Mihai Tudose: Nu il schimbam pe Ionut Misa din functia de ministru al Finantelor / Deficitul bugetar pe anul acesta este sub 3% din PIB

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 25 octombrie 2017, 13:30 Economie | Finanţe

Ionut Misa
Foto: Agerpres
Premierul Mihai Tudose a anuntat miercuri ca nu il va schimba din functie pe ministrul Finantelor, Ionut Misa. Reamintim ca Misa a anuntat saptamana trecuta impunerea taxei de solidaritate pentru firme, in valoare de 2% din fondul de salarii, fiind apoi criticat de Tudose pentru modul in care a comunicat. Tudose a mai spus azi ca deficitul bugetar tintit anul acesta e de 2,97% din PIB, transmite Agerpres.

"Deficitul pe anul acesta este sub 3, si la anul tot sub 3. Imi permiteti sa comentez ce stiu eu, nu ce stiti dumneavoastra. Este sub 3, e 2,97 pe 2017, si tot asa pe 2018 este bugetul prognozat", a spus Tudose la Carei.

Intrebat daca este nemultumit de ministrul Finantelor, Ionut Misa, premierul a spus: "Nu, nu este adevarat, ci dimpotriva. Nu intentionam (sa il schimbe din functie - n.r.). Guvernamental nu, politic nu", a declarat Tudose, citat de Agerpres.

Si Liviu Dragnea, presedintele PSD, a anuntat sustinerea politica pentru Misa. "Am inteles ca am avut o intalnire de taina luni seara. Am avut o zi intreaga, vreo 18 ore de discutii pe buget si impreuna cu domnul Misa. N-a fost niciun conflict intre noi, sau intre premier si dl. Misa. E un ministru bun care munceste si va avea rezultate bune", a spus Dragnea, aflat si el la Carei, pentru ceremoniile dedicate Zilei Armatei.

Reamintim ca Eurostat, institutul european de statistica, a anuntat marti ca Romania a inregistrat pe trimestrul 2 din acest an un deficit de 4,1% din PIB, cel mai mare deficit din intreaga Uniune Europeana. Guvernul si-a asumat un deficit de 2,97% din PIB pentru acest an.













Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3278 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Frumosilor, cine va crede (Miercuri, 25 octombrie 2017, 13:36)

    aerrea [utilizator]

    Eu zic ca e 1.45234%. CIne da mai mult.

    Tovarasi, sunteti praf dar asta nu e o problema, problema e ca vreti sa ne faceti si pe noi praf. La final ghici ce se va intampla. Noi PRAF voi cu multe milioane in cont.

    Eu propun sa plecati, voi ce ziceti ?
  • +15 (15 voturi)    
    Grija mare ce faceti cu cifrele astea (Miercuri, 25 octombrie 2017, 13:40)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Ca intrati in puscarie
    • +16 (16 voturi)    
      Eurostatul nu prea minte (Miercuri, 25 octombrie 2017, 13:56)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      va spun din experienta ca nu se compara cu Institutul National de Statistica, (cel de langa Min de Finante), care de multe ori comunica cifrele in functie de cum ii spune guvernul.
      Eurostat are niste date, (trimise de autoritatile din fiecare tara membra UE) si pe baza lor a calculat si a spus ca avem deficit de 4.2% la trimestrul 2.
      Dintre INS si Eurostat eu mai degraba as crede Eurostat-ul..
      acum ramane sa vedem daca ai nostri reusesc sa scada deficitul la sub 3% din PIB, daca nu amenda...
      • +8 (8 voturi)    
        e si tipul de calcul diferit (Miercuri, 25 octombrie 2017, 14:05)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        In timp ce MF calculeaza deficitul pe cash, adica cit a luat si cit a dat, Eurostat calculeaza pe metoda ESA, adica cit s-a colectat pe activitati din anul asta si ce facturi are guvernul de platit pentru anul asta.

        De aici vine mare parte din diferenta. pentru ca Eurostat calculeaza si arieratele, adica aminarile de plata ale MF catre privati, cu care s-a tot coafat deficitul anul asta.
  • +14 (14 voturi)    
    OK, nu-l schimbam si asta e, (Miercuri, 25 octombrie 2017, 13:42)

    scaraotchi [utilizator]

    dar dle PM, macar tatuajul i l-ati aratat? Ca sa-l ajute in arta comunicarii...nu pt altceva...

    Vedeti, va "apreciez calitatile", dar sper sa nu faceti ca Grindeanu
  • +13 (13 voturi)    
    Pe primele doua trimestre am vazut performanta (Miercuri, 25 octombrie 2017, 13:43)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Iar cheltuielile adevarate au inceput in trimestrul 3. Voi sunteti chiar inconstienti.
    • -11 (13 voturi)    
      aşa este (Miercuri, 25 octombrie 2017, 14:04)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      Cheltuielile pe patrioate încep în trimestrele 3+4.
      • +3 (3 voturi)    
        Incep prin capul tau (Miercuri, 25 octombrie 2017, 16:00)

        Gruia.Novac [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Ca in realitate, nu.
      • 0 (0 voturi)    
        iti (Miercuri, 25 octombrie 2017, 18:43)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        bagi unghia in gat ca pitigoiul ca nu au cumparat ai nostri de la putinel betigasele alea cu care s-a dotat arieratul ala mintal de erdogan?
      • +1 (1 vot)    
        Pomenile si specialele (Miercuri, 25 octombrie 2017, 20:50)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Cand au inceput?
  • +14 (14 voturi)    
    pai datele de la eurostat zic cu totul altceva (Miercuri, 25 octombrie 2017, 13:51)

    vali2 [utilizator]

    Eurostat zice ca avem deficit bugetar de 3.6 pe trim 1, 3.4 pe trim 2 si 4.1 pe trim 3

    Cum vor sa ajunga ei la 3% pe an in condeitiile astea? Chiar ne cred prosti?
    • +16 (16 voturi)    
      da , ne cred prosti! (Miercuri, 25 octombrie 2017, 13:57)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      si in medie au si dreptate ! cine altcineva decat niste prosti ar fi lasat asa incompetenti sa conduca tara?
    • +6 (6 voturi)    
      So what (Miercuri, 25 octombrie 2017, 14:30)

      skeptica [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      Eh lasa, pai nici pretul carburantilor n-a crescut :D
      Serios vorbind, PSD nu plateste niciun pret politic pt vrajeli pt ca electoratul lor... atata poate, atata face. Cine intelege oricum nu voteaza PSD.
  • +12 (12 voturi)    
    Nu il schimbam pentru ca avem nevoie (Miercuri, 25 octombrie 2017, 13:57)

    Bogdan_100 [utilizator]

    de un vinovat cand vom depasi deficitul. MISA este ineptul perfect pentru un astfel de rol
  • +5 (5 voturi)    
    Minciuna tipica PSD+ALDE (Miercuri, 25 octombrie 2017, 14:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Minciuna tipica PSD+ALDE. Minciuna tipica PSD+ALDE.Minciuna tipica PSD+ALDE.Minciuna tipica PSD+ALDE
  • +5 (5 voturi)    
    acesti matematicieni din guvernul psd-alde... (Miercuri, 25 octombrie 2017, 14:04)

    mitocanu [utilizator]

    tovarasi, poporul vrea cifre clare...si daca poporul vrea, trebuie sa-i dam...de aceea se impune o taxa de solidaritate pentru firme, in valoare de 2,71828182845904523536028747135266249775724709369995....% din fondul de salarii....(este evident numarul matematic irational "e")..de ce "e"?... pentru ca guvernul psd-alde este la fel de irational precum acest numar....
  • +6 (6 voturi)    
    mda... (Miercuri, 25 octombrie 2017, 14:07)

    liviu_ [utilizator]

    incompetenta ridicata la rang de arta...
    • +2 (2 voturi)    
      arta? mai degraba e prostie in forma pura (Miercuri, 25 octombrie 2017, 16:25)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Eu nu vad nici o arta aici... E incompetenta crasa amestecata cu rea-vointa.
  • +5 (5 voturi)    
    Oameni buni, (Miercuri, 25 octombrie 2017, 14:29)

    mi_po [utilizator]

    voi credeti ce vedeti sau credeti ce va spunem noi?! Mai inchideti si voi ochii la rahaturile capitaliste, noi va informam! cu bine, Mihai Tudose.
  • +1 (1 vot)    
    deficit (Miercuri, 25 octombrie 2017, 16:09)

    TrueBlue [utilizator]

    EUROSTAT (care primeste datele tot din RO) vorbeste de trimestrul 2 iar Tudose de intreg anul. Asa ca despre ce vorbim?!
    • +4 (4 voturi)    
      despre cit sunt de inconstienti (Miercuri, 25 octombrie 2017, 16:24)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      1. Eurostat vorbeste de deficit pe sistem ESA (venituri din perioada x versus cheltuieli aferente perioadei), iar guvernul pe deficit cash (strict cit a dat si cit a luat). De exemplu, o familie care are venituri de 2000 de lei si cheltuieli de 2100 in luna iunie, dar nu si-a platit intretinerea de 200 de lei ca n-a mai avut bani, are deficit pe cash de 100 de lei iar pe ESA de 300 de lei.
      2. Cind in T1 ai deficit ESA de 3.6%, in T2 ai deficit ESA de 4.1% iar in T3 ai marit punctul de pensie si ai dat liber la salarii aberante in administratia locala, cam cit sa fie oare deficitul? Si cam care e probabilitatea sa ajungi la 3% la finalul anului? Si... oare de ce si-a anuntat deja vizita la Bucuresti comisarul european pentru buget?!?

      Cam despre asta vorbim to'ar'shu trublu
    • 0 (0 voturi)    
      tudose (Miercuri, 25 octombrie 2017, 18:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      cred ca a vorbit dupa protocolul avut cu ocazia serbarii zilei armatei.
      altfel nu se explica inversunarea lui in insistenta cu care vorbeste de prognoza trim III si IV, in timp ce eurostat vorbeste de realizatul pe trim. I si II.
      sau ne-o crede iremediabil niste prosti, tonti, idioti, sub nivelul labei broastei cu inteligenta?
  • +1 (1 vot)    
    Va fi cat le spune Dracna la ins (Miercuri, 25 octombrie 2017, 21:11)

    Wanheda [utilizator]

    Si aia rezolva, din creon, e atat de simplu.
    Si btw, nici benzina nu s-a scumpit, gazul si energia nicidecum, 2% e de solidaritate, nu e taxa....ca doar oameni suntem. Nici taxa pe emisii ne-au asigurat ca nu e taxa. Si tara e plina de autostrazi, doar uitati-va pe harta desenata cu carioca de Shova, dovada suprema.