Tudose l-a ironizat pe ministrul Finantelor in legatura cu taxa de solidaritate, dar a dat explicatii similare

de C.P.     HotNews.ro
Vineri, 20 octombrie 2017, 15:01 Economie | Finanţe

Premierul Mihai Tudose l-a ironizat vineri pe ministrul Finantelor, Ionut Misa, pentru explicatiile date de acesta in legatura cu taxa de solidaritate. Cand a fost intrebat insa despre aceasta taxa, Tudose a dat explicatii similare cu ale lui Misa.

El a spus intr-o conferinta de presa la Deva ca taxa exista in acest moment, fiind de 0,25% din venitul brut, iar Ministerul de Finante face calculele pentru ca fondul de asigurare sa ramana in suma reala la fel, schimbandu-se baza de raportare, dupa cum transmite Agerpres.

"Astazi, cand stam de vorba, aceasta taxa exista. Domnul ministru de Finante a intrat intr-o zona de similitudine cu ceea ce s-a vorbit acum trei luni, patru luni, cu acea taxa de solidaritate care era pusa pe cifra de afaceri. Astazi, cand stam de vorba, tot angajatorul plateste 0,25% aceasta taxa, care este si o taxa de asigurare ceruta de Uniunea Europeana si clamata si de sindicate. Ca este 0,25%, ca este... va fi un fond de asigurare, ca este 1%, aici Ministerul de Finante face calculele, fiindca, dat fiind faptul ca se schimba baza de raportare, va trebui sa ramana cifra in suma reala identica. Despre asta este vorba. Astazi, angajatorul dumneavoastra plateste 0,25%", a spus Mihai Tudose.

Fiind intrebat daca a inteles explicatiile date de ministrul de Finante, Ionut Misa pe acest subiect, premierul a spus: "Acum, ca sa fiu sincer, din ce a explicat ministrul Finantelor am inteles aproape ca dumneavoastra, doar ca norocul nostru este ca stim ca nu e asa".

"Mai spun odata, eu incerc sa vorbesc in romaneste, nu in 'finantista' domnului ministru Misa, care, pe fond, din punct de vedere tehnic, a explicat bine, traducerea iese rau la domnia sa. Astazi, repet, dumneavoastra, cand va luati salariul, angajatorul dumneavoastra plateste aceasta taxa de 0,25%. Aceasta taxa se va mentine, initial noi am spus ca (...) raman cele doua, sanatate si de pensie, s-a constatat ca mai trebuie aceasta taxa, este obligatorie, este o negociere si la nivel de Uniune Europeana si sindicatele o clameaza, este responsabilitatea angajatorului pentru locul de munca. Am inteles, va ramane, ca este 0,25 % sau 0,30%, repet, Ministerul de Finante face calculele necesare pentru ca fondul respectiv sa ramana in suma reala la fel, schimbandu-se baza de raportare", a afirmat premierul, citat de Agerpres.













​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

5834 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    limba pesedista (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:20)

    tahomir [utilizator]

    E foarte coruent. Corent. Congruent. Coruent...Ahh, le zice bine dom'le! Jos Ciorosu', jos Sorosu, ue la UE si sa ne mareasca pensia maica, sa ia de la multiinternationaliii ca are de unde, da' e rai si nu vrea sa dea si la poporul pesedist sa-si mai ia inca un BMW seria 5 full option cu clima bizonica cu tot.
  • +14 (16 voturi)    
    Asa-i cand faci prea mult pe desteptul (Vineri, 20 octombrie 2017, 15:57)

    Susufler0 [utilizator]

    avand drept singur atu faptul ca esti seful celor pe care vrei sa-i ridiculizezi !

    PS. Musteste din el competenta ! ;)
    • +7 (7 voturi)    
      da, se simte componenta de la distanta! (Vineri, 20 octombrie 2017, 16:19)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Vroiam sa scriu competenta dar nu stiu de ce mi-a iesit un cupaj.
  • +8 (8 voturi)    
    si laie si balaie? (Vineri, 20 octombrie 2017, 16:19)

    CVL [utilizator]

    pai inteleg ca era procent la fondul de salarii.

    Sa intelegem ca subliminal ni se transmite ca in privat nu au cum sa oblige angajatorii sa creasca salariul cand muta contributiile?
    Pai domnule prim-ministru, va sugerez sa nu va mai invartiti in jurul cozii. In afara faptului ca ati crescut fix ce salarii va conveneau (administratie, parlament) si ca veti baga mana in punguta sa ii scoateti din faliment pe cei care vitejeste si-au crescut salariile (cam de cate ori mai repede decat altii crestea si Fat-Frumos intr-un an, sau mai mult), in rest faceti numai deranj nerezolvand in fapt nimic.

    Va sugerez sa comunicati superiorului suprem ca nu e cazul sa mai continuati sarada. Oricum v-ati exprima, fericit sau nefericit, clar sau mai putin clar, intelegem cu totii ca e o prostie. Sper doar sa nu persistati in prostie. Daca totusi chiar vreti sa faceti ceva, va propun sa gasiti o solutie de mijloc: in loc sa anuntati cresteri pe care nu puteti sa le sustineti, si care de fapt nu sunt cresteri ci diminuari de venituri si cresteri de taxe, ati incerca sa cresteti gradual, cu procent mai mare sumele mai mici si cu procente mult mai mici sumele mari. Si scoateti va rugam incompetentii din orice functie decizionala. Nu mai puneti ingineri constructori in finante, angajat la chiosc de ziare in Consilii de Administratie, angajat la fabrica de saltele in Miniosterul Comunicatiilor. Si nu fantasme, gen crestere cu 50% (pe hartie) dar in realitate net mai mic!!
    • 0 (0 voturi)    
      @dose (Vineri, 20 octombrie 2017, 18:28)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      in carierist care minte ca sluga a unui hot (Dracnea) Atît!
  • +3 (3 voturi)    
    Taxa exista, dar se introduce de la 1 ian. 2018. (Vineri, 20 octombrie 2017, 17:02)

    BokassaOficial [utilizator]

    Astia-s scapati de la balamuc. N-ai cum sa fii sanatos la cap si sa indrugi asemenea gogomanii.
  • +2 (2 voturi)    
    Taxa (Vineri, 20 octombrie 2017, 18:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Bani furati de la pensii si dusi in buget ca sa fie furati de Ciuma Rosie (PSD+ALDE, UDMR inclus)
  • +2 (2 voturi)    
    Rade ciob de oala sparta !! (Vineri, 20 octombrie 2017, 19:22)

    deval [utilizator]

    Misa nu a vorbit in "finantista", ambuscatule ! Tocmai ca tehnic a fost cretinoid, cap-coada !!
  • +1 (1 vot)    
    "Baza de raportare" nu poate fi decat baza de (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 9:48)

    deval [utilizator]

    impozitare care nu poate fi alta decat fondul de salarii ! Daca se muta contributiile in salariul de baza, va creste si baza/masa impozabila si deci si fondul ca dealtfel suma tuturor contributiilor !
    Astefel Fadoino, daca baza creste si procentul nu scade fondul de garantare de-al dracu nu scade si nici nu ramane la fel ( "fondul respectiv sa ramana in suma reala la fel ") , ci creste iar ambuscatii de la finante, nu au ce sa socoteasca ....
    Chiar daca am facut scoala profesionala numita ASE (si chiar mult mai mult decat atat) pentru a spune ce am spus oricui ii trebuie doar cunostinte de artimetica elementara si limba romana...
    Realizam ce nivel au si cei 130 de consilieri de la guvern ?!
  • +1 (1 vot)    
    Minciuna, arma incompetentilor si ciorditorilor (Sâmbătă, 21 octombrie 2017, 13:33)

    Razvan_M [utilizator]

    .