroduc, evident ca pretul la pompa va creste: cererea e tot mare, transportatorii platesc combustibilii la pret negociat, persoanele fizice vor suporta cresterea.
    Insa votantii PSD sunt prea prosti ca sa inteleaga ca au fost pacaliti si vor intelege doar mesajul electoral: ca cu banii pe supraacciza se va construi un spital in loc sa mearca la benzinari.
    • 0 (2 voturi)    
      nu minti (Joi, 31 august 2017, 11:00)

      Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      https://www.peco-online.ro/istoric.php
  • +3 (3 voturi)    
    Ne aplica socuri in rate, ca d"aia sunt sociali !! (Joi, 31 august 2017, 7:38)

    deval [utilizator]

    Ambuscatul recunoaste ca va determina un soc ! Se face ca crede ca in 2 saptamani uitam ca tocmai am mai primit un alt soc si eventual , ne bucuram de al doilea ??!!
    Brava Gogule , da lovitura si ia 3 din aia 2 gologani primiti in plus la pensie si legati bine, in batista !!
    Nici nu le trebuie banii astia , o fac asa, din plictis, sa mai treaca timpul si sa mai avem noi ce scrie pe aici...
  • +4 (4 voturi)    
    oare cum e sa fii prost? (Joi, 31 august 2017, 8:35)

    rmatei [utilizator]

    acest domn misa ne-ar putea explica cel mai bine raspunsul la aceasta intrebare.
    doua etape la doua saptamani distanta nu produce soc :) ; plata defalcata a TVA :) ; daca toti aqnalistii iti spun ca esti prost, de bun simt este sa te duci sa te culci, insa daca esti extrem de prost nu dormi niciodata ci primesti putere de la dady si demonstrezi tuturor ca esti cel mai prost.
  • +2 (2 voturi)    
    Domnul MIsa, (Joi, 31 august 2017, 8:54)

    Ponta [utilizator]

    Un exemplu de retard intellectual de marca.
    Dupa nume cred ca a fost conceput in spirala lui Gregorian Bivolaru. Dar dupa facere cineva I-a speriat spirala s-a stricat si el a aterizat in cap.
    Altfel nu imi explic de ce este atat de tampit.
  • -6 (6 voturi)    
    Daca sunteti (Joi, 31 august 2017, 10:04)

    A310 [utilizator]

    in cunostiinta de cauza , dupa eliminarea supraaccizei , preturile la carburanti au scazut pentru o scurta perioada , dupa care au revenit la nivelurile anterioare eliminari supraaccizei , si nimeni nu a chitait , deoarece scumpirea a fost facuta de catre "benzinari" . Nu va mai dati de ceasul mortii ca numai retardatii pot crede manipularile voastre , sunt prea grosolane , mai puneti mana pe niste carti in care se trateaza modul de manipulare al multimilor , poate se lipeste ceva de voi .
    • +2 (2 voturi)    
      Nu. (Joi, 31 august 2017, 11:18)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui A310

      Dar ce conteaza! tu ti-ai spus parerea neinformata, ba ai si tras o mica manipulare, asa, ca la carte! https://www.peco-online.ro/istoric.php
  • +3 (3 voturi)    
    Draga Bugetarule (Joi, 31 august 2017, 10:22)

    gogu1234567890 [utilizator]

    care nu o sa primesti marire de salariu, uite, ce minune, chiar ti-au crescut cheltuielile.

    Draga bugetarule, cam peste cateva luni cand o sa vrei sa mergi in vacanta o sa vezi ca nu o sa poti pentru ca euro e undeva pe la 5 lei, poate chiar mai mult.

    Draga bugetarule, votant PSD, vrei bani ? Cu PSD nu o sa ai.

    Iti multumim tovarase Drangnea. Pacat ca doar cu 32 de bani. Ar fi trebuit cu vreo 2 lei, dar nu e timpul trecut.
  • +1 (1 vot)    
    Pretul final va creste cu mai mult de 0,32 bani (Joi, 31 august 2017, 11:42)

    luavardna [utilizator]

    ....asta deoarece revenirea la nivelul anterior al accizei introduse initial de Ponta are un impact calculat de specialisti la 0,45 lei/litru. Tudose s-a inteles insa cu benzinarii sa accepte cresterea etapizata de doar 0,16 de la 15 sept si 0,16 de la 1 oct.

    In realitate, pentru a ajunge la impactul final de 0,45 lei per litru, benzinarii vor creste treptat preturile si dupa data de 1 octombrie, sa nu sesizeze nimeni, justificand probabil cresterea cotatiilor internationale a titeiului sau a cursului de schimb al USD.
  • +1 (1 vot)    
    Ministrul Misa... (Joi, 31 august 2017, 12:05)

    mircea_cjn [utilizator]

    ..a spus de 2(doua) ori :

    ACCIZA VA FI DE 0,16 BANI PE LITRU !

    Repet , de doua ori, deci nu e o greseala.
    0,16 BANI a spus, 0,16 BANI sa fie !
  • 0 (0 voturi)    
    P$D (Joi, 31 august 2017, 15:44)

    ACP [utilizator]

    da din colt in colt. Scoate taxe si introduce altele noi, modifica salariile pe hartie mai ameninta cu desfiintarea pilonului 2 dar doar sa se faca ca lucreaza. In rest, concret nimic altceva decat alti 4 ani pierduti, dupa cum au fost si cei 10 cu tov. Ion Ilici Iliescu la presedintie. Si asta numai din cauza ca nu si-au miscat unii fundul 2 ore intr-o duminica... Acum suportam toti indolenta unora...