Calcule comparative contributii si impozit pe venit 2017/2018: prevederi actuale vs. prevederi proiect Cod fiscal

de Monica Tariuc     HotNews.ro
Marţi, 31 octombrie 2017, 16:44 Economie | Finanţe

Monica Tariuc, Deloitte
Foto: Hotnews
Conform prevederilor proiectului de modificare a Codului fiscal, costul complet pentru un salariu net de 3.000 lei va scădea cu 0,3% (17 lei) în 2018.  Pentru a nu afecta suma netă pe care o primește în prezent angajatul, după transferul contribuțiilor sociale și de sănătate în sarcina acestuia, angajatorii ar trebui să crească salariul brut cu 20%. În caz contrar, salariul net ar fi 2.502 lei.

Contribuțiile aferente unui salariu net de 3.000 lei virate bugetului de asigurări sociale vor fi în creștere cu 13% (220 lei), în timp ce impozitul pe venit aferent bugetului de stat va scădea cu 42% (238 lei).

Am luat în considerare prevederile proiectului de modificare a Codului pentru a calcula costul total (contribuții datorate de angajat/angajator și impozit pe venit) în cazul unui salariu net de 3.000 lei:
  • Contribuția socială de 25% la angajat
  • Contribuția de sănătate de 10% la angajat
  • Contribuția asiguratorie de muncă de 2,25% la angajator
  • Impozitul pe venit de 10% la angajat
  • În cazul activităților independente (am luat ca exemplu PFA în sistem real), contribuțiile datorate la salariului minim, valoare stabilită prin proiect ca cel puțin obligatorie

Astfel, calculele arată că în prezent pentru un salariu net de 3.000 lei angajatul și angajatorul datorează în total 2.260 lei, reprezentând contribuții sociale de 1.690 lei și impozit pe venit de 571 lei. În 2018, angajatul și angajatorul vor datora în total 2.243 lei, respectiv contribuții de 1.910 lei și impozit pe venit de 333 lei.
   
PFA în sistem real cu venit net de 3.000 lei datorează în prezent bugetului 1.251 lei, însemnând contribuții de 680 lei și impozit pe venit de 571 lei. În 2018 va datora, conform proiectului, 998 lei, însemnând contribuții de 665 lei și impozit pe venit de 333 lei.

Calcule detaliate:

În prezent (noiembrie 2017):

  • Costul salarial total=5.260 lei
  • Contribuțiile angajatorului (23%)=983 lei
  • Contribuția de asigurări sociale a angajatului (10,5%)=449 lei
  • Contribuția de sănătate a angajatului (5,5%)=235 lei
  • Șomaj (0,5%)=21,3 lei
  • Venit impozabil=3.571 lei
  • Impozit pe venit (16%)=571 lei
  • Venit net=3.000 lei

În ianuarie 2018 (după aplicarea prevederilor din proiect)

  • Costul salarial total=5.243 lei
  • Contribuția asigurătorie de muncă a angajatorului (2%)=115 lei
  • Salariu brut=5.128 lei
  • Contribuția socială a angajatului (25%) =1.282 lei
  • Contribuția de sănătate a angajatului (10%) =512 lei
  • Venit impozabil=3.333 lei
  • Impozit pe venit (10%)=333 lei
  • Venit net=3.000 lei

Calcule detaliate pentru PFA în sistem real. Contribuții și impozit datorate la un venit net de 3.000 lei

Din 2018, sunt prevăzute:

  • Contribuția socială 25% la venit asigurat – cel puțin la salariu minim pe țară (care ar urma să fie 1.900 lei)
  • Contribuția de sănăate 10% la venit asigurat – cel puțin la salariu minim pe țară (1.900 lei)
  • Impozitul pe venit 10%

În prezent (noiembrie 2017):

  • Venitul (sistem real)=4.251 lei
  • Contribuția de asigurări sociale (10,5%)=446 lei
  • Contribuția de sănătate (5,5%)=233 lei
  • Venitul impozabil=3.571 lei
  • Impozit pe venit (16%)=571 lei
  • Venit net=3.000 lei

În ianuarie 2018 (după aplicarea prevederilor din proiect):

  • Venitul (sistem real)=3.998 lei
  • Contribuția socială (25%)=475 lei
  • Contribuția de sănătate (10%)=190 lei
  • Venitul impozabil=3.333 lei
  • Impozit pe venit (10%)=333 lei
  • Venit net=3.000 lei

Monica Țariuc, Senior Manager Deloitte România













Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

11160 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    stati sa vedeti (Marţi, 31 octombrie 2017, 17:15)

    alllx [utilizator]

    somaj incepand cu luna ianuarie...canci taxe la statul criminal-mafiot!
  • -4 (12 voturi)    
    Complet eronat (Marţi, 31 octombrie 2017, 17:28)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    Calculul de mai sus ori este complet eronat ori doreste sa arate o realitate stramba... Ni se prezinta, la noiembrie 2017, un cost salarial total care nu rerpezinta salariul brut de calcul al lunii. De fapt la noiembrie pentru a lua 3000 net iti trebuie un salariu brut de 4277lei. Pentru aleasi net dupa ianuarie 2018 iti trebuie un salariu brut de 5128 lei. Cu alte cuvinte daca patronul nu iti mareste salariul vei lua doar 2508lei...!!!

    Aveam pretentii de la voi Hotnews, ca nu dezinformati cititorii...!
    • -1 (1 vot)    
      nu se tine cont de deduceri (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 1:02)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza Iftode

      510 lei pentru angajat, apoi 160 lei pentru un copil
      adica impozitul de 10% se aplica la 3333-510 si este 283 lei, deci salariul va fi de 3050 nu 3000 ;)
      • +1 (1 vot)    
        Deduceri personale (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 8:46)

        Radu.Graur [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        Deducerile se acorda pana la nivelul salariului brut de 3000 lei
        • 0 (0 voturi)    
          3600 dupa 1 ianuarie (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 10:19)

          miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Radu.Graur

          ai dreptate
    • +4 (4 voturi)    
      Prietene, trezeste-te (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 1:48)

      tepes_voda [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza Iftode

      Exact cum ai spus asa e. Te mira pentru ca ai auzit la televizor de la Tudose si Dragnea ca se reduce impozitul si o sa o duci mai bine? Teapa! Daca patronul nu muta taxele pe care le platea inainte de a primi tu brutul atunci in mana iei mai putin. Ah, si daca lucrezi in IT si aveai scutirea de impozit, chiar daca patronul muta taxele pe care le platea in brut, salariu tau scade cam cu 6.8%. Cu PSD-ul e ca la Radio Erevan - nu s-a dat, ci s-a luat. Toata chestia asta e o smecherie contabila cu care sa zica - am micsorat impozitul de la 16 la 10% si am marit salariu minim la 1900. Da, in acte asa va fi, in mana tot banii aia o sa ii iei, sau daca lucrezi in IT tocmai ai primit o micsorare ca tot nu tineai cu guvernul lui Dragnea- Tudose.
      • 0 (2 voturi)    
        nu e chiar asa (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 9:33)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui tepes_voda

        daca angajatorul iti da acelasi net de 3000 lei plateste cu 100 lei mai putin
        iar la cei cu salarii minime, venitul netul creste cu 100 lei
        • -2 (2 voturi)    
          Tu esti aici.... (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 10:21)

          Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          ... ca sa dezinformezi? Calculeaza acum de la brutul pe care il ai la net si pune aceleasi sume la brut pentru ian.2018 si vezi ce-ti iese... Daca mai esti si economist vai de noi... cred ca nu , cred ca esti doar un postac PSD...!
  • +2 (2 voturi)    
    .... (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 8:28)

    vitan.sandu [utilizator]

    Primele doua calcule, pentru salarii, tocmai contrazic afirmatia din titlu precum si a unora ca Z Iftode. La acelasi cost salarial, castigul net este acelasi, ff putin mai mare (varianta dupa 01.01.18 pleaca de la un cost mai mic cu 17 lei). Deci de unde o crestere de 20%? Sau asta este pt cei care citesc doar titlurile? Pentru PFA lucrurile sunt mai complicate si depind de categoria de PFA (salariat, pensionar, alte castiguri ale persoanei).
    • -4 (6 voturi)    
      Acelasi cost salarial??? (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 10:26)

      Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      De ce ma intereseaza pe mine costul salarial? Este ecris in contractul de munca costul salarial al persoanei mele in relatia cu angajatorul? Nu! Singurul lucru stipulat acolo este salariul BRUT! Din salariul brut se extrag taxele pe care le platesc acum cas cass somaj impozit pe salariu si ce ramane este net! De ce m-ar interesa pe mine in acest calcul total cost salariat? Poate doar ca sa iasa calculul asa cum isi doresc unii sa dezinformeze...

      Luati-va fiecare brutul de acum si faceti-va calculul intr-un excel, e simplu, si in paralel faceti un calcul pentru dupa ian.2018 cu cas 25%, cass 10% si imp.sal 10% si vedeti daca va mai iese acesai net...!
      • +4 (6 voturi)    
        Gresit... (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 11:23)

        didacticus [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza Iftode

        ..., pentru ca uiti de contributiile pe care le suporta angajatorul (hint: alea nu sunt cuprinse in brutul din contract, ca plata lor e intre angajator si stat).

        Si ar trebui sa te intereseze, pentru ca, de la 1 ianuarie, costurile vor fi trecute tot la angajat (adica, le vei plati din brutul tau), chiar daca se vor retine si plati efectiv (a se citi: transfera in conturile statului) de catre angajator. Exceptand, bineinteles, de contributia asiguratorie pe munca, de 2.25%, care ramane in sarcina angajatorului.

        Acum mergi frumusel si cauta pe google un calculator de salarii, vezi cat e costul total cu salariul in Romania (incluzand taxele alea care nu te intereseaza; alt hint: venitul total pentru un net de 3000 lei e pe la 5248 lei), baga-le in Excel si vezi ce iti iese. Astept...

        In alta ordine de idei, sunt curios ce se va intampla atunci cand romanul isi va da, in sfarsit, seama cat de multi bani din munca lui da, de fapt, la stat. Dar, cu dezinteresati ca Iftode, viitorul nu prea suna bine...
        • -4 (6 voturi)    
          Serios..? (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 11:45)

          Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui didacticus

          Amestecam mere cu pere si ne asteptam sa iasa bulion...si mai si jignim pe deasupra ca, deh, doar la asta suntem noi romanii FOARTE buni...

          Intrebarea era: cine si cum il va obliga pe angajator sa transfere acele costuri care pana la 31dec 2017 erau la angajator si care dupa 01ian 2018 vot trece la plata EXCLUSIV in sarcina angajatului? Exista o astfel de reglementare in noua lege? Se spune undeva clar: angajatorul este obligat sa mareasca salariul angajatului cu valoarea taxelor salariale pe care nu le va mai plati de la 01 ian 2018 si care se transfera la angajat???
          Cand vorbesti, ca dvs, doar din punctul de vedere an angajatorului atunci ar trebui sa aveti un raspuns si pentru intrebarea de mai sus, nu? Pana atunci ramane cum am stabilit in tren...
          • 0 (0 voturi)    
            cred ca amandoi aveti dreptate (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 13:49)

            Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Zgabeartza Iftode

            Doar ca vorbiti despre lucruri diferite.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Miercuri, 1 noiembrie 2017, 8:40)

    MihailS [utilizator]

    Doar o mica precizare. In cazul veniturilot din activitati independente, contributia de sanatate nu se va aplica la un venit asigurat (precum la CAS), ci la valoarea salariului minim (nici mai mult, nici mai putin)