Eurostat - Romania, cel mai mare deficit bugetar din UE in trimestrul II: 4,1%

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 octombrie 2017, 16:17 Economie | Finanţe

Comisia Europeana estimeaza ca Romania a incheiat trimestrul II din 2017 cu un deficit de 4,1%, cel mai mare din Uniunea Europeana, potrivit datelor corectate cu variatiile sezoniere care au fost publicate marti de Eurostat.

Institutul european de statistica a revizuit si cifra pentru trimestrul I, la -3,6%, fata de precedenta estimare de 3,2%.

Romania inregistreaza astfel cel mai mare deficit din intreaga Uniune, urmata de Marea Britanie, care a avut un deficit de 3,4% in trimestrul II.

Datele sunt calculate pe baza soldului ESA 2010 (European System of Accounts).

La deficit bugetar peste limita de 3% din PIB intr-un stat membru Uniunea Europeana poate declansa procedura de deficit excesiv asupra acelei tari. Tinta asumata de guvernarea PSD-ALDE (fostul guvern Grindeanu) la constituirea bugetului de stat pe anul 2017 era de de 2,98% din PIB pe metodologia ESA sau 2,96% din PIB pe metodologia cash.

De asemenea, in noul program de guvernare al actualului guvern Tudose, se arata ca toate masurile prevazute de executiv "se vor face respectand criteriile din Tratatul de la Maastricht, si anume un deficit bugetar mai mic de 3% din PIB si o datorie publica mai mica de 60% din PIB".














Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

8881 vizualizari

  • +41 (45 voturi)    
    Sa vina procedura de deficit excesiv! (Marţi, 24 octombrie 2017, 16:20)

    OmulNou [utilizator]

    Si sa fie inca o procedura, de prostie excesiva pentru PSDisti!
    • +22 (24 voturi)    
      Comisie (Marţi, 24 octombrie 2017, 19:31)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      E ceva putred la mjloc! Propun infiintarea unei comisii sa ancheteze ce forta malefica a umblat la deficit. Ca doar nu se modifica singur. Cineva a umblat la el. Nu este normal ca economia asta sa se plimbe asa. BNR trebuie sa o opreasca, nu? Apoi, propun infiintarea unei alte comisii care sa vada daca ce a anchetat prima comisie este corect. Apoi sa cadem cu totii de acord ca reptilienii in frunte cu KJ si Soros sunt de vina, trimitem niste controale de ochii lumii in mediul privat si incheieim cu un bairam organizat de Firea in centrul vechi.

      Sau poate deficit inseamna crestere. Sigur e o problema de comunicare pe undeva! Doar n-o sa-mi spuneti ca PSD minte. Asta e imposibil.
      • +6 (6 voturi)    
        :) (Miercuri, 25 octombrie 2017, 9:47)

        Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Ai uitat sa specifici ca apoi se va da o taxa care nu e taxa :). Acea taxa care nu e taxa va rezolva acest deficit. Va fi defapt o "metoda" :).
    • +14 (16 voturi)    
      Ce zice acum dinti cariati ???? (Marţi, 24 octombrie 2017, 22:49)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      El, care stie programul din scoarta in scoarta ??? Ma rog, asa patesti daca te iei dupa un infractor, care este Darius Valcov. A da, am uitat, de fapt coopereaza doi infractori, Valcov cu infractorul condamnat definitiv Dragnea. Infractorii, nici unul cu vreo functie in statul roman, duc spre dezastru Romania.
    • +1 (1 vot)    
      Pai si noi nu facem nimic (Miercuri, 25 octombrie 2017, 13:17)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      "practic"? Doar ne "plangem" soarta pe forum?

      N-o punem si noi de-o mica adunare in piata? Care apoi sa creasca mare,mare ....

      Ma intreb unde sunt baietii cu Rosia Montana, cu Pungesti ,cu astea..- le-o fi pierit curajul?

      Sau ne bazam toti pe Daddy ca sa ne scape de PSD ? Hai Daddy ca se poate, inca ceva perle "grele" si "ura si la gara " PSD. Ii asteapta soarta PNT CD ului
  • +36 (40 voturi)    
    ... (Marţi, 24 octombrie 2017, 16:22)

    mihai_mi [utilizator]

    Romania PSD-ista? Regina Europei la cresterea economica??? Hm... se pare ca inevitabilul se produce: se prabuseste cac... rahatul.
    • +7 (9 voturi)    
      Stai, nu pleca (Marţi, 24 octombrie 2017, 17:14)

      aerrea [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

      Nu au ajuns inca la fund. Mai e. Problema e ca o sa fie dureros doar pentru noi. Ei au pus bine deoparte.
  • +31 (37 voturi)    
    Pai deh... (Marţi, 24 octombrie 2017, 16:28)

    Cuca [utilizator]

    Mituirea electoratului costa mult....

    Asta se intampla cand vrei sa-i mituiesti pe electori cu proprii lor bani !
    • +6 (8 voturi)    
      Ce bine ar fi.. (Marţi, 24 octombrie 2017, 18:59)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Banii nu sunt in nici un caz ai celor care voteaza PSD. In realitate, banii sunt imprumutati si vor fi achitati de acum incolo de cei care inca mai au curajul sa plateasca taxe in Romania.
      Din mai nu s-a mai publicat executia bugetara pe site-ul ministerului de finante.. de ce oare?.. :)
    • +5 (5 voturi)    
      in functie de importanta electorului: (Marţi, 24 octombrie 2017, 20:46)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      unii cu 100 lei la pensie, altii cu pensii speciale. Nu as spune ca sunt la fel de fraieri . . . Fie unii fie altii copii lor tot afara pleaca.
  • +24 (30 voturi)    
    Si nici macar nu se stie de ce ? (Marţi, 24 octombrie 2017, 16:36)

    Susufler0 [utilizator]

    PS. Urmeaza "Soc si groaza" ! ;))
    • +2 (2 voturi)    
      n-ati (Miercuri, 25 octombrie 2017, 10:12)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      aflat? e cineva. nu mai e Basescu, nici Klaus Johannis, nici greaua mostenire lasata de guvernul zero al lui Ciolos. e cineva.
      cineva, (cine-o fi "cineva"-ul ala, doar dragnea si clica lui stiu) care vrea cu tot dinadinsul sa-i puna bete in roate printisorului baltilor si partidului iubitor de oameni (in special romani verzi, daci daca se poate, crestini ortodocsi, cu 2-3 copii). nu sunt lasati sa aplice programul de guvernare si d-aia se intampla toate nenorocirile astea. ca altfel, ar fi curs doar lapte si miere.
  • +24 (28 voturi)    
    succes PSD (Marţi, 24 octombrie 2017, 16:38)

    levierul [utilizator]

    ne bagati in afara targetului de 3% intr-un an in care ati beneficiat de crestere economica de peste 5%? Cat de prosti sunteti? Cat de prosti sunt aia care va voteaza?
    • +25 (27 voturi)    
      Asa e (Marţi, 24 octombrie 2017, 16:49)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Prosti, dar si Hoți. PSD = o adunatura de hoti si complici la jaf, incompetenti si secâturi. Nici un individ onest nu poate face parte din aceasta cloaca numita partid.
      • +5 (7 voturi)    
        cum a zis cineva: (Marţi, 24 octombrie 2017, 19:48)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        PROSTI DAR MULTI!
    • +3 (7 voturi)    
      mai prosti sunt cei care nu voteaza (Marţi, 24 octombrie 2017, 18:38)

      themihai [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      o intrebarea mai buna ar fi cat de prosti sunt aia care nu voteaza deloc...sincer cred ca sunt mai prosti decat cei care voteaza PSD.
  • +27 (31 voturi)    
    unde se ascundea cresterea economica! (Marţi, 24 octombrie 2017, 16:43)

    Francisc 1 [utilizator]

    in papusoiul lu' dragnea ! ala record !
    • +5 (7 voturi)    
      In cotet !! (Marţi, 24 octombrie 2017, 17:13)

      aerrea [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Cum unde ? Oul si Oaia !
  • +18 (22 voturi)    
    rezolvarea infractorilo psd-isti: (Marţi, 24 octombrie 2017, 16:47)

    yellowdog [utilizator]

    imprumuturi platite de noi
  • +20 (24 voturi)    
    UPS (Marţi, 24 octombrie 2017, 16:47)

    aerrea [utilizator]

    Vai, e gresit, are ceva UE cu noi. Cum tovarasi, noi cei mai frumosi , cei mai buni , cei mai inteligenti, nu se poate. Toti au ceva cu noi.

    Dragi prieteni, schimbati EURO. Vine potopul !!
    • +4 (6 voturi)    
      gaseste vinovatul? (Marţi, 24 octombrie 2017, 20:05)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui aerrea

      Sa vedem pe cine da vina Dragnea?
  • +5 (7 voturi)    
    " Nu ne lasa UE sa ne dezvoltam! " (Marţi, 24 octombrie 2017, 17:06)

    Habermas [utilizator]

    Cam asa strigau PSD-istii in protestul lor tamp fata de limita de 3% deficit.
    Acuma au ajuns la putere datorita stratului gros de xxxxx votanti din Romania, si au faultat Romania cu proprii ei bani.

    Ce sa inteleg, ca PSD baga vartos Romania in excesiv pentru ca a insistat sa bage bani in investii mari si grase (infrastructura, tehnologie, industrializare, educatie-recalificari) care sa ne propulseze inainte in ciuda Comisiei Europene "cea rea" ??

    Nu, PSD a bagat banii vartos in paraziti, pupatori de moaste si infractori. Iar pe Profesionisti si pe Diaspora se razbuna cu orice ocazie.

    Aici suntem.
  • -8 (12 voturi)    
    It-istii mai sunt scutiti de impozit? (Marţi, 24 octombrie 2017, 17:07)

    Miky60 [utilizator]

    Uitati cum expertii europeni in economie arata ca economia Romaniei este in impas, insa psd-ciuma rosie continua cu pomeni electorale pentru asistatii social: pensii nesimtite, salarii nesimtite in administratie, scutiri de impozit pentru IT-isti, gratuitati peste gratuitati pentru studenti, prima casa, etc.
    Oare cat sa ii tinem in spate noi, cei care muncim cinstit si platim impozite, pe toti asistatii social?
  • +7 (7 voturi)    
    Jaf pesedist (Marţi, 24 octombrie 2017, 17:14)

    Razvan_M [utilizator]

    Din nefericire, in 2008 am trecut prin aceeasi situatie - crestere economica record si deficit inca si mai baban. Iar atunci era la guvernare cel mai mare partid de opozitie de acum - aka PNL.

    Inca mai citesc texte care-l lauda pe calamitatea de Tariceanu si-l injura pe Boc, acelasi Boc care a avut de rezolvat o diferenta intre venituri si cheltuieli de peste 10 miliarde euro, la venituri de 40. Sunt curios daca dupa acea experienta va mai fi vreunul fraier sa salveze Romania de la faliment.
  • -8 (14 voturi)    
    765 milioane pe rachete (Marţi, 24 octombrie 2017, 17:37)

    galeo [utilizator]

    Cat ar fi fost deficitul daca nu plateam 765 milioane de dolari anul asta, prima transa, pe rachete ?
    • +1 (1 vot)    
      ia (Miercuri, 25 octombrie 2017, 10:23)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      cat ar fi fost?
    • +3 (3 voturi)    
      Pai cit sa fie to'ar'shu postacila? (Miercuri, 25 octombrie 2017, 10:28)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      1. 837 mld lei PIB estimat de ministerul de finante pe anul in curs:
      http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/buget/executii/Anexa2_BCG082017.pdf

      2. 4.1%* 837 = 34.317 mld lei deficit
      0.765 mld $ * 4 lei pe dolar, ca sa fiu generos = 3.06 mld 0.36%

      3. Deci ar fi fost 3.74%. sau 31.250 mld lei. Multumit de raspuns?

      4. Alta intrebare postaceasca?
  • +9 (9 voturi)    
    Nu se poate ! INSul nostru merita toata increderea (Marţi, 24 octombrie 2017, 19:01)

    Plagarus [utilizator]

    Soros si multinationalele au "deturnat / trucat " cifrele reale.
    EUROSTAul va reveni cu cifrele reale care-s f.f.f.neBune

    In 2018, deficitul bugetar ar urma sa se adanceasca la 3,7% din PIB, din cauza legii unitare de salarizare a bugetarilor. "Proiectul legii de salarizare unitara ridica un risc semnificativ asupra prognozei fiscale, cu un potential impact de 2% la deficit in anul 2018. Forma sa finala si calendarul nu erau cunoscute la data realizarii acestei prognoze" - a mentionat Comisia Europeana in Prognoza de primavara 2017!!

    Statisticile Eurostat arată că suntem pe ultimul loc în Uniunea Europeană la inovare și cercetare, ceea ce înseamnă lipsă de brand românesc. Suntem pe ultimul loc la productivitatea muncii. Suntem pe ultimul loc la digitalizarea administrativă, adică birocrație !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +9 (11 voturi)    
    baieti sunt muți ! (Marţi, 24 octombrie 2017, 19:07)

    Francisc 1 [utilizator]

    au trecut doi postaci pe aici da neavand ce spune au dat cate doua voturi negative la fiecare!
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Marţi, 24 octombrie 2017, 20:04)

    John.Doe [utilizator]

    La cate s-au intamplat anul asta, se mira cineva? Stiam din ianuarie ca se ajunge aici. Inca putin si devenim Grecia 2.
  • +2 (2 voturi)    
    Cetateni ! Pregatiti-va de impact ! (Miercuri, 25 octombrie 2017, 7:22)

    strelka [utilizator]

    Ce va sa sa vina in 2018

    1 euro = peste 5 lei +
    scaderea veniturilor reale +
    somaj

    Nimic din toate de mai sus nu isi vor continua deteriorararea pina la echilibrarea macroeeconomica
    venituri >= cheltuieli "de intretinere si functionare"
    si marirea investitiilor (care azi tind spre 0)
  • +1 (1 vot)    
    Niste diletanti. (Miercuri, 25 octombrie 2017, 7:44)

    Stef_and [utilizator]

    As vrea sa vad eu pe unul ca face treaba asta in propria lui firma.
    Dar de ce sa ne miram - cred ca majoritatea guvernantilor au firme falite, mai nou vor sa introduca si falimentul personal.
    Pacat ca ne vor falimenta pe toti.
    • +2 (2 voturi)    
      asha e in democratie (Miercuri, 25 octombrie 2017, 10:31)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      Cind votezi (sau nu votezi) cu "genunchele", obtii rezultate de "genunchele" broastei. Sper ca aceasta guvernare sa fie ne fie de invatatura de minte, si la viitoarele alegeri sa nu mai auzim ca nu s-a iesit la vot ca toti "e" la fel, ca nu ai cu cine vota, ca era lumea plecata in concediu, ca era fain la pirtia de ski, etc.
  • 0 (2 voturi)    
    Valori exacte + sau - (Miercuri, 25 octombrie 2017, 9:50)

    ATX01 [utilizator]

    " -3,6%, fata de precedenta estimare de 3,2%".
    Lasati economistii sa scrie astfel de articole, caci ceilalti nu inteleg tot ce scriu - este si cazul R.M. autorul articolului. Daca este doar o greseala "de tipar" corectati si ignorati ce am scris.
    Pai cum sa se modifice atat de mult, adica cu 7,8 % (3,2 - (-3,6) = 7,8) ?
    De fapt, s-a modificat "surplus" (vezi cap de tabel) de la - 3.2 la -3.6, adica s-a marit deficitul care este acum de + 3.6%.
    Cat despre DEFICIT - e mare si nu se face mare lucru pentru marirea veniturilor bugetare adevarate, pe seama productie, adica.
  • +2 (2 voturi)    
    E ceva putred ... (Miercuri, 25 octombrie 2017, 10:06)

    Olyx [utilizator]

    in conducerea Romaniei...